• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  _BENNYSčítání lidu 2011
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  Čína zahájila sčítání lidu | EuroZprávy.cz
  http://zahranicni.eurozpravy.cz/asie-a-australie/17105-cina-zahajila-scitani-lidu/

  Census se v Číně provádí jednou za deset let. Výdaje na letošní sečtení obyvatel se odhadují na 700 milionů čínských jüanů (přibližně 1,85 miliardy korun).
  ATOMOUSEK
  ATOMOUSEK --- ---
  JINDRICH: Jestlis cetl Svejka, tak vis, ze za nevedeni, necteni novin, nezajimani se o politiku a beznazorovost na aktualni deni je cca 20 let :o)
  DEVIAN
  DEVIAN --- ---
  JINDRICH: Neznalost neomlouvá.
  CROSS
  CROSS --- ---
  PALEONTOLOG: netušim, jestli je třeba to dokládat, jak říkáš, hmotně, ale asi se nedá čekat, že správní orgán takový tvrzení bude brát v potaz. Jen hádám.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  CROSS: proč bych měl tvrzení dokládat hmotně ?
  CROSS
  CROSS --- ---
  PALEONTOLOG: to mi právě nepřijde, orgán předpokládá, žes nikde nebyl, nemá důvod předpokládat opak. To je tvoje tvrzení, tak bys ho měl doložit. Orgán neuvaluje sankci za pobyt, ale za nesplnění uložený povinnosti...

  Jsem zvědavej, zrovna tohle budu mít příležitost vyzkoušet osobně.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  CROSS: to nic, já tomu taky nerozumím, ale prosté prohlášení že byl člověk v zahraničí asi orgánu stačit nebude, že; ale v případě, že chce orgán uvalit sankci, měl by vyvrátit tvrzení on, ne ?
  CROSS
  CROSS --- ---
  PALEONTOLOG: že byl občan v zahraničí neni vina, co by na tom měl správní orgán dokazovat? Pobyt v zahraničí by nebyl předmětem řízení, ale vysvětlením ze strany občana. Nebo ti nerozumim?
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  _BENNY: ¨to je dobrej článek, člověk si připadne opravdu jako úplný magor; docela na mě zapůsobila větička, že pokutě za neodevzdání se lze vyhnout, pokud člověk prokazatelně doloží, že pobýval v zahraničí.. já myslel, že máme presumpci neviny a že se občan nacházel v čr by měl dokazovat správní "orgán".. ne ?
  M0R
  M0R --- ---
  mám dotaz: když mi dorazil formulář do trvalýho bydliště, ale bydlim jinde, mám se sečíst tam kde fakt sem?
  KELPIE
  KELPIE --- ---
  pokud jeste nebylo:
  YouTube - Rada mistra Elronda ke sčítání lidu (dle Pána prstenů)
  http://www.youtube.com/watch?v=XBP0jbOVBg0&feature=player_embedded
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  Za pochybení pošty zaplatí lidé, shodli se právníci | Zprávy | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/192976.aspx
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  Trasy tramvají, údaje pro hasiče. Sčítání neslouží jen milovníkům čísel - iDNES.cz
  http://zpravy.idnes.cz/trasy-tramvaji-udaje-pro-hasice-scitani-neslouzi-jen-milovnikum-cisel-1z5-/domaci.asp?c=A110331_103453_domaci_jj
  CROSS
  CROSS --- ---
  ATOMOUSEK: s tím se dá v zásadě souhlasit, už proto jsem tu před drahnou dobou napsal, že podle mého je census (a jeho kritika) jen zástupný problém. Doplním - pramenící z frustrace lidí z toho, že politická reprezentace si z nich dělá už roky srandu.
  ATOMOUSEK
  ATOMOUSEK --- ---
  CROSS: Souhlasim s tim, ze mireni na hlavu je ustrelene, kvuli tomu jsem to napsal. (jde o to, ze resime nuanci)

  Ja mam jen pocit, ze debata se nevede o censu jako takovem, o cemz mluvis ty. Debata se vede o censu v CR, ktery ma nejake parametry, ktere vyvolavaji nevoli.

  Mozna se shodneme, pokud si to nejak zadefinujeme. Pokusim se:
  Census je nastroj spravy nejake oblasti. Tento nastroj pomaha sprave lepe organizovat prislusnou oblast. Pojem lepe je definovan onou spravou.

  Census sam o sobe neni nastrojem kolektivismu (treba) - ale o tom se tu, podle me, nikdo nebavil.
  Census v rukach komunisty vsak nastrojem "kolektivismu" muze byt a je pravdepodobne, ze i bude - to je to, co se tu resi.

  Proto jsem se tak ohradil a proto se nechci shodnout na obecne tezi, ze census neni nastrojem pro centralni planovani (nebo jak to zacalo).

  A podle me, tedy, census v dobe rozvoje korporatniho fasismu povede k rozvoji korporatniho fasismu, nezavisle na tom, jestli census v oblasti, kde vladnou (treba) liberalove, bude pouzit k rozvoji liberalismu.
  CROSS
  CROSS --- ---
  ATOMOUSEK: Ale tady přece nikdo, ani já, netvrdil, že není čeho se obávat. Řeč nebyla ani o zneužívání dat (takové riziko jistě existuje, ačkoli já osobně z toho strach nemám, nepopírám, že taková obava má určité opodstatnění). Šlo zcela konkrétně o to, že sčítání tu (i jinde) bylo označeno za nástroj kolektivismu, socialismu a centrálního plánování, a zaznělo tu tvrzení, že kromě tohoto účelu ta data žádné jiné využití nemají (protože nikdo z diskutujících si žádné takové využití nedovede představit). Na to jsem namítnul, že jsou i země, kde se centrální plánování nepraktikuje, a přesto tam používají sčítání lidu. Z toho soudím, aniž bych rozebíral, k čemu všemu třeba Švýcaři census používají, že nějaké důvody mají, a ani kolektivismus, ani centrální plánování to není. Toť vše.

  Neřekl jsem, že bychom měli provádět sčítání, protože ho dělají Švýcaři, ani že census je super, protože ho dělají Švýcaři, ani že je bez rizik (třeba proto, že ho dělají i Švýcaři). Takže nevidím nic, co by nějak pasovalo na tvé přirovnání s mířením na hlavu.

  Snad kdybys to poupravil: původní tvrzení - Budeme-li mít zbraně v soukromém držení, znamená to, že se tu postřílíme. Protiargument - Švýcaři zbraně v soukromém držení mají, ještě se nepostříleli, takže původní tvrzení pravděpodobně neplatí. Nic o tom, že držení zbraní je bez rizika, nebo o tom, že když mají zbraně Švýcaři, měli bychom je mít taky.
  ATOMOUSEK
  ATOMOUSEK --- ---
  CROSS: Poetika je jednoducha:
  Strach ze smrti neni protiargument proti mireni pistoli na hlavu. Tamhleten typek miril jinemu typkovi na hlavu a strasne se tomu smali. Pritom ten, na ktereho bylo mireno, je straspytel.

  Neni to same, kdyz dva staty delaji vec, ktere se hovorove stejne rika - scitani lidu. Kdyby se delalo scitani treba v Libii, mozna by se ide bali o svuj zivot. Kdyz se bude delat scitani v Texasu, budou se Mexikanci bat o sve zamestnani a pobyt. Kdyz se dela scitani ve Svycarsku, mozna se neboji nokdo niceho. A kdyz se dela scitani u nas, tak se lide boji, ze budou data zneuzita v jejich neprospech a ve prospech "tech volu nahore".

  Stejne tak je rozdil, jestli na me miri kamos pistoli, o ktere vim, ze v ni nejsou naboje, nebo na me miri tupe zfetovane hovado, o jehoz pistoli nic nevim.

  CROSS: Vláda resp. pověřený úřad dělá, co je zvyklý dělat, to je všechno

  Ano, to vubec nerozporuji.
  Ja ale rikam, ze ta data jsou cenna. Ze jen ten sber sam o sobe je zvetsovani prostoru pro korupci.


  _BENNY: Primarni umysl zakonodarcu to je opravdu pouze nepravdepodobne. Ale zakonodarci nejsou ti, kteri tvorili ty otazky, neni-liz pravda. Zakonodarci jsou ti, co pro to zvedli ruku, aniz si to precetli.
  GORG
  GORG --- ---
  http://img.ihned.cz/attachment.php/380/23418380/vcy3KlB4oC1r68n5qRV7MwObxUiTzSts/100105_03a.jpg

  na 2015 se očekává schodek 2,4 bilionu Kč? to je skoro dvojnásobek současného.. tedy náklady ročně na splácení úroků vyjdou na cca 120 miliard/rok? úplně vyhozené peníze, naše peníze vybírané na daních. Myslím tedy, že sčítání a jeho relevance je součástí veřejného zájmu a újmě je jistě namístě hovořit.
  MTO
  MTO --- ---
  PAULMUADDIB: "Sčítání má tedy pouze jednu základní funkci, a tou je demonstrace moci státu nad občanem."

  - smutne ale pravdive :-(
  GORG
  GORG --- ---
  TMA: "tak nám vyjde 250 korun."

  K tomu ale nutné připočíst pravděpodobné náklady na tím vzniklých úrocích ze zadlužení státním dluhem. Letos ty náklady na splácení úroků z dluhu ČR jsou okolo 70 miliard Kč.. tj 70 000 000 000 ročně jen za úroky. Nečas a jiní politici říkají, že to se pravděpodobně brzo vyšplhá na 90 miliard/rok.

  Česko si žije na dluh, zatím nesplatilo ani korunu :: Ekonomika :: ČT24
  http://www.ct24.cz/ekonomika/43561-cesko-si-zije-na-dluh-zatim-nesplatilo-ani-korunu/
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam