• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    LOOKASH
    LOOKASH --- ---
    DURDIN: z vlastni zkusenosti windowsacky duchodci (tehda pred-duchodci) nemeli zadnej problem s Mint Cinnamon
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    DURDIN: Podle mych zkusenosti si bezny uzivatel zvykne na KDE nebo Cinnamon behem par dni takze bych nehledal nejaky obskurni distro, ktery se snazi predstirat vzhled Windows. Stejne je to dneska vsechno o prohlizeci.
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    DURDIN:
    Zorin OS - Make your computer better.
    https://zorin.com/os/
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    DURDIN: A hledáš i nějaké konkrétní funkce (předkonfigurovanej wine...), nebo ti jde jenom o vzhled?

    Na xfce je dost témat, nejlepší mi připadne kali-undercover (funguje na debian/xubuntu) ;-)
    DURDIN
    DURDIN --- ---
    Nemáte tip, ideálně z vlastní zkušenosti, na nějaké linux distro (nebo BSD), které má GUI jako Windows 10? Jde mi primárně o vzhled, resp aby to mohl ovládat někdo kdo linux nikdy neviděl a je zvyklý na 'desítky'. Něco jsem vygooglil, ale třeba hned zajímavý linuxfx si docela nedávno strhl pěknou ostudu, viz https://kernal.eu/posts/linuxfx/
    KECAM
    KECAM --- ---
    RAINBOF: se ti nedivim. find exec umi napachat dost skody, trebas zabit cely server vycerpanim resourcu.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    THERIDANE:
    ja to dost menim pisu to z ruky, rg normalne v systemech neni a grep nepouzivam proto ze me nezajma zadna cesta obsahujici temp/ tj i xtemp/ a .temp/ ale zapsat to jako seznam je vlastne celkem dobrej napad

    HEINZZ: kdyz ja se toho execu vnitrne bojim :)
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    THERIDANE: a jde to i civilizovanějc, když by jich bylo víc:

    TYHLE_NE=("temp/" "cache" "dalsi" "neco s mezerama")
    grep "${TYHLE_NE[@]/#/--exclude-dir=}" -rl "baseUrl:"
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    RAINBOF:

    grep --exclude-dir=temp/ --exclude-dir=cache -rl "baseUrl:"

    a nebo moderní ripgrep:

    rg -l -g '!temp/' -g '!cache' 'baseUrl:'
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    RAINBOF:
    find + exec je to co hledáš..

    Dá se pak upravovat např rekurzivita pomocí -maxdepth, atp..
    find <path-to-search-in> -type f -not -path temp/ -not -name *cache* -exec grep -lir "baseUrl:" {} \;
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    kdyz chci prohledat soubory v nejakem umisteni vyjma mist ktere v nazvu obsahuji temp/ nebo cache, na vyskyt textu "baseUrl:" tak to delam takhle, ale neslo by to nejak lip ? se mi ten zretetezenej grep moc nelibi. jestli nic lepsiho neni udelam si command protoze to pouzivam denne.

    egrep -lir --include "*" "baseUrl:" | grep -v temp/ | grep -v "cache"
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    RATTKIN: To máš na mysli API podle PSD2 směrnice? To ale není pro koncáky, jenom pro "třetí strany" ... Nevím o tom, že by napříč bankami fungovalo veřejně dostupné jednotné API.

    Pro jednotný import by se dal použít formát ABO, data v tomto formátu by snad mohly exportovat všechny banky.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    FATBOZZ: má existovat standardní api a mají být banky schopné zobrazit pohyby z jiné banky, když to autorizuješ.
    v praxi nevím, ale už je to dlouho.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    FATBOZZ: gnu cash jsem zkousel a pak jsem zkusil KMyMoney a je privetivejsi, takze jsem u KDE skoncil:

    the BEST Personal Finance Manager for FREE Users, full stop. | KMyMoney
    https://kmymoney.org/
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    FATBOZZ: ZBYNEK: Já jsem GnuCash jednu dobu dost používal jako "domácí podvojné účetnictví" a když jsem pochopil, jak to podvojné účetnictví vlastně funguje, tak to bylo docela jednoduché a přehledné. Ale to už je taky pár let, tak jsem toho zase spoustu zapoměl. (Prostě jsem přestal potřebovat vést účetnictví, ne že bych přešel na něco jiného.)
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    Mám klasický desktop na něm Linux Mint a monitor ve kterým jsou reproduktory. Propojeno přes HDMI. Potíž je v tom, že vždycky když mi usne monitor tak se zvukový kanál přepne nativně do sluchátek, stejně jako po startu. Je nějaká možnost jak nativně nastavit ten druhý nesluchátkový výpis ? Zkoušel jsem to přes pulseaudio a rady z googlu nepomohli tak netuším co kde dělám špatně
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    FATBOZZ: Vím o projektech GnuCash a MoneyManager Ex, ani jedno jsem ale nezkoušel...
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    FATBOZZ: A neumí to tvoje internetový bankovnictví nativně ? Mě airbank umí automaticky přiřazovat kategorie za co jsem co utratil, odkud mi to co přišlo. Pak to umí docela rozpoznávat samo a promítne se to i v tom výpisu. Je to docela šikovný. Není to úplně automatický, ale je to dost intuitivní a jednoduchý
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    FATBOZZ: Sám sice kancelářské balíky moc nemám rád, ale ve Windows lidi tyto věci dělají v Excelu, tak co použít Libre Office Calc? Měl by umět import z CSV a makra.

    samozřejmě tohle je málo nerdí řešení, jako větší nerdovitost mě napadá použít Python, který má knihovnu pro CSV a výpočty tam přímo napsat

    jako "něco mezi tím" by se mohla recenze na nějaký účetnický program válet ve Sklizni na root.cz, pokud se ti chce to tam prohledávat
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    Potřeboval bych zjistit svoje finanční flow rodiny a hledám nějaký funkční program do kterého násypu výpisy z banky ... (Bláhové si říkám že bude nějaký standard output v csv pro všechny stejný). Znáte nějaký takový program na domácí účetnictví? Případně že by to mělo nějaký parser na výstup per banka. Chci to jen lokálně, žádný api do jiných služeb.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MCKIDNEY: Dobrý nápad, zkusím to tam zapracovat.
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    MCKIDNEY: man dmidecode taky napoví. Třeba takhle pěkně do proměnné

    dmidecode -s baseboard-product-name
    X570D4U-2L2T
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    1. V tmux jde prejmenovat current pane pomoci:
    tmux select-pane -T newname
    To se ale prepise pri zpusteni commandu v pane.
    Bohuzel ani set -g allow-rename off nepomaha.

    2. potreboval bych zobrazit jeden stejnej pane v nekolika oknech.
    To bohuzel koukam asi taky nejde. Tak me napadlo ze bych si namapoval command neco jako:
    switch-window; join-pane $(getPaneNumber(panename)). To by se ale nesmely nazvy pane prepisovat.

    (tmux 3.6+)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Neco pro nastenku a filter:

    Jak zjistit model desky v linuxu? MB, Chipset
    sudo dmidecode -t 2
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam