• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    STQ
    STQ --- ---
    HANY33: tak to bych do nej nerekl, bod pro tebe :)
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    HANY33: Nás tedy od opření se o zeď Běla v akáše naopak odrazovala, protože si prý člověk na tu "ochranu" zvykne a je pak těžké se jí vzdát. I jsem to někde četl. A ukázala nám způsob, jak se postupně do šírši přes mezipolohy bezpečně dostat.
    HANY33
    HANY33 --- ---
    STQ: http://www.valentinska.cz/index.php?lang=&idvyrb=218306&akc=detail
    Tu knihu držím v ruce a fakt tam je věta hned v úvodu kapitoly Šíršásana: "Podle našeho názoru, ten, kdo by chtěl provádět jen jednu jedinou jógovou polohu, musí zvolit právě šíršásanu."

    Kniha se jmenuje Jóga/André Van Lysebeth. Druhé vydání Olympia Praha 1978.
    Z francouzského originálu J´apprends le yoga. Nakladatelství Flammarion 1968.

    Takže fakt nekecám :)

    Shirshasanu jsem dlouho nacvičoval opřený o zeď a až po delší době jsem zvládl stoj bez opření. Zeď bych určitě pro začátek doporučil.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    halt není mi vlastní jenom kudlanka sedmi hvězd a bílý jeřáb :-)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LAKSHMANA: hm a tos mě na retreatu viděl cvičit :-)
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    DARJEEL: Tyo, to je srandovní že jsem to celou dobu nevěděl. :) No za tejden se holt o člověku dozvíš jenom něco...
    KAREN
    KAREN --- ---
    SAGUS: a co si ze zacatku hlavu podkladat, to taky nepomohlo?
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    STQ: ja mam prave pocit, ze nas to tehdy ucila ta cvicitelka nejak divne a zvlast nastup do te polohy jsme delali spatne. a to jsme byli parta programatoru, co jsou moc zatuhli aby mohli hrat s ostatnima fotbal :)

    ono je to slozite, protoze potrebuju dosahnout toho osviceni mezi splatkami hypoteky a tu dusevni a fyzickou stranku bych potreboval vybalancovat nejlip behem pauzy na obed mezi celodennim sezenim u pocitace ;)

    STQ
    STQ --- ---
    SAGUS: no, ona pointa je v tom, ze na hlave ve vysledku vlastne ani moc nestojis a vahu nesou ruce a ramena, ale chvili trva se to naucit...
    SAGUS
    SAGUS --- ---
    STQ: podla toho co mi rikal moj mistr, fyzicka nepripravenost na stoj na hlave je to najmenej, spis nez problemy s pateri by pry niektori ludia mali problem ustat hlavne "energeticke" efekty tejto asany.. ale neviem co si o tom mam mysliet, on bol na nas vo vseobecnosti hodne opatrny a jemny, mozna az moc.. kazdopadne sa necitim kompetentny to posudzovat a sam som to nikdy neskusal, tlaky na hlavu su mi velmi neprijemne a pocit ze mi praskne lebka mam uz v momente, ked si kleknu na zem , sklonim hlavu k zemi a prenesiem na nu len malu cast telesnej vahy :/.
    LILY
    LILY --- ---
    DARJEEL: já hned první den, protože jsem měla tehdá jen takovou malou knížečku Hathajóga od kolegyně z práce, kde to bylo hned na začátku první lekce.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LAKSHMANA: he? No ňákej ten pátek už jo kámo :)))
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    SINEAD: Tadle neklouže na 1000%. Mam jí doma. Nepatří mezi ty úplně nejměkčí, pokud ti to neva. Kdyžtak doporučuju volit barvu blízkou tvýmu oblečení na cvíčo, protože je to z nějakýho kaučuku a postupně se to trochu drolí. Já měl bílou a cvičim v černým, tak jsem byl trochu kropenatej pak vždycky. :-)
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    DARJEEL: Sakra ty cvičíš ásany? Jsem nevěděl. :-)
    STQ
    STQ --- ---
    JAZZZ: jj, jdes na to skvele, vybrat si cviceni na internetu a pokud mozno hned ho zacit prestavovat protoze jsi prece chytrejsi nez ty co ho vymysleli :))
    doporucuju drzet se serie aspon do doby, nez potkas nekoho kdo te ji nauci...on je tam i ten stoj na hlave.
    jinak stojem na hlave - pokud ho delas spatne nebo na nej nejsi pripravenej - si muzes skvele zablokovat krcni pater...moc ho doporucuju delat mimo kontext, pokud to je to po cem touzis :)

    HANY33: jsem si dost jistej, ze Lysebeth nikdy nenapsal MUSI :)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    KAREN: přesně tak... pro mě supta kurmasána je fakt náročná, ale na hlavu jsem se postavil za 2 dny, co jsem začal s jogou :)
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    KAREN: kdyz jsem te videl cvicit, tak se mi hned vybavilo tohle video :)
    Cirque du Soleil Kooza Contortionists - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=Hfw2DcMom0Q


    ja teda jako dalsi krok po pozdravu slunci zkusim tohle. kdysi mi to slo, ale delal jsem to nejspis trochu jinak a spatne
    John Schumacher Teaches Salamba Sirsasana I - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=XHN_f5eBJjA
    KAREN
    KAREN --- ---
    HANY33: ktery treba? to je prece subjektivni, pro koho je co krkolomnejsi, tezsi a hur dosazitelny... ja si treba vrazim nohy za krk, zvednu se na rukou (supta kurmasana), ale stoj na hlave je pro me narocnejsi a spis ho (zatim) nedelam. nekomu to nedela problem, jinej se na to pripravuje treba i par let - co jsem zaznamenala i kolem sebe na cviceni.
    HANY33
    HANY33 --- ---
    KAREN: Právě, že mi tam příjdou některé asány daleko krkolomnější a těžší než shirshasana...
    V jedné staré knize André Van Lysebetha tento autor píše, že "ten, kdo by chtěl provádět jen jednu jedinou jógovou polohu, musí zvolit právě shirshasanu." :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    HANY33: tohle je pro zacatecniky - zkracena prvni serie (puvodne v ramci intenzivniho 30denniho ranniho kurzu k "nastartovani" samostatny praxe - ted koukam, ze je to uz 7 tydnu po 4 lekcich). manual ke kompletni 1. serii je tady: http://www.ashtanga.cz/manual-1.pdf
    HANY33
    HANY33 --- ---
    JAZZZ: A že tam není shirshasana...
    http://en.wikipedia.org/wiki/Sirsasana
    SINEAD
    SINEAD --- ---
    Ahoj...mam spise technickou otazku.
    Dostala jsem k vanocum podlozku na jogu, tuhle:
    Ekotex podložku na jógu Yogacentrum
    http://www.yogashop.cz/podlozky-na-jogu/eko-podlozky-na-jogu/ekotex-podlozku-na-jogu-yogacentrum-10006/
    a je naprosto priserna, ten material strasne klouze, coz je zasadni az bych rekla fatalni nedostatek:)
    Nicmene v eshopu mi slibili ji vymenit, mam si predem napsat za kterou...jenze kdyz si ji vyberu zase na netu, jak vim, ze zase nebude klouzat? Nechce se mi tam behat dvacetkrat, tak prosim o radu:
    Kterou podlozku z toho vyse uvedeneho shopu byste vybrali? Pripadne jestli nekdo nejakou mate? Dikes
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam