• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DESPERADO123Děkujeme, odcházíme - podporujete lékaře v boji za jejich požadavky?
    Diskuze o lékařské iniciativě "Děkujeme, odcházíme". Vše co s tím souvisí. NO FLAME.

    Důvody odchodů lékařů
    1. České zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované - podíl HDP osciluje kolem 7 %, zatímco obvyklý průměr v EU je 10 %. Ze sledovaných zemí OECD jsou za námi pouze Polsko, Mexiko a Korea.
    2. Nízká platba státu za státního pojištěnce, která neodpovídá objemu financí za péči, které tito "státní" pacienti zkonzumují. Neexistence systému komerčního připojištění.
    3. Velké rezervy ve vnitřním chodu zdravotnictví - největší položkou je chaos v lékové politice, kudy utíkají miliardy.
    4. Podivné hospodaření v nemocnicích - předražené zakázky (stavební, nákup přístrojů a léků a pod.). Platy zdravotníků jsou jedinou položkou, za níž nelze získat provizi.
    5. Nízké platy lékařů, které neodpovídají náročnosti povolání, potřebnému vzdělání a prestiži.
    6. Zcela destruovaný systém vzdělávání, který vede k odchodu mladých lékařů do ciziny.
    7. Odchody lékařů do ciziny kvůli lepším pracovním podmínkám. Zůstávající lékaři jsou zatěžováni vyšší odpovědností, než odpovídá jejich kvalifikaci a vyšším počtem přesčasové práce.
    8. Nedodržování zákoníku práce vede k přetěžování lékařů a následně i k možným chybám lékařů, které je vystavují postihu.
    9. V roce 2013 přestane platit výjimka u evropské směrnice o přesčasové práci, která bude klást ještě větší nároky na personální vybavení nemocnic.
    10. Kvůli personálnímu nedostatku, špatné organizaci a neracionálnímu nakládání s finančními prostředky dochází ke zhoršování péče o pacienty, za něž nechtějí lékaři přebírat odpovědnost.
    11. Nesplněné sliby politiků - od roku 1989 jsou lékaři přesvědčováni, že nejprve se musí změnit systém a pak dojde k napravení jejich platů. Doposud se tak nestalo.
    12. Politické strany vedou o zdravotnictví ideologickou válku, přičemž ke změnám je třeba dohoda politiků napříč spektrem, jak je patrné v cizině.
    13. Zdravotnictví je resortem, kde se vystřídalo nejvíce ministrů zdravotnictví, koncepcí a rozdílných pohledů. Stále jsou nějaké volby, ať již řádné či předčasné, takže lékaři nemají záruku, že se potřebné změny uskuteční.

    http://www.dekujeme-odchazime.cz/13_duvodu_exodu

    rozbalit záhlaví
    DESPERADO123
    DESPERADO123 --- ---
    MRAKY: já sem byl včera schodou okolností na přednášce, kde jeden z bodů byla iniciativa Děkujeme, odcházíme, kde přednášel lékař pracující ve fakultní nemocnici v Praze. Mimo jiné sem se dozvěděl:
    - lékaři začali tuhle iniciativu organizovat už na jaře 2010 (před volbami) ale nikdo jejich hrozby nebral vážně
    - LOK hned oslovil i ostatní střední a nižší zdravotnický personál ale tam byla odpověď váhavá, protože sestry nejsou stejně jako lékaři začleněni v jednom odborovým klubu. je jich spousta většina sester, sanitářů, řidičů san. vozů se nesdružuje
    - na druhou stranu není pravda to, co říkala do médií paní Jrásková předsedkyně asociace sester, zároveň ale bývalá ministryně zdrav. za ODS, dnes členkou ODS). Sestry ve směs podporují lékaře a jsou znechucení ze slov pí. Juráskové a začínají se organizovat a možná podpoří iniciativu 1. března stávkou.
    - spousta lékařů sice nepodali výpověď ale podpoří iniciativu odmítnutím pracovat přesčas

    MRAKY:
    přesčas znamená pracovat nad rámec pracovní doby tozn. lékař na plný úvazek na 40 hod. týdně
    3/4 úvazek nad 32 hod. týdně
    1/2 úvazek 20 hod. týdně

    zákonem je daný, že zaměstnanec smí vykonávat přesčas ve výši max. 8 hod. týdně (tozn. max. 48). Spousta lékařů se ale nemocnicním uvázalo, že budou sloužit i nad rámec přesčasů. Obvyklý týdenní hodinový turnus lékáře činní cca 54 hod. týdně.

    Na ostatní ti asi musí odpovědět lékaři. ;-)
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    schazi mi u te ankety polozka o zmene v organizaci nemocnic a prace ve zdravotnictvi tak jsem klikl na jina reseni.


    btw - je tu nejaky doktor(pracujici - nemam zajem o predstavu studentu), ktery by vysvetlil system uvazku na nejakem imaginarnim pripade? - dejme tomu v casovem intervalu 1 mesic


    co to znamena prescas - ten termin je totozny s terminem sluzba?
    co to znamena sluzba - kolikrat ten doktor musi udelat zasahu(kolikrat je vyzadan) za dobu te sluzby ?


    NINE_OF_NINE
    NINE_OF_NINE --- ---
    DESPERADO123: Tak u sester nevim, mamka pracovala 30let ve zdravotnictvi a rikala ze proti drivejsku je na odd. v prumeru 2x tolik. Nehlede k tomu ze drive meli sestry take plno prace a zase jine(priprava zdravotnickeho materialu ktery dnes dostanes hotovy atp.).
    DESPERADO123
    DESPERADO123 --- ---
    NINE_OF_NINE: může to dělat třeba i velké množství papírování. co vím, tak spousta zdravotních sester už pracují spíše jako sekretářky, které řeší jen papíry pro pojišťovny. Tu práci, kterou by měli dělat sestry pak musejí dělat lékaři apod.. Administrativa v ČR je strašná.
    LICINDA
    LICINDA --- ---
    LICINDA: jinak zdroj stránky lék. komory BRD.

    Ještě lepší by bylo zjistit, kolik lékařů je v soukromé sektoru (který "na západě"převažuje) a kolik ve státním.
    DESPERADO123
    DESPERADO123 --- ---
    NINE_OF_NINE: heh. situace v severských zemích je velmi zajímavá. neřekl bych, že je tam podstatně méně lékařů/nemocnic jak unás, přesto tam mají až čtyřnásobně vyšší platy. Třeba Švédsko je příkladem toho, že i levice může dělat reformy. V podstatě v šedesátých letech se demonstrovalo všude na světě. V mnohých regionech ty boje byli velmi inspirativní. V tichosti se ale bojovalo i na severu. Neděli se tam milionový demonstrace, generální stávky ale menší akce, které zapříčinili, že v 70. a 80. letech ve Švédsku vládla socialistická levice, která připarvila reformy se sociální ohleduplností s kterých žijí lidi na severu dodnes. Podobný reformy se pak dělali i na počátku 90. let v Norsku, Finsku... Právě skandinávské země by měli být vzor pro evropskou levice, ale žel nejsou.
    LICINDA
    LICINDA --- ---
    "Die Bundesärztekammer (Arbeitsgemeinschaft der Deutschen Ärztekammern) ist die Spitzenorganisation der ärztlichen Selbstverwaltung; sie vertritt die berufspolitischen Interessen der 429.926 Ärztinnen und Ärzte (Stand: 31.12.2009) in der Bundesrepublik Deutschland"

    Podle propočtu - 191 pac./lékař

    NINE_OF_NINE
    NINE_OF_NINE --- ---
    LICINDA:
    ROTIK: Nahledl jsem do eurostatu, ktery povazuji za duveryhodny zdroj. Kdyz srovnam pocty lekaru na obyvatele(viz. odkazovana tabulka) nejsou ty rozdily prilis velke. Nechapu tedy proc jsou nasi doktori tak pretezovani? Lekari v Nemecku maji take problemy s vysokym poctem prescasu(je jich na 100tis. obyvatel prece jen mene)?
    Eurostat - Tables, Graphs and Maps Interface (TGM) table
    http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tps00044&plugin=1
    ROTIK
    ROTIK --- ---
    NINE_OF_NINE: Pozor na počty lékařů v Čechách, většina deníků udává čísla okolo 16 tis. ale ve skutečnosti se jedná o počet úvazků. Doktorů tu ve skutečnosti bude o dost méně.
    NINE_OF_NINE
    NINE_OF_NINE --- ---
    DESPERADO123: Promin malo sem upresnil zapad. Prestal bych srovnavat system v USA, ktery je s evropskymi temer nesrovnatelny a prirovnal bych spise k zapadni ci severni evrope.
    btw: kdyz je ten vseobecny prehled o kolik bere doktor v Nemecku vice ma nekdo po ruce cisla kolik je v Nemecku lekaru na pocet obyvatel?
    DESPERADO123
    DESPERADO123 --- ---
    NINE_OF_NINE: jak kde. třeba v USA rozhodně- tam životní úroveň sráží právě drahá, nedostupná a nekvalitní zdrav. péče. co se týká úmrtnosti novorozenců tak tuším ČR má stále druhou nejlepší na světě (umírá jich nejméně). Tohle je už 5 let stará informace ale myslím, že stále platí:
    Česko má druhou nejnižší úmrtnost novorozenců na světě – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/zena/deti/84790-cesko-ma-druhou-nejnizsi-umrtnost-novorozencu-na-svete.html
    NINE_OF_NINE
    NINE_OF_NINE --- ---
    DESPERADO123: Takze na zapade je horsi kvalita pece a vyssi umrtnost?
    LICINDA
    LICINDA --- ---
    DESPERADO123: hehe, na to jsem se taky chtěla zeptat:)

    Ale souhlasím. Naproti tomu, argument: přece nepojedu rodit do 25km vzdálené nemocnice!!... mi přijde opravdu směšný. V době, kdy jsou sanitky, vrtulníky a přeprava je otázkou minut,....

    Neviditelné zakázky a předražené přístroje.
    Šetření na lékových výdajích.
    Netrestat lékaře za ošetřování (viz pojišťovny a limity)
    Nemít systém nastavený tak, že s každým dnem pobytu pacienta v nemocnici získavá tato finance navíc. Čili nezatěžovat lůžka, není-li to nezbytně nutné.
    Soustředit se na domácí péči (!!!!!!!!!)
    Soustředit se na prevenci (!!!!!!!!)

    .. pár bodů (jistě ne všechny), které by podle mě mohly pomoct, alespoň částečně.
    HARALD
    HARALD --- ---
    DESPERADO123: ne nutně. třeba kardiologie, kde dělají jednu operaci srdce za 14 dní nebude ty operace provádět stejně kvalitně jako kardiologie, kde operují 2 denně. (ber to jen jako příklad, vůbec netuším jak často kde dělají operace srdce.)

    To s porodnicema bude asi tak jak píšeš. Netýká se to určitě všude a všech provozů.
    DESPERADO123
    DESPERADO123 --- ---
    HARALD:
    NINE_OF_NINE: ale tím se sníží kvalita péče. nevím jak je to ve všech odděleních, ale třeba porodnice zrušit nejde, protože každá okresní porodnice hlásí skoro plný stav. kterou by si chtěl rušit? když zrušíš pohotovosti, tak se ty zvýší úmrtnost, protože velká část pacientů umírá během převozu do nemocnice. která oddělení máte na mysli?
    HARALD
    HARALD --- ---
    DESPERADO123: Z toho, co o problematice vím, je problém v tom, že je v mnoha nemocnicích příliš specializovaných oddělení. A oddělení samozřejmě vyžaduje držet služby, mít tam sestry a další personál a to něco stojí. A přitom v některých nemocnicích dělkají jenom málo zákroků daného typu, ale fixní náklady zůstávají. Jeden z bodů navrhované reformy, který jsem zaregistroval, je centralizace některých provozů a přeměna části nemocnic na LDN a pooperační péči.
    DESPERADO123
    DESPERADO123 --- ---
    LOPIK: a k čemu teda vlastně ten stát je? většina podle tebe je problém lékařů, část vedení nemocnic, část pojišťoven tak vlastně ta role státu je bezcená a obejdeme se bez ni ne? státní správa žere taky strašně moc miliard... Ba ne, pořád má stát moc s tím něco dělat a lékaři touhle výzvou tlačí na stát aby to udělal. to je tak těžko pochopitelné?

    HARALD: v tom ministra Hegera chápu. na druhou stranu nebýt lékařů, který se ozvali, by se udělala reforma a platy by zůstaly stejné.
    NINE_OF_NINE
    NINE_OF_NINE --- ---
    DESPERADO123: Tak omezit pocty a efektivizovat. Prece v tom neustale predhazovanem zapade je ta lepsi pece vetsi platy atp.


    HARALD: Jiste, protoze snizeni poctu logicky znamena ze stejna castka na platy bude rozdelena mezi mensi pocet lidi(i kdyz u statnich organizaci clovek nikdy nevi).
    HARALD
    HARALD --- ---
    NINE_OF_NINE: To taky nechápu. Právě zodpovězení této otázky by asi hodně pomohlo najít řešení situace v českém zdravotnictví. A vzhledem k tomu, že LOK toto ani v nejmenším nepožaduje, tak hádám, že by to mohlo mít na některé doktory nepříjemné dopady.

    Chápu proto Hegera, že chce otázku platů spojit s celkovou reformou.
    DESPERADO123
    DESPERADO123 --- ---
    NINE_OF_NINE: je tu větší počet nemocnic nejspíš.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam