• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    CHOROBA: v té době jsem byl rád, že jsem na to udělal skript v bashi :) dneska bych to taky řešil jinak - třeba tím, že bych nedopustil, aby si koupili znova ntb od HP, nebo jakýkoli low-end a pak mě nutil dát tam Linux, protože jim widle furt něco cpou...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    MARASAN: však jo. nechal jsem na začátku 15 GB, /home jsem dal na konec a na zbytek / jsem nechal 20 GB :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    TEAPACK: na to mas pouzit DKMS, pak se ti sestavej pri upgrade kernelu automaticky.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    TEAPACK: jestli je user njakej noob, taks mu mel na ssd rovnou vynechat aspon 20G na levelling.
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    Kazdej muze za to, ze pouziva Acer.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    FATBOZZ: nasadil jsem disk do MB velkýho počítače a Smart tam vyjely :) self-test nedoběhl ani na 5% a failnul.
    z toho, co mi tam naběhlo to mělo přes 5k špatných bloků a jelikož byl disk dlouhodobě téměř plný (1gb z 256), tak bych se nedivil, že se ojezdil boot sektor :/

    dal jsem tam jiný disk, nainstaloval nový OS a jede to i se aktualizoval FW. Uživatele poučil o práci s daty na ssd a až zas bude mít někdy čas na experimenty, tak se budu štourat ve zbytku chyb. Takže za jeden furt ;)
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    CHOROBA: ještě máme doma jedno relativně nové HP, kde jsem před pár lety měnil wifi, protože se po každé aktualizaci kernelu musely znova sestavit drivery :/
    ale podařilo se mi sehnat jiný modul z whitelistu a od té doby to jede :)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    GILHAD: jinak receno acer si uintelu koupil sragoru co vypada fajn na papire ale ma to kratkou podporu protoze to byl tak trosku experiment 3 roky a cao.

    Intel dela zakazkovy cipy bezne. se podivej na veci s atomem, nebo na apple s intelem tam se tohle dělalo jak na bezicim pasu apple mel v architekture i vlastni upravy intel grafiky a vlastni instrukci (ta kdyz se emulovala v xenu behal v tom macos). Zadnej "chudak acer" se nekona :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    GILHAD: To zní přesně jako něco, co dá Acer do notebooků.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    RAINBOF: Tady byl problém v tom, že Intel do toho chipu CPU nedal (nevyleptal) něco z klasických intelích řad GPU, ale GPU od úplně jiné společnosti (PowerVR), které tudíž chtělo úplně jiné ovladače a tak je intel vydal jako proprietální blob, který šel do jádra natáhnout, takže to chodilo, ale intel se vykašlal na updaty, takže to pak s nějakou novější verzí kernelu nešlo (takže jsem si jí fixnul sám a pak ji držel o chvíli déle, než jsem plánoval) a pak už novější kernel obsahoval otevřené ovaldače, které to zvládaly taky dobře - jinými slovy: zrovna tahle jedna věc o Acer nezavadila ani náhodou.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    GILHAD: no, ono jde typicky u nich o to ze delaj ruzny veletoce s referencnim zapojenim aby dosahli nejake ojebavky s cenou. protoze intel ma kdejakou vec licencovanou takze tu a tam neco zapoji jinak a vysledek je.. no acer...
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    no, nejak pamatuju Acery se zamknutym secure boot a na tom fakt linux nastartovat nesel. minimalne tak par let, nez to nekdo opravil ;)
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    RAINBOF: Tady šlo o ten bordel, co byl vyleptaný v křemíku, s tím žádný Acer neměl co do činění (tak leda, že tam dal ten konkrétní model od Intelu)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    GILHAD: jinak receno potvrzujes co bylo vyse. intel je vpodstate generic vec pokud to neveme do pracek acer. uz jsem se potkal i s tim ze parition boot media musela mit konkretni jmeno aby bootovala uefi.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    CHOROBA: s armovym macem bys bojoval vic.. :-) (ale taky se to posouva)
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    CHOROBA: Až tak vyhraněně bych to zase neviděl, mám Acer asi bambilión let a Linux na něm šlape bez problémů (pokud pominu, že jsem musel řešit inteláckou integrovanou grafiku, kde intel měl nějaké 3rd party zavřené ovladače, než se do kernelu dostala open varianta )
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jako je malo veci min kompatiblilnich s linuxem, nez notebook od Aceru
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    TEAPACK: co si pamatuju, intel ma taky nejaky iso co upgraduje FW pro SSD/NVME disky, muzes vyzkouset tez :)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    TEAPACK: podle me je to problem intel firmware. Nerve ti to na nej ze chybi ? Na intel915 mi chcipala jedna t520
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    ale ono to mělo ještě celkem starý m2 ssd (výroba ntb 2017), který má hromadu sektorů v háji, takže taky to možná byla dvojchyba - aktualizace kernelu se trefila na špatný místo a já teď lovím chyby, se kterými to v pohodě fungovalo... :/
    dneska tam nacpu nový disk a zkusím tu instalaci znova, protože instalace (nahrazení starého os novým na stejných partitions) nebyla schopná nakopírovat efi část bez chyb a tohle ssdčko přes gparted ani gnome-disk nezobrazuje smart :/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam