Dohoda o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) - Transatlantic Free Trade Area (TAFTA) - je ohrožena, pokud Německo odmítne obdobnou dohodu s Kanadou. Tato dohoda je označována jako "bezprecedentně nejvýznamnější bilaterální obchodní dohoda všech dob" a má za cíl „ochránit“ investice a odstranit „zbytečné regulační bariéry“ - samozřejmě také pevněji připoutat ekonomiku Evropy k ekonomice USA a více rozdělit EU a Rusko (což je také otázka diverzifikace energozdrojů - případná re-orientace na dodávky břidličného plynu z USA atp.).
Jenže! Věc má několik háčků. Nebo spíše háků, ne-nepodobných těm, na které za žebra věšeli Jánošíka, kterým bohatým bral a chudým dával. Tady je to naopak. Jednání jsou zahalena tajemstvím a jsou více méně držena mimo řádné veřejné přezkoumání. Proč? Evropské země čelí reálnému riziku, že jim bude nařízeno, aby podle podmínek vyplácely americkým multinacionálním korporacím miliardy dolarů. Vyplývá to z analýzy obdobných, už platných dohod *. Vlády zemí EU většinou opakovaně bagatelizují obvinění, že tajné tribunály soukromých právníků, jejichž ustavení umožní dohoda TIPP, povedou k tomu, že velké množství amerických korporací bude v obchodních sporech žalovat evropské vlády. Pokud bude podepsána tato smlouva, která má "odstranit regulační rozdíly mezi Spojenými státy a evropskými zeměmi", umožní to velkým mezinárodním firmám porazit u soudů vlády, které se pokusí před nimi ochraňovat práva svých občanů. Umožní tajnému panelu podnikatelských právníků vynutit si rozhodnutí proti vůli parlamentů a zničit právní ochranu občanů v jednotlivých evropských zemích **.
Mechanismus, jímž bude tohoto dosaženo, se jmenuje "řešení sporů mezi investory a státy". V mnoha částech světa se už tohoto mechanismu používá s cílem zlikvidovat předpisy, které ochraňují lidi i živoucí planetu.V El Salvadoru se místním komunitám podařilo zabránit otevření dolu na zlato, který hrozil zničit jejich vodní zdroje. Kanadská firma, která tam ten důl chtěla otevřít, nyní žaluje El Salvador o 315 milionů dolarů.Mezinárodní obchodní tribunály, které rozhodují v těchto záležitostech, nemají záruky, jaké očekáváme u evropských nezávislých soudů. Slyšení a rozhodování jsou tajná a prováděná u mezinárodních soudů ve Světové bance ve Washingtonu. Soudci jsou podnikatelští právníci a většina z nich je zaměstnána firmami, v jejichž prospěch rozhodují. Občané, kteří se stávají obětí těchto rozhodnutí, nemají právo na odvolání. Nový systém má možnost zlikvidovat suverenitu parlamentu a rozhodnutí Nejvyšších soudů.
Z údajů z OSN vyplývá, že americké firmy žalovaly za posledních 15 let vlády jiných zemí ve 127 případech. Jak varovalo Centrum pro demokracii, toto je "zprivatizovamný soudní systém, který prosazuje zájmy globálních korporací" ***.
Alex Scrivener, poradce organizace Světové rozvojové hnutí, varoval: "Tyto údaje z OSN dokazují, že korporace běžně používají těchto mechanismů k tomu, aby agresivně získávaly miliardy liber od vlád po celém světě jako trestné platby za to, že vlády zmrazily ceny energií, zvýšily minimální mzdu anebo zvrátily privatizaci zdravotnictví." Např. britské odborové svazy se obávají, že obří americké zdravotnické koncerny by mohly žalobami donutit britskou vládu, aby zrušila státní zdravotnictví v Británii a zprivatizovala ho.
Co dělají naši volení zástupci? Tvrdě spí, nebo mlčí. Již nyní je zřejmé, že dohoda bude ku prospěchu obřím korporacím v Evropě i v Americe a tvrdě k neprospěchu občanů - je nebezpečím demokracii a ochraně veřejných zájmů a ničí princip subsidiarity - rozhodování zdola. Evropská komise a její členské vlády nevysvětlují, proč vůbec potřebujeme nadnárodní arbitráž. Tvrdí, že domácí soudy mohou být "zaujaté a nejsou nezávislé". Ale o kterých soudech to tvrdí? To nesdělí. Minulý měsíc se britský ministr Kenneth Clarke pokusil smlouvu hájit a tvrdil, že "ochrana investorů je standardní součástí dohod o volném obchodu - účelem je ochraňovat investory v prostředí, kde nevládne zákonnost". Takže proč je tento instrument v dohodě o volném obchodu mezi USA a EU?
Rada Evropy včera ustoupila požadavkům, aby byla při vyjednáváni dohody TIPP otevřenější a zveřejnila svůj vyjednavací mandát pro dohodu TIPP. Jenže! Evropská komise nyní seznala, že o věci už nemůže mlčet, a tak si vypracovala strategii jak "neříkat celou pravdu", kulantně řečeno. Unikl interní dokument**** z něhož vyplývá, že "celou komisí je nyní koordinována" "cílená komunikační operace". Její součástí je, řečeno děsivým jazykem Evropské komise "zvládání podílníků, sociálních médií a otevřenosti". Evropská komise by si měla dát výraz "zvládání otevřenosti jako svoje motto
Evropská komise se snaží tvrdit, že obchodní dohoda se týká "vytváření růstu a pracovních příležitostí" a "neohrozí regulaci a existující míru ochrany v oblastech, jako je zdravotnictví, bezpečnost a životní prostředí". Má to celé jediný problém: Prostě to není pravda.
*
http://www.independent.co.uk/...-firms-could-make-billions-from-uk-via-secret-tribunals-9785924.html
**
http://www.theguardian.com/...mentisfree/2013/nov/04/us-trade-deal-full-frontal-assault-on-democracy
*** How Corporations Use Global Investment Rules to Undermine a Sustainable Future -
http://democracyctr.org/wp/wp-content/uploads/2013/05/Under_The_Radar_English_Final.pdf
****
http://www.monbiot.com/2013/12/02/managing-transparency/