• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OVERDRIVEDIY Nabytek : navody, materialy, design [papirovy nabydek, recyklace, z minima maximum...]
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    ANIRYBAANIRAK: https://hardwoodsgroup.com/properties-of-oak-wood/

    As a hardwood, oak has a high level of water resistance as its dense, non – porous texture resists water absorption, making it ideal for exterior uses without the need for waterproof chemicals being applied. This is one of the reasons oak barrels are still in use today for aging alcohol as they can be reused many times without suffering water damage or tainting the liquid within. Oak is also highly resistant to shrinkage, making it ideal for door and window frames as it will not easily warp, leading to sticking or broken windowpanes as the wood twists.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    ANIRYBAANIRAK: Nemam s tim moc zkusenosti... Ale nema bejt dub nejak prirozene vodeodolnej? Neslo by toho vyuzit? Neni to tak, ze to jednou nabobtna, pak se to zbrousi a uz to dal nebobtna? Ale tezko rict, drevo pracuje furt.
    ANIRYBAANIRAK
    ANIRYBAANIRAK --- ---
    Ahoj, přes zimu nám dost nabobtnala venkovní vchodová dubová branka, nevejde se skoro do futer :) Ochranný nátěr už po letech evidentně ztratil účinnost. Nevím, čím přesně to tehdá truhlář ošetřoval. Poradíte prosím nějakou kombinaci impregnace a svrchní vrstvy? Ta by měla být dostupná pokud možno v tmavě hnědé barvě.
    Mám poměrně dobrou zkušenost s Karbolineum Extra od Detechy, ale to se týkalo zatím vždy jen smrkového nasákavého dřeva, nevím jak by na tom byl dub...?
    Díky
    SANOUK
    SANOUK --- ---
    JOSEF_K: souhlas, taky vyzkouseno
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    CORNHOLIO: Vůbec si nekomplikuj život a natři to černým vodou ředitelným balakrylem. Nedávno jsem takhle natíral celej radiátor a drží to skvěle, senzačně to vypadá a na rozdíl od syntetiky to nesmrdí. Před nátěrem samozřejmě umýt, odmastit a trochu zdrsnit nějakým šmirglem, ale to by tě asi napadlo.
    ZELENY_CAJ
    ZELENY_CAJ --- ---
    CORNHOLIO: co třeba eternal? Ja sem to tim natrel par let zpet a dobrý, ale možná se zrovna tady dozvim ze je něco lepšího:)
    QUIP
    QUIP --- ---
    CORNHOLIO: Pokud by ti na to nestacila normalni barva, tak hledej cernou barvu na kamna (zaruvzdorna barva), ta se pouziva i primo na kamna a kourovody. Do 500 stupnu celsia
    Žáruvzdorná barva ČERNÁ
    https://kamnarina.cz/pomucky-a-naradi-na-stavbu/3285-zaruvzdorna-barva-cerna.html
    CORNHOLIO
    CORNHOLIO --- ---
    REDSNAKE: díky, nemám s tím zkušenost, 100 stupňů to určitě nemá
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    CORNHOLIO: myslíš ty trubky kde teplota nepřesáhne 100°C? Řekl bych že s vhodným podkladem prakticky jakákoliv barva na železo bude vyhovující, ne?
    CORNHOLIO
    CORNHOLIO --- ---
    Ptal jsem se i v klubu vedle, ale zkusím to i tady - rád bych si natřel trubky od radiátoru na černo (není to přímo radiátorové těleso, jsou to trubky otopné soustavy, které vedou teplou vodu a procházejí místností). Napodařilo se mi nikde najít černou barvu na radiátory, nejaké tipy, čím jiným to bezpečně natřít? (jsou to prostě horké kovové trubky).
    KADERAS
    KADERAS --- ---
    Nábytek do lesa

    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    TENZO: Já vím, že se na to používá. Nicméně rozhodně tím nevyplníš díru ve dřevě. Jelikož jsem se před lety pokoušel o totéž, tak vím, že je to slepá cesta. Ještě by teoreticky připadala v úvahu pivovarská smola. Tím se těsnily sudy na pivo. Bohužel jsem nikdy nedohledal přesné složení, ale je to cca kalafuna, včelí vosk, lněný olej + terpentýn jako ředidlo. Nanáší se to ideálně hořící, aby to fakt zateklo všude. Nějaké zkušenosti s tím mám, ale vlastnostmi mě to moc neoslnilo, takže jsem se na to vykašlal. Ale dobrej tmel je, když se vykašleš na kalafunu a dáš klih, fermež a plavenou křídu. Poměry už ti z hlavy nepovím. Tím se dělal základ pod fládrování nebo obecně malování na dřevo. Ta hmota vydrží strašně moc. Akorát nejde brousit (jakmile se ten klih zahřeje, tak okamžitě zalepí papír), takže cidlina nebo hoblík.
    TENZO
    TENZO --- ---
    JOSEF_K: kalafuna v lihu se pouziva po pajeni jako ochranej lak na plosne spoje. No rozpousteni za tepla byla druha moznost, podobne jako klih.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    TENZO: Zkus kalafunu (což je více méně pryskyřice). Dají se s ní dělat různé tmely apod. Akorát je sama o sobě hodně křehká, proto se pro potřeby tmelů míchá třeba s klihem či fermeží a jako plnivo se dá použít plavená křída. Pracuje se s tím za tepla. V lihu se taky rozpouští, ale hrozně blbě a že bys s tím udělal něco jako přírodní epoxid, tak na to rovnou zapomeň.
    TENZO
    TENZO --- ---
    Cest. Pracuju se drevem a jdu prirodni cestou (klih, selak) Nicmene potreboval bych vyrobit prirodni pryskyrici na vyliti a opravovani praklin. Ma s tim nekdo zkusenost prosim? Konkretne se jedna o drevenou nadobku, tudiz podminkou je odolnost teplote a vode, aspon kratkodoba. Pryskyrice v lihu?

    Dekuju za rady pripadne typ.
    OMIKK
    OMIKK --- ---
    tady jeden kousek...
    orech s trochou oceli)
    ..



    BANKMACK
    BANKMACK --- ---
    LA_BETE: na uzavření povrchu bych volil nějaký interiérový vodou ředitelný lak, ale asi se dá použít cokoliv.
    DJINN
    DJINN --- ---
    a je to ze dřeva nebo z čeho? Krom toho, že jsem teda netušil, co je to učící věž, naštěstí strýček Google mě v tomto ohledu osvítil :))
    LA_BETE
    LA_BETE --- ---
    prosím pěkně, mám dotaz. Muž vyrobil učící věž pro syna a chceme něčím ošetřit povrch. Někdo mi doporučoval vosk na nábytek, ale moc se v tom neorientuji. Máte tip na nějaký kokrétní? případně jiné řešení?
    PAVEL_K
    PAVEL_K --- ---
    RAMANA: A pak je tu ještě jeden tip od památkářů. Měď stačí počůrat. Nebo se dá použít koňská moč.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam