• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SCHWEPZOccupy Wall Street
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Václav Bělohradský: Vítejte v plethokracii! Od signálů trhů k demokracii bez démos  – Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...hradsky-vitejte-v-plethokracii-od-signalu-trhu-k-demokracii-bez-demos.html

    (...) Jak dokazuje imperativní věta eurokomisaře Günthera Oettingera „Trhy naučí Italy volit správně!“ (...) Odkaz na „vůli lidu“ je v očích německého eurokomisaře jenom podvratným populistickým gestem, které trhy a ratingové agentury v roli nejvyšší instance právem potrestají. Jediný legální a legitimní směr vývoje je stanoven právě trhy a ratingovými agenturami.

    (...) Globalizace přinesla lokální ekonomické nerovnováhy, závratné prohloubení nerovnosti, proliferaci symetrických a nefiltrovaných forem komunikace, záplavy fake news. Sociální dopady delokalizace ekonomických aktivit, prekarizace práce, oslabení „normotvorné“ energie národních států a nemožnost definovat meze (bio)technologické moci pak vyvolaly identitární paniku a následně návrat politických extremismů

    (...) Všechny politické projekty postkatechistických názorových většin podléhají v poslední instanci soudu finančních trhů a hodnocení ratingových agentur. Evropská banka a manažeři eurozóny mají impérium (svrchovanou moc), vynucující univerzálně platné normy, zatímco zvolené vlády mají jen potestas (lokální moc), jejíž představitelé nemají právo klást odpor normám s posílenou platností, které ve svém celku tvoří globální neosuperlegalitu.

    (...) Přijmout neosuperlegalitu coby nepřekročitelné hranice legálního řádu znamená přijmout představu, že politický i morální odpor proti tomu, co nám jeho normy přikazují, bude nelegální. Jak dokazuje závratný pokles důvěry v politiku v demokratických zemích, takové pojetí legality vede k delegitimizaci demokracie jako systému konsenzuálních změn.

    (...) Aparát neosuperlegality například označuje preventivně každý pokus změnit pravidla eurozóny referendem za ilegální (ohrožující mezinárodní závazky), populistický (pohrdá institucemi, a připravuje tak půdu pro návrat fašismu), iracionální (je v rozporu s principem reality jako vše, co ohrožuje neoliberální rámec ekonomického růstu) a antipolitický (vymyká se institucionalizovaným formám politiky).

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Krize podle Sorkina "rozštěpila naši zemi". "Rozlomila společenskou smlouvu mezi plutokraty* a všemi ostatními
    https://nazory.aktualne.cz/...ari-amerikou-otrasl-financni-krize/r~ed3860d0b69411e8b5b20cc47ab5f122/

    Krach Wall Street náhle "odkryl ekonomiku, která byla šarádou".
    Se stagnujícími platy a zásadním úbytkem pracovních míst ve výrobní sféře.
    Což byly problémy, které se hromadily už dlouho před krizí.
    Ale - jak Sorkin cituje miliardáře Warrena Buffetta - "teprve když odezní příliv, poznáte, kdo plaval nahý".
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Greece was never bailed out – it remains a debtor’s prison and the EU still holds the keys | Yanis Varoufakis | Opinion | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...led-out---it-remains-a-debtors-prison-and-the-eu-still-holds-the-keys
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Capitalism Killed Our Climate Momentum, Not “Human Nature”
    https://theintercept.com/2018/08/03/climate-change-new-york-times-magazine/
    Cestu k ochraně klimatu nám nezkřížila „lidská přirozenost“, ale kapitalismus | A2larm
    https://a2larm.cz/.../08/cestu-k-ochrane-klimatu-nam-nezkrizila-lidska-prirozenost-ale-kapitalismus/

    (...) vznik globální architektury, jež měla osvobodit kapitál od všech omezení (...)

    Kroky nutné pro snížení emisí jsme nepodnikli proto, že by byly v podstatném rozporu s deregulovaným kapitalismem, tedy vládnoucí ideologií celého období, v němž se snažíme najít cestu z této krize. Uvízli jsme, protože úkony, které by nám daly nejlepší vyhlídky na to, odvrátit katastrofu – a šly by k duhu valné většině –, představují velikou hrozbu pro elitní menšinu, jež pevně svírá naši ekonomiku, politické procesy a většinu našich médií.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Strategií nového populismu je ale odlákat pozornost od finančních zájmů ke kulturním válkám a skandálům.

    Přesně v tom smyslu se vyjádřil i Trumpův exporadce Steve Bannon, když uvedl, že liberální média je potřeba porazit tím, že je „zahrneme shitem“.

    Trumpova administrativa se staví na stranu pojišťoven ve sporu o povinnost pojišťovat již nemocné lidi. Chystá se uvolnění regulace Wall Street.
    Důležité posty v oblasti obrany obsadili zástupci Boeingu a Lockheed Martin a Agenturu pro ochranu životního prostředí zase lidé z průmyslu – ti se již zbavili asi osmdesáti regulací, což podle studie Harvardu povede v příštích deseti letech k osmdesáti tisícům úmrtí a k dýchacím obtížím u miliónu osob… Tyto věci nesouvisejí s Trumpovými hlavními volebními sliby a jdou proti avizovanému vysoušení lobbistických bažin. Veřejnost a média zaplavené skandálními tweety, kauzami a kulturně štěpící rétorikou se o ně ale takřka nezajímají.

    Pochopení podstaty nového populismu ale také pomáhá rozbít nejeden z velkých mýtů liberálů. Například že jde o politiku vytvářenou výhradně shora. Přišli Zeman, Trump, Orbán a pomocí charismatu, lží, chyb oponentů i fíglů á la Cambridge Analytica vyhráli a překopávají politické systémy. Toto zjednodušení zabraňuje vidět proměny společnosti, které k politice kopání příkopů mezi „dobrým lidem“ a „zlými elitami“ vedly. Když si je sepíšete pod sebe, je možná až s podivem, jak dlouho jsme na dominanci nového populismu čekali.

    Liberálové Trumpa a další populisty podceňují proto, že vycházejí z jejich nedůvěryhodných osobností a slabých programů a ignorují sílu a kompaktnost příběhu, který reprezentují. A slabinou části současných liberálů je i to, že spoléhají na konsenzuální rétoriku a ideu společnosti, která celkovým směřováním zajišťuje zlepšení života všech svých členů, ačkoli oslabily příběhy, o něž se tento konsenzus opíral.

    Anatomie populismu. Daniel Prokop a jeho Úvod do praktické sociologie – Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...-anatomie-populismu-daniel-prokop-a-jeho-uvod-do-prakticke-sociologie.html
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    SCHWEPZ: ja nevim a cekal nekdo od donalda neco jinyho? jakoze treba bude myslet na obycejnyho americkyho delnika? tak naivni snad muze byt jenom volic milose zemana, ne?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    $100 billion úlevy pro bohaté kamarády Donalda

    Trump has a new tax cut for the rich he wants to enact without Congress - Vox
    https://www.vox.com/...mpaign=vox.social&utm_content=voxdotcom&utm_medium=social&utm_source=facebook
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Economist: Omezení nerovností je potřebné, stále vlivnější bohatí jsou ale proti | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/ekonomika/financni-nerovnost-bohatstvi_1807281440_mos
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Odjakživa měli na politiku největší vliv politici a státy. S postupující globalizací se to však mění – stále větší slovo mají v tvorbě zákonů a vedení zemí nadnárodní korporace. Tým z univerzity v Amsterdamu sestavil seznam nejbohatších států (podle příjmů) a porovnal ho se seznamem společností, které mají největší příjmy. Podle jejich výsledků jsou některé firmy mocnější, než se zdá.
    Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/...lky-sila-dvj-/eko-zahranicni.aspx?c=A180713_162442_eko-zahranicni_svob

    Who is more powerful – states or corporations?
    https://theconversation.com/who-is-more-powerful-states-or-corporations-99616
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Existuje jedno matematicky dokonalé řešení, které se nikdy neuskuteční: kdyby obyvatelé bohatých zemí o 25 až 40 procent snížili svou nyní zbytečně vysokou spotřebu (>300 gigajoulů (GJ) v USA, 170 GJ v nejvýkonnějších zemích EU a Japonsku), aby jí bylo více pro chudé země (dnes se spotřebou kolem 20 GJ v Indii, ve většině subsaharské Afriky méně než 10 GJ), současná celosvětová produkce energie by stačila na slušný život celému světu. Ale slušný neznamená, že bychom žili v malých palácích, pravidelně kupovali drahá auta a létali na Mauricius. Ale ono nejde v první řadě o peníze, ale o jejich rozdělování.

    Rozhovor: Čekat řešení našich problémů od techniky je infantilní - iDNES.cz
    https://technet.idnes.cz/rozhovor-vaclav-smil-05b-/veda.aspx?c=A140716_170934_veda_mla
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Podle něj spočívá hlavní pozice v hnutí v přesvědčení, že vývoj Evropské unie neblaze podléhá vlivu velkých investičních skupin, bank a zájmu kapitálu.

    K celoevropskému hnutí Diem 25 se hlásí zhruba 65 tisíc lidí, rodit se začalo roku 2015 a jeho definitivní vznik se datuje k 9. únoru 2016, kdy Janis Varufakis v Berlíně představil manifest hnutí (více o Diem 25 zde).
    Proměny Evropské unie podle své představy chce hnutí dosáhnout do roku 2025, jako bezprostřední kroky k přeměně evropského společenství požadují přímé internetové přenosy z jednání Evropské rady, rychlé zveřejňování zápisů ze zasedání Evropské centrální banky či zavedení povinného registru lobbistů působících v Bruselu.

    Manifest (Plná verze) – DiEM25
    https://diem25.org/manifest-plna-verze/

    Piráti koketují s radikální levicí, přihlásili se k hnutí řeckého marxisty Varufakise | Domov | Lidovky.cz
    https://www.lidovky.cz/...ji-s-radikalni-levici-dt4-/zpravy-domov.aspx?c=A171026_173702_ln_domov_jho
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Selhání systému? 82 procent světového bohatství ovládá jedno procento lidí - Euro.cz
    https://www.euro.cz/...i/selhani-systemu-procento-nejmovitejsich-ovlada-82-procent-bohatstvi-1390996
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    _BENNY: nebo bronzové dýkách, medvědích kožešinách a jelením paroží ,-)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    SCHWEPZ: kde jsou ty casy kdy vsechno bohatstvi stacilo vyjadrit v tunach vyrobene oceli :)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    "Trump’s misguided vision is nonetheless based on the correct insight that the existing global system no longer works.

    An economic cycle is coming to an end, a cycle which began in the early 1970s, the time when what Yanis Varoufakis calls the “Global Minotaur” was born, the monstrous engine that was running the world economy from the early 1980s to 2008. The late 1960s and the early 1970s were not just significant for the oil crisis and stagflation; Nixon’s decision to abandon the gold standard for the US dollar was the sign of a much more radical shift in the basic functioning of the capitalist system.

    Indeed, by the end of the 1960’s, the US economy was no longer able to continue the recycling of its surpluses to Europe and Asia because its surpluses had mutated into deficits. As a result, in 1971, the US government responded to this decline with an audacious strategic move: instead of tackling the nation’s burgeoning deficits, it decided to do the opposite, to boost deficits.

    And who would pay for them? The rest of the world!

    How? By means of a permanent transfer of capital that rushed ceaselessly across the two great oceans to finance America’s deficits. And these deficits thus started to operate “like a giant vacuum cleaner, absorbing other people’s surplus goods and capital.


    While that ‘arrangement’ was the embodiment of the grossest imbalance imaginable at a planetary scale, nonetheless, it did give rise to something resembling global balance; an international system of rapidly accelerating asymmetrical financial and trade flows capable of providing a semblance of stability and steady growth.

    Powered by these deficits, the world’s leading surplus economies (e.g. Germany, Japan and, later, China) kept churning out the goods while America absorbed them. Almost 70% of the profits made globally by these countries were then transferred back to the United States, in the form of capital flows to Wall Street. And what did Wall Street do with it? It turned these capital inflows into direct investments, shares, new financial instruments, new and old forms of loans etc,” as Varoufakis noted in "Global Minotaur."

    This growing negative trade balance demonstrates that the US is the non-productive predator: in past decades, it had to suck up a 1 billion dollars daily influx from other nations to buy for its consumption and is, as such, the universal Keynesian consumer that keeps the world economy running. (So much for the anti-Keynesian economic ideology that seems to predominate today!)

    This influx, which is effectively like the tithe paid to Rome in Antiquity (or the gifts sacrificed to Minotaur by Ancient Greeks), relies on a complex economic mechanism: the US is "trusted” as the safe and stable center, so that all others, from the oil producing Arab countries to Western Europe and Japan, and now even China, invest their surplus profits in the US.

    Since this “trust” is primarily ideological and military, not economic, the problem for the US is how to justify its imperial role – and it manages this through a permanent state of war (...)"
    Slavoj Žižek
    +
    The Global Minotaur - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/The_Global_Minotaur
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Jan Zielonka, profesor evropské politiky na Oxfordské univerzitě
    Counter-Revolution - Jan Zielonka - Oxford University Press
    https://global.oup.com/academic/product/counter-revolution-9780198806561?cc=cz&lang=en&



    Začalo dominovat myšlení soustřeďující se především na ekonomický růst, k čemuž velkou měrou přispěla jedna z interpretací liberalismu – neoliberalismus. To se zcela vymklo politické kontrole. Ukázalo se, že si voliči mohou vybrat, koho chtějí, ale politici musejí dělat politiku, které dominuje konsenzus elit.
    (...)
    Liberálové pokřivili pojem liberální demokracie. Udělali z ní systém, který není demokratický. Nechci ale říct, že skupina ekonomických liberálů manipulovala s tímto pojmem cíleně. Jen lépe než politici pochopili, že ve světě globálních transakcí je obtížné kontrolovat trhy.
    Ve své knize uvádím příklad francouzského prezidenta Françoise Mitterranda coby prvního západního politika, který se tomu snažil postavit, chtěl udělat trhy disciplinovanější a nastolit spravedlivější rozdělení zisků - v důsledku čehož byl rozdrcen – trhy udělaly vše, aby mu ukázaly, že se tento experiment nepovede.

    Liberálové nesmějí nerespektovat výsledky voleb - ceskapozice.lidovky.cz
    http://ceskapozice.lidovky.cz/...vat-vysledky-voleb-f7q-/tema.aspx?c=A180607_175824_pozice-tema_lube

    (...) V průběhu vytváření měnové unie jsme ale měli co do činění s jiným paradigmatem a jinými hráči, především s šéfy centrálních bank. Ti se tehdy rozhodli, že trhy samy vyřeší problém redistribuce podle pravidla, že čím méně intervencí, tím lépe pro chudé, protože trhy pomůžou snížit náklady. Dnes už víme, jak to dopadlo, Řecko není suverénním státem, ale protektorátem, který není schopný učinit žádná ekonomická rozhodnutí.
    (...)
    Jde o to, že neexistuje žádný nápad, jak ovládnout trhy. Skvělým příkladem je finanční krize z roku 2008. Banky vše totálně zbabraly, ale zaplatil za to obyčejný daňový poplatník. Dodnes nevidíme žádné mechanismy, které by tomu měli v budoucnu zabránit, a vše napovídá, že další krach je jen otázkou času.
    (...)
    Největším nebezpečím pro demokracii – možná smrtelným – je, že instituce pocházející z demokratických voleb nemohou uskutečnit své sliby. Vyplývá to z toho, že demokracie je především národní, ale ekonomické transakce jsou globální. To je ten podstatný problém: Je zvolená vláda schopná dělat věci, které voliči očekávají? Pokud ne, protože to trhy nedovolují, o jaké demokracii se vůbec bavíme?


    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ:
    Boj za síťovou neutralitu stále ještě není prohraný, napsal server The Hill.
    Některé americké státy na ní trvají a vydávají vlastní nařízení mimo federální legislativu.
    Podáno bylo rovněž několik desítek soudních žalob. Senát hlasoval pro zachování neutrality, Sněmovna reprezentantů ale zřejmě tento požadavek shodí ze stolu.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Ve Spojených státech tento týden oficiálně padl koncept takzvané síťové neutrality, která zajišťovala volný a otevřený internet bez vnějších zásahů.

    Zásadu v roce 2015 prosadila vláda tehdejšího prezidenta Baracka Obamy, federální regulátor ale loni pravidla zrušil. Podle kritiků se tak stalo v důsledku tlaku amerického telekomunikačního byznysu.

    US officially repeals net neutrality rules - BBC News
    https://www.bbc.co.uk/news/technology-44438812
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam