• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    LEOZ
    LEOZ --- ---
    FRUTAA1: jasný, to je důležitý bod do diskuze, klasické dilema návratů z terapeutické izolace
    1) vytržení z kontextu problému (strukturované lidské sídlo jako města, etc) může usnadnit začátek terapeutického procesu ...
    2) osobně vnímám pobyt v přírodě spíše jako přímý psychoterapeutický faktor, než "pouhé" vytržení z problematického kontextu viz např. http://www.gr.nl/...mental-health/nature-and-health-influence-nature-social-psychological-and-physic
    3) v rámci terapeutického protokolu by se jistě ošetřila fáze "návratu" do společnosti. Lze facilitovat rituály, návrat provádět postupně (zvyšovat frekvenci kontaktů a explorací původního sociálního kontextu) a podržet klienta ambulantním kontaktem... u nás něco podobného viz např. http://www.oblibene.biz/pl.bila.voda/?cap=19366
    já bych ale asi nejraději držel hlídku s tou bambulatou čapkou a moc se nevracel, lidi ve městech a na vesnicích dělají hrozné randál =)


    DARJEEL: za link bych se přimlouval
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    DARJEEL: vlastně mě to vůbec nepřekvapuje že v přírodě, teda spíš, že to bylo v uzavřenosti - když souzníš s přírodou, souzníš se sebou a vice versa, taky se v ní dozvíš spoustu odpovědí (že by důvod vision questů?). navíc její energie dobíjí max.

    třeba bys sem mohl nahodit ten text k tomu? díky
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    FRUTAA1: no to asi jo... ale zase někdo v tom městě chce žít, má to své přednosti... i tak je to rozhodně dobrý nápad, léčit v přírodě. V nejnovějším čísle Energy and Character je o tom článek, psychoterapie v přírodě, je to velký krok, protože součást etických kodexů apod. je kolikrát, že se terapie nedělá mimo terapeutickou místnost (vidím v tom obdobu medicínského kruhu, chráněné místo)... no ale asi je čas jít dál... tak kdo ten statek koupí, co? :-)
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    DARJEEL: musí to být těžké, ještě těžší než mé návraty po víkendu :-/
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    FRUTAA1: já myslím, že jo.. některý věci se "opraví" a člověk pak je schopen fungovat i mimo kontext terapie... nakonec všichni jezdíme do přírody čerpat energii o víkendu a v týdnu pak s tím ve městě vystačíme (tak nějak :)
    No a třeba pak někdo v tý přírodě zůstane... a stane se třeba pasáčkem krav, nasadí čapku s bambulí, začne jíst kaštany a mýt se v lavoře ,-)
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    FRUTAA1: a propos, tomuto tématu (psychiatrie a bezdomovectví) se věnovalo mj. také celé číslo Nového prostoru (http://www.novyprostor.cz/archiv-cisel.html?p=426)
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    LEOZ: mně se taky líbí představa léčby v přírodě, ale lze se pak navrátit do společnosti, která může být vlastně předchozí příčinou oné újmy, která je tam přivedla?
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LEOZ: nj, jenže zdravotnické zařízení není školitel, že... :-)

    no na atestovaný pojišťovnou placený místa je stop-stav, takže aktuálně smlouvu s pojišťovnou získáš těžko... ale snad se to časem bude měnit, protože poptávka je velká a stav je nedostatečný... hlavně hodně psát na pojišťovnu dopisy, že se na Tebe v terapii nedostává, protože ambulance jsou přeplňené...
    LEOZ
    LEOZ --- ---
    DARJEEL: =) no jo, sem filosofoval s Ganjou a na formě se to projevilo.

    Add finanční odměna pro školitele: zdravotnické zařízení dostává peníze za školící místa, která nasmlouvá s MZ ČR v rámci udělení akreditace pro poskytovaní specializační přípravy zdravotníků. Pokud školitel peníze za svou činnosti nedostává, pak je to: a) bordel, b) je školitelem nějakého externisty mimo nasmlouvané interní pozice pro předatestační přípravu, c) obojí.

    Add nastavení kvality: taky mě popuzuje úpadek profesního stavu díky přesycení až zaplevelení trhu rychlokvaškami. "Terapie z ulice" je ovšem možná částečně důsledek příliš selektivní přípravy klinického psychologa, kdy je málo školitelů, kteří ještě často ani nejsou placeni.

    And yeap, Im IN =)
    jen ta atestace by se hodila, aby o nás měla zájem všeobecná pojišťovna a mohli sme vykazovat body ;)


    BROZKEFF: tak lobbovat to chce, ovšem strategií si nejsem jistý. Určitě bude nutné:
    - mít organizovanou platformu, tj. jasně vystupovat za někoho (asociace klinických psychologů?, česká psychoterapeutická společnost?)
    - disponovat evidence based kalkulacemi, kolik stojí péče/výkony psychologa/psychoterapeuta a jaký mají klinicky dopad, prostě shromažďovat terapeutický výzkum a interpretovat ho.
    - zviditelnit trochu přehlíženou cílovou skupinu: samotné zdravotníky.
    - spojovat a zviditelňovat příklady dobré praxe u nás i v zahraničí: již existují psychosomatická centra a jiná komplexní zdravotnická centra.
    - no a v neposlední řadě podejit EU pár Tondů Koláčků a vytvořit vlastní Útočiště někde v Beskydech nebo Českém lese =)
    Jinak rezervy lze hledat i v rozpočtu ČR:
    "Na psychiatrii jde v ČR podle údajů OECD 2,6 procenta peněz zdravotního pojištění, ze zhruba 220 miliard je to necelých šest miliard korun ročně. Průměr zemí OECD, včetně rozvojových, je 3,5 procenta, vyspělé dávají i osm procent."
    MEDICAL TRIBUNE CZ > Reforma psychiatrie počítá s komunitními centry duševního zdraví
    http://www.tribune.cz/clanek/31127-reforma-psychiatrie-pocita-s-komunitnimi-centry-dusevniho-zdravi

    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    "Existuje základní vztah mezi zdravotním stavem Země a zkušenostmi s posvátnem. Se slábnoucím spojením s posvátnem stále méně a méně oblastí na Zemi zůstává živých, divokých a posvátných." (S. H. Buhner - Posvátná rostlinná medicína) - aneb, jak by řekl pan Stanislav G. - pokud se díky transpersonálnímu zážitku staneme rostlinou, zvířetem či kamenem, pak teprve pochopíme, jak zde co funguje a co co potřebuje či co čemukoli vyhovuje a následně vlastně musíme upravit svůj vztah k Zemi, k přírodě
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LEOZ: v tom přenést péči do přírody mi mluvíš z duše, ale asi budeme muset být pokrokoví sami a udělat soukromé zařízení, co si vydělá na sebe svojí činností? Are you in? .-)

    jen pár psychonazi poznámek -- dekompenzace - zhoršení stavu, kompenzace - zlepšení. Druhá věc, školitelé většinou nejsou placeni. Elitářství ano, máš pravdu, ale zsae má to něco do sebe... osobně třeba koukám občas, jak "terapii" dělá kdekdo "z ulice", se mi chvílema otevírá kudla v kapse, ale jasně, je to i o tom, že člověk xx let kontinuálně studuje, aby něco dělal a pak zjistí, že támhle pán, co už ho nebaví dělat IT, tak se rozhodne dělat terapii, protože by ho to mohlo bavit :-)

    KUATO: máš jedinečnou příležitost - můžeš zřídit něco, čemu se říká "sociální firma", když taková firma zaměstnává 40%+ znevýhodněných lidí (takže i třeba invalidů, toxíků apod.), může až dva roky dostávat dotace na jejich plat, vstupní investice atd. mám dojem, že předminulý rok se to nějak rozjelo, ty investice jsou v řádech statisíc, možná i nějaký ten milionek, kdyby jsi potřeboval opravit statek, ideální příležitost a ještě uděláš něco pro dobro všech... googli "sociální firma dotace"
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    LEOZ: tesat, sám to tak taky cítímm, ale takhle bych to nezformuloval. jaký konkrétní krok je zrovna teď na pořadu dne co je potřeba udělat? máme nějaké lobbisty co budou prosazovat to navýšení rozpočtu na tuhle oblast? na tom to totiž bouchne. A nebo lobbovat u velkých oligarchů aby se stali hodně velkorysými mecenáši, bez ohledu na to jak se k tomu kapitálu v minulosti dostali (nějaká ta armáda Toníků Koláčků...)

    KUATO: v Belgii na tom Plukrijpu takhle týpek už měl dojednáno s ouřadem v Antverpách, že tamějším bezdomovcům by šlo zařídit dlouhodobější "stáž" na té farmě. Už v době kdy jsem tam byl se jim odtamdud sypalo jídlo aby si sami vařili zdravěji než jenom tím že si něco vezmou z konťáku nebo koupí ve fastfoodu.
    JULLIK
    JULLIK --- ---
    Mozna to sem uplne nepatri,ale tenhle chlapek je skvelej....ovsem to o cem prednasi uz tak skvele neni a po shlednuti videa bych tem sracum udelala to same co oni zviratum...http://www.kontroverznirealita.cz/nejlepsi-rec-jakou-uslysite/
    KUATO
    KUATO --- ---
    LEOZ: taky se mi velmi libi, jaks to napsal. ma nekde v hlave uz hromadu let nosim predstavu, ze takhle by se dalo i starat o nase "bezdomovce", lidi, kteri jsou jinak "ztracene pripady", pac se ani zacnenit zpatky do moderni spolecnosti nechcou - proste poridit nekde v sudetech opustene statky, kde by mohli zit vcelku volne, starali by se o zvirata, o pudu, pestovali by jidlo, mohli by si vyzkouset vcelarit, pomahali by s opravama na tech statkach.. proste vratit se k zakladum jednoducheho smysluplneho zivota.. snad nejsem moc naivni :o)
    LEOZ
    LEOZ --- ---
    pro všechny letní nomády přírodou
    Jak přežít sám v lese? Odborník radí: Nelovte, sklízejte. A noste s sebou tabasco | life.ihned.cz - Cestování
    http://life.ihned.cz/...ak-prezit-sam-v-lese-odbornik-radi-nelovte-sklizejte-a-noste-s-sebou-tabasco
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    LEOZ: moc pěkně napsaný a zní to velice nadějně
    LEOZ
    LEOZ --- ---
    CONTINUITY: tak, že důležitý i rodinný či vývojový kontext téměř každé diagnózy, asi nikdy nebylo v psychologii sporu, za celou dobu její existence, jak v akademických vodách, tak v praxi, napříč různými proudy a hnutími. Otázkou je:
    "Jak má vypadat péče a služby poskytované klientům tak, aby byla zahrnuta i rodina?" V současnosti se v psychiatrických léčebnách s rodinnou pracuje opravdu výjimečně a jsou to většinou nadšenecké iniciativy psychologů. Za mě by to tedy znamenalo
    --> více psychologů a vymezit psychoterapii jako hlavní nástroj dlouhodobé dekompenzace
    --> zpřístupnit předatestační přípravu více zájemcům (tj. platit více školitelů, administrativně snadnější získání akreditace pro zdravotnická zařízení, aby směli přípravu poskytovat). Současné podmínky pro přípravu na atestaci mi připadají značně elitářské a poškozující kvalitu poskytovaných zdravotnických služeb nejen v psychiatrických zařízeních.

    Co se týče paradigmatu poskytované péče a služeb. Péče o zdraví se dlouhodobě odehrávala převážně v biologické rovině, pak přišla rovina sociální a psychologická (v praxi se ale moc neproje´až v posledních letech). Bio-psycho-sociální paradigma je již několik desetiletí konsenzuálně přijímané. V posledních deseti letech se nikdo nebude asi už ani hádat, že je vhodnější hovořit o bio-psycho-socio-spirituálním paradigmatu. Obzvláště v psychiatrické a následné péči. Otázkou je:
    " jak oslovit a pracovat se spirituálním apektem? jak skloubit duchovní aspekty s aplikací psychofarmak?"
    (psychedelika toto zrovna umí výborně, existují právě z tohoto důvodu =)
    "jak by se spirituální aspekty projevovaly ve fungování nemocnic/léčeben, ambulantních služeb?"
    --> za sebe myslím, že duchovní aspekt člověk nepozná ve velkých zařízeních s vystresovaným a vyhořelým personálem. Takže je dobře, že v rámci reformy jsou zamýšleny ta Centra duševního zdraví. Jen se mi zdá, že je málo 2 klinické psychology (s terapeutickým výcvikem) na centrum, které bude spádové pro 100 000 obyvatel.
    --> taky bych více zapojil poznat z eko a environmentální psychologie. Dlouhodobější léčbu bych přenesl do nejlépe do hor či přírodních rezervací a chráněných krajinných oblastí apod.
    --> spirituální pro mě znamená focuc na existenciální dimenzi, tudíž by péče měla téma smrtelnosti vždy nějak uchopovat. Nejlépe dle charakteristik klienta, jeho preferencí a diágnózy. Toto téma by se nemělo nějak proaktivně afresivně vnucovat. Ale mělo by být implicitní součástí celého chodu zařízení a poskytování péče (rituály, design prostor). Spirituální dimenze taky obsahuje odvahu a sílů nebýt závislý na druhých v otázce každodenní péče o své pohodlí. Pro ambulantní péči v zamýšlených CDZ budou i sociální pracovnice Pro ústavní péči by bylo dobré, kdyby si klienti, pokud to zvládají, mohli sami vařit, prát, společně pracovat. Společenství, kde se má odehrávat plnohodnotná léčba duše, musí být akcentovat komunitní soužití. Ne jen čumět do zdi, balit cíga a krýt se před nějakým pacošem, co může kdykoli vybuchnout.

    Ale hlavně bude potřeba do systému nalít tak 4x tolik peněz, než se v současné době do psychiatrické péče investuje. Pak bude i terapeutická péče dostupnější. A péče o kritické "pacienty" v ústavech nebude pořád připomínat přelet nad kukaččním hnízdem.

    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    LEOZ: Trošku blíže dnešní realitě...

    Od kamaráda z oboru jsem slyšela o moderních metodách založených na respektování nemocného, které se užívají například ve Skandinávii, a umožnily zásadní snížení počtu hospitalizovaných.

    Znělo to dobře, mnohem smysluplněji a lidštěji než právě ty metody z 19. století. Zavádění takových metod je doufám prvním krokem právě k té celkové transformaci.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    LEOZ: To, co bych si představovala, je zatím asi utopie, ale alespoň malé krůčky k tomu.....

    Aby se člověk dozvěděl, že jsou i jiné pohledy na duševní krize a poruchy, než ten jeden (že se něco z neznámých důvodů pokazilo v hlavě a je třeba to zalékovat), a i jiné metody, které mu potenciálně mohou pomoct....

    Existuje tolik materiálu...např. Grof a Reich při své práci s psychicky nemocnými oba zjistili, že často je nemocné i jejich rodinné prostředí, a porucha pacienta není nějaká náhodná záležitost v mozku, ale celkem logická reakce na to, co se děje okolo....
    To mi přijde jako velmi důležitý bod, že nemoc není nějaká od všeho odtržená náhodná věc, že je to výsledek komplexních procesů, které souvisí s celým životem, prostředím, okolím a životním stylem pacienta.

    Pak jsou tu rozmanité formy "alternativní medicíny", které narozdíl od psychiatrie nabízí právě ten celkový pohled na to, co se děje, vysvětlení, i možnost léčby.

    Například ájurvéda, se svou tradicí několika tisíc let, má spoustu poznání i metod k psychickým poruchám, vidí je stejně jako ostatní nemoci jako vážné narušení rovnováhy, které má pochopitelné příčiny i řešení, a řeší je právě jako celek, skrze vyrovnání konstituce pacienta, opatřeními od stravy a bylin, přes úpravy životního stylu, po řešení vztahů a přístupu k lidem...a nejen k lidem, i k jiným rovinám vesmíru, což u závažných poruch může být taky ono.

    Různé formy šamanského léčení také vidí psychické nemoci jako poruchy energetického pole člověka a jeho komunikace s dalšími rovinami bytí, a někdy mohou nabídnout jak odpovědi, co se to děje, tak pomoc.

    Nebo pak metody vlastní práce na sobě, různé druhy relaxace, meditace, jógy, biofeedback...existuje toho tolik.....

    A pak, odborně vedená psychedelická terapie zaměřená na pochopení vlastního vnitřního světa, a co a proč se v něm děje.... (já vím, v současné situaci se většina nemocných i profesionálů z takové představy opupínkuje a exploduje......a přitom to mělo 20 let tak dobré výsledky....).
    Specificky si myslím, že by mohla pomáhat ayahuaska s kvalifikovaným šamanem, který vidí energii a umí s ní pracovat, protože ten doslova vidí, co a proč je špatně, a spolu s medicínou může člověku začít pomáhat....

    Ale jak říkám, to je zatím pár utopických myšlenek

    A samozřejmě ne každý z těch nápadů je pro každého, každá situace je jiná....ale člověk s nějakým problémem (resp jeho blízcí) by se ve zdravé společnosti měl o existenci všech takových prostředků dozvědět, měl by možnost jejich potenciální použití konzultovat se svým lékařem a posléze specialisty a případně se pro něj rozhodnout.
    LEOZ
    LEOZ --- ---
    systém psychiatrické péče se zakonzervoval na úrovni druhé poloviny 19.století ... Konečně se o tom začíná více mluvit na všech úrovních...

    V jakém stavu je u nás péče o duševně nemocné? Pomůže jí reforma? | Zaostřeno
    http://www.rozhlas.cz/...va/v-jakem-stavu-je-u-nas-pece-o-dusevne-nemocne-pomuze-ji-reforma--1379384
    Reforma péče o duševní zdraví
    http://www.reformapsychiatrie.cz/

    A jak byste si představovali vhodný systém péče o duševní zdraví v ČR (EU?), Vy? (jak preventivní, ambulantní, tak dlouhodobou péči o nejkritičtější "pacienty"?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam