Jeanne d´Arc, Johanka z Arku: Panna orleánská si bezesporu zaslouží vlastní příspěvek, nicméně alespoň stručně nesmí chybět ve výčtu ženských bojovnic. Vesnická dívka, která se narodila roku 1412 na východě Francie, vedla (údajně inspirována samotným Bohem) francouzské síly k několika velmi důležitým vítězstvím během Stoleté války. Nakonec své slavné kariéry byla zajata Burgunďany, prodána Angličanům, a po církevním soudu ve věku pohých devatenácti let upálena jako kacířka. O dvacet pět let později přezkoumal papež Callixtus její proces, shledal ji nevinnou a prohlásil dívku za mučednici. Roku 1909 byla blahořečena a roku 1920 prohlášena za svatou. Po boku dalších svatých se stala patronkou Francie. Je jednou z nejvýznamnějších postav v kultuře západní Evropy, její tažení, při kterém ji prý vedly vize seslané Bohem, umožnilo dosednout na trůn Francie králi Karlu VII. Dodnes je inspirací pro mnohé umělce a tvůrce. Jejím prvním úspěchem bylo dobytí Orleánsu, a to po pouhých devíti dnech a navzdory poraženeckému přístupu starších velitelů vojska. Sama považovala za své svaté poslání znovunavrácení vlasti do rukou francouzského krále a ukončení britské okupace a Stoleté války.
Grace O´Malley:je další z postav bohatého irského folklóru. Královna Umaillu, hlava Ó Máille klanu a pirátka. (Jméno také v podobě Gráinne Ní Mháille nebo Gráinne O´Malley i mnoha dalších.) byla známa pod přezdívkami Granuaile nebo Gráinne Mhaol (Holovlavá Gráinne – protože v mládí nosila nakrátko ostříhané vlasy). Někdy je zmiňována jako Mořská královna z Connaughtu. Narodila se roku 1530 v rodině hlavy klanu Ó Máille na panství na západním pobřeží. Když chtěla na obchodní výpravu do Španělska se svým otcem, dozvěděla se, že nemůže, protože její dlouhé vlasy by se zapletly do lodních lan – tehdy se ostříhala nakrátko a získala svou přezdívku. Dostalo se jí výborného vzdělaní, znala latinu, a díky cestování prý mluvila anglicky, španělsky francouzsky i skotskou galštinou. Poprvé se vdala roku 1546 za Dónal an Chogaidh Ó Flaithbheartaigh a porodila mu tři syny. Po jeho smrti v bitvě s klanem Joyce (cca 1562) dokázala s úspěchem bránit jeho hrad, nejprve proti klanu Joyce, poté proti Angličanům. Odrazila útoky takovým způsobem, že další už nepřišly. Podruhé se vdala roku 1566 za Risdeárd an Iarainn Bourke. Zhruba v době smrti jejího prvního mažela vyhlásil anglický sněm v Dublinu daň pro všechny lodě, které tam obchodovaly. Jako odvetu začala Grace vybírat daň od lodí, které proplouvaly “jejími dědičnými” vodami. A někdy došlo i na násilí. Když potom Anglie začala vyvíjet snahu o dobytí Irska, Grace se se zhruba dvěma stovkami žoldáků nechala najmout a hájila zájmy Anglie v Irsku a Skotsku. Napadala lodě i pobřežní pevnosti a získala si věhlas i velké bohatství. Roku 1593 odrazila kárnou expedici Království irského na své území. Zemřela přibližně roku 1603. Do té doby vedla své žoldnéře na moři proti nepřátelům Anglie a její dovednosti coby velitele a vůdce měly úctu u jejích spojenců i nepřátel ještě velmi dlouho po její smrti.
Yim Wing-chun:Existuje mnoho sporných verzí legendy, ale základ zůstává stejný. Šaolinská Budhistická abatyše Ng Mui unikla zničení kláštěra Siu Lam vládními vojáky, kteří považovali kláštěr za základnu rebelů. Podle legendy viděla Ng bojovat hada s jeřábem a jejich pohyby vkomponovala do svého stylu čínského boxu. Později naučila své umění boje beze zbraně Yim Wing-Chun, která jej použila, aby se ubránila nežádoucí pozornosti místního rváče. Někdy se uvádí, že právě taková sebeobrana byla důvodem, proč Ng naučila Yim svůj způsob boje. Yim se později provdala a její manžel pojmenoval bojový styl podle ní. Yim je často považována za první mistrini stylu, který nese její jméno.
Hervor: pro odlišení od dalších dvou postav severské mytologie (cyklus kouzelného meče Tyrfingu v Hervarar sáze, Edda, a další) dcera Angantyra. Angantyr zemřel v souboji se švédským hrdinou Hjalmarem. Jeho dcera se narodila až po jehos mrti a vyrůstala jako otrokyně. Později nosila mužský oděv, nechala si říkat Hjörvard a bojovala, zabíjela a plenila jako muž. Když zjistila, kdo byl jejím otcem, rozhodla se najít meč Tyrfing, který mu náležel. S lodí hrdlořezů doplula k ostrovu Samsey. Ale na břeh vstoupila sama, protože posádka se prokletého ostrova bála. Sama také na ostrově povolávala ducha svého otce. Až když nakonec povolala jedenáct svých strýců hlasem tak mocným, že nemohli odolat, přišel i její otec. Varoval ji, že pokud bude trvat ne svém dědictví a vezme meč, způsobí zkázu svému klanu. Hervor však vytrvala a nakonec meč získal. Když se pak vrátila na pobřeží, zjistila, že její posádka odplula, vyděšena hromy a podivnými světly. Nakonec se ale z ostrova dostala a dlouho s mečem putovala světem – stále jako muž – a prožila mnohá dobrodružství. Nakonec se vrátila na hrad svého pěstouna, krále Gudmunda, a ujala se role dobře vychované dámy u dvora. Dokonce se provdala za králova syna a porodila mu dva syny, pojmenované Angantyr a Heidrek. Ve shodě s varováním jejího mrtvého otce Heidrek zabil Tyrfingem svého bratra.
Brunhilda:Další bojovnou seveřanku jen připomínám, protože jsem o ní psal celkem podrobně již dříve :)
Blenda:Když král Gaétů (kmen na území dnešního Švédska) Alle vytáhl proti Norsku, vzal s sebou valnou většinu všech mužů a nechal tak oblast zvanou Smaland prakticky bez ochrany. Když se o tom doslechli Dánové, rozhodli se situace využít ve svůj prospěch a zaútočit na bezbranné oblasti. Blenda, dcera šlechtického rodu, shromáždila ženy hned z několika regionů, a s armádou žen vyrazila na planinu Brávellir. Ženy přesvědčily Dány, jak mocným dojmem na ně zapůsobily, a pozvaly je na banket, kde je královsky hostily. A když po dlouhém večeru dánští válečníci usnuli, ženy je všechny pobily ve spánku. Po svém návratu přiznal král Alle ženám nová mnohá práva. Tato událost se měla odehrát někdy kolem roku 500 po K.
Pokračování možná zase někdy jindy :)