• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    Restartováno :)
    O cestách, technikách, prostředcích, projektech, hnutích, myšlenkách velkých i malých, co pomáhají člověku osvobozovat se a naplňovat svůj potenciál, a skupinám, místům, ekosystémům, uzdravovat se z nemoci civilizace.
    Společným jmenovatelem témat je uzdravení, obnovení rovnováhy, návrat k přirozenosti, nalézání cesty, která je v souladu se životem.

    Ráda bych, aby klub byl o sdílení informací, nápadů a zdrojů - spíše než o diskusích a rozebírání, jestli je nějaké téma dobré-špatné, reálné-nereálné, apod ;) (na tento druh vyžití tu máme klubů dostatek :)

    organnic.blogspot.com (Conti)
    rozbalit záhlaví
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    YMLADRIS: s tim musim silne nesouhlasit. 4 miliardy lidi nemuzou chtit mit mycku, auto a barak, protoze planeta jim to nemuze dat. nemuzou mit 2 deti protoze z 8mi ti dve umrou na nemoci 2 na otravu v dolech, kde v 8mi letech pracujou a ostatni povrazdi osvobozenecka armada. uz jenom to, ze vsude po svete budou splachovaci zachody je iluze. budou tam smrduty diry v zemi a reseni za 1cent denne viz. posledni aktivita billa gatese. a je to tak logicke a rozhodne se to nezmeni tim, ze "oni se rozhodnou neco prevzit". zapadni styl hakovani v tovarnach misto na poli jim byl taky za poslednich 20 let tak nejak vnucen a pole casto nasilne zabavena.
    mame k dispozici spoustu zdroju, ale ne lidi, kteri si je mohou dovolit zaplatit viz. mesta duchu v cine, v africe a 12500 volnych bytu v praze.
    ale klidne se muzem zadluzit a splacet (z ceho? z nekonecneho rustu?) az se mozna nekdy tesne pred smrti ze svych dluhu vykoupime.. no kdyztak to zatahnou nase deti jestli na ne vubec zbyde cas.
    neber si to osobne, ale nabizet africanum a cinanum, ze jestli se jim nelibi jejich zivot, tak to maji zkusit stejne jako my, to je desny pokrytectvi. tohle je jenom prechodna faze pro ne i pro nas. my si budem muset prestat nechat slouzit a oni budou muset setrast ten mechanismus, co z nich dela nase otroky. budem si muset zvyknout mit jednu PETku na mesic a opetovne doplnovat a plasty se budou moct pouzit i na neco jineho. bohuzel lide jsou na to moc hloupi a dokud na to budou mit, tak tim budou plytvat. joo plytvani je tak prijemne a ja si uzivam svou ranni sprchu jako bych se poleval zlatem dokud muzu a vim, ze jeste nejakou dobu budu moct :) a treba se jednou nebude ohrivat v bojleru ale sluncem a o to min bude potreba klimatizace, kterou stejne nemam, herdek mel bych si nejakou na dluh koupit :) (BTW. klimatizace je vytvor ekodabla - fakt :)
    urcite souhlas s YMLADRIS: a je tam i citit to, ze tim, ze zacnem svitit vybojkami s rtuti vyrabenymi v cine, se globalni ekologicka situace nezlepsi, ikdyz u nas mozna lokalne trochu ano. jen bych to nenazyval "ekologicke probuzeni" ale spis "slepota sobeckosti a hojnosti" nabo tak nejak :) vzdyt i ti vesnicane jakmile to tece z kohoutku a nemusi to tahat na zadech, tak vodou taky plytvaji.
    a to bych vztahnul i na PIZI:, ktery pise o snaze chranit prirodu. tytyty rozvojove zeme jste tak spatne, ze pri vyrobe 90% nasi poptavky za 10% jeji koncove ceny skodite zemi. dejte to vyrabet martanum a rozjedte nafukovaci (doslova) lunapark pro kravataky jako u nas.

    CONTIno rozhorceni nad jednorazovymi vyrobky chapu, ale regulace to opravdu neresi. proste se musime vyvinout dal a ten kdo to nezvladne, at si zije v odpadcich jako italove s jejich mafii ovladanymi skladkami.

    citim tady jedno hlavni nepochopeni : to, ze vnimam pravy stav veci (a tady by interpretace nemela byt dulezita, takze nad PIZI: bych zas s klapkama na ocich nejasal) jeste neznamena, ze upadam do letargie, nehledam reseni, treba ho mam uz na dosah a snazim se veci zlepsit (skutecne, ne jen na oko) - to, ze nahazu bordel do supliku, to sem si jeste pokoj neuklidil, ale pokud mam takovy pocit, ceka me neprijmne prekvapeni, az budu potrebovat neco najit.

    clovek ale musi pracovat na spravne urovni, ve svem meritku a pak muze cekat synergii.

    nemam rad:
    milovniky zvirat, co nedokazou do konce dokoukat, jak se vyrabi jejich steak a kde a jak zije
    ekology, co si nedokazou spocitat a porovnat ekostopu zarovky, usporky a LEDky
    kapitalisty, co nechapou, ze kdyz vsechny oberou o prachy, skonci jejich system
    socialisty, co koukaj jenom na svy volice a ne na celou globalni spolecnost - to je pak houby socialismus
    komunisty, co nechapou, ze komunita je kmen a ve vetsim meritku to proste nefunguje
    toho, kdo vymyslel, ze je koser mit globalni obchod, ale lokalni politiku
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KUKIDE: nejsem odbornik, ale vseobecne mam pocit, ze se ochrana prostredi neustale zlepsuje. kdyz jsem byla mala, elektrarny v krusnych horach, chemicke fabriky v rekach, atd., to byly aspon namky (70.-80. leta). Za poslednich nekolik desetileti se velmi zvysila lidska povedomost o ochrane prirody a ekologicka vychova. To, ze lidi zajima kurovec na sumave, to je prave priklad toho co je _dobry_. Ted uz jde jen o to jak namyslet udrzitelne parametry fungovani, to se casem podda, externality se zapocitaji do cen vyrobku atd. Casem, tlakem.

    Oproti tomu kdyz se zeptas nejakeho ekologa na jeho vylet do indie, pakistanu, jizni ameriky, asie ... zjistis ze byl naprosto zdesen totalni ignoraci lidi vuci prostredi. tam jeste ekologicke probuzeni neprobehlo. Exploituji jak to nejvic jde. V malem (vesnice nema vodu ,ale to vesnicanum nebrani nechat pusteny neziskovkou pracne vybudovany vodovod celej den naprazdno - proste demence), tak ve velkem (toxicke prusery ktere firmy neresi, pac by to bylo drahe)
    PIZI
    PIZI --- ---
    KUKIDE: Prostředí se třeba zhoršuje ale ani to není v rozporu s tvrzením, že se prostředí snažíme chránit. Pochop, že je rozdíl mezi snahou a výsledkem. A samozřejmě tím nemyslím, že to děláme každý jeden čech. Jistě je spousta lidí, co na to serou. Ale obecně jako společnost si ten problém uvědomujeme více než dříve.
    KUATO
    KUATO --- ---
    KUKIDE: co uvidim u tech? tuhle jsem se u nas dival a nic nenormalniho jsem nevidel. nekdo nam krade listi?
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    PIZI: no to já si právě myslím že tohle je iluze skrytá za upravenou zahradou a okýnkem auta. :)

    je jasné že bude člověk svoje prostředí využívat, ale mi ho tunelujeme a následky našich činů podlemě nejsou až tak na první pohled vidět...

    dám ti třeba jeden příklad, prázdniny ještě nezkončily a když někde budeš chodit tak se dívej na koruny jasanů
    PIZI
    PIZI --- ---
    KUKIDE: To je jako tvrdit, že kdybychom bránili vraždám, tak by přece nemohl existovat žádné vraždy. To co uvádíš jsou argumenty pro tvrzení, že své prostředí nechráníme dokonale. To je pravda a myslím si, že dokonale ho chránit nebudeme nikdy. Vždy ho budeme nějak využívat a čerpat z něj. Podle mě prostředí chráníme. Ne dokonale, ale v porovnání třeba s rozvojovějšími zeměmi, více než oni.
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    YMLADRIS: "ochrana sveho prostredi" tak stímhle teda fakt nesouhlas :-/
    kdyby jsme si ho chránily tak kvalita naší půdy (BPEJ) nemohla klesnout za posledních 15 let o 25%
    A když jde člověk po ulici a vidí jak ty lidi rozlevají tamle chemku proti trávě, támle chemku proti mechu, támle chemku proti hmizu atd...
    když vidíš jak trávníky jsou sekány po každých 10cm růstu...
    když vidíš jak nějakej ekologickej tým diktuje jaký genom stromů můžeš sázet v národním parku a jeho okolí
    když vidíš jak se celý problém schová třeba za kůrovce :D
    když vidíš že zemědělci pěstují řepku a kukuřici jen protože za to mají největší výkupní cenu
    když vidíš jak jsou napadené stromy v české krajině
    když vidíš že začínají převládat invazivní druhy, tedy opak té rovnováhy a stability krajiny
    ...
    když vidíš jak je to lidem jedno tak ti z toho bude smutno
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    CONTINUITY: "Takováhle "řešení" a produkty by měly být zákonem zakázány". To je blbost - to může platit tady a teď, protože třeba výroba je nějak dotovaná, chráněná, nařízené z EU kvůli hygieně a podobně, takže je to strašně "neekologické" a "vyplatilo" be se to jinak. Ale jak ti už napsali ostatní - umývání nádobí taky spotřebuje vodu, zasere ji saponátem, energi do myčky. Jenže doby se mění, pokud by "cena" plastových a keramických talířků, ubrousků, a dalších věcí zcela přesně odrážela jejich podíl na spotřebě bohatství země, tak to bude O.K. Ta cena to bude odrážet pouze, když nebudou právě ty distorze způsobené regulacemi "s dobrým úmyslem".

    Jinak je samozřejmě pravda,že spotřebováváme zbytečně tisíckrát víc věcí, než je potřeba. Ale v tom musí každý začít jen u sebe.

    PIZI: Tisíc plusek! Můžu tě někdy citovat?
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    CONTINUITY: A kdo ti brani se sebrat a odjet do nejake zeme Tretiho sveta pomahat jako dobrovolnik?
    FRAKTALEK
    FRAKTALEK --- ---
    CONTINUITY: souhlasim s PIZIm, ze to prehanis. Ty plastove veci se nemusi umyvat, takze se potencialne setri energie jinde a je otazka, co vyjde po zvazeni vsech okolnosti jako setrnejsi. Pouzivani jednorazovych uterek je zase hygienictejsi - diky velke spouste takovych opatreni nas pravidelne nekosi velke epidemie vsemoznych nemoci. A spousta lidi si uvedomuje, ze problemy existuji a ze je potreba s nima neco delat, viz treba http://www.ted.com/
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    CONTINUITY: jo to mas pravdu, "my" se identifikuju s nasi kulturou. 2 miliardy lidi, kteri se maji fakt blbe, tem asi nezbyva nez prevzit nase hodnoty a postupne se pridat k nam, k nasemu zpusobu zivota (2 deti misto 8, vzdelani i pro zeny, ochrana sveho prostredi ... u nas to taky trvalo docela, nez se nas zivotni styl rozmohl).

    co se tyce toho, jak sberaci zili v Jednote - no, fraktalek nize linkoval typa kterej rika, ze dle archeologickych statistik, kazdej sestej sberac/lovec skoncil svuj zivot zavrazden (15 % lidi). kdyz zacaly prvni civilizace (zemedelstvi, sidla, prace, pravidla, system), kleslo to na 3 %, coz je porad hrozne moc oproti nasi dobe, ale nejaky pokrok tu vidim. Takze s tou paleolitickou Jednotou nevim. samozrejme nikdo nevi s jistotou.
    PIZI
    PIZI --- ---
    CONTINUITY: Věci které naprosto k ničemu nejsou neexistují. Nechala ses unést a přeháníš. Například ty plastové věci šetří práci lidem, kteří je nemusí umývat. Což neznamená, že jsou OK, ale znamená to, že k něčemu jsou.
    PIZI
    PIZI --- ---
    CONTINUITY: Často si něco pomýšlíš o svých předcích a řešíš co všechno ti vyplýtvali? Já ne a myslím si, že málokdo. Je to podobné jako úzkost co tomu řeknou lidi a v reálu každý řeší sebe a ne tebe. Podobně je to s těmi potomky. Každý řeší co si o nás řeknou a oni si neřeknou nic, stejně jako my neřešíme naše předky. Narodíme se do nějakého světa a takový považujeme za normální a neřešíme, že dříve byl jiný.
    PIZI
    PIZI --- ---
    CONTINUITY: Není problém přimět lidi aby viděli co se kolem děje. Problém je přimět je k tomu, aby to co vidí interpretovali stejně jako ty.
    PIZI
    PIZI --- ---
    CONTINUITY: Vidím, že tvá sklenice je poloprázdná.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    ještě k naší dokonalý době:

    Šílený je třeba, kolik kilo naprosto zbytečného odpadu se vyprodukuje během např. jedné cesty nočním vlakem - všechny ty jednorázový kelímky, krabičky a vaničky na snídaně, utěrky, kterejma si jednou někdo utřel ruku.

    (dosaďte prakticky libovolnou jinou situaci - benzínky, nemocnice, úřady, blablabla, prostě všude maximální spotřeba hmoty, která se vyrobí z neobnovitelných surovin, průmyslově zpracuje, pak se na ni jednou sáhne, a pak jde do popelnice)

    Naprosto bezúčelně, aniž by to přineslo komukoliv jakoukoliv smysluplnou hodnotu, se spotřebuje hora neobnovitelných zdrojů a vyprodukuje hora odpadu.

    Takováhle "řešení" a produkty by měly být zákonem zakázány, a považovány za obecné ohrožení, protože opravdu ohrožují nás všecky a budoucí generace - co si o nás pomyslí naši vnuci, pokud nějací budou, když nebudou mít suroviny ani na základní potřeby, na základní civilizovanej život, protože my jsme tady museli během jedné cesty vlakem pít z jednorázových kelímků a utírat si ruce stromama?

    Ne, svět, kde je tohleto možný, pro mně opravdu není žádným vrcholem pokroku a ukázkou místa, kde se mít skvěle. Když jsem konfrontovaná s těmahle věcma, nemůžu prostě mít dobrej pocit a namluvit si, že jsou v pořádku, to nejde, tak oblblá nejsem.

    Spotřeba všeho by se IMHO dala snížit tak na desetinu, kdyby se prostě přestaly dělat a používat věci, které NAPROSTO K NIČEMU NEJSOU, a ponechali bychom si jenom naprosto veškerej komfort, technologii, atd. A tím by se získala spousta času.

    Ale co řešej politici, místo tohohle? Kdo co ukradl, a DPH.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    Zrovna jsem viděla They Live.
    Dobrej film k věci.
    Něco jako Krásná zelená.

    Škoda, že tak jednoduše to nejde, že fakt nestačí nasadit si brejle nebo zničit jeden vysílač.

    Líbí se mi komentář k filmu, jak byl v klubu Realita-Paranoia - v tom filmu je jedna soubojová scéna, kde hrdina pomocí pěstí přemlouvá svýho kamaráda, aby si nasadil brýle, co umožňují vidět pravdu. Ten člověk, co to komentoval, píše, že tuhle jinak nesmyslnou extrémně dlouhou bojovou scénu jde vnímat jako metaforu toho, jak těžký je přimět lidi, aby si uvědomili, co se kolem nich děje, i když mají pravdu na dosah ruky (třeba proto, že z ní mají nepřekonatelnej strach).

    To mi přijde přesný. Samozřejmě, ten film stylizuje celou věc do absurdna, nejde ho brát vážně, v reálu žádný násilí smysl nemá, ale když jsem koukala na toho černocha, jak se urputně brání a bije toho hlavního hrdinu hlava nehlava, aby šel s těma brejlema do prdele, připomnělo mi to některé situace na nyxu ;-D
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    YMLADRIS: To je nedorozumění.

    Naprosto s tebou souhlasím, že se momentálně máme (v naší maličké elitní skupině v západní civilizaci) nejlíp v nám známé historii posledních několika tisíc let, tzn. od té doby, co začaly říše, otrokářství, války, atd.

    O tom, co bylo předtím, máme naprostý nedostatek informací, takže bych se nevyjadřovala k tomu, jak se mělo lidstvo těch předchozích 200.000 let, o tom nemáme ponětí, klidně tu mohlo existovat několik set rozumných kulturních civilizací, a klidně se taky třeba mohli ti lovci a sběrači mít v Jednotě dobře. Nebo nemuseli, ale nevíme to, takže pojem "historie lidstva", je fakt zavádějící.

    Takže ano, oproti starověku, středověku, či 19. století se máme fakt skvěle.
    Ale kdo, "my" vlastně? Obyvatelé bohatých zemí. A to ještě ne zdaleka všichni, podívej se kolem sebe, kolik lidí otročí od rána do noci v krabicích za peníze na holé přežití, a umírají u toho ve zničených vyčerpaných tělech krmených fyzickýma a psychickýma sračkama.
    Skvěle se má fakt úzká elita, i v bohatých zemích - lidi dostatečně vzdělaní a inteligentní, s dostatečně dobrýma podmínka a zázemím, aby mohli vykonávat rozumně placená povolání, a dostatečně vědomí, aby dokázali dělat v životě trochu rozumnější volby a vyhli se tak těm největším hrůzám. Aby dokázali neubližovat sami sobě. Aby si dokázali vůbec uvědomit tu svobodu a možnosti, co mají.

    Ano, je to poměrně dost lidí, co se mají skvěle, a to je dobře, konečně někdo, konečně víc pozitivní energie po těch tisíciletích, konečně lidi, co poznávají svět a sebe navzájem, takže přicházíme na to, že jsme všichni lidi a můžeme spolupracovat, konečně dost lidí, co mají ČAS, sílu a duševní svobodu na to, tvořit něco novýho, vymýšlet nějaký nový řešení.

    Ale úděsný je, že nám u toho pořád stejným či vyšším tempem umírá biosféra, ničení jede pořád dál, a otázka je, kde budeme za pár let žít, co budeme jíst, co pít, atd.... Vůbec nemluvě o našich dětech. A to se týká naprosto všech, i těch, kdo se "mají skvěle".

    A to je úděsný. Sorry, bydlet v hořícím domě a nevědět co s tím je úděsný. Je to taková forma extrémního duchovního cvičení, jistě k tomu jde zaujmout maximálně pozitivní postoj, ale nebudu lhát, že mi to nevadí, a nebudu lhát, že mi nevadí ta šílená zaslepenost, se kterou inteligentní lidi v takový situaci opakují tenhleten ovládací mem, že se máme nejlíp, kterej nás učili ve škole.

    Uvědom si, že zatímco "my" se "máme nejlíp", asi dvě miliardy lidí chcípají hladem, v toxickejch pustinách, pouštích, bez vody, atd. To pro mě to "my" taky dělá dost děsivý, když to zas slyším někoho opakovat.

    Zároveň je fakt, že ta pozitivní energie, co se rodí, je fakt silná, že se lidi fakt probouzí, a fakt tvoří, že ta síla tu fakt je....a když ji vidím, jak narůstá, považuju za možný, že se třeba fakt něco stane, něco změní, a že to třeba přežijeme, a že pak bude někdy časem opravdovej krásnej svět, ne postavenej na lži ale skutečnej.
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    YMLADRIS: Presne tak. Jinak, zadna doba neni idealni, nikdy nebyla a nikdy nebude. Jo, dneska mame znecistene zivotni prostredi a nadmiru zkorumpovane politiky, ale treba zeny maji svobodny pristup ke vzdelani (temer vsude), deti neumiraji na chripku (vetsinou), clovek ma moznost a prostredky cestovat po svete a videt a mame svobodu nabozenskeho vyznani (temer vsude). Kazdy kdo beduje nad soucasnym stavem sveta by se mel trosku zamyslet nad minulosti. Nerikam, ze je dneska vsechno OK, ale lidi by meli pouzivat trosku vic zdraveho rozumu a misto smerovani vlastni energie tomu, jak postavit barak z rakosí nebo studovanim kazdeho obalu v supermarketu (jestli tam nahodou neni nejake Ecko), by meli hlavne pracovat na sve vnitrni flore a faune. ;-) A jednim z vysledku bude, ze nebudou vsechno videt tak strasne tragicky...
    FRAKTALEK
    FRAKTALEK --- ---
    YMLADRIS: k podobnemu tematu se vyjadruje Steven Pinker, ale on se zameruje predevsim na nasili a valky v dejinach lidstva. Rika, ze mnozstvi nasili se v prubehu historie cim dal tim zmensuje.

    Steven Pinker: Why Violence Is Vanishing - WSJ.com
    http://online.wsj.com/article/SB10001424053111904106704576583203589408180.html
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    CONTINUITY: ad ten pozitivni vyvoj (ze v 19. stoleti byl zivot misty drsny) - tak mne napadlo, nemuze v tomto aspektu byt treba pramen toho rozdilneho pohledu na to, jak se mame dnes? ve smyslu ze tobe prijde casto dnesni spolecnost udesna, a mne pripada ze se mame nejlip za znamou historii lidstva.

    protoze jsem stravila mladi ctenim.. a nemyslim ze to bylo nejak pokrokove ideologicky pokrivene. kdyz bych se hluboce zamyslela, asi sepisu seznam historickych romanu z 18. 17. 16. 15. 14. 13. 12. 11. 10. 9. 8. 7. atd. stoleti, ze kterych bude taky plynout, ze jsme se docela posunuli :). Pripada mi ze drsnej zivot jde stopovat zpet az do paleolitu k Holdstockovi... Zlaty Vek "pohody nez to civilizace zkurvila" nikdy nebyl.

    mas nacteno hodne historicke literatury?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam