• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    STILL_PRIMITIVE
    STILL_PRIMITIVE --- ---
    Ahoj! Potřeboval bych poradit, než se pustím do něčeho co nemá smysl, než přijdu o spoustu času... mám starej NTB s dvoujádrem 1,8Ghz, 3GB RAM a rád bych místo woken zkusil Linux, ovšem v user friendly formě jako je např. Ubuntu... současný Ubuntu prý chce nad 2Ghz procesor a minimálně 4GB RAM.. poradíte prosím, co bych na tom mohl provozovat (na internety a filmy, ideálně editace fotek...) aby to fungovalo?
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    SUCHRE: tak jsem přesně zkopíroval Tvůj ffmpeg řádek a funguje mi to: řekl bych, že mu tam chybělo to -vn, to -ac 2 jsem zkoušel v mezičase

    díky moc
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    ffprobe nedele.mp3
    [...]
    Duration: 00:02:46.35, start: 0.000000, bitrate: 320 kb/s
    Stream #0:0: Audio: mp3, 44100 Hz, stereo, fltp, 320 kb/s

    ffmpeg -i nedele.mp3 -c:a libmp3lame -b:a 128k -ac 2 -ar 44100 -vn nedele2.mp3

    ffprobe nedele2.mp3
    [...]
    Duration: 00:02:46.37, start: 0.025057, bitrate: 128 kb/s
    Stream #0:0: Audio: mp3, 44100 Hz, stereo, fltp, 128 kb/s
    Metadata:
    encoder : Lavc59.18
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    pokud to nepůjde ve ffmpeg, tak bych to udělal v lame, ale nějak se ztrácím v těch commandline možnostech a Google mlží
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ("done" tam je, blbě se mi to zkopírovalo)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ahoj, mám v jednom adresáři 18 mp3 souborů, které mají bitrate 320k a chtěl bych je všechny překódovat na 128k, používám následující shellový skript, inspirovaný StackOverflow:

    ovšem on místo 128k souborů vytvoří soubory dvakrát větší s VBR: asi mám špatně parametry ffmpeg

    jsem smířený, že výsledné písničky budou mít ten prefix out-, to se dá triviálně po odladění toho šíleného ffmpeg vyřešit později

    for f in *.mp3
    do
    ffmpeg -y -loglevel "error" -i "$f" -acodec libmp3lame -b:a 128k "out-$f"
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DANIELSOFT: no jeste se muzes podivat, jake defaultni parametry ma u tve tiskarny nastaveny cups.

    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    VYHULENY_UFO: díky, nastavil jsem "duplex" na "none" a zkušební stránka se vytiskla. jenže potom mě napadlo, že to byla jenom zkušební jedna stránka a tím pádem se duplex neprojevil, tak jsem otevřel jiný soubor, dal ho vytisknout, vytisknul se oboustranně a já zjistil, že v tomto okně LO je duplex nastavený na původní hodnotu a stejně to prošlo.

    takže kdoví co to tehdy bylo, pokud se problém objeví znovu, vím kde mám vypnout duplex a tím je problém vyřešen
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DANIELSOFT: hele, libreoffice to ma trochu komplikovanejsi, projdi veskera nastaveni, hlavne to pres "properties"...

    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    LOPIK: to bude asi ono, ovšem tiskárna to umí, teď jsem tisknul z mousepadu a vylezlo mi to oboustranně, i když jsem nic nenastavoval, z toho FF tuším taky, jen ta Libre Office s tím má nějaký problém. zkusím to nastavení najít (snad bude v CUPSu nebo v tom formuláři pro tisk) a vypnout ho
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    DANIELSOFT: Duplex je oboustranej tisk - nesnažíš se tisknout oboustraně na tiskárně, co to neumí? Koukni někde do nastavení tisku a tam to vypni.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    Dotaz: nedávno na mém Xubuntu došlo k updatu Libre Office. Netisknu moc často, jinak vše funguje, ale zkoušel jsem z té LibreOffice něco vytisknout a tiskárna si stěžovala, že nemá jakýsi "duplex". Vyřešil jsem to tak, že stejně jsem dokument posílal sám sobě Gmailem, tak jsem ho vytisknul z Firefoxu přes to webové rozhraní googlových služeb, což prošlo. Nyní jsem potřeboval znovu tisknout, tak jsem to vyřešil tiskem přes plaintextový editor (mousepad), který taky funguje.

    Netuší někdo co by v té LibreOffice mohlo být špatně?
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    RAINBOF:
    to bych pak musel resit kterym programem co otevrit.
    Takhle mam script pro vifm. Zavolam command to mi vylistuje soubory ktery se filtruju pomoci fzf. zvolim soubour, soubor se zextrahuje do tmpfs a na to zavolam xdg-open.

    Zvazuju ze bych pouzival image file. Bud pomoci truncate nebo fallocate.

    JANFROG:
    limit delky path je 4096 byte a limit nazvu souboru 255 byte. Kdyz ma nazev directory delku 250 byte tak ten direktorar muzu hodit do taru a tech 250 byte usetrit. Pripadne pak jeste udelat nested tar.

    Pri prohledavani souboru ve filetree bych ruzny nastroje musel vzdycky excludovat ty dirs, ktery zrovna nepotrebuju moc casto. Ukladani/backup/prenos siti je rychlejsi nez prenos jednotlivych souboru.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    to je divny neslo by proste najit pozici v taru a pak pomoci DD to hodit do stdout ?
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    DANIELSOFT:
    jj uz jsem to tak vyresel, rozbaluju do tmpfs
    JANFROG:
    kdyztak pozdeji zkusim odpovedet
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    RAGNAROK: možná trochu Cimrmanův úkrok stranou, ale nepomohlo by dokumenty rozbalovat "on demand" a ne všechny najednou? tedy že bys v tom svém programu, skriptu nebo co to máš prostě jednou za čas zavolal "tar xf archiv.tar dokument.docx" který už víš že tam je podle předchozího "tar tvf" - pokud potřebuješ jen jeden dokument naráz a ne pracovat naráz se všemi, jde to asi takhle udělat, ale pokud ne, tak se omlouvám za hraběcí radu
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    RAGNAROK:
    Uplnr nechapu, co myslis

    | -pomaha prekonat limt delky filepath/filename
    | -nezatezoval filetree, kdyz soubory nejsou potreba
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Potreboval bych prochazet dokumenty v tar file bez toho aniz bych je musel rozbalovat. Archivy maj treba 100GB.
    tar -tvf arch.tar vylistuje soubory
    ve vimu kdyz otevru archive tak pak muzu prochazet soubory a zobrazit jejich obash jako text.
    To u souboru *.ods,*.odt,*.doc,*.docx,*.xls,*.xlsx,*.odp,*.pptx,*.ppt apod. je dost neprakticky.

    Zkousel jsem avfs ale nema to manual.
    (mountavfs, umountavfs)
    jen toto: https://github.com/glycerine/avfs/blob/master/avfs-1.0.3/README
    zkousim: mountavfs
    a pak: cd archive.tar#/
    bez uspechu

    Jeste jsem nasel ratarmount, archivemount.

    Pripadne jaka je alternativni metoda k ukladani/backup dat ktera:
    -uprednostnuje maximalni rychlost prochazeni/prohlizeni dat (bez komprese)
    -pomaha prekonat limt delky filepath/filename
    -nezatezoval filetree, kdyz soubory nejsou potreba

    premyslim treba nad vytvorenim imagefile:
    truncate -s 100G ~/myarchive.img
    mkfs.ext4 ~/myarchive.img
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    FATBOZZ: nejsem si toho vědom, na tyhle věci vůbec nešahám
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    ZBYNEK: nedrbnul jsi si do nastaveni koleckem a pak to dal jako default pro vsechny ?
    How to Change the Paper Size in Microsoft Word
    https://www.howtogeek.com/445123/how-to-change-the-paper-size-in-microsoft-word/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam