teprve to prijde..
zas jedna radost..
Evropská Unie v nedávné době přijala Směrnici o ochraně osob oznamujících porušení práva Evropské unie – tzv. „oznamovatelů“ neboli „whistleblowerů“. Směrnice se vztahuje na případy, kdy zaměstnanec nahlásí porušení určitého unijního předpisu, ke kterému došlo u jeho zaměstnavatele, přičemž není důležité, zda se jedná o zaměstnavatele současného nebo minulého.
Do října 2021 by členské státy měly tuto směrnici převést do národních právních řádů. Již nyní se ve vládě projednává návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který by měl být do konce tohoto roku postoupen do Poslanecké sněmovny.
Každý zaměstnavatel s více než 50 zaměstnanci nebo s ročním obratem přes 10 mil. eur bude muset zřídit tzv. vnitřní oznamovací systém. Přijatá oznámení bude mít povinnost do 30 dnů prošetřit a přijmout nezbytná opatření k nápravě. Alternativou pro whistleblowery bude obrátit se přímo na orgány činné v trestním řízení nebo také na Agenturu na ochranu oznamovatelů. Agentura bude zákonem zřízena jako nový organizační útvar Ministerstva spravedlnosti, který by měl oznamovatelům poskytovat také poradenskou a informativní činnost v oblasti podávání oznámení
Jakýkoliv postih ze strany zaměstnavatele vůči oznamovateli je zakázán. Zejména nesmí být propuštěn z pracovního poměru nebo odvolán z výkonu služby, nesmí mu být snížen plat či mzda či jinak diskriminován nebo znevýhodňován.
V případě soudního sporu pak platí obrácené důkazní břemeno. Skutečnost, že
k diskriminaci nedošlo, tedy bude prokazovat zaměstnavatel