• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    FATBOZZ: Sám sice kancelářské balíky moc nemám rád, ale ve Windows lidi tyto věci dělají v Excelu, tak co použít Libre Office Calc? Měl by umět import z CSV a makra.

    samozřejmě tohle je málo nerdí řešení, jako větší nerdovitost mě napadá použít Python, který má knihovnu pro CSV a výpočty tam přímo napsat

    jako "něco mezi tím" by se mohla recenze na nějaký účetnický program válet ve Sklizni na root.cz, pokud se ti chce to tam prohledávat
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    Potřeboval bych zjistit svoje finanční flow rodiny a hledám nějaký funkční program do kterého násypu výpisy z banky ... (Bláhové si říkám že bude nějaký standard output v csv pro všechny stejný). Znáte nějaký takový program na domácí účetnictví? Případně že by to mělo nějaký parser na výstup per banka. Chci to jen lokálně, žádný api do jiných služeb.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MCKIDNEY: Dobrý nápad, zkusím to tam zapracovat.
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    MCKIDNEY: man dmidecode taky napoví. Třeba takhle pěkně do proměnné

    dmidecode -s baseboard-product-name
    X570D4U-2L2T
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    1. V tmux jde prejmenovat current pane pomoci:
    tmux select-pane -T newname
    To se ale prepise pri zpusteni commandu v pane.
    Bohuzel ani set -g allow-rename off nepomaha.

    2. potreboval bych zobrazit jeden stejnej pane v nekolika oknech.
    To bohuzel koukam asi taky nejde. Tak me napadlo ze bych si namapoval command neco jako:
    switch-window; join-pane $(getPaneNumber(panename)). To by se ale nesmely nazvy pane prepisovat.

    (tmux 3.6+)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Neco pro nastenku a filter:

    Jak zjistit model desky v linuxu? MB, Chipset
    sudo dmidecode -t 2
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    CHOROBA: Já taky přestal používat Windows už dávno, a je to super :-)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ja to prestal pouzivat a je to super!
    KAERO
    KAERO --- ---
    pomoci stareho rdestkop i noveho xfreerdp mi clipboard fungoval vzdy. prenos souboru jsem nepotreboval.
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    nejvetsi peklo u rdp je vzdycky clipboard & prenos souboru. ostatni veci jsou s nejakou mensi mirou usili resitelny
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    KAERO: no me treba na xrdp prislo obcas slozity ukaznit klavesnici, schranku, dva monintory a neuveritelne se to mohlo posrat z trackpointu na jednom notasu s vysokym rozlisenim. Ale mozny uz se to zmenilo :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    MARASAN: jo uz jede taky. dik.
    RAINBOF: subjektivne mi xfreerdp pres ssh tunel prijde stejne rychle jako remmina (taky ssh tunel, nezavisle na kvalite obrazu). Ale pro lamy jako ja je nastaveni jednodussi :)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Remmina je lepsi nez windowsi rdp :)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    KAERO: za posledni dvojtecku taky napis 3389 a pak se ti na localhost:3389 bude tunelovat IP_WINDOWS_PC_V_LOKALNI_SITI:3389 pres SERVER.PRACE.CZ, takze pouzijes xfreerdp localhost:3389 (nebo tak neco)
    KAERO
    KAERO --- ---
    MARASAN: jeee, tou remminou jsem to zvladl a funguje to mnohem rychleji! jako bych sedel v praci. dik!
    KAERO
    KAERO --- ---
    MARASAN: Dik. Parametr -L jsem nasel, ale co ma prijit za ten parametr je pro me zahadou. Moc nechapu rozdil mezi socket a port, a ani to poskladani. ProxyJump jsem zvladl, hura, to je taky pokrok! takze muzu napsat:
    ssh DESKTOP_PRACE_PROXY
    a rovnou se pripojim na svuj pracovni destkop.
    Asi jsem mel napsat ze na SERVER.PRACE.CZ neni xfreerdp a nemuzu tam nic instalovat, proto se nejprve prihlasuju jeste na svuj pracovni dektop a pak az to xfreerdp.
    Zkusil jsem (3389 ma byt pro windowsi vzdalenou plochu, a mel by to pouzivat xfreerdp):
    ssh -L localhost:3389:IP_WINDOWS_PC_V_LOKALNI_SITI: SERVER.PRACE.CZ
    a pise mi to ze specifikace forwarding je blbe. Ta mezera za posledni : asi nema byt? pak to ale taky nefunguje. A bez posledni dvojtecky taky ne.

    remmina zkousim.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    KAERO: ssh tunel je parametr -L, ale tunelujes pres svuj pracovni desktop, kdovijak to bude rychly.

    Neco jako -L localhost:3333:IP_WINDOWS_PC_V_LOKALNI_SITI: SERVER.PRACE.CZ . Doporucuju si napsat ProxyJump do ~/.ssh/config a vsechno budes mit snazsi. Rdp ti pak pojede skrz tunel na localhost:3333. Zkus remmina misto xfreerdp.
    KAERO
    KAERO --- ---
    Lehce komplikovanejsi problem. V praci mam vlastni linuxovy pracovni desktop. Z nej se pripojuji na jine pracovni windows pocitace pomoci xfreerdp, zadam login, heslo a ip adresu:
    xfreerdp /cert-ignore /u:UZIVATEL /p:HESLO /v:IP_WINDOWS_PC_V_LOKALNI_SITI
    Tohle v ramci lokalni site funguje dobre a rychle.

    Z vnejsku (mimo pracovni sit) se muzu pripojit na pracovni desktop pomoci ssh, ale musim se nejprve pripojit na server co jde videt z venku, a pak na vlastni pracovni desktop, takhle:
    ssh -J SERVER.PRACE.CZ IP_PRACE_DESKTOP_V_LOKALNI_SITI
    (coz je nahrada za "ssh SERVER.PRACE.CZ", a po pripojeni "ssh IP_PRACE_DESKTOP_V_LOKALNI_SITI")

    Z bashe pak muzu spustit libovolny graficky program. Ale funguje to pomalu, protoze X forwarding pres ssh je jaksi pomale. Takze kdyz z domova potrebuju neco nastavit na windowsim pocitaci v praci, pripojim se pomoci ssh -J do sveho pracovniho desktopu, spustim xfreerdp a udelam to. A je to neprijemne pomale i presto ze do prace je celkem rychle spojeni. Kdyz jsem zkusil treba teamviewer, tak to fungovalo rychle. Jenze teamviewer je licencovany a nemuzu ho pouzit pro pracovni zalezitosti (a firma to nekoupi).

    Napadlo me ze by treba pomohlo udelat pomoci ssh tunel, a xfreerdp spustit doma a tunelem ho nasmerovat rovnou na ten windowsi pocitac. Akorat moc nechapu jak: udelat tunel s ssh presmerovanim, a jakou ip pak vlastne podstrcit xfreerdp aby se pripojil na ten widowsi pocitac. Na windowsi pracovni pocitac nechci instalovat jine veci, protoze by to nekdo moc resil, a ajtaci v praci delaji vic problemu nez pomoci.

    Snad jsem to vysvetlil dobre. Vi nekdo prosim?
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    TRISTERO: Podle https://www.youtube.com/watch?v=Dwn2nwFjbhk staci zmacknout F1 a veskery udaje tam muzes zadat ( ve videu neni )
    IP adresu by jsi mel vedet, nebo dostanes z dhcp.
    Na linuxu zjistis ip pomoci "ip a" ve windows jestli mas tak WIN+R > cmd > ipconfig
    Ty tam das jinou ip, idealne jinou nez ziskas z DHCP serveru ( pak by bylo dobre upravit dhcp server aby tu adresu bud nedaval, nebo "zmensit rozsah" dodavanych ip)
    S pripojenim wifi neporadim, pokud neuvidim menu. Je mozny ze to zadnou kartu nenadetekuje a jsi nahrany. Maximalne pripojit pres kabel.
    TRISTERO
    TRISTERO --- ---
    Ahoj, potřeboval bych poradit protože jsem absolutní LINUX začátečník. Snažím se nainstalovat Daphile (LINUX) na starém laptopu, abych ho mohl používat jako Hi Fi přehrávač a neumím nastavit při instalaci wifi spojení, static IP .... Jak static IP zjistím? a jak manuálně přidat wifi? budu moc rád za vaši shovívavost a radu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam