• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    CAMELLA: Na iFixIt / YouTube bude návod.
    Ale disky a RAMky bývaly normálně uživatelsky vyměnitelné.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    CAMELLA: hele není to tak složité a místo chybějících lišty jsem použil mercur samozřejmě s jablíčkovskou certifikací :D.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    SPIKE411: to zní povzbudivě :).

    Vyměnit disk v iMacu tedy asi taky nebude uplně level beginner, aspoň co jsem koukala na YT. Já jsem kdysi měnila disky atd, ale to byl vždy normální pc :-D
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    CAMELLA: mno yen disk stejně už nebude v kondici, yen to chce vyměnit tak jako tak
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    CAMELLA: Neměl by být kdyžtak problém tu instalaci macOS / Mac OS X obnovit.

    Vytvoření spustitelného instalátoru pro macOS - Podpora Apple (CZ)
    https://support.apple.com/cs-cz/HT201372

    Rozbít to tak, aby nenastartovalo vůbec žádné instalační médium, nejspíš nebude v tvých silách.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    A teda jinak podobnej hardware (~2012) je stale muj hlavni pracovni stroj :-)
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    CAMELLA:
    > prej co když to poseru a nepujde to :)

    :-) Ale zas ten pocit, kdyz to neposeres a rozchodis to!
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    CAMELLA:Udelal bych to jak ti (dobre) radi SPIKE411:
    > Nejjednodušší by bylo asi prostě rovnou pořídit nový disk (SSD, kvůli rychlosti i třeba kapacitě) a ten původní nechat (zatím) netknutý.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    SPIKE411: já tam v podstatě data nemám žádná. Už před nějakou dobou jsem zazálohovala, protože už mi na něm nešlo pracovat (ve staré verzi prohlížeče už mi nefachala polovina stránek co k práci potřebuju a nová nešla nainstalovat) a od té doby stojí v koutě. Ale je mi to fakt líto.

    Muž se bojí, že smáznu MacOs a už ho tam nedostanu zpět.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    CAMELLA: Zazálohuj si data někam vedle. Pak tam není moc co pokazit (co by nešlo opravit).
    Nejjednodušší by bylo asi prostě rovnou pořídit nový disk (SSD, kvůli rychlosti i třeba kapacitě) a ten původní nechat (zatím) netknutý.
    Myslím, že nastartovat tam nějakou instalaci Fedory z USB (nebo CD?) nebude velký problém.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    DELVIT:
    CAMELLA: jo, SSD disk by t chtelo
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    KOLCON: na to asi prdim, nikoho takového nemám. Dostala jsem tenhle Mac před časem darem, tak si s tím krapet pohraju a to by bylo, aby to nešlo. Akorát muž trochu brblá, prej co když to poseru a nepujde to :)
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    Nebo nový masox jako hackintosh, ale musela bys najít někoho kdo to umí udělat...
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    CAMELLA: jsem myslela, že je to starší.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    Tak jsem se šla mrknout co to mám za železo :)

    DELVIT
    DELVIT --- ---
    CHOROBA: Je potřeba tam dát:
    - SSD disk
    - aspoň 8GB RAM, já tam mám 12GB a běží to jako svišť
    - budu teď dávat novou grafiku protože HD 4850 blafla i když jsem jí předtím přepastoval.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    spis nez procak a grafika bude ojeb ramka, esli to ma min jak 2G, tak bude jakejkoliv inernet k uzofani ve vic nez dvou tabech v prohlizeci
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    CAMELLA: Běží na tom celkem v pohodě, výkon závisí hlavně na kartě kterou tam máš.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    JANFROG: fajn, napsala jsem mu :). Jako já linux viděla naposled tak 10+ let zpět, tak uvidíme, jak to zvládnu, ale nic horšího, než to, že mi to nepůjde, se nestane :-D
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    je v tom intel, normalne pobezi
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    CAMELLA: Myslim, ze by sel. Znamy uz hodne let provozuje Linux na Apple HW. Poptej se ID DELVIT, ten to myslim nedavno resil (ja s tim prakticke zkusenosti nemam)
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    Ahoj, mám dotaz a nevím, kam jinam s tím, tak mě nesežerte :).

    Mám doma starý iMac (tuším z roku 2009) a teď už se na něm fakt nedá fungovat, tím, jak už nejdou aktualizace na ten starý osX atd., tak už nejde použít ani na základní věci. Ale mám ho ráda a nechce se mi ho vyhodit do šrotu, proto mě napadlo, jestli by na něj nešel linux. Je to hodně blbý nápad? Je mi jasný, že je to starý stroj, používala bych ho fakt na něco základního typu psaní textů a plkání na nyxu a sockách a max třeba čtení pracovních mailů…
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam