• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DESPERADO123Děkujeme, odcházíme - podporujete lékaře v boji za jejich požadavky?
    Diskuze o lékařské iniciativě "Děkujeme, odcházíme". Vše co s tím souvisí. NO FLAME.

    Důvody odchodů lékařů
    1. České zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované - podíl HDP osciluje kolem 7 %, zatímco obvyklý průměr v EU je 10 %. Ze sledovaných zemí OECD jsou za námi pouze Polsko, Mexiko a Korea.
    2. Nízká platba státu za státního pojištěnce, která neodpovídá objemu financí za péči, které tito "státní" pacienti zkonzumují. Neexistence systému komerčního připojištění.
    3. Velké rezervy ve vnitřním chodu zdravotnictví - největší položkou je chaos v lékové politice, kudy utíkají miliardy.
    4. Podivné hospodaření v nemocnicích - předražené zakázky (stavební, nákup přístrojů a léků a pod.). Platy zdravotníků jsou jedinou položkou, za níž nelze získat provizi.
    5. Nízké platy lékařů, které neodpovídají náročnosti povolání, potřebnému vzdělání a prestiži.
    6. Zcela destruovaný systém vzdělávání, který vede k odchodu mladých lékařů do ciziny.
    7. Odchody lékařů do ciziny kvůli lepším pracovním podmínkám. Zůstávající lékaři jsou zatěžováni vyšší odpovědností, než odpovídá jejich kvalifikaci a vyšším počtem přesčasové práce.
    8. Nedodržování zákoníku práce vede k přetěžování lékařů a následně i k možným chybám lékařů, které je vystavují postihu.
    9. V roce 2013 přestane platit výjimka u evropské směrnice o přesčasové práci, která bude klást ještě větší nároky na personální vybavení nemocnic.
    10. Kvůli personálnímu nedostatku, špatné organizaci a neracionálnímu nakládání s finančními prostředky dochází ke zhoršování péče o pacienty, za něž nechtějí lékaři přebírat odpovědnost.
    11. Nesplněné sliby politiků - od roku 1989 jsou lékaři přesvědčováni, že nejprve se musí změnit systém a pak dojde k napravení jejich platů. Doposud se tak nestalo.
    12. Politické strany vedou o zdravotnictví ideologickou válku, přičemž ke změnám je třeba dohoda politiků napříč spektrem, jak je patrné v cizině.
    13. Zdravotnictví je resortem, kde se vystřídalo nejvíce ministrů zdravotnictví, koncepcí a rozdílných pohledů. Stále jsou nějaké volby, ať již řádné či předčasné, takže lékaři nemají záruku, že se potřebné změny uskuteční.

    http://www.dekujeme-odchazime.cz/13_duvodu_exodu

    rozbalit záhlaví
    ROTIK
    ROTIK --- ---
    LOPIK: V současné době je v Německu okolo deseti tisíc volných pozic pro doktory..
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    ROTIK: Tam už přece budeš ty a kolegové..
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    DESPERADO123: ... a Somalci by nemeli z ceho zit kdyz by nemohli prepadat lode :D divny argument.
    ROTIK
    ROTIK --- ---
    _BENNY: Jak už jsem psal před chvílí, pokud lékař z Ukrajiny dostane povolení pracovat v EU tak půjde rovnou do Německa..
    DESPERADO123
    DESPERADO123 --- ---
    _BENNY: jasně. akorát nebýt těch "vydírání" tak by nebyla uzákoněná 8 hodinová prac. doba, platy by byli sotva poloviční, penze by pravděpodobně neexistovali a ženy by nesměli volit.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    LOPIK: to si jeste povime kolik doktoru bylo schopna svou vypoved jakymsi zazrakem "stahnout", i kdyz je to pravne nemozne :)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ROTIK: holt nas budou lecit zkuseni lekari z ukrajiny, kteri budou i za tech par babek radi. ja bych byl ten posledni kdo by doktorum branil jit za lepsim :)
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    DESPERADO123: Možná by sis mohl trochu nastudovat jakej je rozdíl mezi stávkou a podáním výpovědi.. Mám trochu pocit, že bereš a vlastně i spousta lidí tu hromadnou výpověď, jen jako nějakou takovou srandu, takovu nějakou stávku nestávku. Jenže výpověď znamená, že končíš..
    ROTIK
    ROTIK --- ---
    LOPIK: Ano, i tato varianta je možná, to pak pro mě bude jasný signál, že tady doktora dělat nebudu:-)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    DESPERADO123: samozrejme. kdyby neslo o natlakovou akci, slo by snad jenom o vylet do prahy :D
    DESPERADO123
    DESPERADO123 --- ---
    _BENNY: takže každá stávka o prachy je vydírání?
    LICINDA
    LICINDA --- ---
    _BENNY: nesouhlasím.
    DESPERADO123
    DESPERADO123 --- ---
    _BENNY: taky :-)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    LICINDA: jo, jde o vydirani. klasicka natlakova akce. chci prachy & zaroven se mi nikam nechce, chci svoje pohodli :)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    DESPERADO123: myslim zes jich napsal vic nez ja ;)
    LICINDA
    LICINDA --- ---
    DESPERADO123: což mě přivádí k myšlence, že kdyby šlo lékařům JEN o prachy, půjde si každej, potichu, jak se to doteď dělalo.... tady bude asi jinde zakopanej pes, že se to dělá takovým způsobem....
    DESPERADO123
    DESPERADO123 --- ---
    _BENNY: ale to je tvůj problém. já s ním zas mám ve směs dobré zkušenosti a taky o tom nepíšu eseje :-)
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    DESPERADO123: Ono by to taky mohlo skončit tak, že ministr uvidí, že ono to jde i bez těch odcházejících. Ti ale samozřejmě neodejdou - tipnul bych si nějakej formální nedostatek, kterýho si na výpovědi předtím nikdo nevšimnul, co se najde tak týden před akcí "odcházíme"..
    Takhle ministr slíbí, že se nad tím zamyslí, LOK stáhne ocas, nervově zhroucený doktoři si konečně zaslouženě oddychnou a celej stav bude ještě za větší bandu exotů než je teď..
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    DESPERADO123: nu a taky se obcas stalo ze to bylo k nicemu.
    DESPERADO123
    DESPERADO123 --- ---
    LOPIK: možná tě to překvapí, ale hromadná výpoveď byla použita v mnoha bojích v zahraničí a většinou úspěšně. není to nic nového. 

    on je totiž rozdíl, když tu výpověď dá jeden čistič kanálů nebo polovina firmy.
    LICINDA
    LICINDA --- ---
    LOPIK: leda že ten čistič kanálů je nahraditelnej snáz, než kvalifikovanej lékař.. viz níže. Tady dle mě plácáš nesmysly, max. tu platí v jednotě je síla. Nemyslím si, že si lékař nedovede spočítat a dát dohromady pár faktů a čísel.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam