• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SCHWEPZOccupy Wall Street
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Bývalý prezidentský kandidát za Demokratickou stranu a věčný bouřlivák Bernie Sanders učinil v těchto dnech prohlášení, které citovala všechna média:

    „Svět se nezadržitelně sune směrem ke vzniku mezinárodní oligarchie, kdy hrstka miliardářů bude kontrolovat značnou část globální ekonomiky.“
    Jefim Fištejn: Paradise Papers - jak mizely peníze v daňových rájích | Názory a argumenty
    http://www.rozhlas.cz/.../jefim-fistejn-paradise-papers-jak-mizely-penize-v-danovych-rajich--1769528
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Don’t let the rich get even richer on the assets we all share | George Monbiot | Opinion | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...e/2017/sep/27/rich-assets-resources-prosperity-commons-george-monbiot
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Paradise Papers: who's who in the leak of offshore secrets | News | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...nteractive/2017/nov/11/paradise-papers-whos-who-leak-offshore-secrets

    .... the documents shed new light on how Nike, one of the best-known brands in the world, skilfully reduced its global tax bill using an international array of legal entities. One of the most perplexing, Nike Innovate CV, which holds the company’s intellectual property, is not technically based anywhere. Nike said it fully complied with all tax regulations.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Zajímavej článek od sociologa Prokopa (MEDIAN - Head of Social and Political Research)

    Úvod do praktické sociologie: Temné stíny amerického vězeňství – Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/.../448598-uvod-do-prakticke-sociologie-temne-stiny-americkeho-vezenstvi.html

    Američané tvoří 5 % světové populace, ale skoro čtvrtinu všech vězňů. Ve Spojených státech je za mřížemi 2,3 miliónu lidí. Přepočítáno na hlavu je to třikrát více než v dalších nejvíce věznících zemích OECD. Míra věznění se v USA od roku 1980 více než ztrojnásobila.

    Jedním z hlavních důvodů je „válka proti drogám“. Právě kvůli drogám totiž sedí zhruba třetina vězňů. Dalším důvodem je velké zpřísňování trestů, k němuž v USA v osmdesátých a devadesátých letech přistupovali především v předvolebním období skoro všichni prezidenti – nejen republikáni. Demokrat Bill Clinton rozšířil počet trestných činů s doživotním trestem, zavedl iniciativu třikrát a dost, odebral vězňům možnost vyššího vzdělávání a za jeho vlády vznikl i zákon, kvůli němuž většina států propouští vězně až po odsloužení minimálně 85 % trestu. Clinton se za část těchto zákonů později omluvil. Tehdejší jejich podpora ze strany první dámy Hillary je však jednou z příčin, proč nebyla Clintonová v roce 2016 schopna získat dost voličů z chudších a nebílých komunit, kterých se zpřísňování dotklo nejvíce.

    Proč je vysoký počet vězňů problematický? Zaprvé, je to drahé. Výdaje na vězeňství, v současnosti 75 miliard dolarů ročně, rostou třikrát rychleji než výdaje na školství. Věznění má přitom i obrovské vedlejší náklady spojené s omezením příjmů a s rozpady rodin vězňů.

    Zadruhé, v USA jde o výnosný byznys. Asi 7 % vězňů z jednotlivých států a 18 % těch federálních sedí v soukromých věznicích, které se navíc „starají“ o většinu ze 400 tisíc zadržovaných imigrantů. Největší zisky ale pramení z vězeňské práce. V řadě států se za ni vězňům vyplácí okolo dolaru za hodinu, v Texasu dokonce i vůbec nic. Pracovat často musí, buď povinně, nebo pokud nechtějí horší podmínky trestu. Zaměstnávají je přitom velké americké korporace, často ty spojené s organizací ALEC, která od osmdesátých let prolobbovala či přímo napsala řadu zákonů zpřísňujících tresty.
    (...)

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    USA jsou spíše oligarchií než demokracií, Trump je ‚světovým‘ zklamáním, říká exprezident Carter | Svět | Lidovky.cz
    http://www.lidovky.cz/...chii-nez-demokracii-p9p-/zpravy-svet.aspx?c=A170913_072516_ln_zahranici_ELE
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Paul Mason

    Trump could be out of office within a year – but the US’s problems would be just beginning | Paul Mason | Opinion | The Guardian
    https://www.theguardian.com/.../2017/aug/07/trump-out-in-year-usa-problems-just-beginning-paul-mason
    https://blisty.cz/art/87688.html
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Kapitalismu dochází dech. Místní i světový řád se hroutí, žádný alternativní však neexistuje. Nastává období velkého chaosu, v němž přestávají být politika i ekonomika předvídatelné. Může se přihodit leccos zlého, varuje v rozhovoru německý sociolog a emeritní ředitel Max-Planck-Institut für Gesellschaftsforschung Wolfgang Streeck.

    Zatím se neobjevil nikdo, kdo nahradí staré mocenské struktury - ceskapozice.lidovky.cz
    http://ceskapozice.lidovky.cz/...mocenske-struktury-pbq-/tema.aspx?c=A170804_004304_pozice-tema_lube
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Kapitalismus umírá na vlastní předávkování - ceskapozice.lidovky.cz
    http://ceskapozice.lidovky.cz/...predavkovani-fza-/recenze.aspx?c=A170728_002132_pozice-recenze_lube

    Kapitalismus dostaly na smrtelné lože tři trendy. Za prvé, zpomalování ekonomického růstu, zvýrazněné zejména po událostech roku 2008. Za druhé, nárůst zadluženosti kapitalistických zemí – vlád i domácností. Za třetí, ekonomická nerovnost, jež v minulých desetiletích extrémně narůstala. Tyto tři trendy se přitom vzájemně umocňují.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Steve Pejovich: Liberální socialismus a nahrazování kapitalismu
    http://www.literarky.cz/...zace/24604-steve-pejovich-liberalni-socialismus-a-nahrazovani-kapitalismu
    Přeložil z článku "From socialism in the 1900s to socialism in the 2000s: The rise of liberal socialism"
    Autor je emeritním profesorem na Texas A&M University
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    "není výmluvnější doklad teze, že velký byznys je velký tím, že optimalizuje náklady na úkor veřejných rozpočtů, mezd i životního prostředí národních států globálně: nejvýnosnější činností na světě se dnes stala - přeprava, čili převoz všeho jinam a to celé furt. Ekonomická globalizace tím symbolicky až teď vstoupila do své vrcholné fáze. Hlavní přínos? Většina jednotlivých výrobků je na krámě levnější a tedy ve velkém dostupnější, než kdykoli v dějinách. Hlavní podfuk? Zbytek té ceny ve skutečnosti platíme jindy, než když si kupujeme kterýkoli z těch levných výrobků zdaleka, jenže to není vidět. Bezos to pochopil a zorganizoval (viz servilní kniha The Everything store) nejlíp a tak je nejbohatší. Dotujeme ho všichni"

    Nejbohatším člověkem světa je šéf Amazonu Bezos. Z trůnu sesadil Gatese - iDNES.cz
    http://ekonomika.idnes.cz/...k-na-svete-fss-/eko-zahranicni.aspx?c=A170727_154430_eko-zahranicni_rts
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Trumpův domácí program odpovídá programu Republikánské strany. Jeho cílem je snížit daně bohatým prostřednictvím snížení výdajů na chudé.

    https://nazory.aktualne.cz/...5900fea04/?_ga=2.144518389.1362369261.1496305123-2119496761.1466605017
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Evropské daňové ráje: Proč se necháváme okrádat? | A2larm
    http://a2larm.cz/2017/05/evropske-danove-raje-proc-se-nechavame-okradat/

    (...) Když řídíte v Itálii velkou firmu na výrobu nábytku, nepřenesete se s celým harampádím do Rakouska. Proč byste to dělali? Registrujete společnost ve Vídni a reálně platíte šest procent daní. (...) Češi se naštvali. Podali oficiální stížnost k Evropské komisi. Brusel zahájil kontrolní řízení. Dal dohromady tým, který celou záležitost přezkoumal. Vyslechl představitele poškozených zemí a vyslechl Rakušany. Argumenty, vysvětlování, diskuse. Po několika měsících dostalo Rakousko tzv. žlutou kartu. Podalo odvolání. Zase argumenty, vysvětlování, diskuse. Mezitím čas běžel. Žlutá karta nabyla právní moci, pak přišla červená karta. Další odvolání. Všechno to trvalo rok a firmy mezitím měly daňový ráj. Konečně poslal Brusel Vídni rozhodnutí: „Musíte to změnit“. „Ale samozřejmě, řekla Rakouská vláda, respektujeme evropské hodnoty, velmi se omlouváme a hned to změníme“. 31. prosince předpisy odstranili a 1. ledna zavedli jiné, které fungují velmi podobně.

    (...) Protože inteligentní daňový ráj spočívá v tom, že zdánlivě je všechno v pořádku. Oficiální daně v Rakousku jsou také vysoké. „My snižujeme daně? Nikoli! Podívejte se na naše sazby!“ Oficiálně činí daň devatenáct procent, ale platíte ji z desetiny reálných zisků, protože zbytek si můžete odečíst jako náklady. Reálné zdanění je ve výsledku menší než dvě procenta.

    (...) Vezměme si tedy příklad velké evropské obchodní korporace, která má tisíce obchodů a obrat několik miliard eur. Její kamiony vozí zboží po německých, francouzských, italských a polských cestách. Cesty se ale opotřebují. Je třeba je opravovat z daní. Pokud má kamion nehodu a není jasné, kdo ji zapříčinil, soud rozhoduje, kdo je vinen. Soudy jsou také udržované z daní. Když pracovník skladu spadne ze žebříku, ocitne se ve veřejné nemocnici. Když dosáhne důchodového věku, dostává od státu důchod. A tak dále. Firma vytváří různé náklady pro stát tam, kde operuje a kde má obrat. Daně mají tyto náklady pokrýt. A najednou se objeví štědrý strýček v podobě takového Lucemburska nebo Rakouska, kde firma ve skutečnosti vůbec neoperuje, a říká: „My ti dovolíme platit dvě procenta, plať daně u nás.“ Pak už jen slíznou smetanu.

    (...) Oficiálně se k tomu nepřiznávají. „Ale jak to? Proč nás buzerujete? Máme dobrý daňový systém, vysoké sazby, dodržujeme všechny zákony.“ Přitom Lucembursko potají podepisovalo smlouvy s velkými korporacemi na zdanění zisku sazbami od jednoho do tří procent. V roce 2014 to odhalili novináři a propukla takzvaná aféra Luxleaks. Ukázalo se, že Lucembursko k sobě stáhlo celý evropský byznys. Tři sta čtyřicet největších holdingových společnosti. Na tom seznamu byli všichni. Můžete střílet jmény naslepo. (...) Všichni důležití světoví hráči – od Spojených států po Rusko – platili ze svých evropských zisků od jednoho do tří procent daní. Jestli se název nějaké velké firmy v dokumentech z Lucemburska neobjevuje, jsou tam různé dceřiné společnosti. Oficiální daň z příjmů právnických osob je v Lucembursku 29 procent. Tvrdí, že mají vysoké daně, a přitom pokoutně – jedno procento. (...)
    V roce 2014 po aféře Luxleaks byla lucemburská vláda nucena předložit Evropské komisi dokumenty. Předložila jich sedm milionů. A je v nich černé na bílém, že holdingové společnosti platily ze svých evropských zisků daně do tří procent.

    (...) Kolik prodělávají rozpočty evropských států? Každý rok tři sta miliard eur. To je suma vypočítaná na základě dokumentů z Lucemburska. (...) Nejspíš by nebylo nutné dělat škrty v důchodech, školství a zdravotnictví, což se po finanční krizi stalo v řadě zemí Evropské unie..

    (....) Loni Evropská komise rýpala do Irska, protože to dovolilo, aby firma Apple své celoevropské zisky zdanila sazbou – pozor! – 0,005 procenta. Stalo se to na úkor všech zemí EU, kde Apple své výrobky přece prodává. Vypukl skandál, byla jmenovaná komise, která spočítala, že nezaplacené daně Applu činí třináct miliard eur. Brusel tehdy řekl Irsku: „Tak tentokrát jste to přehnali. Musíte požádat Apple, aby těch třináct miliard vrátil. A jestli ne, tak to sami zaplatíte.“
    A do se ozval? Vláda USA. „Proč obtěžujete naše firmy?“ A Irsko okamžitě pokorně prohlásilo: „Pěkně děkujeme, ty peníze nechceme, protože jsme země otevřená byznysu.“

    (...) Takže všechny evropské země by musely firmám společně říct: „Daně máte platit tam, kde jste měly obrat.“ Dokonce vzniklo takové řešení. Byl jsem členem skupiny ekonomů, která toto řešení na objednávku Evropské komise připravila. Práce probíhaly od roku 2000. Ten nápad se jmenuje CCCTB, tedy společný konsolidovaný korporátní základ daně. Podle něj holdingy nemohou přesouvat zisky. Platí daně tam, kde fakticky operují.
    Zisky koncernu ze všech států EU se nejdřív berou dohromady. Až potom jsou rozdělované na jednotlivé země. Funguje to na základě speciálního algoritmu, který bere v potaz, kolik lidí zaměstnává holding v konkrétní zemi, jaké má obraty a příjmy. To všechno je možné vypočítat. Pak si každá země samostatně, podle vlastních sazeb, zdaní část zisků, která jí připadá.
    (...) Na mezinárodním fóru to všichni chválili: „Skvělý nápad! Skončíme s optimalizací!“ A potom se společným úsilím podařilo to nařízení rozmělnit. Práce na CCCTB trvala dvanáct let. Účastnil jsem se vyjednávání, mluvili jsme s představiteli vlád. Jenže například přijel ministr financí velké evropské země, doprovázeli ho tři lidé. Podáváme si ruce, představují se a slyším, že ti lidé jsou místopředsedové a finanční ředitelé největších holdingových společnosti. Nakonec v roce 2011 vznikl projekt regulace, který má ovšem mezery. (...) Ukázalo se, že CCCTB má být volitelný. Holding rozhoduje, jestli si toto řešení zvolí, nebo nikoli. A nikdo už nezajistil, jak znemožnit transfer zisků mezi starým a novým systémem placení daní. Holdingová společnost by mohla prohlásit, že využívá CCCTB, a zatímco jí všichni tleskají, je devadesát procent zisků účtována podle starého systému. Koneckonců nebyla zavedena ani ta rozmělněná verze CCCTB. Několik zemí – mimo jiné Polsko – tento nápad vetovalo.

    (...) Edward Lucas, publicista britského časopisu The Economist, navrhuje zmrazit aktiva ve finančních rájích, vydražit je a zisky předat státním rozpočtům. Píše, že neočekával, že budu nucen tak ostře napadnout vlastnické právo, ale jestli nebudeme plutokracii krotit, můžeme se brzo ocitnout ve světě nového bolševismu. Silně řečeno. Všimněte si, že to napsal publicista časopisu podporujícího volný trh. Chybí reálné kroky ze strany států, a proto začínají vzduchem lítat radikální nápady. To je pochopitelné. Lidé, kteří do teď uvažovali v kategoriích tržního liberalismu, začínají říkat: „Je to zlodějna za bílého dne, takhle to dál nejde.“ A společnost se také začíná radikalizovat, když vidí ty skandály.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    World's eight richest people have same wealth as poorest 50% | Business | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...017/jan/16/worlds-eight-richest-people-have-same-wealth-as-poorest-50
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Nerovnost je špatná pro kapitalismus i nejbohatší - ceskapozice.lidovky.cz
    http://ceskapozice.lidovky.cz/...mus-i-nejbohatsi-fwn-/forum.aspx?c=A170405_235426_pozice-forum_lube
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Kapitalismus parazituje, udeřil německý šéf sociolog – !Argument
    http://casopisargument.cz/...italismus-parazituje-uderil-nemecky-sef-sociolog/#.WL1Vso1h2qs.facebook

    „Kapitalismus žije z toho, že externalizuje náklady svého způsobu výroby. Na jedné straně si přivlastňuje zdroje, aniž by za to zaplatil skutečnou cenu. A na druhé straně přenáší náklady, jako jsou škody na životním prostředí… A za to zaplatí jiní. Tak tomu bylo už v době kolonialismu ve velmi násilné formě. Analyticky řečeno: kapitalismus žije paraziticky,“ upozornil Lessenich, jenž vede institut sociologie na Ludwig-Maxmiliánově univerzitě v Mnichově.

    „Snažím se s konceptem externalizace navázat na ekonomii. V ní jde o přenesení nákladů, které se nezapočítávají do ceny prodávaného zboží. Já se ale neomezuji jen na tuto výseč, jde (i) o sociální a ekologické náklady našeho způsobu života. Co to znamená, když v Německu každý den kolem 7,6 milionu papírových kelímků na kávu obsahujících umělou hmotu skončí v koši? Nebo by tričko namísto 99 centů mělo stát třeba 19,90 eura? Zahrnout všechny tyto náklady do cen zboží naší denní spotřeby by bylo prvním krokem, ale nikoli řešením,“ míní autor knihy Vedle nás potopa: Společnost externalizace a její cena (Neben uns die Sintflut: Die Externalisierungsgesellschaft und ihr Preis).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam