• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    ARRAKIS
    ARRAKIS --- ---
    SCHIZOGENES: ja to mam spis jako zazitek prazdnoty, klidu, ne-pohybu. idealne to popisuje posledni patanjaliho sutra, sam to lip nedokazu :) stav kdy nevibruje zadna ze tri gun.

    vyhovuje mi nezatezovat mozek znalostmi a pojmy, jsem uz v tomto ohledu dost pretizen v praci. jnana yogu praktikuju dost minimalisticky. vlastne mi ani nepomaha si o tom cist. spis mivam nejaky zazitek v praxi, a pak eventualne dohledavam co to mohlo byt :)
    SCHIZOGENES
    SCHIZOGENES --- ---
    jasně. tak asi takhle: máte někdo zkušenost s vnímáním těchhletěch v článku uvedených vrstev nebo druhů vědomí v meditaci nebo nějak jinak? vnímat rovinu blaženosti/bliss body, rovinu Brahman, rovinu Parabrahman, jaký to je, jaký je v tom rozdíl, kolik inkarnací vám trvalo se to naučit a tak :-D
    já vnímám "něco", ale nejsem to právě přesně schopný pojmenovat nebo zařadit -- Zdroj, Světlo, co já vím.

    co se "v józe zcela určitě nejde o žádné dosahování" týče -- když tomu řeknem Odkrývání? :-) zmatení pojmů je možné, ale teda slovo "dosáhnout" je použité přímo v tom příspěvku: [VIVA_ @ JÓGA]

    zajímalo by mě jednak to, co na té přednášce řešili -- "jakého typu seberealizace jde skrze tento systém jógy dosáhnout", co se při tom děje, jak to probíhá, jak to vypadá "zevnitř" z pohledu realizujícího, jak eventuálně zvenku -- a jaký je to rozdíl oproti jiným cestám k józe

    s tím nafukováním ega, zdroj, kde jsem to četl, teď nevyhrabu, mělo jít o tzv. duchovní ego nebo duchovní pýchu, vyvolanou pokrokem v jógové praxi (adept je pyšný na plody své snahy, ať už jakékoli) kde na rozdíl od cest soustředících se hlavně na meditaci, vulgo hlavu, dodává údajně praxe bhakti- nebo karmajógy pokoru a k nafukování tak tolik nedochází :-)

    no a jestli je pro vás samádhi, jak píše týpek, "a quiet but dark place", nebo to máte jinak (a eventuálně jakou cestu jógy děláte)
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    SCHIZOGENES Na ci neco se ptas? Rozdily v terminologii u nas rozebiral napr. R. Skarnitzl.
    S tim egem a cestou vyuzivajici hlavu je imho blbost. 1. Vetsina lidi nevi kde jim hlava stoji. 2. Mas- li na mysli hlavou rozum, tak ktera cesta ze ji ma vyuzivat? 3. Rozum nasleduje srdce, proc by teda mela bhakti ci karma mit mensi potencial nafukovat ego? To neni o ceste, ale o lidech. Zadna cesta neni blbuvzdorna... 4. Hodne ti pomuze prelozit si jednotlive terminy. 5. Joga zcela jiste neni o dosahovani cehokoli.
    JAXXE
    JAXXE --- ---
    Drazí přátelé, pracuju teď s Viliamem Poltikovičem na dokumentárním filmu o Míle a Eduardu Tomášových a byli bychom vám moc vděčni za jakoukoliv podporu a sdílení s vašimi přáteli. Film můžete podpořit zde:

    Hithit - Šťastny ať jsou všechny bytosti - Míla a Eduard Tomášovi
    https://www.hithit.com/cs/project/10208/stastny-at-jsou-vsechny-bytosti-mila-a-eduard-tomasovi

    Trailer:

    Šťastny ať jsou všechny bytosti - Míla a Eduard Tomášovi na chatě a v Lucerně - Trailer
    https://www.youtube.com/watch?v=QCrGXf8Okx8


    Oficiální stránky: https://www.facebook.com/Stastny.at.jsou.vsechny.bytosti
    SCHIZOGENES
    SCHIZOGENES --- ---
    Truth, Brahman and Parabrahman – Davidya.ca
    https://davidya.ca/2018/04/29/truth-brahman-and-parabrahman/
    rozebírá úrovně vědomí a existence, přístupy k praxi a jejich výsledky, a pár zajímavých věcí je i v komentářích pod článkem

    kdysi byla v některém jógovém auditku pozvánka na přednášku, kde se rozebíralo, čeho může člověk tou kterou cestou dosáhnout, co jsou zač samádhi a mókši džnánické vs. bhaktické atd... neměl by k tomu někdo něco? vybavilo se mi to u pasáží v tomhle článku o "Shiva vs. Shakti side of the process" spolu s varováním odjinud, že cesty využívající převážně "hlavu" mají větší potenciál nebezpečně nafukovat ego (na rozdíl od například karma- nebo bhaktijógy)

    vypíchl bych taky "For many, samadhi or transcending is a quiet but dark place. In time though, the lights can come on and consciousness is recognized to be alive and effulgent. Bliss also doesn’t tend to show up unless there’s some refinement." přičemž refinement of perception zmiňuje jako prvek toho "šaktického" přístupu
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    NUDLINEK
    NUDLINEK --- ---
    MEI: ahoj :) absolvovala jsem v prvnim behu, zkus si vyfiltrovat moje prispevky v tyhle skupine, jinak posta :D je vtipny jak se potkavame :D
    MEI
    MEI --- ---
    Máte někdo zkušenost s tímto kurzem? Ať už jako absolvent nebo student.

    Jóga a jógová terapie - Fakulta tělesné výchovy
    https://ftvs.cuni.cz/FTVS-273.html

    Ráda bych se začala hlouběji vzdělávat v józe a jógové terapii (plus ajuvérdě). Může pro mě být kurz přínosem? Nejsem profík (učitel jógy, atp.), mám jógu velmi ráda a přijde mi, že knížek už mám v knihovně až až a ráda bych své znalosti prohlubovala ještě jinou formou.

    Díky!
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    SCHIZOGENES: Nejsem žádný mastr jogi, ale zrovna nauli je jedna z mála věcí, co dodneška někdy cvičim. Teplou sprchu, natož vanu, bych si alespoň hoďku po cvičení nedal, to jde proti tomu účinku cvičení. Když už, tak krátká ledová sprcha, ale i na ní bych si počkal. Cvičit celý den nauli mi teda přijde nemožný, ale já jsem nikdy nepatřil mezi lidi, co byli schopní dávat extrémní praxi, takže třeba to jde. Ale to ani nemůžeš nic sníst, ne?
    SCHIZOGENES
    SCHIZOGENES --- ---
    Prosimvás, ohledně doporučení nelézt do vany nebo sprchy nějakou dobu po skončení praxe: jak by to bylo u krijí, konkrétně naulí? Ideálně bych měl naulí dělat co možná nepřetržitě celý den. Přijde účinek cvičení vniveč při kontaktu s vodou o jiné teplotě, než mají vnitřní orgány, i v tomto případě, nebo je naulí něco jiného a sprcha nemá na efekt vliv?
    Díky!
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    PISTULE: tak po delsim pouzivani si podlozku porad chvalim, jak uz neni venku vedro na chcipnuti, tak je uplne bozi a drzi perfektne. s odstupem casu tedy jeste jednou dekuji za tip:)
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    BHA: 1. kdyz uz se odkazujes na Patandzaliho, tak si ten prvni vers alespon precti. Anebo jeste lepe alespon dva.. Urcite to muze pomoci porozumet joze vic nez cerna podlozka ;-)...
    2. K bezne interpretaci: Anga jsou udy, nikoli stupne. Sve udy taktez pouzivas tak, ze si je skladas na sebe jako stupne? A jestlize ano, jake je toho prakticke vyuziti?
    3. Kose a energie se na PJ roubuji z tantricky orientovanych tradic. PJ o nich nepojednavaji. Kose a energie jsou navic projevem Prakrti, jejiz aktivitu je dle PJ treba zastavit.
    SNOWWHITE
    SNOWWHITE --- ---
    MILUCH2: Cca před třemi roky jsem u ní (a dalších) dělala kurz. A teda ahimsá my ass, takhle nepříjemnou arogantní a nepřejícnou babu aby člověk pohledal. Měli jsme s ní problém všichni a byly na ni podávané i nějaké stížnosti.

    Kapacita v oboru možná, ale vlezlo jí to trochu do hlavy, už imo není schopná předávat to dál, jak moc si přijde high and mighty :/.
    MILUCH2
    MILUCH2 --- ---
    DARJEEL: projizdim si stare diskuze,, uci jeste stara dobra Savitri Devi ? :D
    KOC256
    KOC256 --- ---
    Tak kdyby tu ještě někdy někdo zavítal pro radu tak celkem se mi líbí jak jsou vedeny návdy zde...

    Pagáč jóga | Televize Seznam
    https://www.televizeseznam.cz/porad/pagac-joga

    Kde je například sestava "Pozdrav měsíci" :)
    JAMPA
    JAMPA --- ---
    PANDAMON: Ahoj, můžu doporučit Centrum Kundaliní jógy http://www.kundaliniyoga.cz/, i když teď klasické lekce nejsou aktuální. Mají i nějaké youtube lekce (s těmi zkušenost nemám). http://www.kundaliniyoga.cz/youtube-lekce
    KOC256
    KOC256 --- ---
    Ahoj,
    kvůli bolestem zad mi fyzioterapeut doporučil každé ráno cvičit pozdrav slunci.
    Cvičím to podle:
    Pozdrav slunci s instrukcemi
    https://www.youtube.com/watch?v=sTNsgDnMtHs


    V podstatě mám dojem, že mi to hodně pomáhá. Alespoň s tím, že se ráno rozhýbu/protáhnu.
    Doporučili byste nějaké protahovací cvičení obdobné "obtížnosti" i délky vhodné na večer (před spaním).
    Zejména mám bolesti bederní páteře, ale obecně potřebuji protahovat svaly dolních partií (stehna, ...).

    Díky...
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    INK_FLO: Tvl... už tak byl ten příspěvek dost dlouhý...
    I Indové věhlasných jmen se zkazili když se potkali s evropskou ženou,
    natož "pouzí" Evropani, na které sádhuové z řad Hindů i tak furtkoukaj z patra.

    Stačí? :P
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    což platí i o guru Járovi, jakožto typickém zástupci indických jogínů...
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    MILUCH2: Ona je spousta žáků, kteří "nebyli úplní amatéři", ale spadli na samé etické dno co se avantýr s žákyněmi týče.
    Jak už před desítkama let psal Eduard Tomáš, který potkal mnoho Indů-jogínů nepopiratených kvalit,
    ta západní sexualita a uvolněnost je něco, co indická kultura a duchovnost fakt nemá zpracováno a neumí s tím pracovat:
    jak ti samotní indičtí jogíni, kteří se v Indii nemají jak setkat s osamělou ženou a v podstatě nikdy nemají příležitost "zhřešit", takže svůj sexuální pud během výcviku řeší jen teoreticky ve své hlavě, a za jakýkoliv pokus o úlet by je rovnou umlátili klackem učitelé v hierarchii nad nimi,
    když přijedou do Evropy/Ameriky, kde nejenom že nechodí ženy na veřejnosti zahalené aby neprovokovaly mužskou touhu, a navíc buď ve skupině jiných žen nebo s manželem, otcem, bratrem, synem... ale ještě tady "guruovi" zbožně naslouchají, klečí/leží mu u nohou, upírají na něj své velké naivní oči, nijak moc se nebrání užít si dobrodružství, případně si nechají snadno nakukat cokoliv a jsou ochotny naslouchat "soukromým lekcím" exotického štramáka za zavřenými dveřmi aniž by mezi nimi byly mříže,
    tak to z 99% nezvládnou.
    To že se s první ženou kterou potkají (aspoň) ožení (a velmi rychle se zas rozvedou, teda spíš "jsou rozvedeni", protože nečekají že se tu vztahová dobrodružství berou tak lehce) jsou ty lepší případy. Pro okolí.

    Ono je snadné nebýt zloděj když nemáš co ukrást,
    když nemáš kdy a jak si vypěstovat "sílu charakteru" vzhledem ke konkrétním lákadlům, když se s nimi nepotkáš.
    MILUCH2
    MILUCH2 --- ---
    KUATO: guru jara byl zak Babajiho a vydrzel sedet 10 hodin ve vajdzrajane ..uplny amater to nebyl :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam