• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    dik zas dam do vikendu pokoj :)

    DELVIT: dik, rozhodne si postuduju jak to mas
    THEODORT: to bych mohl ...
    JANFROG: cool a je v repu debianu zda se.

    
    mount $loop_device /mnt/$image_to_mount
    mount -t proc none /mnt/$image_to_mount/proc
    mount -o bind /sys /mnt/$image_to_mount/sys
    mount --bind /home/rainbof/dev/src /mnt/last.img/home/rainbof/src
    
    chroot $mount_directory/$image_to_mount
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    DELVIT: ja pouzivam arch-chroot, ten to resi a i takove veci jako nabindovani /etc/resolv.conf do chrootu apod.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RAINBOF: Jak přesně to připojíš (bind)?

    Takhle jsem to dělal v gentoo:

    $ mount --rbind /dev /mnt/mychroot/dev
    $ mount --make-rslave /mnt/mychroot/dev
    $ mount -t proc /proc /mnt/mychroot/proc
    $ mount --rbind /sys /mnt/mychroot/sys
    $ mount --make-rslave /mnt/mychroot/sys
    $ mount --rbind /tmp /mnt/mychroot/tmp
    $ mount --bind /run /mnt/mychroot/run 

    a pak hurá do chrootu:
    $ chroot /mnt/mychroot /bin/bash
    $ env-update && . /etc/profile
    $ export PS1="(chroot) $PS1" 
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    KOLCON: ktere casti nerozumis ?
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    RAINBOF: Moc nechápu co chceš, ale nepomohlo by si v tom chrootu správně přimountovat /boot?
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Dobre pondelicko,

    jsem tu s dalsim dotazkem co mi vrta hlavou. Tyka se debianu (10)

    O vikendu jsem si chtel udelat testovaci dist-upgrade pomoci jailu ale lehce jsem narazil (pochopitelne).

    klasicky delam drobne updaty na image takto:
    - z image vyrobim device pomoci losetup
    - ten si nekam mountnu
    - do tohoto mountu si bindnu proc a sys.
    - skocim dovnitr chroot /mnt/nekde

    Ovsem pri upgradu se manipuluje s jadry takze to prirozene spadne protoze se nepovede nainstalovat nove jadro. No a ja se ptam: je jeste nejaka cesta jak to udelat v chrootu ?

    Rikam si ze je mozny ze ten chroot delam blbe a ze bych mu mel nejak predhodit i ten fyzickej image aby na nej mohl dat grub ale zatim mi to nedoteklo jak...
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    na desktopu mám Ubuntu 22.04. Když ho překopíruju na notebook, dostanu hlášku Error bad shim signature. You need to load kernel first.
    To je s kernelem 5.17, se starším kernelem 5.15 bootuju v pohodě.

    Desktop nemá secure boot. Notebook asi má secure boot zapnutý, nevím, nemám heslo do biosu.
    V minulosti jsem to několikrát v pohodě kopíroval z desktopu na notebook.
    Kopíruju pomocí DD
    je tam LUKS pro root partici.

    Co mám googlovat?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    RAINBOF: máš to špatně tak jako tak :)

    function udelej_tuto_a_tamto() {
        kod mistra leonarda
    }
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    proc bych se mel urazit. vim proc to tak neni :) jen jsi rekl nazor :)
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    RAINBOF: no, jak ti to teď podat tak aby ses hned neurazil.. :))

    fakt doporucuju prostudovat jak se k tomu co chceš dokázat postavili vyvojari jednoho+druhyho zmineneho.. (a když to bude pro tvý účely lepší, (s)prostě si to vypůjčit)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    THEODORT: :)

    cca jo proste mam pod paratama par systemu kde obcas neco na co nemam vliv musim opravit takze to spravuju bashem. a protoze me bash bavi tak si takhle pohravam. Nasazeni orchestracnich nastroju zatim neni mozny.
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    to vypada jako by tu rainbof vymejslel neco na zpusob ansible nebo puppetu?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAINBOF: Sorry, nemyslím to zle. Ale mám zkušenosti, že když se člověk dostane do takovéhle v situaci v Linuxu, tak je lepší si dát odstup, kouknout se na problém celkově a najít efektivnější a lepší řešení, který existuje. Rád se pasuju do role užitečného idiota, sorry.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAINBOF: Nějakej obecnější popis problému, než nefunguje mi sed.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAINBOF: To jo, ale čeho chceš prosím dosáhnout? Mohl by's popsat, co vlastně řešíš?
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    GIOMIKY:
    [RAINBOF @ Linux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)]

    Ze jsem hledal jak vyndat ze souboru z prostredka vyndat radek kdyz vim co v nem je. To ze je to cron neni az tak dulezity. Prijde mi to jako zajimavej problem.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAINBOF: Hmm... upřímně? Stále jsem nepochopil, co máš za problém.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Ale ze jsme se tu sesli tak pekne tak otazecka, na komentare. Proc se lidem nelibi komentovani mezi funkci a telo ?

    function bagr()
    #tudleta funkce dela tuto a tamto
    {
    kod mistra leonarda
    
    }
    
    #tudleta funkce dela tuto a tamto
    function gabr()
    {
    kod mistra leonarda
    
    }
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    dobre, ja na to nechtel reagovat, kdyz se tu resilo sqlite :) ja vim jak funguje cron.

    Je vam to k prdu kdyz mate soubor kde tech tasku je mnoho. coz je presne to, co jsem resil. Zakladat a mazat tasky je vpohode kdyz jsi si je vyrobil sam zejo.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    Normálně mám v /etc/cron.d/ řadu souborů, kde každý řeší jednu věc.
    Přídání další věci k pravidelnému spouštění dělám přidáním dalšího souboru (a do dvou minut to začne fungovat)
    Zrušení věci řeší zrušení souboru (nebo zakomentování jeho obsahu - to podle potřeby)
    Změny dělám přez VIM jako root, ale nebyl by problém příslušný soubor prostě nechat vygenerovat nějak automaticky.
    ---
    Další vychytávka je, že mám v cronu soubor, co mi jako uživatel gilhad projde každou hodinu /home/gilhad/cron.hourly/* a postupně pospouští co najde spustitelného (většinou pár řádkové shell skripty). Stejně tak mám pro /home/gilhad/cron.daily/* a /home/gilhad/cron.5min/*
    ---
    Pokud by sis nějak ošetřil race conditions errors - nejlíp tak, aby prostě nebylo je potřeba řešit - tak si podobnýma trikama můžeš velice jednoduše přidávat/ubírat/modifikovat co se má kdy pravidelně spouštět
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY: 22:20 sry
    # min hour day/month month day/week
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAINBOF: Tak jsem si to znovu celé přečetl... možná chceš automaticky upravovat cron?
    linux - How can I programmatically create a new cron job? - Stack Overflow
    https://stackoverflow.com/questions/610839/how-can-i-programmatically-create-a-new-cron-job
    A myslím, že řešení je takový, že do /etc/cron.d umístíš soubor a tam si vložíš soubor. A do toho si zapíšeš rozvrh, jakej chceš.
    Koukni, jestli ti to podporuje distro a třeba namátkou tam mám dotazník oblíbenosti balíčků:
    root@deb:/etc/cron.d# cat popularity-contest
    SHELL=/bin/sh
    PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin
    20 22 * * * root test -x /etc/cron.daily/popularity-contest && /etc/cron.daily/popularity-contest --crond
    To bzch ch8pal tak, 6e mi běží každý den ve 20:22.
    Je to, na co se ptáš?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam