• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYExistuje svobodná vůle? Existuje předurčenost? Existuje vůbec něco z toho?
    MAFTIK
    MAFTIK --- ---
    Book

    Podle mne je to tak, že pokud platí determinismus, tak se jistě nejedná o determinismus materialisticky-fyzikální povahy. Napsal jsem o tom tento text (i když je to spíš popis pozice mého kamaráda, doplněný o mé vlastní myšlenky).
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Robynson Haask: Záhada svobodné vůle
    http://haask.blogspot.cz/2012/12/zahada-svobodne-vule.html
    NIRA
    NIRA --- ---
    SAMWE: jo, do pošty. díky:)
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    Jsem rád, že Vás Spengler zaujal. Na přání mohu dodat další.
    NIRA
    NIRA --- ---
    SAMWE: vše je náhoda a vše je nutné, ano, protože kdyby to nebylo nutné, tak to vůbec nevznikne
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    _BENNY: Dobře řečeno.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    FRONEMA: mi se ta diplomka libi, je videt ze se nad obsahem autor hodne zamyslel. a taky se mi libi ze to vzal od zacatku za spravnej konec, tzn. koukl se nejprve na definice pojmu a nejednou potom dospel k tomu, ze nektere kontradikce jsou pouze domnele, dane vagnosti onech pojmu. jestli mas v tech definicich gulas, neves hlavu. na vagnich pojmech stoji snad vsechny uzavrene filosoficke (moralni, politicke atd) systemy. diky nim nakonec muzeme vsichni bloudit nebo se nechat vodit ve tme a myslet si ze mame jasno a nezblaznit se ze slozitosti sveta :-)
    KARADUM
    KARADUM --- ---
    _BENNY: Ondra je borec a pokracuje v praci ted v Mnichove s podobnym zamerenim.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    _BENNY: ha, jen vidim tuhle diskuzi tak jsem si rikala ze jsem to sem mela hodit :)

    kazdopadne po jejim precteni jsem dospela k nazoru ze vidim ze vubec nic nevim, a tudiz tezko muzu mit nejakej nazor, kdyz si nejsem jista definici skoro zadnych slov ktere se v rozhovorech o tom pouzivaji...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Svoboda vůle a přístup k informacím o vlastních intencích
    http://melkor.hys.cz/share/2012-11-07_Havlicek_DP_Svobodna-vule.pdf
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    K vůli a osudu - drobný výběr z Oswalda Spenglera
    ------------------------------------------------------------------
    Co číníme, musíme činit. Naše svoboná vůle je osud.

    Svobodná vůle není skutečnost, ale pocit.

    Každý čin je osud převlečený v chtění.

    Pro živého člověka je zcela lhostejné, věří-li ve svobodnou vůli nebo ne. Důležité je, jaké z toho vyvodí důsledky - neboť z toho se pozná, je-li či není-li slaboch. Vše je předurčeno: tedz je mi tato velká úloha.

    Náhoda je ozřejmení osudu, které se lidskému myšlení zdá beze smyslu, neho se do "systému".

    "Vše je náhoda" a "vše je nutné" znamená totéž. Celé dějiny, všechno v nich je náhoda a vše je nutné.
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    Mimo průměrných a nechápavých určitě... :-) Otázka je, jestli lze to co o svobodě vůle napsal vyvrátit.
    (Mimochodem, ačkoliv je to problém čistě formulační, tvrzení, že vůle není svobodná není tak zcela pravda. Vůle je vůle - adjektivum svobodná jí přiřazuje až člověk se svým omezeným vnímání svobody. Je to asi jako tvrdit, že gravitace je nesvobodná (nemůžeme kvůli ní létat) - všichni jistě dobře víme, že gravitace žádnou takovou hodnotu nevnímá, takový soud může vyřknout pouze člověk).
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    SAMWE: Schopenhauer byl se svym solipsismem taky trochu mimo ;-)
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    Už od dob Schopenhauera víme, že vůle svobodná není a být nemůže - nevím co se stále řeší. Ovšem s tou polehčující okolností bych to takto v žádném případě neviděl.
    Problém je to lingvistický Libre arbitre, u nás překládáno jako svobodná vůle, znamená ve skutečnosti svobodný výběr.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    CRANK: porad mame neco jako "napravna opatreni", "polehcujici okolnosti" apod. takhle by meli napr. polehcujici okolnosti vsichni stejne.
    PIZI
    PIZI --- ---
    CRANK: Ano, jako jedna z funkcí trestu.
    CRANK
    CRANK --- ---
    PIZI: V souvislosti s? Funkce trestu?
    PIZI
    PIZI --- ---
    CRANK: Dnes se uvádí i funkce typu uklidnit touhu společnosti po krvi, apod.
    CRANK
    CRANK --- ---
    PIZI: Takhle to funguje už dnes, ne? Popravdě teda, my dotyčného "izolujeme" jen na krátkou dobu a svůj čin může opakovat po návratu z nápravného zařízení.

    Doživotní tresty jsou dost vyjímečné.
    PIZI
    PIZI --- ---
    _BENNY: Což by znamenalo, že "trest" by nebyl trest, ale pouze opatření kterým by se společnost chránila před opakováním toho činu. Čili izolace jedince ne proto, že za to nějak může, ale proto, že izolovaný nemůže dále zabíjet.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam