• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    LOOP_ONE: Nemyslím.
    SAGUS
    SAGUS --- ---
    LOOP_ONE: charisma je svina, "kazdy se otoci ne kazdy vsak vidi" ;). Je to sice strasne romanticke a ten pocit poznam, tak jednoducho to ale kazdemu a vzdy nefunguje.
    LOOP_ONE
    LOOP_ONE --- ---
    LODBROG: to jsi dost mimo.... .) špatně jsi to pochopil...
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    LOOP_ONE: To bys mohl říct i o Hitlerovi. Spousta lidí v něm "poznala" pravého vůdce - a někteří slaboduší spoluobčané ho v něm poznávají dodnes...
    KAREN
    KAREN --- ---
    SLAUGHTER: ano. a... vsimla jsem si.)))
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    AIM_FREEMAN: aj, promiň, četl jsem nepozorně, tak to jo potom :)
    -- a mě teda upřímně ty novější vydání jejich hathajofické příručky (ta s fotkama a pevnou vazbou) už tolik neoslovila jak ta černobílá se schématickými obrázky... tak nějak je mi ta starší verze sympatičtější.
    Jinak pro člověka anglicky čtoucího jsou publikace od JDZ zbytečnost, když se nabízí tolik dobré literatury v cizím jazyce.

    PETVAL: tohle vypadá skvěle, mít na to peníze a nemít závazky, tak jedu hned! :)
    PETVAL
    PETVAL --- ---
    btw nemate nekdo chut jet na prelomu od 20.4. (odlet) do 9.5. (prilet) do nepalu na kurz vnitrnich praktik (6 jog naropy) s Andrejem Lappou, program prvni tyden rano 2h praxe vnitrnich technik, dopoledne prednasky od lamy v klastere, kde se bude prvni tyden bydlet, odpoledne volno a treky, vecer teorie vnitrnich praktik. druhy tyden presun vice do hor, praxe jogy venku, treky a meditace po svatych buddhistickych mistech jako jeskyne Naropy a Marpy atd. podminky nic pro turisty, detaily kdyztak v poste.
    PETVAL
    PETVAL --- ---
    asi pred mesicem jsem videl velkou reklamu na JDZ v nakupnim centru, rikal jsem si, co se asi deje

    Noční život velkého jogína | magazín Psychologie.cz [Věda a společnost: náboženství, meditace, zneužívání, sex, manipulace]
    http://psychologie.cz/nocni-zivot-velkeho-jogina/
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    DARJEEL: Všimni si, že jsem psal "cokoli dalšího od něj mi do domu nesmí." Ty dvě knihy co od něj mám si samozřejmě nechám.:)
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    LOOP_ONE: problem u masturbace a sexualnich aktivit je, ze s jidlem roste chut. A je vtipne, ze je veliky rozdil mezi potrebou a chuti. Jestlize je v "hlavnim potrubi" blokada, energie pujde ven nejblizsim vychodem, protoze telo bude vyrovnavat toky prany a apany... Pak pro udrzeni mentalni rovnovahy a neuspineneho pyzama nemusi jit o nejhorsi zpusob viz darjeel. Vse zalezi na uhlu pohledu. Tim ji nechci doporucovat, jen nabizim pohled odjinud.

    Btw brahmacarja neni ciste sexualni zdrzenlivost, jde o udrzovani energie po vsech smerech!
    A je rozdil rozhodnout se pro brahmacarju a mit momentalne stav bez partnera a povazovat to za pust /na druhou stranu bych doporucil sebepozorovani a sebeakceptaci, namisto nejakych technik/...

    KAREN: muz je polaritne prirozeny vysilac, zena prijimac. btw i muz muze dosahnout kvality zenskeho orgasmu.

    LODBROG
    LODBROG --- ---
    LILY: Nezavřeli - kromě Rakouska neporušil zádný zákon. A i kdyby, tak je to všechno promlčený.
    Ale není náhoda, že se najednou nechystá do Evropy, a všechny setkání s ním situuje do Indie, nebo řídí večírky přes skype...


    YMLADRIS: V Rakousku je (poměrně unikátní) zákon, dle kterého nesmí za (téměř) žádných okolností spát osoba s nějakým společensky či psychologicky vyšším postavením s osobou jemu takhle podřízenou.
    Nevím jak přesně je ten zákon napsán, ale typicky je to právě vztah kněz+jeho ovečka.

    To tam porušil.

    Plus se sháněj holky, u kterých by se to dělo v pozdější době, kdy by to nebylo promlčené, a které by byly ochotné ho žalovat.

    Ale jinak... JDŽ samotná je prostě tvrdě proti, naprosto stojí za svým zakaldatelem a gururem, ničemu nevěří (a pokud věří, tak se tváří že ne) a svým žákům naprosto zakazuje se kauzu tabývat, číst weby atd.
    Podle nich je to prostě štvavá kampaň, která má zničit Svámídžího dílo.

    Psychologicky se není moc čemu divit - je to jako tvrdit zarputilým křesťanům něco špatného o Ježíšovi - nebudou poslouchat.

    AIM_FREEMAN + YMLADRIS + YMLADRIS: Můžeme to řešit v tomhle auditku...
    [ Om guru Díp namahá ... ]
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LOOP_ONE: více méně souhlas jen to co píšeš předpokládá určitou vlastní schopnost a vhledy a samostatnej "úsudek" nebo co, jenže spousta lidí je tak nějak zaslepená... možná i proto šli k němu, mě to jejich uskupení nebylo sympatické od začátku a to jsem vlastně úplně v počátcích svého jogování cvičil podle toho jejich systému.
    Navíc on taky mohl v tom roce 90 vypadat a fungovat úplně jinak než v roce 2010, 20 let na západě udělá dost.

    A nevím jestli je to takhle čistý to pravidlo "každý má co si zaslouží", on je to taky často takovej obecně sdílenej lidskej bias: http://en.wikipedia.org/wiki/Just-world_hypothesis a podle něj bys měl třeba znásilněnou holku ještě potrestat, protože pokud se jí tohle stalo, tak si to zasloužila atd. atd. takže s tímhle jsem osobně mnohem opatrnější než jsem býval dřív.

    Stává se i třeba, že nějaký mistr přijede na západ, v tý době hodně cvičí a maká a pak postupně cvičit přestane, začne lenivět, užívat si hedonismu naší kultury apod. a jako žák si třeba té pozvolné změny jen tak nevšimneš, nebo si jí nemusíš připustit apod. Ono to imho fakt není tak jednoduchý jak píšeš...
    LOOP_ONE
    LOOP_ONE --- ---
    mistr od mistra se dá lehce rozeznat - podíváš se do očí - a jestli ten člověk je opravdu "čístý zrcadlo" (došel si pro pravdu) tak to co tam uvidíš-tě dost pěkně zaskočí a budeš tolik věcí jako topic pro meditaci a vlastní práci na sobě, že se budeš těšit na další setkání s ním a jeho přitomnost--.. - každý má mistra takovýho jakýho si zaslouží...ne? :) když je žák připraven učitel se objeví -..
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    YMLADRIS: jj, tohle je super co píšeš a imo moc důležitý, najít v tom balanc.
    Nevím jak přímo třeba v tý jejich vnitřní komunitě, ale to co předváděli na různých prezentacích, hodinách jogy nebo i při osobní povídání si se mnou mě přivedlo k tomu co jsem psal níže... také nemastné neslané.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    DARJEEL: jo, nechci bagatelizovat utrpeni tech lidi tam, ale prijde mi to jako vecna promena: kdyz je neco prilis takove stadni, rigidni, malo individualni, strasne moc zasekly na Outer teacher, tak se stane neco, aby se ty lidi museli zacit vice orientovat sami, pouzivat Inner teacher. Myslim ze v te komunite musi byt docela otres.

    Presne stejne ale naopak, kdyz mas absolutne jen punk, samy Inner teacher a jinak nic, nastanou ruzne situace, ktere te dovedou zas k poznani, ze nasledovat trochu taky to co uz objevil nekdo jinej, neni zas tak uplne spatny. A tak se to stale preleva...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LOOP_ONE: mám dojem že ne, je to sice trochu "bulvární", řešit sex nějakýho svatýho muže, ale halt ke kultuře zápaďácké jógy to zdá se patři...
    Imho i to je joga...

    AIM: čéče nevím, já mám takový starý vydání JvDŽ a z domu mi nepůjde, je to krásně stručná příručka s nejdůležitějšími instrukcemi k velkému množství asan, napojitelný je to i na ashtangu a jiné jogy a tehdy kdy to vyšlo (nějakej 91 rok nebo tak) to jistě myslel ještě dobře či poctivě... i tak, když souloží se svými žačkami, si myslím, že může tu jogu učit dobře, osobně bych odděloval "profesní" a "osobní" vrstvy v tomhle, to že zhřešil nebo si ujel na svým egu neznamená, že neví jak se má cvičit hatha. V jiných "sportech" je takovejch debilů co výborně cvičej nebo i třeba dělaj instruktory...

    Jinak moje osobní zkušenosti s jeho žáky jsou dost monotónní, takový suchopárně vydrilovaný cvičení "bez šťávy" a stádní-ovčí způsob přemýšlení a jednání. Pro mě ty lidi, kteří cvičili JvDŽ byli prostě suchaři. Když to srovnám třeba s místním AYP týmem (kterej je šťavnatej jak krvavej steak ,) nebo jinými zasloužilými nyxími jogíny, tak mi přišli nezajímavý. Nevím jak moc se z toho dá usuzovat na učitele, ale imho se učitel v žácích zrcadlí a stejně tak žáci inklinují k učitelům podle nějakejch tendencí, osobnostích struktur či preferencí.

    Dřív bych je šmahem odsoudil, ale už se mi obrousili hrany, tak si teď spíš říkám že je jen dobře, že ty něco dělají, mají zájem se posouvat a tak, i když třeba narazili na takovýho mistra a budou muset bojovat s deziluzí apod. Třeba to pro ně bude příležitost se někam posunout a nabrat čerstvý vítr do plachet transformace své duše :)

    LOOP_ONE: ta je krásná! :o)
    LOOP_ONE
    LOOP_ONE --- ---
    nejste už trošku OT holky...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    LILY: Marii se to stalo v České republice. Po satsangu – duchovním setkání jógových žáků – na který mistr přijel, si zavolal tehdy 22 letou ženu do bytu. Swámí jí nařídil, aby si na něj lehla nahá a „dobila si své srdce z jeho srdce.“ Pak ji začal sexuálně stimulovat. „Byla jsem v šoku,“ říká Marie. „To je boží požehnání a jsem pro tebe jediný muž v tomto vesmíru,“ vysvětloval jí.

    proste, kdyz by toto sla holka hlasit na policii po vesnicke tancovacce, policista se zepta: A proc jste teda neodesla, kdyz se vam to nelibilo. Odpoved: no, byl to guru...

    vis co, spousty zen ma sex protoze maji dojem ze jejich partner vi lip co je pro ne dobre :). Na tom IMO nejde nic moc soudne resit.

    Kdyz by nekterou fakt znasilnil, to by byl jiny skandal.

    LILY
    LILY --- ---
    YMLADRIS: nebo ti třeba neumožní odejít, než tě znásilní.. Co my víme? Leda by tu byl někdo, koho si ten sviňák "pozval" a věděl o tom tudíž víc.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    LILY: pozve si te na vecerni setkani a nabidne ti sex. Jses tak vymleta, ze neodmitnes. To se tezko resi soudne, ze.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Kdyz pred casem probehly ty prvni zpravy o tech sexech, byla jsem zdrzenliva, nebot sexualni skandaly ma kdektery ucitel. Je to ohromne nosne tema pro media. Pricemz ale nezname ten kontext. Jednak na vychode se toto fakt bere jinak. Druhak problem ruznych zhrzenych zaku s rozjebanou psychikou, kteri se nevhodne pojatou praxi dostanou do nejake schizy a pomstychtivosti vuci uciteli. Cili clovek nevi. Ale kdyz teda ti ostatni svamijove to potvrzuji a odchazi z JdZ, asi se maha fakt odjebal kamsi blbe.

    Podobne
    AIM_FREEMAN: toto video. Samo o sobe me nijak nepoburuje - nevime jaky je mezi nimi vztah, co ten pohlavek znamena, taky davam pohlavky kdyz mam naladu :). To muze byt nejaka tam jejich kulturni vec.
    LILY
    LILY --- ---
    YMLADRIS: aha, já jsem z toho článku pochopila, že znásilňuje ženský. Ale vím o tom houby, mně se jdž nikdy moc nezamlouvala.
    No ale jeslti se o tom ví a mluví se o "obětech", tak se divím, že dotyční žáci pouze "odcházejí" místo toho, aby na něj podali trestní oznámení. To je trochu, jako by souhlasili s tím, že to dělá, jen s tím nechtějí mít nic společného. Podivný spolek..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam