• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    tak jsem to přeinstaloval.
    poradíte mi prosím jak do grub menu dostat další linux, který je na jiném disku a pod LUKS?
    sudo update-grub ho nevidí, ani když je odemknutý. přetím mi to fungovalo, ale už si nepamatuju jak to udělat
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    RAINBOF: nakonec jsem se na to vyprdl, zas tak o systém, který vydrží max do 23.10 nestojím, raději jsem pokorně zůstal u LTS.
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    RATTKIN: hele, ono jde o zvláštní duplicity. to první je prakticky totéž co to čtvrtý a to druhý jako to třetí, nikdy jsem to nepochopil.

    taky jsem to včera reinstalnul, protože mi přestaly hrát sluchátka a už mě štvaly nevyřešené odinstaly a bordel obecně.

    reinstall easy. flashka, záloha a čistej instal, ze zálohy jsem si pak hodil jen klíčový soubory (adresáře z home, tedy ne data k aplikacím, které nechci) hotovo bylo za hodinku, včetně hraní si se zálohou.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY: To je takové vtipné, že less umí more, než more. sry.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ubuntu už jsem si za 2 roky rozbil, vlc nehraje, mám tam nějaké duplicity viz obr.
    Asi je jednoduchý to přeinstalovat? moc software tam nemám, ale mám triple boot s windows a LUKS pracovním linuxem

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    more or less
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    SALVATOR: Že máš rozbitej disk :-) badblocks je velmi naivní program kterej jen sekvenčně projde sektory a zkoumá, jestli dostane z každýho co do něj zapsal. Odhalí to větší "škrábanec" na plotně.

    SSD controller dělá wear-leveling, takže ty sice dvakrát zapíšeš do sektoru 0x00, ale ve skutečnosti se to zapíše na dvě různá místa. Controller ti lže, že data zapsal (potvrdí flush), ale ve skutečnosti to stojí v DRAM bufferu a z něj ti to i čte. Controller se přehřeje. Controller má bugy ve firmwaru. Controller, DRAM nebo flash je náchylnej na nějakou formu access pattern útoku, takže se něco stane když mu pošleš správnou sekvenci nul a jedniček. A tak dále, možností je fůra. Tvůj čas je dražší než novej disk, takže pokud nepomohla výměna kabelu ani převodníku, tak ho vyměň taky :))
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    se spis podivej pres smartctl
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    RAINBOF: A co bych s ním dělal? Ten disk je prázdnej, teprv sem se ho chystal použít pro zálohu: SALVATOR :⁠-⁠)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    SALVATOR: uz mas ten image :D ?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Tak já nevim. Poraďte, co si mám myslet.

    salvator@salvator-HP-EliteBook-840-G1:~$ sudo badblocks -v /dev/sdb1 -s
    Průchod dokončen, nalezeno 0 špatných bloků (0/0/0 chyb).
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MRDAC_BEDEN: Není co zachraňovat, naštěstí tam nic není :⁠-⁠)
    THEODORT: Jj, to je on
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    MRDAC_BEDEN: no on je dle vypisu problem pri zapisu, tak bych to videl asi na selhavani transportniho media... a fs je nakoply tim ze selhava underlying hw,
    SALVATOR:
    teoreticky to muze byt jen to ze po case selze napajeni externiho disku, starsi prevodniky sata2usb to delaj dost rady, jsou choulostivy na kabel i kvalitu napajeni na portu.
    tipuju ze sdb je ten usb disk na kterej se to kopiruje, ze?
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    THEODORT: jenom terminologie: v tomto pripade je poskozeny hardware, nikoliv filesystem

    SALVATOR: jak jiz bylo doporuceno - pokud je poskozeny disk, muze UPLNE zemrit kazdou vterinou - proto prvni co se musi udelat je ddrescue na jiny fyzicky disk. Pote se muzes snazit zachranovat soubory, pripadne provadet dalsi diagnostiku. (to same plati pro rotacni disky, ssd / nvme disky, pametove karty usb flash disky...)

    jeste je jedna teoreticka "nadeje": muze byt poskozeny SATA kabel, spatne zastrceny do disku / desky nebo poskozena zakladni deska.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    SALVATOR: tak to je vadnej nejakej cipecek.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    RAINBOF: Je to z druhý ruky. A škráblej asi ne, je to SSD.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    RAINBOF: pouzij nastroj ddrescue z baliku gddrescue
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    SALVATOR: jak pripadne poslu na reklamaci, ten disk je konecna vypis si smart a posli ho tam rovnou knuci jak asijska slapka :) osobne bych na tvem miste ten disk sjel pomoci DD nekam jinam a zkusil to vyresit z image protoze tohle je tolik bloku po sobe ze si myslim ze je skrablej a jde ti o cas.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    THEODORT: To až zjistím, kolik tam je toho špatnýho. Přece jenom má ta složka 70 GB a disk 240 GB, to je necelá třetina. Když tam bude vadnejch míst víc, bude až nehezky jednoduchý se trefit do špatnýho.
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    SALVATOR: vono bude stačit zkusit ten soubor zkopírovat do jiné složky na stejném disku(aka nepůjde to- je nakoplej fs)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam