• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SNIPERCZEZabbix, nagios a další monitorovací nástroje
    ZKOUMAL
    ZKOUMAL --- ---
    KOC256: KOC256: spíš blbě píšu co chci říct :D
    Nastavil jsem si na zabbixu logování web agentů protože mi to nefungovalo, snažím se do web scenare dat URL kde je žádost o login a heslo - místo chybové hlášky v kterou jsem doufal mi do logu přistane celá stránka. Formulář zkouším tahat z kodu(TbLogin={user}&TbHeslo={password}&enter=BtnPrihlasit). V dokumentaci jsme se dočetl "Additionally, the login step must use full URL to index.php file. " - nejsem si tedy jist zda by vůbec IIS aplikace měli fungovat....

    máte někdo zkušenosti s monitoringem IIS webu/aplikací v zabbixu skrz web scenáře?
    KOC256
    KOC256 --- ---
    ZKOUMAL: Abnepletes si logovani jako login a logovani jako logovani stavu?
    ZKOUMAL
    ZKOUMAL --- ---
    Ahoj, řeším web monitoring a jde mi o to aby se zabbix nalogoval do web aplikace. Zapnul jsem logování a zabbix mi vyplivne do logu komplet celý web ale nic z toho, žádná hláška. Chci se zeptat, nemůže být problém v tom že aplikace jede na IIS a je tedy v ASP který nemá index.php?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    CYBI: koukni do logu, která item není?
    CYBI
    CYBI --- ---
    zdar,

    shanim nejakej script, kterej mi bude pod cronem generovat csvcko s datama z historie grafu.

    vetsina veci co jsem nasel je na 2.0 a nechce se jim, ja mam 3.2.
    nadejne vypada https://github.com/teriyakichild/zabbixhistory2csv, ale dostavam nazpet ,,Item not found'', pritom by melo bejt ok...

    diky za tipy
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    TBC: monitoring teprv začínám, ale zdá se mi, že nikdo nekouká celý dni na stovky grafů, ale spíš čeká, až přijde problem mailem, asi?
    Měl jsem v minulosti třeba problém s nedostatkem místa na datastoru, což způsobí stopnutí vm které mají thin disk nebo snapshot. Trigger jsem si teď nějak napsal, snad to bude fungovat. Ale nevím, co ještě může být dobré sledovat. Třeba OS templaty mají desítky triggerů na věci co by mě nikdy nenapadly sledovat, ale asi se to někomu v minulosti hodilo.
    TBC
    TBC --- ---
    RATTKIN: a co by si si od tech triggeru predstavoval?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    technická otáka zabbix: máte někdo vmware monitorování, které se vám vyloženě líbí?
    zkusil jsem několik templates, některé i něco sbírají ale obvykle ty templates nemají žádné triggery. Bez triggerů to asi nemá cenu vůbec dělat, ne? nebo si každý dělá triggery sám?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    filozofická otázka zabbix:
    chci k windows pcčku, kde běží důležitá aplikace přiřadit jen jednu templatu, která bude obsahovat jak windows os teplate, tak další pravidla přímo pro sledované aplikace.
    windows template chci modifikovat (např. každý týden je plánovaný restart a nechci ho hlásit jako problem)

    mám os template windows prostě klonovat a vyeditovat si klon jak potřebuju?
    když přjde update zabbixu, může se stát, že se os template windows změní a budu to muset nějak ručně tahnout do klonů? update zabbixu jsem ještě nedělal, jak to vypadá?
    dík
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    je to dobrej fígl, protože mě celkem nezajímá jaký je to soubor, jen že je starý.
    nevýhoda je, že mi někdo může podsunout scifi soubor (z budoucnosti) a to pak nechytnu když se náhodou kousne, to bych si je fakt musel evidovat podle názvu...
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    RATTKIN: Tak to byl jenom priklad, na windows saham jen dostatecne dlouhou tyci, ale jsem si jistej, ze tam podobnou vec udelat pujde taky :D
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ADMIX: díky, jo kdyby to bylo na linuxu, to bych sem nepsal :-)
    měl jsem napsat, že je to v oblasti nesmiřitelné války mezi MS-DOSem a Powershellem, kde nic nefunguje, ale každý příkaz má lokalizované přepínače.
    ale dík za tip, použiju Russinovichovo forfiles, jen bude příkaz 2x tak dlouhý a poběží pomaleji.
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    RATTKIN: vylistuj si vsechny soubory starsi nez 10 minut, pokud je list neprazdny, alert.

    find /directory -type f -mmin +10
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    tak už v zabbixu umím kontrolovat, že záloha proběhla a kolik se odzálohovalo, případně hlásit, že se příští záloha už nevejde na disk, nebo že naopak byla najednou menší než minule. super. Řešení je zabbix_sender.

    jak nejlíp řešit, že mi ve známém adresáři už dlouho leží soubor? soubory se jmenují *.* a z adresáře by měly zmizet do 10 minut, jinak alert. zatím mě napadá si každý soubor nějak přes agenta bonzovat jednotlivě na server a pak sledovat přes trigger jak dlouho tam jsou, ale nepoznám, že soubor zmizel, leda že by se přestala hlásit jeho existence (nebo vypadl agent, to by se nepoznalo)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    zabbix je super, dal jsem do zabbix_sender velikost zálohovacího souboru a ihned naskočil graf
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    dík zkusím volat zabbix sender. co mám dát do value ?

    chci monitorovat zálohování, tam by se dala propašovat velikost zálohovaného souboru.
    pak monitoruju provádění nějakých úloh, tam nevím co dát, když úloha je komplexní a celkem nic nevrací
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    dík za tipy. zabbix_sender bych mohl volat
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    RATTKIN: Zabbix tusim umi checkovat mtime slozky. Osobne to ale resim vlastnim skriptem, ktery udela i nejaky consistency checky a posle data do zabbixu pres zabbix_sender.
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    RATTKIN: pasivnim checkem spoustenym na konci zalohovaciho skriptu? Pripadne treba pro baculu/bareos existujou checky, ktery se dotazou primo toho softwaru (a pocitam, ze budou i pro dalsi)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    jak nejlíp monitorovat, že se udělala záloha? záloha má vždy jiný filename, obsahuje totiž datum.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam