• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    JUNIPETRUS: Asi víc lidí chce Windows, pronajmout pozemek, nebo půjčit peníze, než obrazy, sochy a ručně šité boty.

    Že ty to tak nevnímáš a máš jiné preference, je tvůj problém. Vytvoř vynález, zbohatni a můžeš sponzorovat sochařů a kovářů kolik chceš. Ale ostatním nemůžeš vnucovat svoji vůli, pokud nechceš být diktátor.

    PIZI: Souhlas, omezení spotřeby je v pohodě. Trpělivé přesvědčování, aby lidé unikli z klamu marketingu taky. Ale "vytvořit systém" donucením a násilím, protože "já narozdíl od těch blbců vím, co je pro ně dobré" je cesta do pekel. Staneš se tím, proti čemu bojuješ.
    PIZI
    PIZI --- ---
    PAULMUADDIB: Špatný je příjem bez protihodnoty. V současné době podle mě spousta práce zahrnuje právě toto. Všelijaké úřadování apod. Protože máme systém, kde kvůli přežití musíš nějaké prachy dostat, vymýšlí se stále krkolomnější způsoby jak toho dosáhnout. Ruku v ruce s tím jde reklama, která rozhýbává poptávku. Jsou zaměstnání, kde poskytuješ něco, po čem jsi vytvořil poptávku reklamou. Máme systém který je založen na spotřebě. Jakmile by lidstvo odmítlo spotřebovávat, zhroutí se systém, který nás udržuje při životě. Z toho bych se rád dostal ven. Z tohoto uzavřeného kruhu.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    PAULMUADDIB: pokud vytvoříš dodatečný příjem tím, že něco vytvoříš pro ostatní,
    A co ten Gates? Koukal jsem, ze jeho miliardy kazdym rokem stoupaji, co ten vytvari pro ostatni?
    Kdyz nekdo pronajima pozemek, jakou vytvari hodnotu? Kdyz nekdo ma miliardy v bance a bere z toho urok, jakou vytvari hodnotu?
    Naopak, jsou umelci, kteri vytvareji pekne obrazy nebo sochy, kovar co vykove hezke veci, sevc co usije pekne boty. Tak zvysil se blahobyt v pripade, ze jeho vyrobky nikdo nekupuje? Tudiz tito remeslnici nedostanou penize(a asi to brzy zabali, a pujdou delat neco za co dostanou zaplaceno, aby meli na jidlo na najem atd), a lide neobohati svuj zivot o jejich vyrobky.
    A to je dnesni situace, ze?
    Vyrobky tu jsou, remeslnici tu jsou(ale cim dal mene), sluzby, ale nejsou penize, k jejich pokryti.
    Jak je to mozny?


    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    JUNIPETRUS: Už jsi na to skoro přišel.

    „jakýkoliv větší příjem je špatný.“ Není – pokud vytvoříš dodatečný příjem tím, že něco vytvoříš pro ostatní, stoupne blahobyt nám všem. Viz ten lovec – vykope jámu, chytí větší zvíře, nasuší maso a může si obohatit jídelníček rybolovem, na který by jinak neměl čas. Nebo zábavou. Stejně pěstitel, když začne hnojit. Špatný je dodatečný příjem bez protihodnoty, protože to je jen přesouvání, hra s nulovým součtem (nebo s minusovým díky administrativě).

    „Říká ti něco multiplikační efekt?“ Jasně. A co ¨demultiplikační? Vezmeš peníze lidem s daní, abys je mohl dát na VZP. Tím pádem si ti okradení koupí méně a výrobci věcí pro ně zchudnou. Přečti si Bastiatovo rozbité okno. Tohle je jen iluze, navíc je pro morálku likvidující ono přesouvání – ty jsi vytvořil, tobě sebereme, ty jsi nevytvořil, tobě dáme. Zkus vychovávat děti trestáním za snahu a odměňováním lenivosti.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    PAULMUADDIB: To je nejake divne uvazovani. Z toho plyne, ze vlastne jakykoliv vetsi prijem je spatny, a vlastne je skoro nemozne, aby se zvysovala jejich kupni sila, protoze dle tebe, to automaticky znamena inflaci.

    V cem je setreni pro ekonomiku pozitivni? Kdyz budu mit o 10000 penez dnes vic nez vcera, tak preci neni iluze,ze jsem o 10000 bohatsi. Nekdo by si koupil lednicku, nekdo zaplatil dluh, treti si koupil pocitac, 4 nabytek atd.
    Tak a ted jsou dva pripady: jednorazovy, nebo kazdy mesic
    1.dal by pouze jednou -> zvyseni objemu penez v ekonomice. Protoze by neslo o uver, neslo by o bublinu.
    Ne. Prodejcu lednicek by urcite nepribylo, ale zvysila by se poptavka po u tech soucasnych, kterych je prebytek, protoze je mala poptavka, protoze lidi nemaj penize. Poptavka by se zvysili rovnomerne mezi vsechny komodity. Takze ne vsichni lidi si koupi za ty penize prave novou lednicku.
    Takze celkove obchodnici a sluzby meli vetsi trzby, tim vetsi zisky. i ten obchodnik by ty penize utratil zase u nekoho dalsi atd.Rika ti neco multiplikacni efekt? Nakonec by se vybralo za dane. Doslo by k tomu co se nazyva hospodarsky rust.
    Takze je to zajimave, ze jsi vubec nezminil rust, ale jsi si 100%procentne zdrazovanim, aniz by si uvedl nejaky logicky mechanismus proc by k tomu melo dojit

    2.daval by kazdy mesic -> takhle uz je slozitejsi. Tady by rozdil, jestli by pridaval bill gates nebo stat, protoze v prvnim pripade by objem penez stale stoupal, v druhem pripade by slo pak u o penize, ktere by se vraceli do obehu.

    Zaprvé Bill Gates ty peníze nikomu před tím nemusel ukrást.
    No v jeho pripade jde o kradeni v jinem smyslu. Ale dejme tomu, ze neukrad, ale aby je ziskal, musel mu ty penize nekdo za neco dat. Tedy penize nekdo musel mit. Kdyby lidi nemeli penize, on by se nemohl stat bohacem.
    V pripade statu, je otazka jestli vybirani dani je kradez, legislativne ne. Dane se daji i chapat, jako ze si kazdy plati urcite sluzby, pak nejsou o nic vic krades, nez je placeni prispevku v golfovem klubu, nebo placeni najemneho ci poplatku na bydleni. Jiste problematicka je ta nedorovolnost.
    Za druhe, je tu moznost, ze stat potrebne penize vytiskne, a to taky neni kradez
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    PIZI: Oni si to zvolí, protože někdo někoho donutí dorovnat jim příjem. To je to samé, jako tu práci zakázat (umělé vytvoření motivace iniciací násilí, i když vůči třetí osobě, která to platí). Jak říkám, u ropy ten problém nevidím.
    PIZI
    PIZI --- ---
    PAULMUADDIB: Kvůli tištění papírků se dnes otáčí svět. Jejich moc bych nepodceňoval.

    Práce a zaměstnání, nezaměňovat. Práce je vždy dostatek. V krajním případě vykopat a zasypat jámu. Zaměstnání, tam je to horší. Je ho tolik, kolik existuje peněz, kterými je možné za to co zaměstnanci tvoří, zaplatit.

    Socialistický plánovač je podle tvého popisu všelijak donutí. Ale my se bavíme o situaci kdy nikdo nenutí někoho pracovat méně. O situaci kdy si to zvolí sami ti pracující.
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    PIZI: Vážně? Když se najde ropa, tak možná. Ale kvůli tištění papírků?

    U těch úvazků - to je socialistické myšlení, že práce je nějaké "fluidim", kterého je omezená zásoba a ti, kteří pracují, ubírají místo těm, co nepracují. Práce není o uplatnění a výplatě, ale o tvorbě hodnot.

    Když budou tři lidé na pustém ostrově, jeden schopný lovec, druhý schopný pěstitel a třetí neschopný lempl, bude lovec od rána do večera lovit, pěstitel pěstovat a lempl lelkovat. Oba mu dají třeba 20% produkce, aby přežil a mohl je bavit večer historkami. Ale bude mít výrazně míň a neuplatní se. Takže přijde socialistický plánovač, donutí lovce a pěstitele dělat o 25% méně a na vzniklý poloviční úvazek dá lempla (který toho ale taky díky tomu víc sežere). Lempl neuloví za 25% času lovce to co lovec, ale sní to, co zbude po odpočívajícím lovci. dtto pěstitel. Charitu mu pořád dávají, jinak by umřel hlady (v době lovu a pěstění mu stoupla spotřeba, jinak má stejnou). Takže jediné, co se stalo, je, že lempl je sice "společensky uplatněn" a má opticky vyšší příjem, ale všichni jsou tak nějak hladovější...
    PIZI
    PIZI --- ---
    PAULMUADDIB: Část lidí by odešla z práce, přibylo by nových míst i kvůli tomu, že by bylo větčí utrácení.
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    JUNIPETRUS: A dával by to každý měsíc.

    Zaprvé Bill Gates ty peníze nikomu před tím nemusel ukrást.

    Zadruhé jen by vzrostly ceny. Lidé by možná měli chvíli větší spotřebu (protože by podlehli iluzi, že jsou bohatší), takže by odkládanou koupi nové ledničky zrealizovali hned. Přibyli by prodejci ledniček, ti by po vyčerpání poptávky zase zkrachovali.

    Kdyby to dělal konstantně každý měsíc, zase by to krátkodobě posunulo poptávku z budoucnosti do současnosti, takže by ji pro tu budoucnost snížilo + by vzrostly ceny, takže by bylo dražšá tu ledničku pak naplnit...
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    PAULMUADDIB: co by se stalo, kdyby treba prisel Bill Gates, a kazdemu obcanu Cr dal 10 000kc?
    PAULMUADDIB
    PAULMUADDIB --- ---
    JUNIPETRUS: Pane Bože, do čehos to dušu dal... "1,2 bilionu Kč nemá sílu zvýšit inflaci, pojďme je natisknout" "ekonomika okamžitě raketově vzroste". "Spokojím se s polovičním úvazkem, žena taky, vznikne jedno nové pracovní místo"

    Lidičky, sorry, ale to je vůl...
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    Nepodmíněný příjem v praxi. Blog - Mirek Pifka (blog.iDNES.cz)
    http://mirekpifka.blog.idnes.cz/c/347367/Nepodmineny-prijem-v-praxi.html
    PITEL
    PITEL --- ---
    Dovoluji si Vás jménem Jirky Zemánka srdečně pozvat na premiéru skvělého dokumentárního filmu "Cesta vesmíru" s předním světovým kosmologem a holistickým myslitelem Brianem Swimmem z Kalifornského institu integrálních studií.

    Film Trailer - Journey Of The Universe
    http://www.journeyoftheuniverse.org/film-trailer/

    Premiéra filmu "Cesta vesmíru" bude zítra 13.6. od 19h v divadle Kampa
    Následuje beseda o kosmologii s Jirkou Zemánkem.

    [ Premiéra filmu Cesta vesmíru / kinomovie / 13.6.2013 / CR - Praha - Divadlo Kampa ]
    URZA
    URZA --- ---
    PIZI: jj s timhle co rikas jsem si vzpomnel na zajimavy fakt:

    ...while researching a behind-the-scenes article of President Obama's daily life, Michael Lewis asked President Obama about his practice of routinizing the routine. 'I eat essentially the same thing for breakfast each morning: a bowl of cold cereal and a banana. For lunch, I eat a chicken salad sandwich with a diet soda. Each morning, I dress in one of a small number of suits, each of which goes with particular shirts and ties.' Why does President Obama subject himself to such boring routines? Because making too many decisions about mundane details is a waste of your mental energy, a limited resource. If you want to be able to have more mental resources throughout the day, you should identify the aspects of your life that you consider mundane — and then "routinize" those aspects as much as possible. Obama's practice is echoed by Steve Jobs who decided to wear the same outfit every day, so that he didn't have to think about it
    PIZI
    PIZI --- ---
    Zajímavé je také zkusit uvažovat komoditně o naší pozornosti. Má pozornost je komodita. Dokonce taková, že ji weby a televize prodávají inzerentům. Zároveň je to pro nás samé vzácný zdroj, který si nemůžeme vyrobit, jen ho můžeme spravovat. Na den máme 24h různě kvalitní pozornosti. To jak ji použijeme do značné míry rozhoduje o kvalitě našeho života.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    ZIVA: ok, už rozumím... no když jsem různým lidem vykládal, že podle mě je nejcennější komoditou západní civilizace (v kontextu pracovního vytížení jedince) volný čas, tak někteří měli "aha" moment... namlátit prachy se vždycky nějak dá, ale mít volno a umět ho smysluplně využít... to už je jiná...
    ZIVA
    ZIVA --- ---
    DARJEEL: +ps abych se ja najedla :) tak bych se ale fakt moc nenadrela:)
    ZIVA
    ZIVA --- ---
    DARJEEL: ja nerekla ze mi vadi prace, nebo lovit v jungli abych se najedla. prece.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam