• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    JANITA
    JANITA --- ---
    STQ: tak i sám Manju Jois včera říkal, že cvičit dvakrát denně máme jedině tehdy, máme-li hodně energie... a že jóga má být zábava nikoliv dřina :)
    STQ
    STQ --- ---
    JANITA: posunulo kam? fyzicky to asi funguje, clovek je pak daleko gumovejsi, ale ja z toho byl dost unavenej, delal jsem to jak v cechach tak v indii a uz bych si to asi znova nedal, to mi prijde smysluplnejsi si dat prvni a druhou serii v kuse po sobe, kdyz uz se potrebujes vybit :)
    JANITA
    JANITA --- ---
    STQ: hm hm... No já jen zatím tak přemýšlím.. cvičím radši ráno.. na celou sérii jsem už večer unavená. vím, že moje učitelka jednu dobu cvičila dvakrát týdně.. a dost jí to posunulo... no, je to asi i individuální :)
    STQ
    STQ --- ---
    JANITA: fyzicky to mozny je, ale nema to zadnou zasadni pointu, nic tim neziskas.
    daleko vetsi smysl (mi) dava rano cvicit jenom treba pozdravy, pak pranajamu a pak meditaci a odpoledne/vecer pak celou serii.
    JANITA
    JANITA --- ---
    STQ: ja prave uvazuju, ze bych zacala.. ale nevim, jestli to dam..
    STQ
    STQ --- ---
    JANITA: delal jsem to, ale uz to nedelam
    JANITA
    JANITA --- ---
    cvičíte někdo ashtangu 2x denně?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Pro brněnské - Lužánky hledají cvičitel II. třídy s pedagogickou aprobací na 40 hodin týdne. Tabulkový plat, ale občas se k tomu přidávají granty, velmi příjemný kolektiv, který se o svoje lidi stará.

    http://lidicka.luzanky.cz/onas/aktualne/prilohy/VR_JOGA.pdf
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LILY: no já mám se záměnou jmen Petr a Pavel trošku problém :))
    LILY
    LILY --- ---
    STQ: taky jsem si říkala, že se ti Smilové nějak rozmnožili..
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    STQ: šíš, to je teda faux pas, máš pravdu... a máme pozdravovat, jsem si dobře popovídali, říkal, že jste chodili všichni k Dalimu na ashtangu a pak se každý rozprchnul svým směrem ,-)
    STQ
    STQ --- ---
    DARJEEL: akorat se teda jmenuje Petr, jestli nahodou nema brachu :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    DARJEEL: mne to pripadalo prave naopak - spis to podal jako takovou nadsazku/"understatement", jenze prave to chtel sdelit, aspon to byl muj dojem (a neni prvni, od koho jsem to takhle slysela - vlastne vsichni ucitele, ktery jsem potkala, to rikali). stejne jako jiny hlubsi veci sdeloval tak nejak skromne odlehcene, s nadsazkou nebo jakoby zertem...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    EBENY: Pavel Smil zase o šavasaně prohodil něco ve smyslu, že "proto to přece všechno děláme, ne?" :-) I když to myslel samozřejmě nadneseně a ve vtipu... leč něco na tom je :)
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    EBENY: Dik:)asi půjdu sic jsem nenašel za kolik a kde a jaký bude program, nějaké věci se snažím z dynamické jógy začlenit do praxe.
    EBENY
    EBENY --- ---
    DAWYT: 40 let jģuje i Godfri Devereux. bude tu 26. - 29. 10. doporučuju. A relaxace, tak ta určitě vždy po ásánách, dle mého je to ta nejdůležitéjší ásána:)
    STQ
    STQ --- ---
    KAREN: tak pak je tu vzdycky moznost koupit letenku a zaletet za Kumarem do Mysore, neni to zas tak daleko ani o tolik drazsi nez workshop v cechach :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    STQ: Vinayuv workshop je i v Bele nad Svitavou beznadejne obsazen...

    ale prana vashya me dost zaujala, nedavno jsme byli na vikendovym workshopu Petra Smila - vrele doporucuju tem, kteri maji radi sviznejsi cviceni.)
    STQ
    STQ --- ---
    DAWYT: bude tu Manju Jois:
    Manju Jois is coming to Prague, July 7th – 9th 2013 | YOGAME - Studio jógy v centru Prahy
    http://www.yogame.cz/kurzy/manju-jois-asthanga-joga-seminar/

    a Vinay Kumar:
    Jóga: Vinay Kumar in Prague - yoga workshops with teacher of Prana Vashya Yoga - June 2013
    http://www.pranayoga.cz/2012/03/vinay-kumar-v-praze-workshopy-s.html

    a Mohanovi sem obcas jezdej, akorat ted nemuzu presne najit kde...
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    Ahoj o víkendu, jsem byl na semináři Nancy Gilgoff a rád bych zmínil to co říkala ohledně relaxace.
    Před nedávnem jsem se ptal na provádění pranajamy rovnou po asanach. Tak ona potvrdila co tady také možná někdo zmínil, tj. že po asanach by měla být VŽDY relaxace.

    Jinak je fajn vidět někoho kdo dělá jogu 40 let, takže kdyby někdo věděl o někom kdo se chystá navštívit ČR a cvičí klidně něco jiného, tak budu rád pokud se tu s námi podělí o info.
    URZA
    URZA --- ---
    Kdyby někoho zajímalo jak je to s tím sušením prostěradel v Tibetu (Tummo)

    PLOS ONE: Neurocognitive and Somatic Components of Temperature Increases during g-Tummo Meditation: Legend and Reality
    http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0058244
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam