• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SNIPERCZEZabbix, nagios a další monitorovací nástroje
    Zabbix - "Zabbix offers advanced monitoring, alerting and visualisation features today which are missing in other monitoring systems, even some of the best commercial ones." Nagios - "Nagios is a powerful IT management system that enables organizations to identify and resolve IT infrastructure problems before they affect critical business processes."
    rozbalit záhlaví
    SNIPERCZE
    SNIPERCZE --- ---
    DRON: v okne latest data u kazdyho itemu je zaskrtavatko a dole pod itemama je tlacitko vygenerovat graf s moznosti vyberu normalniho a stacked.
    DRON
    DRON --- ---
    SNIPERCZE: tyjo, nevsim. dik za tip
    SNIPERCZE
    SNIPERCZE --- ---
    Mozna uz jste si toho vsimli sami, ale v Zabbixu 2.4 lze do jednoho grafu promitnout vic hodnot z tabulky latest data. Moc uzitecne pokud chcete porovnat treba cpu load na vic serverech najednou.
    JENDAVB
    JENDAVB --- ---
    Nasazoval nekdo jako app monitoring Dynatrace ? mame asi 500 licenci tak jak to jako uchopit abych vedel cemu kdyztak vyhnout ?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Jinak bohužel je to v DMZ korporátu a tak získaní prostoru pro Linux virtual machine bude práce na měsíce.
    Jinak by malý virtuál byl samozřejmé řešení.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Zkoušel jste někdo rozběhat Icingu/Nagios ve Windows?

    Pluginy už mám napsané v powershellu, ale potřeboval bych nějaký wrapper/frontend a nechce se mě to psát.
    Oboje umožnuje moc pěkně tyto věci sledovat a psát upozornění.
    HIDARI_LUPO
    HIDARI_LUPO --- ---
    RATTKIN: PRTG, newrelic.com
    WENCA
    WENCA --- ---
    RATTKIN: imho je pro tebe nejlepsi kdyz pouzijes za nejakej poplatek zabbix od SNIPERCZE
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    RATTKIN: Icinga(Nagios) trpí tím, že musíš vytvořit konfiguraci. Základní nastavení a provozní server máš za hotový hned a licenčně je to zdarma.

    Na 3 virtuální servery to jednou nastavíš. Teprve když podporuješ celé sítě a širokou škálu produktů, pak s tím je neustálá práce.

    Opravdu by to chtělo vědět co od něj očekáváš, ne z pohledu ceny a času, ale z pohledu:
    - kde to bude běžet (Chceš službu, nebo třeba podporu svého řešení co poběží v XY)
    - kdo to bude sledovat (Technik na telefonu, Admin na telefonu, Projektový manažer s telefonem co volá správní firmu.)
    - co to přesně má sledovat (A kdo ti dokáže určit co je špatně a co je dobře)
    - jak citlivé to má být (Monitoring ti dnes umožní analyzovat minuty před pádem, ale taky umožní poslat SMS až když už ti volal zákazník.)
    - kdo spravuje ty samotné 3 VM stroje?

    Monitoring je dnes už příliš vágní požadavek a odhaduji že když zjistíme co se přesně děje, tak tě to nebude stát deseti-tisíce.
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    RATTKIN: na Nagios bych se dneska uz vykaslal a nahradil ho jeho forkem - Icingou. Naucit se to da, vyhodou je, ze je to celkem standard (plati pro Icingu 1.x, 2.x ma jinou konfiguraci a spoustu dalsich vychytavek, ale vic k tomu nereknu, protoze jsem to zatim jeste nemel cas podrobne zkoumat)
    TRUHLIK
    TRUHLIK --- ---
    RATTKIN: Tak takovych sluzeb je vicero, tohle jsem popadl tady u sebe v bookmarku, kdysi jsem to pouzival na sledovani odezvy serveru zvenci site.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    TRUHLIK: to se mi zdá že kromě toho co umí google analytics má navíc ping a reporty přes twitter, ale dík za nápad, aspoň to má pěkný logo a grafiku
    TRUHLIK
    TRUHLIK --- ---
    RATTKIN: nebo to sleduj nejakou online sluzbou - napr. https://www.pingdom.com
    SNIPERCZE
    SNIPERCZE --- ---
    RATTKIN: nagios je hnus, ale zabbixe rozjedes rekneme za dve hodiny. Ale strasne zalezi co bys od toho vsechno chtel, co uz existuje a co by se muselo doprogramovat. Kdyztak mi napis do posty, udelam ti nejakou cenovou nabidku na spusteni a provoz.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    My monitoring standardně neděláme (programujeme ERP, neděláme správu ani provoz systémů)
    Kolik by stálo takový monitoring udělat? Zkoušel jsem rozjet nagios a zdá se mi, že je to několik dní práce, a že by to stálo desítky tisíc, mám pravdu? Nebo existuje nějaký magický program, který to udělá za 5 minut sám?
    SNIPERCZE
    SNIPERCZE --- ---
    RATTKIN: jsem OSVC a monitoring pouzivam na vsechno od fyzickyho stroje pres VM na nem po aplikace a procesy. Hlavne z duvodu, ze monitoring umi velmi casto sam situaci vyresit a nemusim kvuli tomu vstavat. Pouzivam zabbix.

    Servery monitoruju pres zabbix agenta na nich (tiskarnu pres SNMP :)), weby pres web checky - nastavis scenare a ty vyhodnocujech. Funguje to na principu "jdu na stranku A a over ze obsahuje co ma, pak jdi na stranku B ktery pres post posli tyhle data a zase over jestli obsahuje co ma".
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    RATTKIN: na urovni aplikaci se bezne pouzivaji selenium/casperjs testy, pak si jen pohlidas vysledek
    TRUHLIK
    TRUHLIK --- ---
    RATTKIN: Uz jsme videl kde jaky monitoring - aplikaci, procesu, site, technologii..

    Sledovat beh sluzby - tj. typicky IP+PORT je docela bezne
    Sledovat aplikaci - tj. typicky nejaky check script aplikace vyvolany HTTP dotazem je rozhodne dobre a uz ne tak casto
    No a zatim nejvic s cim jsem se setkal je sledovat proces - tj. typicky schopnost na eshopu objednat, z DB dostat data apod. - to dela skutecne poradne malokdo, casto se to nahrazuje tim, ze pokud eshop bezi, tak je vsechno ok, coz ale neni totez.

    A imho nejde o velikost firmy, ale o kriticnost dane veci a pozadovane SLA.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    řeším dotaz zákazníka na monitorování 3 virtuálních serverů, včetně aplikací co na tom běží + e-shop, databáze, ERP + kdesi cosi, všechno sledovat aby se nic nemohlo stát a hlavně aby to bylo skoro zadarmo.

    Neviděl jsem, že by taková firma měla nějaký komplexní monitoring. Mají 4 zaměstnance (IT je řešeno externí firmou)

    Jak velké firmy používají běžně monitoring, na úrovni aplikací?
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    SMEJDIL: chystas se? jsem zvedavej na reference:)
    SMEJDIL
    SMEJDIL --- ---
    Zabbix certifikace v Praze
    Homepage of Zabbix :: An Enterprise-Class Open Source Distributed Monitoring Solution
    http://www.zabbix.com/training.php
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam