• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    JADE
    JADE --- ---
    Taky me buntu sere s tim snapem…chces li mit aktualni system musis provest 3 ruzne formy altualizace…centrum altualizaci gui kvuli jadru a nekterym srackam, ktere neumi altualizovat terminal prilazem apt-get upgrade, terminalem kvuli srackam ktere nesktuslizuje gui spravce a snap baliky zvlast…na starych strojich kde mam xubuntu to realne bere 15+minut casu nez rebootnu do aktualniho systemu…bych blil…chrome na nich nechci to sezere veskerou ram jen kdyz to pustim a tak si taky rikam na jakou distribuci prejdu?!
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    DANIELSOFT: S tím Snapem jsem se nějak nenaučil. Zkusil jsem to nainstalovat a nepamatuju si, jestli mi došlo místo nebo se mi úplně zkazil systém. Do čistého řešení portabilního systému to má fakt daleko.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    GIOMIKY: já mám zatím Xubuntu, ale ve vyšších verzích Xubuntu je Firefox, který oba s tátou používáme (já mu spravuju počítač) ve snapu, tak jsem přemýšlel, že buď nechám Xubuntu a přejdu na Chrome, nebo že zkusím jinou distribuci

    zatím jsem myslel, že Mint, ale zkušenosti s Debianem nemám: jak je to tam s non-free kodeky a podobnými věcmí? měl jsem pocit, že podobně jako Fedora to lidi od Debianu hodně řeší (inu USA)
    XARGH
    XARGH --- ---
    GIOMIKY: nedavno jsem Debian 11 instaloval na virtual a byl jsem mile prekvapen. na desktopu jedu widle a nemenil bych, na serveru Ubuntu 20 pro ARM architekturu - https://www.zive.cz/clanky/virtualni-server-s-linuxem-a-uplne-zadarmo-desifruje-nam-vyplatni-pasku-v-pdf/sc-3-a-212847/default.aspx kde provozuju nextcloud
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    XARGH: Nemůžu si pomoci, ale stále je v současné době moje nejvíc nejoblíbenější distribuce Debian.
    HAUSNUMERO
    HAUSNUMERO --- ---
    STILL_PRIMITIVE: Se svejma zkusenostma s linuxem nejsem z tech co by tu meli radit, ale kamosovi jsem pred lety na podobne starej comp naistaloval chromOS a do dneška funguje a tvoje pozadavky by to taky asi splnovalo.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    STILL_PRIMITIVE: Google pak podle modelu procesoru rychle odpoví... Debian, MX linux a další ještě dělají 32bit.
    STILL_PRIMITIVE
    STILL_PRIMITIVE --- ---
    ZBYNEK: To se bojim možná ne, VIsty sou tam 32-bit... počítač teď u sebe nemám, tak nevim přesnou specifikaci...
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    STILL_PRIMITIVE: Ehm, jak moc stará to je herka? Umí procesor 64bit?
    STILL_PRIMITIVE
    STILL_PRIMITIVE --- ---
    ZBYNEK: Bezva. Zkusím.
    DANIELSOFT: Ted sou tam Vist 32-bit, ale taky zkusím.
    Děkuju vám za naději :)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    STILL_PRIMITIVE: Xubuntu?

    Minimum system requirements

    To install and use Xubuntu, you need an Intel or AMD 64-bit processor with at least 1 GB of memory. You may need more if you have integrated graphics.

    You can try Xubuntu running from a USB or DVD before installing. Keep in mind that running the system this way will be slower than an installed system.

    When you install Xubuntu, you need at minimum 8.6 GB of free space on your hard disk.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    STILL_PRIMITIVE: Mám Ubuntu 20.04 na netbooku 2GB RAM (KDE Neon). Není to žádná sláva, ale funguje to líp než wokna.

    Editace fotek bude v pohodě, filmy záleží na použitém kodeku, starý procesor nové věci prostě utáhnout nemusí.
    Prohlížeč žere dost ramky, tak si jen hlídat počet otevřených oken/tabů.

    Jestli má ten ntb ještě starej disk, tak bych doporučil dokoupit ssd, rychlostní rozdíl se pozná.

    Vyzkoušej si z flešky jak se chová live distro, jestli funguje všechen hardware a jak to zvládá prohlížeč a další programy.
    STILL_PRIMITIVE
    STILL_PRIMITIVE --- ---
    Ahoj! Potřeboval bych poradit, než se pustím do něčeho co nemá smysl, než přijdu o spoustu času... mám starej NTB s dvoujádrem 1,8Ghz, 3GB RAM a rád bych místo woken zkusil Linux, ovšem v user friendly formě jako je např. Ubuntu... současný Ubuntu prý chce nad 2Ghz procesor a minimálně 4GB RAM.. poradíte prosím, co bych na tom mohl provozovat (na internety a filmy, ideálně editace fotek...) aby to fungovalo?
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    SUCHRE: tak jsem přesně zkopíroval Tvůj ffmpeg řádek a funguje mi to: řekl bych, že mu tam chybělo to -vn, to -ac 2 jsem zkoušel v mezičase

    díky moc
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    ffprobe nedele.mp3
    [...]
    Duration: 00:02:46.35, start: 0.000000, bitrate: 320 kb/s
    Stream #0:0: Audio: mp3, 44100 Hz, stereo, fltp, 320 kb/s

    ffmpeg -i nedele.mp3 -c:a libmp3lame -b:a 128k -ac 2 -ar 44100 -vn nedele2.mp3

    ffprobe nedele2.mp3
    [...]
    Duration: 00:02:46.37, start: 0.025057, bitrate: 128 kb/s
    Stream #0:0: Audio: mp3, 44100 Hz, stereo, fltp, 128 kb/s
    Metadata:
    encoder : Lavc59.18
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    pokud to nepůjde ve ffmpeg, tak bych to udělal v lame, ale nějak se ztrácím v těch commandline možnostech a Google mlží
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ("done" tam je, blbě se mi to zkopírovalo)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ahoj, mám v jednom adresáři 18 mp3 souborů, které mají bitrate 320k a chtěl bych je všechny překódovat na 128k, používám následující shellový skript, inspirovaný StackOverflow:

    ovšem on místo 128k souborů vytvoří soubory dvakrát větší s VBR: asi mám špatně parametry ffmpeg

    jsem smířený, že výsledné písničky budou mít ten prefix out-, to se dá triviálně po odladění toho šíleného ffmpeg vyřešit později

    for f in *.mp3
    do
    ffmpeg -y -loglevel "error" -i "$f" -acodec libmp3lame -b:a 128k "out-$f"
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DANIELSOFT: no jeste se muzes podivat, jake defaultni parametry ma u tve tiskarny nastaveny cups.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam