• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SCHWEPZOccupy Wall Street
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Panama Papers turn up heat on Iceland PM over offshore holdings
    http://www.ft.com/cms/s/0/30ed262c-fa44-11e5-8f41-df5bda8beb40.html#axzz457vELNei

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Poslední týden zažívá Francie nebývalou vlnu pouličních protestů, které svým charakterem připomínají to nejlepší z dob Occupy Wall street.

    Francie nespí | A2larm
    http://a2larm.cz/2016/04/francie-nespi/

    V následujících dnech se uvidí, jaké konkrétní požadavky bude hnutí formulovat a jestli se promění v nějakou politickou sílu i za cenu hierarchizace, nebo zůstane u samosprávných veřejných shromáždění, která budou dále nabývat na síle.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    UNAOIL: World's biggest bribe scandal
    http://www.theage.com.au/interactive/2016/the-bribe-factory/

    Tomu se říká pech. Novináři z Fairfax Media a The Huffington Post půl roku pracovali na odhalení - jejich slovy - největšího korupčního skandálu světa: o tom, jak firma Unaoil podplácela vlády zemí Afriky a Asie, aby ropným společnostem zajistila výhodné kontrakty.

    Dva dny po tom, co svá zjištění zveřejnili, vyšlo na svět zjištění o obřím zneužívání daňových rájů ‪panamapapers‬ a skandál Unaoil najednou nikoho nezajímá.

    Obří korupce při těžbě ropy a zemního plynu znamenala mimo jiné také to, že zisky z této těžby nezůstávaly v těchto zemích, ale byly vyváděny mimo, a už tak těžce zkoušené země jako Irák, Jemen nebo Libye, přestože bohaté na přírodní zdroje, se utápěly do další chudoby, korupce a chaosu, který vedl k nestabilitě a růstu extrémismu. Mimo jiné tím potvrzuje, že to zdaleka nemusí být jen vojenské zásahy, ale také "běžný byznys", co má potenciál destruovat rozvíjející se státy.



    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Dvanáct současných nebo minulých hlav států světa, 128 dalších významných politiků, řada jejich přátel či příbuzných a navíc nepřeberně různých podnikatelů. Takovou strukturu má skupina lidí, jež měla dle zatím publikovaných odhalení využívat v letech 1977-2015 služeb panamské právně-poradenské společnosti Mossack Fonseca, která je jednou z největších firem na světě zajišťujících zakládání a správu offshorových společností – tedy vyvádění peněz do daňových rájů a případné praní ilegálně vzniklé části z nich.
    Putin, Assad i Porošenko. Skandál Panama Papers ukazuje na všechny strany - Deník Referendum
    http://denikreferendum.cz/...putin-assad-i-porosenko-skandal-panama-papers-ukazuje-na-vsechny-strany

    ****

    1) Že existují daňové ráje jistě není žádné tajemství ani překvapení. Panama Papers ale odhalují několik zásadních věcí. Za prvé rozsah: jen tato právní kancelář - je "čtvrtá největší", ale podobné operace dělají stovky kanceláří - vytvářela čtvrt miliónu (!) společností, které byly pouze prázdnými schránkami pro účely typicky daňových optimalizací, odhalených dokumentů bylo 11 miliónů (sama právní kancelář "uklidňuje klienty", že unikla jen "malá část" dokumentů). Jen z ČR se jednalo o cca 300 osob a několik desítek tisíc dokumentů. Za druhé z dokumentů vyplývá, co všechno se přesně dělalo a jak, v jakém množství a objemu. Za třetí, což bude zřejmě nejexplozivnější, jakých konkrétních osob se to týkalo a co tyto osoby prováděly.

    2) Právě tak není překvapením, že mezi osobamy, které využívaly daňových rájů, jsou nejvyšší představitelé ze zemí, kde bez úplatku pomalu ani nepřejdete křižovatku na zelenou: Rusko, Ukrajina, Egypt, Libye či Sýrie. Překvapením ale je, že těchto služeb využíval například islandský premiér nebo otec současného britského premiéra. Zdroje tvrdí, že je v tom namočeno 72 hlav států: myslím, že budou padat hlavy a nebude jich málo. (Chudák islandský premiér zřídil offshore společnost pro zacházení se svým dědictvím a nejspíše se nedopustil ničeho nezákonného, ale nejspíš to odnese i tak).
    Právě tak budou s největší pravděpodobností budou na povrch vyplouvat jména známých celebrit, sportovců či "úctyhodných" podnikatelů. Seznam uvádí 29 lidí ze seznamu 500 nejbohatších osob planety nebo třeba taky fotbalistu Messiho.

    3) Podstatné: je tato činnost legální nebo nelegální? Obojí. Metody "daňové optimalizace" využívají platných zákonů, mohou být sice nehezké a eticky sporné, ale zákonné; právě tak ale mohou být za hranou zákona. Než samotné offshore procesy je potřeba posuzovat samotný nabytý majetek: pokud jej do offshoru uloží podnikatel, který jej získal férovým podnikáním, je to zcela něco jiného než když přes Panamu protečou dvě miliardy dolarů pro Putina, který má jediný legání příjem z prezidentského platu (Putin v roce 2013 přiznal celkový příjem 1.52 mil. Kč, na uvedené dvě miliardy by tedy musel prezidentovat asi 1200 let).
    Právě peníze veřejně činných osob budou ostře sledované, protože budou-li výrazně přesahovat jejich mzdy, není pro to prakticky jiné vysvětlení než že a) pocházejí z korupce, b) cílem použití offshoru bylo skrýt jak původ peněz, tak jejich vlastníka.

    4) Další podstatné: pojem "daňový ráj" je v tomto spíše zavádějící. Ještě spíše než o nezdanění výnosu jde o to, že v těchto proslulých offshore lokacích jsou nedohledatelní vlastníci a nevysledovatelné též samotné převody peněz. Offshore lokace nejsou součástí mezinárodních finančních systémů, jako je ESD (European Savings Directive) v Evropě; offshore státy či domicily odmítají sdělovat jakékoli informace, nespolupracují s vyšetřujícími orgány EU nebo USA, nevydávají podezřelé osoby atd.

    5) Panama Papers ukazují hezky černé na bílém, jak v některých případech probíhala malá domů. Státní peníze (v bance kontrolované státem, jiná aktiva státu či města) se bez řádného zajištění a ručení půjčily nějaké firmě, tato firma s domicilem v daňovém ráji zase poslala peníze dál a pak zase dál, nakonec skončily v offshore společnosti, kterou vlastnil ten člověk, který půjčku podepsal. Firma, která si peníze půjčila, je nevrátila a zkrachovala. Offshore lokace tak posloužila k zakrytí peněžních toků a vlastního ilegálního jednání. Toto se dle Panama Papers dělo např. u ruských bank.

    6) Další častá využití offshore společností
    a) U manželských párů, z nichž jeden je bohatý a nechce riskovat dělení majetku při rozvodu.
    b) U režimů, které jsou pod mezinárodními sankcemi k provádění zakázaných obchodů, vyvádění peněz atd.
    c) K praní špinavých peněz, tj. k legalizaci peněz získaných jinou trestnou činností
    d) K vyhýbání se placení daní: výnos je poslán do daňového ráje, není tedy zdaněn (schránka v daňovém ráji nafakturuje fiktivní činnosti a tím pádem inkasuje), schránka pak koupí nemovitosti či jiná aktiva ve prospěch konkrétního beneficienta atd.

    7) Zcela nepochybně zahájí daňové úřady evropských i dalších zemí rozsáhlá vyšetřování (zřejmě již mají kompletní Panama Papers k dispozici) a bude se danit a budou se doměřovat pokuty, které mohou být i obrovské. Žádný stát si nenechá ujít příležitost dostat zpátky domů miliardové sumy.

    8) Dopad se týká i obřích evropských bank, jako je HSBC, Credit Suisse, UBS nebo Societe Generale (vlastník Komerčky). Tyto banky dle Panama Papers pomáhaly zakládat svým klientům offshorové bankovní účty a provádět transakce, a to v tisících případů.

    9) Jak může offshore byznys tak "prosperovat", že jej bezproblémově využívají stovky tisíc lidí a že kromě neetických, ale legálních využití slouží i k zakrývání evidentně kriminálních aktivit? Jakkoli je boj proti němu obtížný, je zřejmé, že snaha je často jen předstíraná. Řada věhlasných offshore rájů patří mezi britská zámořská teritoria, tj. pod britskou jurisdikci (např. i ony vyhlášené "Kajmany", Isle of Man atd). Britská vláda verbálně slavnostně vyhlašuje boj proti daňovým rájům, zatímco otec britského premiéra je sám využívá. Je nepochybně možný a realizovatelný daleko tvrdší postup, ale není k němu evidentně ona pověstná "politická vůle": běžní voliči problém podceňují a ti neběžní z něj naopak velmi těží.


    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    "Unprecedented Leak" Exposes The Criminal Financial Dealings Of Some Of The World's Wealthiest People | Zero Hedge
    http://www.zerohedge.com/...d-leak-exposes-criminal-financial-dealings-some-worlds-wealthiest-people
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TTIP není smlouva upravující obchodní vztahy mezi Evropou a USA, jak se můžeme dozvědět z oficiálních zdrojů. Ve skutečnosti se jedná o smlouvu upravující vztahy mezi občany a korporacemi - a to silně v neprospěch občanů.

    Chcete-li se dozvědět více, zde je rozsahem sice delší, ale velmi poutavá diskuse o nejdůležitějších aspektech TTIP.

    TTIP
    https://www.youtube.com/watch?v=WD7VHxSoBZs
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TTIP: Big business and US to have major say in EU trade deals, leak reveals | Business News | News | The Independent
    http://www.independent.co.uk/...nd-us-to-have-major-say-in-eu-trade-deals-leak-reveals-a6937141.html

    Členské státy EU i Evropský parlament budou v rámci dohody zvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) „odstaveny stranou“ ve prospěch velkého byznysu a zájmů Spojených států.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    V ekonomice, kde je návratnost kapitálu vyšší než míra růstu hospodářství, poroste zděděné bohatství vždycky rychleji než bohatství, které si lidé vydělají
    Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/...odvod-a-klam-pp8-/recenze.aspx?c=A160315_180825_pozice-recenze_lube
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Na Islandu či ve Švýcarsku, se ozývají hlasy, aby banky přišly o pravomoc tvořit peníze. Švýcarské iniciativě Vollgeld požadující stoprocentní krytí vkladů se koncem loňského roku podařilo získat na 100 tisíc podpisů k referendu na toto téma. Hlasování o „vykleštění“ bank – staly by se jen úschovnami peněz – čeká Švýcary příští rok.
    Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/...vo-vytvaret-penize-fqz-/tema.aspx?c=A160313_212836_pozice-tema_lube

    * Podle kritiků to bylo riskantní chování bank – jejich nezodpovědné poskytování úvěrů –, co způsobilo nejednu finanční krizi, a proto by měly o tuto schopnost přijít

    * Finanční domy by měly podobnou roli, jako dnes mají například nebankovní poskytovatelé půjček, kteří nevytvářejí žádné nové peníze

    * Myšlenka, že by komerční banky vůbec neměly právo vytvářet peníze, není nová. Podobné úvahy přinesla velká hospodářská krize ve třicátých letech

    Vytvářejí bezhotovostní peníze prostřednictvím poskytování úvěrů. Dnes jich takto tvoří více komerční než centrální banky

    zdaleka největší množství nových peněz dnes vzniká při poskytování úvěrů obchodními bankami nebankovním subjektům (tzv. úvěrová expanze).
    Jak dnes vznikají peníze? - podrobněji - Ludwig von Mises Institut Česko & Slovensko
    http://www.mises.cz/clanky/jak-dnes-vznikaji-penize-podrobneji-150.aspx

    + profesor Steve Keen z londýnské Kingston University:

    „Peníze netvoří jen banky, může to dělat i vláda"
    Česká pozice | Informace pro svobodné lidi
    http://ceskapozice.lidovky.cz/...edly-spatnou-praci-fwl-/tema.aspx?c=A160212_103751_pozice-tema_houd
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Overwhelming Majority of Americans Believe Both Parties Are Too Corrupt to Change Anything ... "This, In Fact, Is A Revolution" | Zero Hedge
    http://www.zerohedge.com/...-majority-americans-believe-both-parties-are-too-corrupt-change-anything

    Výzkumy politické nálady v USA ukazují na tendence, které vytváří vskutku revoluční podhoubí. Osmdesát čtyři procent Američanů se domnívá, že politickým lídrům jde jen o moc a privilegia, a jednaosmdesát procent věří, že moc obyčejných lidí každým dnem slábne, protože politici obou stran jednají pouze ve svůj vlastní prospěch. Sedmdesát osm procent se domnívá, že demokraté ani republikáni nemůžou nic změnit, protože jsou v zajetí zájmů, které jakoukoli smysluplnou změnu bojkotují. A pětasedmdesát procent uvádí, že americká vláda nepracuje v nejlepším zájmu občanů. Tato čísla jsou i z dlouhodobého hlediska výjimečná.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Práce, prekarizace, alternativy (19.3.2014)
    https://www.youtube.com/watch?v=nHR5Vrm2uug
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ZÁSADNÍ TERMÍN JE PRACUJÍCÍ CHUDOBA!
    případně prekarizace práce

    http://atimes.com/2016/03/the-mceconomy/

    tady je kupa odkazů na relevantní statistické zdroje (ČSÚ:

    Nízké mzdy a pracující chudoba v ČR: makroekonomické souvislosti
    http://blisty.cz/art/75788.html

    Ilona Švihlíková: Až pětina pracujících je na hranici chudoby
    http://www.rozhlas.cz/...va-az-petina-pracujicich-je-na-hranici-chudoby-a-to-uz-neni-sranda--1430251

    Problém pracující chudoby se v Česku zhoršuje
    http://www.statistikaamy.cz/2015/05/problem-pracujici-chudoby-se-v-cesku-zhorsuje/

    Prekarizace je termín označující nahrazování plného pracovního poměru jiným druhem vazby mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Nejčastěji částečným úvazkem, jednorázovým nákupem služby, dohodou o provedení práce či obchodním vztahem. To vede jedince ke ztrátě sociálních a finančních jistot plného pracovního poměru.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Prekarizace
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    k sociální mobilitě a možnost "vypracovat se"

    Intergenerational Social Mobility in OECD Countries

    http://www.oecd.org/eco/growth/49849281.pdf
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    dobré shrnutí hned několika studií k sociální mobilitě. Jednak na rovinu konstatuje, že ono „vypracování se“ je americké civilní náboženství. Analýzy ovšem ukazují, že právě Spojené státy mají menší sociální mobilitu než Kanada a západoevropské země:

    http://www.nytimes.com/2012/01/05/us/harder-for-americans-to-rise-from-lower-rungs.html?_r=1
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Americans have been watching protests against oppressive regimes that concentrate massive wealth in the hands of an elite few. Yet in our own democracy, 1 percent of the people take nearly a quarter of the nation’s income—an inequality even the wealthy will come to regret.

    Of the 1%, by the 1%, for the 1% | Vanity Fair
    http://www.vanityfair.com/news/2011/05/top-one-percent-201105
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    18h Occupy Wall Street zblízka (přednáška)
    Program ‪#‎occupyklinika‬ na pondělí – KLINIKA
    http://klinika.451.cz/2016/03/program-%e2%80%aa%e2%80%8eoccupyklinika%e2%80%ac-na-pondeli/
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    ‪#‎occupyklinika
    TISÍC PODPISŮ PRO KLINIKU

    Klinika ještě rozhodně není ztracená. Pomoci by nám mohlo převedení objektu pod magistrát. Jsou k tomu ale potřeba podpisy.
    Ode dneška do 19.3. podepisujte novou petici požadující od zastupitelstva hl. m. Prahy projednání možnosti převzetí objektu Kliniky například výměnou za pozemky, o které má stát už delší dobu zájem.
    Aby tento bod zastupitelstvo muselo projednat, potřebujeme minimálně 1000 podpisů občanek a občanů Prahy, ale čím větší podporu získáme, tím vyšší šance na úspěch.
    Petice je k podpisu na Klinice (Jeseniova 60) nebo v ROH- družstevní kavárně, další místa doplníme.
    Tisíc podpisů pro Kliniku – KLINIKA
    http://klinika.451.cz/2016/03/tisic-podpisu-pro-kliniku/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    (...) . Zatímco od velké hospodářské krize platilo, že komerční a investiční bankovnictví nesmějí být sloučeny, v roce 1999 to bylo povoleno. Komerční banky, které spravují peníze běžných klientů, se tudíž rázem mohly pustit do riskantních spekulací. A také se do nich pustily.

    (...) Reforma Wall Street známá jako Dodd-Frankův zákon má i s průvodními předpisy 2300 stran a spíše než právní předpis připomíná telefonní seznam. Deklaruje se v něm, že by měl navodit finanční stabilitu a ukončit éru bank, které jsou „too big to fail“ – příliš velké, aby je bylo možné nechat padnout. Ani jedno z toho se nepodařilo. Banky, které byly před krizí velké, jsou dnes ještě větší, menších bank naopak ubylo a finanční systém je ještě nestabilnější než dříve.

    Když současný americký prezident Barack Obama Dodd-Frankův zákon v létě 2010 podepisoval, měla banka JPMorgan Chase aktiva ve výši 2,1 bilionu dolarů. Nyní mají o 300 miliard dolarů hodnotu vyšší. Banka Wells Fargo měla majetek ve výši 1,2 bilionu dolarů, nyní má aktiva 1,8 bilionu dolarů. Místo aby se americké banky zmenšovaly, staly se bezpečnějšími a lépe kontrolovatelnými, stále rostou. A jejich globální dominance se upevňuje.

    (...)Regulátoři v podstatě dali celému trhu seznam bank, které nenechají padnout, protože by tím uvedli finanční systém v chaos. Důsledky se dostavily okamžitě. Systémově významné banky se rázem začaly těšit důvěře trhu, a mohly si tudíž například půjčovat levněji než bankovní ústavy, které by v případě potíží byly ponechány svému osudu.

    (...) Například banka HSBC nejméně pět let pomáhala prát stovky milionů špinavých dolarů pro drogové kartely, jako je mexický Sinaloa, který má za uplynulých deset let na svědomí desítky tisíc lidských životů. „Jde o zločince natolik absolutně zlé, že vedle nich i lidé z Wall Street vypadají jako hodní hoši,“ vtipkoval newyorský prokurátor Eliot Spitzer.
    Ve stejné době britská banka spravovala peníze pro teroristické organizace al-Káida a Hizballáh i pro ruské gangstery, a navzdory mezinárodnímu embargu převáděla miliardy dolarů do zemí, jako je Írán, Súdán nebo Severní Korea. Přesto nebyl ani jeden její zaměstnanec pohnán k trestní odpovědnosti a dokonce nemusel zaplatit ani dolar pokuty.
    Samotná banka sice po dohodě s Ministerstvem spravedlnosti USA musela za svá provinění zaplatit 1,9 miliardy dolarů, jenže to pro ni byla v podstatě směšná částka – její výdělek za pouhých pět týdnů. Na svých nelegálních obchodech mohla vydělat násobky této částky, vždyť jen na praní špinavých peněz měla údajně marži 20 procent.
    Americké ministerstvo spravedlnosti vysvětlovalo mírný trest až s šokující upřímností. Nemohlo prý proti HSBC vznést trestní žalobu, protože by banka v USA přišla o licenci, což by mohlo ohrozit její existenci a následně destabilizovat celou finanční sféru.

    (...) Ještě skandálnější pak možná bylo, že největší světové banky v uplynulých letech manipulovaly s mezibankovními sazbami LIBOR. Na nich závisí finanční trh v ohromujícím objemu 800 bilionů dolarů a mimo jiné se od této sazby odvíjejí úroky velké části hypoték ve světě. Na manipulaci s touto sazbou se opět ukazuje, jak absurdně nedostatečná byla regulace natolik obřího trhu.
    Sazba LIBOR byla stanovována jednoduše. Každé ráno poslalo 16 největších světových bank do Londýna údaj, za kolik si půjčují peníze od ostatních bankovních ústavů a jakou jim naopak při půjčování účtují sazbu. Čtyři nejvyšší a čtyři nejnižší čísla byla škrtnuta, zbytek zprůměrován, a tak vznikla sazba LIBOR.
    Škrtnutí extrémních údajů mělo smysl, protože se tím eliminovala možnost, že jedna banka dokáže ovlivnit úrokové sazby na celém světě. I kdyby půjčovala ten den peníze zadarmo, na hodnotě LIBOR by se to neprojevilo. K takovému obřímu podvodu by bylo třeba, aby se zločinně spolčila velká část bank. A přesně to se také stalo.

    Bankovní ústavy se z finanční krize nepoučily - ceskapozice.lidovky.cz
    http://ceskapozice.lidovky.cz/...ni-krize-nepoucily-f4v-/tema.aspx?c=A160210_180443_pozice-tema_lube
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam