• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AMICRONAyn Rand
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    RUDOLF: mozna by bylo dobry vyjasnit si terminy, co si predstavujes pod pojmem "neoliberalismus". pokud to, co probihalo v 80tych letech v USA, pak to uz je davno pryc spolecne se studenou valkou. misto soustredeni se na Friedmana, Reagana a Tatcherovou by bylo vhodnejsi svou pozornost zamerit na Greenspana, Clintona a Blaira. a to se uz nepohybujeme na pude neoliberalismu, ale na pude new labour a jeji new economy. a paradoxne i objektivismu :D

    GENERALLZ: no ale co chces s tou moralkou delat? existuje velka skupina emocionalne zalozenych lidi, kteri tvoji racionalitu a moralku zalozenou na sobectvi proste nikdy nezkousnou. dosahnout cisla 50% je imho zcela nerealne, vzdyt vsechny liberalni (v nasem kontinentalnim pojeti) strany na svete nemaji podporu vetsi nez 20%, spise ten politicky support osciluje okolo cisla 15%. jak chces presvedcit ty, kteri se ridi predevsim emocemi a jsou na to hrdi?
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    GENERALLZ: nelze se nevšimnout že objektivistická "kulturní" revoluce už probíhá v ideologické rovině. Nad člověkem zvítězila ekonomie, ale nikoliv ve smyslu naplnění člověka, ale jeho podřízením zájmům kapitálu. Tahle kontradikce mezi neoliberální redukcí člověka a objektivistickém naplnění člověka - je vtipná v tom že objektivisti se vidí v neoliberální politice - přičemž ona sama v důsledku odebírá každým novým krokem, možnost lidem svobodně vytvářet hodnoty (podnikat, vytvářet kulturu apod.).
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    _BENNY: implantovat novou morálku???


    objektivismus fungovat???

    takže za prvé, nikdo nikomu morálku neimplantuje. to, že máme být egoisté, není žádná implantace, ale musí to být rozpoznáno stejně, jako např. fyzikální zákony.

    dále, objektivismus je filozofie, a ne společenský systém. takže, asi jsi myslel, jestli může fungovat neregulovaný kapitalismus. samozřejmě, že fungovat bude vždycky, ale otázka je, jak se dokáže udržet. kapitalismus v 19. století fungoval naprosto skvěle, ale přesto podlehl kolektivismu. protože problémem je morálka. dnes se drží při životě naprosto nefungující socialismus - a to jen proto, že výrazná část lidí vyznává altruismus. toto se musí otočit. významná část lidí musí být vědoma důležitosti egoismu a individualismu. nemusí to být 100 % populace, samozřejmě. musí to být však tak významné procento lidí, aby to znamenalo změnu kulturního trendu.

    _BENNY
    _BENNY --- ---
    GENERALLZ: a muze objektivismus vubec fungovat v prostredi, ve kterem se jeste nepovedlo vsem lidem implantovat novou moralku?
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    Láska není slepá
    A existují-li stupně zla, pak mezi nejhorší zla plynoucí z mysticismu – pokud jde o lidské utrpení – je přesvědčení, že láska je věcí “srdce”, nikoli myšlení, že láska je citem nezávislým na rozumu, že je slepá a nepřístupná filozofii. Láska je vyjádřením filozofie – podvědomě zastávaného filozofického světonázoru – a snad žádný aspekt lidské existence nepotřebuje uvědomění si filozofie a její síly tak zoufale, jako láska. Když se o tuto sílu opřeme, abychom prověřili a podpořili své city, když je láska vědomou integrací myšlení a citů, rozumu a hodnot, pak – a pouze tehdy – se stane nejkrásnější odměnou lidského života.
    Philosophy and Sense of Life, The Romantic Manifesto, strana 33
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    _BENNY: tak nemusí mít 100% podporu, ale významnou podporu samozřejmě ano. nicméně, myslím, že diskuze o tom, jak by vypadala vláda v laissez faire kapitalismus, a jaká opatření by se měla dělat, a jaké by byly pravomoce, to je hrozitánsky předčasné, a před námi je důležitější bojiště, než politika: morálka.
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    tak jsem poněkud pokročil v tom Bioshocku, a musím odvolat podstatnou část, co jsem tady napsal o něm níže. Nezdá se mi již, že by to Ryana ukazovalo převážně jako zlého. Spíš tam to líčení děje postupuje tak, jak by asi normální člověk posuzoval objektivismus, kdyby se s ním setkával povrchně a postupně. Nejprve vidíš sobce jako ty špatné, tak, jak je to obecně v každém z nás zažito. Ale nakonec se i v té hře ukáže, že skutečná zkáza Rapture spočívá nikoliv v Ryanovi a jeho sobectví, ale ve Fontainovi a jeho altruismu/parazitismu.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    GENERALLZ: ano, znam ten Greenspanuv text. on osobne se k tomu zpetne vyjadril tak, ze byl proste ve svem nazoru jak presne delat monetarni politiku v mensine. nenasel pro svoje napady podporu, ale nasel podporu pro jine sve napady. to je prece normalni v demokraticke spolecnosti, ve ktere strana automaticky nedostava 99.7% vsech hlasu.

    a ty prave predpokladas, ze objektivista zacne pracovat az v momente kdy bude mit 100% podporu (aby nebyl narcen z toho ze se mu neco nepovedlo prosadit), coz se v politice nestane. a co je lepsi? kdyz bude FEDu sefovat nejaky objektivista ktery v par vecech udela kompromis nebo kovany socialista?

    GENERALLZ: a presto by tam byl obrovsky prostor pro moznou kritiku objektivistickeho MF za zradu objektivistickych idealu
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    VANEK: neříkal bych "objektivistického MF", pokud dnešní MF nenazýváš kantovským, hegelovským, platónským, nebo postmodernistickým.


    tak samozřejmě každý stát musí mít nějaké příjmy. úlohou MF ve svobodné společnosti, v racionálním státě, by byla příprava státního rozpočtu na základě získaných prostředků. úloha MF v době, kdy by ještě existovaly daně (protože odstranění daní MUSÍ být až poslední krok), by pak úlohou MF byla maximální spravedlnost ve výběru daní, odstranění výjimek, a postupné rušení a snižování daní tak, jak by se postupně rozpouštěla státní agenda.

    VANEK
    VANEK --- ---
    GENERALLZ: Jaká by byla náplň objektivistického MF?
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    _BENNY: v žádné době není dobré mít centrální banku (viz Rothbard).

    znáš Greenspanův text "Gold and Economic Freedom", který napsal někdy v 60. let?


    Greenspan dělal ekonomického poradce tuším Fordovi. Myslím, že takové angažmá, třebaže za státní peníze, je zcela přijatelné. Ale stát se ekonomickým diktátorem? Jediné, co by ospravedlňovalo usednutí v čele Fedu, by byl program, který by postupně Fed rozpustil. Greenspan nic takového neudělal, místo toho vytvořil největší bublinu v dějinách.


    _BENNY: samozřejmě, kdyby vyhrála nějaká "objektivistická strana" (asi by se nejmenovala takto, stejně jako dnes není žádná kantovská nebo hegelovská strana), tak by do úřadů byli jmenováni lidé, kteří jsou pro laissez faire kapitalismus. tito lidé by měli za úkol připravit agendu navrženou pro-kapitalistickými ministry, a na konci by mělo být zrušení celého ministerstva. Kromě několika výjimek: ministerstev financí, vnitra, spravedlnosti, zahraničí a obrany. Ale program, na jehož konci by bylo úplné odstátnění školství, si dovedu představit i vedený zastánci laissez faire. Ti lidé by prostě museli vědět, že jejich cílem je připravit sami sebe o práci. Zní to fantasticky a nepředstavitelně, ale je to tak. Nepředstavitelně a fantasticky to zní tehdy, pokud bychom překročili fázi filozofického a morálního boje, a chtěli změnu hned v politice.

    proč by objektivista ve funkci prezidenta měl být na ostřel??

    nezapomeň, že my objektivisté nejsme pro odstranění státu! nejsme anarchisté.

    _BENNY
    _BENNY --- ---
    VANEK: ja bych byl taky pro, ale nejde to ;-)

    ale stejne, pokud by nejaka objektivisticka strana vyhrala volby, obsadila celej kongres a senat a mela vlastniho prezidenta, tak ten prezident a kongres stejne bude muset alespon na cas jmenovat nektere objektivisty do uradu, ktere budou chtit v budoucnu zrusit. tam neexistuje moznost prosadit objektivisticky ideal a zaroven si nezadat (sef FEDu je jedna vec, ale co takovy objektivisticky prezident? v momente kdyz by byl zvolen by byl pravovernymi objektivisty automaticky na odstrel). proste cela ta kritika "pracoval pro stat, zradil idealy objektivismu a tedy to nebyl objektivista, ackoliv puvodne byl" je imho zcela falesna. objektivisti by se meli ke Greenspanovi hrde prihlasit :-)
    VANEK
    VANEK --- ---
    _BENNY: Kapitál je dobrý, čím mezinárodnější, tím lepší! Žádné spekulace, nýbrž vytváření hodnot vlastním úsilím! Kurs může plovat sám od sebe, volně, jako do 19. století, aniž by ho monopolistická moc potápěla! Atd.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    GENERALLZ: je financovana z ukradenych penez? je. je ale v dnesni dobe nezbytne mit centralni banku? v dnesni dobe (16. 6. 2011) rekl bych ze je. kazdy stat ktery by se pripravil o moznost vest menovou politiku by se pripravil o moznost celit spekulacim mezinarodniho kapitalu, kdokoliv by to chtel regulovat jinak nez pres plovouci smenny kurz by nutne musel zavest mnohem primejsi a centralizovanejsi regulaci, zavrit hranice, zvednout cla atd, proste by musel jit proti volnemu trhu. z cehoz ovsem plyne, ze je mozne byt objektivistou a zaroven se smirit s tim, ze odchod od systemu plovoucich smennych kurzu a frakcniho bankovnictvi je v teto dobe nerealne.

    Greenspan rozhodne nebyl zadny budizknicemu, jen imho dojel na to stejne jako Friedman - chtel osvobodit lidi od primych regulaci, zavedl regulace neprime, ale paradoxne tim jeste vic posilil ono neviditelne "diktatorstvi" vladni elity. stat proste chce mit na menovou politiku vliv, je to v jeho vlastnim zajmu.
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    _BENNY: myslím, že s tím nemusí být to, o čem tady píšeš, v rozporu.
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    _BENNY: práce ve státním úřadě, to nejde říct jednoznačně. je to práce, která se podílí na státním násilí? nebo není? je to práce, která je pro chod státu nezbytná?

    Greenspan samozřejmě nehodlal žádný objektivistický ideál realizovat. To je naprostý nesmysl. Nepokusil se ani v nejmenším omezit moc Fedu.

    _BENNY
    _BENNY --- ---
    OJIRIO: to je jednoduche - mas jedno funkcni obdobi na to abys neco zmenil. to obdobi je ted, za podminek nedokonalych, nikoliv v budoucnosti, za podminek idealnich. pokud chces neco prosadit, musis udelat kompromis nebo nic neprosazovat. v pripade sefa FEDu to proste jinak neslo, neslo rict "tak ja k vam teda nastoupim, ale musite prejit zpatky ke zlatu". kdyz by to rekl, byl by dnes Greenspan za nejoblibenejsiho objektivistu, ktery se nezasadil o nic konkretniho. Greenspan ve skutecnosti k tomu objektivistickemu idealu "minimalni vlada, soupereni sobeckych jedincu na volnem globalnim trhu" prispel nemalo. to ze mu ani cast objektivistu za tech par uspechu nepodekovala znaci, ze je s tim objektivismem neco spatne...
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    Kazopadne podle me je nejlepsi se na nejako ideovou cistotu vysrat, a hodnotit veci z relativniho hlediska, jestli to zlepsuje situaci nebo ne.
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    Jenze obhajovani si ze se snazis hajit nejaky ideal pomoci kompromisu v soucasnem systemu, taky lze oznacit za racionalizaci a pokrytectvi.
    Na to uz prisli i komunisti a anarchisti kdyz je bolsevici a pak socialni demokrati zradili...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam