• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FOSSYMýty, Legendy a Pověsti
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    KID_MCHUTT: I stand corrected, mein geehrter Kollege, cpacibo tebe. :) Pravdu máš. Nějak jsem minul správný český překlad..
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    SYLVAEN: není to Annwfnina kořist?
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    FOSSY: Taliesinovi je přisuzováno autorství šestapadesáti básní a písní zaznamenaných v knize známé jako Llyfr Taliesin (Taliesinova kniha), katalogizační jméno "Peniarth MS 2". Samotný spis byl pořízen v první polovině 14. století, a jeho obsah je sepsán ve staré keltštině, ve welšském dialektu. Původní Taliesinovy básně, předpokládá se, měly být sepsány ve starobylé cumbrijštině, což byl v 6. stol. živý a používaný jazyk.

    Za zmínku stojí že kromě oslavných písní na dnes již neznámé hrdiny starých dob obsahuje Llyfr Taliesin také dílko "Hrdinství Annwfn", v němž autor tvrdí že se plavil na lodi s králem Artušem a jeho družinou do míst, které nazývá "jiným světem".
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    FOSSY: píše moc rychle, parchant :)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    FOSSY:
    Ceridwen a Taliesin:

    Ceridwen byla keltskou čarodějkou, a právě jako matka Taliesina získal největší známost.
    Ceridwen porodila Morfrana, jenž však byl neuvěřitelně ošklivý. Čarodějka mu chtěla ohyzdnost nahradit. Připravila kouzelný lektvar, který měl po ukončení přípravy obsahovat veškeré vědění a moudrost světa. Lektvar bylo potřeba vařit rok a den. Na kotlík dohlížel slepec Morda a chlapec Gwion míchal. Ale během míchání chlapci na ruku vystříkly právě ty tři kapky, které měly z lektvaru zůstat pro Morfrana. Ruka chlapce zabolela a on mimoděk lektvar olízl.
    Veškeré vědění světa se stalo věděním chlapce. Pochopil, že jeho život je v sázce a dal se na útěk. Díky svému vědění dokázal měnit podobu. Ceridwen to však uměla také. Gwion se změnil v zajíce, Ceridwen jej pronásledovala jako lovecký pes. Chlapec se změnil v rybu, čarodějka ve vydru. Nakonec se pokusil ukrýt jako zrnko obilí, a Ceridwen ho sezobla jako sokol.
    Po obvyklých devíti měsících Ceridwen Gwiona opět porodila. Místo, aby ho na místě zabila, poslala ho po proudu řeky (v koši, případně v koženém pytli). proud dítě donesl k princi Elphinovi (Elffinovi), a ten jej donesl do svého paláce a dal mu jméno Taliesin (Taliessin). Když vyrostl, stal se princovým dvorním pěvcem, básníkem a prorokem.
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    FOSSY: What shall we do with the drunken Galliard, What shall we do with the drunken Galliard, What shall we do with the drunken Galliard, So early in the mornin', For he's a jolly good fellow, he's a jolly good fellow, he's a jolly good fellow.. And has a Whiskey in the jar.

    Tak já slibuju že na keltské mýty nebudu reagovat. ;)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    SYLVAEN: Tím končím s keltskými mýty všeobecně... Moc tě to zvýhodňuje :)))
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    A v předvánočním čase dám jednu starou řeckou legendu se šťastným koncem:

    Galateia:

    Za dávných časů žil talentovaný mladý sochař jménem Pygmalión. Ačkoliv toužil po lásce a nechtěl dál trávit svůj život nadaného umělce v osamění, štěstí se na něj ne a ne usmát. Uctíval bohyni lásky Afrodité, ale jemu samotnému se láska vyhýbala. Nemohl najít dívku, která by jej zaujala a získala si jeho srdce.
    Na pokraji zoufalství se Pygmalión odhodlal k činu. Pořídil kus té nejušlechtilejší slonoviny a mnoho dní strávil opatrnou, pečlivou prací. Jeho neobvyklá zručnost tvarovala neživou a chladnou slonovinu do podoby nejkrásnější dívky. Konečně byl hotov. Stvořil dívku, které by dokázal dát své srdce, a pojmenoval ji Galateia. Ale ouha. Přes veškerou svou krásu dívka zůstavala chladnou a neživou slonovinou, pohou sochou.
    Nešťastný sochař vyčerpaně ulehl na lůžko a tvrdě usnul, hluboko ponořený do svého neštěstí. A tehdy se nad ním jeho patronka, krásná Afrodité, slitovala. Využila své moci a dotkla se nádherné slonovinové sochy.
    Neznámý lehký dotek na čele Pygmalióna pomalu probudil z jeho spánku. Nevěřil svým očím. Jeho rozpálené čelo hladila drobná dlaň, zatímco druhá svírala jeho ruku. Skláněla se nad ním jeho Galateia, s pletí stále hladkou a bledou jako nejušlechtileší slonovina, avšak vlahá, hřející a živá. A tehdy Pygmalión našel v náručí své krásné Galateii štěstí a lásku, díky svému úsilí a přízni své bohyně.
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    FOSSY: Hmm, nejsem si úplně jistý ... Ale řekl bych že Taliesyn.. :D
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Omlouvám se, že v předvánočním shonu nemá tolik času, jako jindy :)

    Tady je jedna hádanka:
    Jistá dáma chystala dar svému synovi, ale dar si nedopatřením přivlastnil úplně jiný chlapec. Dáma ho pronásledovala, dokud ho nesnědla. Tím ovšem příběh nekončí (to by byla nuda, že?) - naopak. Dáma chlapce časem znovu porodila a (jako mnoho jiných) poslala v koši po vodě. Chlapce adoptoval místní princ a chlapec se stal u dovora jeho prorokem a pěvcem.
    Mimo jiné je chlapes možná skutečnou historickou postavou z cca šestého století.
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    FJERTIL: Řekl bych že tím byly původně myšleni plazi jako takoví.. anglická verze "iguana" potvrzuje verzi že skutečně někde muselo dojít v mýlce v pojmenování zvířete.

    Aaaa, pravda. Koy Bumba. No.. Prostudoval jsem asi šest verzí téhle legendy - podle všeho je Tsetse Bumba leopard.. ale černý.. a je jediným rozkladným prvkem v celé legendě. Takže ano tedy, dva leopardi..
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    SYLVAEN: "prvním byl Koy Bumba, leopard" a "vyvrhl leoparda Tsetse Bumba "
    Já tě neviním, že sis to vymyslel. Já bych jen zastřelil toho překladatele, antropologa či koho.
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    FJERTIL: Jeden levhart: Tsetse Bumba. Skarabeus nehraje podstatnou roli, proto ani nemá jméno. A leguán je vskutku leguán. Také jsem se divil.. protože mluvíme o legendě z Afriky, nikoliv z Karibiku. Ale jak jsem koupil, tak prodávám. :)
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    SYLVAEN: Dva levharti? A kde je ten skarabeus v prvním výčtu? Jinak leguán určitě nebude leguán.
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    No a protože jsme se dlouho věnovali hororovým a jiným modernějším mýtům, vrátím se zpátky, až na samotný počátek světa.. tedy na počátek světa tak, jak o něm vypráví kmen Kuba z oblasti střední Afriky.

    Povídání o Mbombo

    Tak jako vzduch který dýcháme, tak jako slunce které nás hřeje, tak jako voda která dává život všemu co vidíš, tak dal Mbombo život vodě, slunci, i vzduchu. Nejdřív byla všude kolem země zaplavená vodou. Nebylo vidět na krok, taková byla tma - a zima byla až běda.

    Uprostřed té tmy a zimy stál Mbombo a byl úplně sám. Pojednou Mbombo pojal podivný pocit v podbřišku, on se předklonil a vyvrhl ze svých úst Slunce, Měsíc, a všechny hvězdy. A ve žhavém světle Slunce Mbombo viděl že je celý bílý, jako kůže byla bledá, a jeho stín padal na kopce a zakrýval i hory. Voda, ve které Mbombo stál, se začala vařit a stoupala vzhůru a vytvořila oblaka která zakryla hvězdy, Měsíc i Slunce.

    Když voda klesla, objevila se pevná země, a tu Mbombo pojal podivný pocit v břiše, on se předklonil a vyvrhl devatero zvířat: prvním byl Koy Bumba, leopard; po něm vylétl orel Ponga Bumba; za ním se vyplazil krokodýl Ganda Bumba následovaný mrskající se rybou Yo Bumba a želvou Kono Bumba; pak Mbombo vyvrhl leoparda Tsetse Bumba a bílou volavku Nyanyi Bumba; skarabea; a nakonec kozla jménem Budi. Mbombo také vyvrhl mnoho lidí mezi kterými byl jeden stejně bílý jako Mbombo, a jeho jméno bylo Loko Yima.

    Devět zvířat která Mbombo vyvrhl pak stvořilo všechno živé na tomto světě. Volavka dala život všemu co létá - s vyjímkou luňáka. Krokodýl stvořil všechny hady a leguány. Kozel dal život všem zvířatům která mají rohy, skarabeus stvořil hmyz, a Yo Bumba dal život rybám.

    Z Mbombových synů pak tři řekli že dokončí stvoření světa. Nyonye Ngana se předklonil a vyvrhl mnoho bílých mravenců, ale zemřel. Na jeho počest vzali mravenci jeho tělo a odnesli jej do země, pohřbili ho a tak vznikla úrodná půda na povrchu. Druhý z Mbombových synů, Chonganda, vytvořil první rostlinu. Tak se v úrodné půdě ujala a rozrostla, a proměnila se ve všechny stromy, trávu, a květiny. A pak Chedi Bumba, třetí z Mbombových synů, stvořil luňáka na kterého bílá volavka Nyanyi Bumba zapomněl.

    Tsetse Bumba, ohnivý leopard, pak na zemi způsobil mnoho škod a potíží, až jej Mbombo zahnal na oblohu, kde se Tsetse Bumba změnil v hromobití. Tím ale lidé přišli o oheň a teplo v nočních chladech, a proto - jakmile byl ve světě zase klid a mír, jim Mbombo dal dar ohně.

    Pak se Mbombo vzdálil a vystoupal na oblohu a zanechal svého bílého syna Loko Yimu jako "boha na zemi". Loko Yima pojal za manželku Nchinege která na východě vládla nad vodami, a jejich syn Woto se stal prvním králem lidu Kuba.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    SYLVAEN: Chvála vylučování :)

    Díky za zajímavý námět - Draugr i Gettir. Doufám, že si na ně najdu čas brzy :)
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    No dobrá tedy, tři dny na hádání je, hádám, dost...

    Vylučovací metodou tedy zvítězil FOSSY.. :)



    Draugr (draug, islandsky), draugar (st. norština), draugen (mod. norština, svédština, dánština), také známý jako aptrgangr ("ten který opět kráčí") je nemrtvé stvoření z norských a islandských pověstí. Původní norské podoba draugara byla duchovitá, a nejstarší zdroje činí jednoznačný rozdíl mezi suchozemským a mořským draugarem.

    Draugar nevznikal nějakým prokletím či spojením s pekelnými silami (narozdíl od většiny ostatních nemrtvých), ale mohl vzniknout zcela náhodně z čerstvě zesnulých. Vše záviselo na tom jak velké pouto ke světu živých stále měli. Bývalo poměrně obvyklé že vikingští velmožové kupříkladu cítili ke svému majetku který zanechali na tomto světě takové pouto, že neodešli do dalšího života ale zůstali a změnili se v draugara. Jiným typickým důvodem k znovuzrození v této nemrtvé podobě mohly být silné citové vazby k živým.

    Odtud plyne vikingský zvyk pohřbívat válečníky, náčelníky a hrdiny ve společnosti jejich nejosobnějších a nejcennějších předmětů, jakož i zdánlivě nesmyslný zvyk spálit spolu s mrtvým tělem i nejmilovanější manželku zesnulého.. a i zvyk rozloučit se se zesnulým tak že se pozůstalí v podstatě vzdají osobních vazeb k němu a nadále už "ho nikdy neznali".

    Jiné pohřební zvyky které měly chránit před návratem draugarů zahrnovaly například takzvané "dveře mrtvých" - tedy v podstatě otvor ve zdi kterým bylo lůžko/rakev s tělem vynesena z domu, a který byl následně opět zazděn. Tato pověra vycházela z přesvědčení že mrtví se mohou vrátit jen stejnou cestou kterou byli vyneseni. V tomto případě tedy měl nebožtík narazit na neřešitelný problém: kterak se vrátit již neexistujícími dveřmi.

    Když se ale nebožtík rozhodl, vrátil se tak jako tak. Vikingské ságy jsou plné zvěstí a příběhů o draugarech. Za všechny uvedu dílo Grettissaga - Ságu o Grettirovi.

    Grettir, hrdina veliký, byl odsouzen k životu mimo ochranu zákonů - trest který se prakticky rovnal rozsudku smrti. Jeho nepřátelé ne něj mohli libovolně a beztrestně útočit, a tak podobně. Obsah celé ságy nebudu rozebírat, nicméně obsahuje i pasáž ve které se lidový hrdina Grettir (něco jako islandský Jánošík s Iljou Muromcem a Achillesem dohromady) pustí do křížku s draugarem, a po dlouhém hrdinském boji ho porazí a zažene jej zpět do jeho pohřební mohyly. Poražený draugar ovšem ještě stačí Grettira proklít tak důkladně že Grettir již nikdy nezvětší svou moc a sílu, ať dělá co dělá. Tato kletba se mu nakonec stane osudnou, ale to je už na jiné povídání.

    Wikipedia: Draugr
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    SYLVAEN:
    IMHO: (a přiznávám, ač nerad, že tahle hádanka mě nachytala na švestkách, ale úplně!)
    add a: pontianak je podle mé paměti duch, sice krvelačný, ale duch, čili mi na tohle moc neodpovídá
    add b: dhampir by měl být - v jednoduchosti - něco jako Blade, čili to také ne
    add d: Jiang-shi je něco napůl mezi upírem a zombie, a už s ohledem na svůj vznik je celkem jednoznačně agresivní a nijak zvlášť lstivý nebo zákeřný
    takže zbývá add c: Draugr, o kterém nevím ani písmenko (klidně by to mohl být salámový skřítek, co já vím).

    Z výše uvedeného tedy mohu jen vylučovací metodou zaškrtnout C. X)
    FIN
    FIN --- ---
    SYLVAEN: já bych - velice nejistě - tipoval a)
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    Nikdo nic k mé páteční hádance? Překvapujete.. i když, je pravda že pokud dané stvoření neznáte přímo z pověstí, asi bude těžké tipovat.

    Tak tedy změníme způsob tipování..

    Zde jsou možné odpovědi (požádám abyste se vyvarovali používání strýčka Googla a tetičky Wikipedie).. :)

    A) Pontianak (Malajsie & Indonésie)
    B) Dhampir (Balkánské země)
    C) Draugr (Island)
    D) Jiang-shi (Čína)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam