• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SNIPERCZEZabbix, nagios a další monitorovací nástroje
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    TOTAL: napis sem prosimte radek ze sudoers, dik.
    TOTAL
    TOTAL --- ---
    Zdravim pritomne, prichazim s malym dotazem. Zacal jsem pouzivat ZABBIX (stavajici MUNIN, uz na neco nestacil) a narazil jsem na problem s diagnostikou disku S.M.A.R.T.

    Pouzivam DEBIAN 9 a vse funguje jen pokud ZABBIX bezi pod uzivatelem root, coz se mi moc nelibi. V sudoers mam samozrejme smartctl pro uzivatele ZABBIX. Dokaze ho pustit, ale uz nejde vycitat info z disku. A to i presto, ze jsem dal uzivatele do groups disks ... Neresil jste nekdo neco podobneho ? Diky moc za pripadne nakopnuti.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    RATTKIN: na linuxu je taky pořád ICMP response time 0.0001
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    Zkouším na zabbixu monitorovat kvalitu internetu na různých windows serverech.
    Vestavěná ICMP templata mi vrací vždycky ICMP response time 0.0001
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ZKOUMAL: jo chápeš to dobře.
    nepodporuje ho ani Google a jiné indexy, proto se dneska JavaScript pro navigaci a přihlašování nepoužívá, výjimkou jsou dřevní intranety :-(
    pokud jde přihlášení obejit cookie, nebo přes IP adresu, máš šanci
    KOC256
    KOC256 --- ---
    ZKOUMAL:
    neznám zabbix. Ale někdo to tu psal...
    ZKOUMAL
    ZKOUMAL --- ---
    KOC256: ted se zeptám asi blbě ale chápu to tak že zabbix javascript nepodporuje? respektive sem lama, nevím co z toho pro mě plyne :D
    KOC256
    KOC256 --- ---
    ZKOUMAL:
    při vypnutém JS

    KOC256
    KOC256 --- ---
    ZKOUMAL:
    prihlaseni pouziva XHR...
    KOC256
    KOC256 --- ---
    ZKOUMAL:
    jsou tam nejake hiddeny a dost JS. zkus si vypnout JS a zkusit se prihlasit...
    ZKOUMAL
    ZKOUMAL --- ---
    KOC256: jj souhlasí - budu rád když se podíváš jestli to je ok
    https://portal.carbounion.cz/IsuWeb-Bohemia/
    KOC256
    KOC256 --- ---
    ZKOUMAL:
    (TbLogin={user}&TbHeslo={password}&enter=BtnPrihlasit)

    By melo odpovidat realnemu formulari. Souhlasi to?

    je ten formular verejny? Hod sem nebo PM odkaz, pokud se v tom nevyznas...
    ZKOUMAL
    ZKOUMAL --- ---
    Ahoj, nemám bohužel testivací účet pod kterým by nebyla videt citlivá data, zkusím to zajistit. TCPDUMP mi chybu zatím taky neodhalil ale dobrej tip(asi jde o to ze si to zabbix stahne, vyhodnotí a chyba tedy není v komunikaci).

    KOC256: Uplne jsem te nepochopil ale (TbLogin={user}&TbHeslo={password}&enter=BtnPrihlasit) mam v kolonce post u web scenare, to jsi myslel? user a password mám definovaný ve variables, prostě přesně dle návodu:
    2 Real life scenario [Zabbix Documentation 3.0]
    2 Real life scenario [Zabbix Documentation 3.0]
    https://www.zabbix.com/documentation/3.0/manual/web_monitoring/example

    jsou tedy i jiné způsoby nez to davat do post? můžeš mě případně nasměrovat?
    KOC256
    KOC256 --- ---
    ZKOUMAL:
    ZKOUMAL:
    s PHP to souviset nebude, protoze prihlasovaci stranka muze byt klidne login.php...

    (TbLogin={user}&TbHeslo={password}&enter=BtnPrihlasit)
    Toto je GET prihlasovani coz je bezpecnostni dira! Nebude to tim? Budes muset resit odesilani pomoci POST...
    DRON
    DRON --- ---
    ZKOUMAL: v asp problem skoro urcite nebude. zabbix zde vystupuje v roli obycejneho prohlizece. jedine snad, ze by v procesu prihlasovani byl zainkorporovan nejak javascript nebo jine client-side technologie. To by pak asi sotva fungovalo. Nemas ten login nekde verejne dostupny? mrknul bych na to.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ZKOUMAL: taky můžeš dát tcpdump
    ZKOUMAL
    ZKOUMAL --- ---
    Ahoj,

    už jsme trochu dál, kroky mám hotové - jel jsem vlastne dle tohoto návodu:
    2 Real life scenario [Zabbix Documentation 3.0]
    https://www.zabbix.com/documentation/3.0/manual/web_monitoring/example
    a poté jsem to jen předělal na nás web u kterého potřebuje monitorovat rychlost příhlášení a to se mi nepovedlo napasovat - zkouším už všechno možný nemožný a jediný co mě napadá je v prihlasovacím prokolu nebo v ASP vs zabbix - nevím však jak toto diagnostikovat, pri zvyšeném logování se do logu nedostane chybová hláška ale pouze obsah kontrolovaného webu.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ZKOUMAL: určitě nebude problém v index.php. Takhle daleko jsem se s web monitorováním nedostal, ale zkus co píše DRON, nebo pak nějaké tutorialy.
    Nejste jediná firma, co má web na IIS, ale teď si nemůžu vzpomenou na tu druhou ;-)
    DRON
    DRON --- ---
    ZKOUMAL: z hlavy, tak me ber s rezervou... musis v zabbixu v ramci webtestoveho scenare udelat vic kroku, kde jeden z prvnich bude autentizace (a pak asi nacteni a kontrola nejake stranky po prihlaseni). zalezi jak mas tu autentizaci delanou. zabbix by mel zvladnout zakladni auth mechanizmy. tipuju, ze asi bude potreba postnout data tak, jak by je postnul prohlizec v login formu.
    ZKOUMAL
    ZKOUMAL --- ---
    KOC256: KOC256: spíš blbě píšu co chci říct :D
    Nastavil jsem si na zabbixu logování web agentů protože mi to nefungovalo, snažím se do web scenare dat URL kde je žádost o login a heslo - místo chybové hlášky v kterou jsem doufal mi do logu přistane celá stránka. Formulář zkouším tahat z kodu(TbLogin={user}&TbHeslo={password}&enter=BtnPrihlasit). V dokumentaci jsme se dočetl "Additionally, the login step must use full URL to index.php file. " - nejsem si tedy jist zda by vůbec IIS aplikace měli fungovat....

    máte někdo zkušenosti s monitoringem IIS webu/aplikací v zabbixu skrz web scenáře?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam