• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  _BENNYSčítání lidu 2011
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  CROSS: Drapal asi necetl, kdyz se tak kroutil
  CROSS
  CROSS --- ---
  GORG: povinnou osobou jsi, pokud jsi:
  a) každá fyzická osoba, která má v rozhodný okamžik trvalý poby nebo povolený přechodný pobyt na území České republiky,
  b) každá další fyzická osoba, která je na území České republiky v rozhodný okamžik přítomna, a nemá zde trvalý nebo povolený přechodný pobyt,


  a zaroven pokud jsi:
  zletilá fyzická osoba způsobilá k právním úkonům nebo právnická osoba, která je povinna sdělit nebo kontrolovat údaje stanovené tímto zákonem.

  Jak tu uz zaznelo, povinna osoba je povinna si formular vyzvednout (do 20 dnu od rozhodnyho okamziku + do 25 dnu od r.o. odevzdat).

  Tyve, cet nekdo ten zakon vubec :-]
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  GORG: Drapal ;-)
  GORG
  GORG --- ---
  CROME: Je asi otázkou... jako laik si nejsem jistý, jak ten zákon vykládat. Jako "povinná osoba" máš povinnost ho vyplněný odevzdat. Povinnou osobou se ale možná staneš až po převzetí?

  Vůči mnoha lidem, kteří formulář nedostali, i kdyby chtěli, by to byla pěkná pruda, aby se museli start a shánět si ho. Ale zdá se, že ten Drábek to tak nějak odkývl, že to asi fakt byla legislativní díra (naši zákonodárci v psaní zákonů nejsou moc dobří a politici schvalované zákony ani nečtou, takže není moc divu).
  CROME
  CROME --- ---
  DOBLE_F: to se obavam, ze je nepresne pokud ti to komisar nedonese je povinosti si to vyzvednout na poste
  DOBLE_F
  DOBLE_F --- ---
  K Ústavnímu soudu míří stížnost proti sčítání lidu - Advokátní kancelář JUDr. Klára Samková, Ph.D.
  http://www.lawyers.cz/czech/vyznamne-pripady/k-ustavnimu-soudu-miri-stiznost-proti-scitani-lidu.html
  DOBLE_F
  DOBLE_F --- ---
  Nejsme ovce, říká studentka, která podala ústavní stížnost na sčítání - iDNES.cz
  http://brno.idnes.cz/nejsme-ovce-rika-studentka-ktera-podala-ustavni-stiznost-na-scitani-1gs-/brno-zpravy.asp?c=A110328_1556619_brno-zpravy_bor

  Z této http://www.ct24.cz/vysilani/2011/03/25/1096898594-211411000370325-22:00-udalosti-komentare/1/ tv debaty zrejmě vyplývá, že kdo se sečíst nechtěl, stačilo prostě nepřevzít (nic nepodepsat) formuláře - bez postihu.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  Nevíte co s prachama? Sečtěte se... | Finmag.cz
  http://www.finmag.cz/cs/finmag/penize/nevite-co-s-prachama-sectete-se/
  PAULMUADDIB
  PAULMUADDIB --- ---
  Právě jsem dokontroloval, zda k rozhodnému dni a hodině sčítání nebyl do mého bytu kolem půlnoci zaveden plyn, nezměnila se posunem litosférických desek výměra mé kuchyně, nepřišla do mého bytu na návštěvu skupina kamarádů, neobdržel jsem poštou potvrzení o nově nabytém vzdělání (například z Plzně), nenarodil se mi potomek (několik telefonátů) a nezměnilo se mé pohlaví.

  Následně jsem s klidným svědomím zcela bezchybně vyplnil sčítací list za svůj byt a svoji osobu a vložil do návratové obálky ČSÚ, kterou zítra vhodím do první vhodné schránky České pošty.

  Jen se obávám, že moji usilovnou práci a dlouhé období bez spánku, věnované poctivému a pečlivému splnění mé občanské povinnosti zmaří fakt, že kvůli přeplněnosti schránky (způsobené vhazováním návratových obálek dalších uvědomělých občanů) bude moje usilovná snaha zmařena pochybným živlem, který tuto obálku ze schránky drze vytáhne a zmaří, případně faktem, že při vybírání přeplněné schránky některé obálky pečlivé paní pošťačce popadají na zem a buddou odneseny silným větrem. Jaká škoda, že Česká pošta neručí za doručení obyčejných zásilek, byť takto důležitých.

  Pokud by mi snad následně obec, nemajíce k dispozici můj sčítací list, hodlala udělit pokutu, budu to považovat za velkou drzost a nevděk...
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  Sčítání není o trestech, uklidňoval šéf statistiků | Zprávy | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/192474.aspx
  DEVIAN
  DEVIAN --- ---
  ATOMOUSEK: Pro mne to, že jsem tam citován, bylo minimálně stejně překvapující, jako pro tebe. :)

  Ale jo, jsem za to samozřejmě rád :) Kdo může říci svým dětem: "jsem zapsán v ústavní stížnosti"? :))
  GORG
  GORG --- ---
  CROSS: Myslim, že většině lidí vadí ten aspekt pokuty. Je to povinné a přitom reklamy za miliony v televizi nás přesvědčují, jak se protagonisté v těch spotech rozhodli dobrovolně formulář vyplnit. Kombinace obojího je na pěst :)

  Myšlenky kolem sčítání z naštvanosti z pokut pak vedou asi k pozastavení nad smysluplností samotného sčítání, ale řekl bych, že nebýt té pokuty tak by na sebe takto negativně neupozornili, a samotné sčítání by zas tolik nevadilo.. snad ani mně právě.
  CROSS
  CROSS --- ---
  ATOMOUSEK: já ti nevim, bavíme se pořád o ČR, kde je běžnou praxí lepit - jak říkáš - kulišárny k novelám platných zákonů, protože to nikdo pořádně nesleduje? Kolik oproti tomu máme jednorázových zákonů? Obávám se, že praxe je přesně opačná, než tvrdíš.

  (BTW v současném censu žádná kulišárna není - co jsem si všimnul, odpor panuje ke sčítání jako takovému, ne k nějakému konkrétnímu aspektu. Ostatně ani vymáhání účasti není žádná novinka nebo nějaká skrytá kulišárna. Prostě stačilo, aby se o tom vedla veřejná debata v době, kdy ten zákon vláda poslala do sněmovny - akorát v tu chvíli to tak nějak nikoho nezajímalo, zhruba tak jako tomu bude tak cca za půl roku, až utichne současná náhlá ;-] vlna zájmu.)
  ATOMOUSEK
  ATOMOUSEK --- ---
  CROSS: Je to v objemu toho zakona - vydat zakon na "beznou vec" s jednou kulisarnou uvnitr (a na jedno pouziti) je snazsi, nez pridat kulisarnu k jiz vytvorenemu zakonu.
  CROSS
  CROSS --- ---
  ATOMOUSEK: nějak nestíhám tu logiku, že když chci zákon změnit, tak to musím vysvětlit, zatímco když chci nový zákon, tak to vysvětlit nemusím. Proč by debata nemohla proběhnout? Nechápu.

  Jak jsem už napsal, jiný problém je to, že volení zástupci lidu se příliš neobtěžují nějakou diskusi vést, ani mezi sebou, ani s voliči. Zajímalo by mě, kdo ze zákonodárců třeba takový zákon o sčítání lidu vůbec četl. Po tom, co předvedli se snižováním vlastních platů, si nedělám iluze.

  Mimochodem v současném sčítání nemusíš napráskat všechny milenky, co u tebe přespávají (teda kromě těch, co u tebe přespí dnes o půlnoci, a nemusíš vysvětlovat své vztahy s lidmi, se kterými bydlíš. Samo pokud zaškrtnutí kolonky "ostatní" nepokládáš za vysvětlování vztahů. ;-]
  PAULMUADDIB
  PAULMUADDIB --- ---
  ATOMOUSEK: To jim pošli, ať doplní žalobní petit.
  ATOMOUSEK
  ATOMOUSEK --- ---
  CROSS: Problem zakonu ad hoc vidim v tom, ze primarnim cilem politiku je "zvysit svou moc" at uz v jakemkoli (byt i malem) meritku.
  Pokud postavis jednou zakon za nejakych okolnosti, pak musis vysvetlovat, proc jej chces menit - proc chces (v tomto pripade) ziskat vic (jine) informace.
  Kdyz stavis zakon ad hoc, zadna takova debata probehnout nemuze - neobhajujes, ze "zbytecne" menis zakon, ale vytvaris novy na jedno pouziti.

  Cili, pokud ted nekdo napise zakon, ve kterem bude receno, ze musis napraskat vsechny milenky, co u tebe prespavaji, a ze musis vysvetlovat sve vztahy s lidmi, se kterymi zijes v byte, pak debata samozrejme neprobehne, jak je zvykem, ale je jasne dane, kde je hranice drzosti statu. Jestlize se stat pak rozhodne, ze bude chtit jeste vedet (a uz si moc osobnejsich veci predstavit nedovaedu) s kym chodis do jake hospody na pivo, musi rici "pro nas je ted dulezite krome vasich vztahu znat take mista, kde se sdruzujete" - a to je ta chvile, kdy budou muset tuto konkretni zalezitost vysvetlovat.
  V tuto chvili vubec neprobehla debata o jednotlivych dotazech, protoze je to 40 dotazu, media jsou zretelne bud uz uplne zkorumpovana, nebo uplne hloupa (nepravdepodobne), a resi se pouze akt jako celek - "lide se scitaji uz stovky let, tak co brblate, lidi?"

  Tak to citim.
  POZITRON
  POZITRON --- ---
  neni tu nekdo z vysocan? konkretne okoli ceskomoravsky? jestli jo, byli u vas komisari, prislo vam do schranky neco? a jestli ne, tak taky vam na poste po vystani kilometrovy fronty rekli, ze zadny formulare nemaj a ze si pro ne mate jet nekam do prdele na prosek? ptam se, protoze nevim, jestli to neni jenom zlej sen :)
  CROSS
  CROSS --- ---
  ATOMOUSEK: nejde o technologii (BTW doporucuju zakon si precist), ale o samotny princip. Pokud dojde k tomu, ze opustime princip povinneho vyplnovani formularu 100% populace a prejdeme na sbirani dat s databazi a registru dejme tomu spojene s vyberovym setrenim, pak to neni jen vec technologie. Na druhou stranu je to vec, kterou je treba zakonem osetrit zatracene dobre, a fakt nevim, jak to udelat jinak, nez zakon o scitani napsat znova. (A nejspis nejen ten.)

  Jinak z principu mi prijde naopak spravne, ze se vec jako census resi ad-hoc zakonem, protoze to brani prave tomu, cemu rikas zvule. V podstate o konani censu musi pokazde dojit k politickemu koncensu, o rozsahu a zpusobu provedeni, v kazdem jednotlivem pripade. To mi prijde fer. (Jina vec je, jak to parlament projednava etc., cela ta story.)

  Jestli za nejakou dobu dojde ke koncensu o tom, ze je v poradku, aby CSU nebo jiny urad pouzival registry k ucelum shromazdovani censovych udaju (coz je mozne delat kontinualne, jako se tomu deje / bude dit v jiz zminenem Svycarsku), bude jiste mozne metodiku standardizovat na delsi obdobi.

  Pak zase uslysime reci, ze CSU dostal trvale ohromne pravomoce na praci s daty s registru a ze je to spatne...
  ATOMOUSEK
  ATOMOUSEK --- ---
  CROSS: Jako, obecny zakon preci nerika, jaka technologie ma byt pouzita pri scitani lidu... z tohoto pohledu se mi tvuj argument nezda - tedy tvari v tvar myslence, kterou vidim za tim "napadenim ad hoc zakona".
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam