• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AXTHEBBrmlab hackerspace Prague

    Hackerspace

    Pražský hackerspace Brmlab. - Nová adresa Pod Kapličkou 20 (na želivského)
    Meetup kazde utery od 19h; Vchod z jihu https://mapy.cz/s/2uIax, za dvermi doleva, 2. patro IRC: #Brmlab

    PiSec v Písku.

    Base48 v Brně.

    Ostravská Labka - [ Labka : Hackerspace Ostrava : uvazovali jste nekdy nad tim, ze si vyrobite samici robota? ] (labka suspended)

    ROH - Pražský mikrohackerspace ROH

    Bordel Space (paralel polis) v praze

    mailing list brmlabu: brmlab@brmlab.cz (shitstorm included) FAQ brmlabu: https://brmlab.cz/faq

    A nově tu máme hackerspace TAKT praha TAKTPRAHA


    ostatní
    [Noisebridge]
    rozbalit záhlaví
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    TLOUDEV: Jenom jak jsem mrknul na ten datasheet, tak pri 1A to vypne za 10 sec (pri pokojove teplote uvnitr zarizeni 23C), pri 8A za 0.1 sec (max doba vypnuti) - nejsem si uplne jisty, zda to ochrani proti skutecnemu zkratu a nejen pretizeni (je to zavod, zda odejde (tedy vypne) driv pojistka, nebo zarizeni za ni - idealne by pojistka mela odejit mnohem rychleji)

    Pokud se ti to uvnitr zarizeni ohreje na 80 stupnu, tak bude mit misto 0.5A/1A vypinaci proud 0.25A/0.5A (oba polovicni), je to linearne zavisle na teplote.

    Jinak kdyby se seslo par lidi (a postovne se delilo podle poctu lidi, nikoli pojistek), tak bych se taky pridal, sice to ted na nic nepotrebuju, ale mit to v supliku pro vsechny pripady by nebylo od veci (prece jen se chystam stavet i zarizeni, kde ty odbery podobne byt muzou a resetovatelne jisteni by jim sluselo). Ale to postovne je fakt hodne na tyhle drobnosti za par kacek.

    Varianta B) je to koupit nekde v cine ve vetsim poctu a smesne cene a doma si je proste otestovat, pokud to po par pouziti (rozepnuti) shori definitivne (a neresetne se to), tak tam vrazit dalsi. Celkem bych se divil, kdyby to odeslo vodive a nikoli spalene pote, co to parkrat spolehlive vypnulo (pri tom testovani). Obvykla cena (smesna) a doprava zdarma zaplati koupi vic kusu za celkovou nizsi cenu (proti farnellu s postovnym) i pripadnou destruktivni zkousku na nekterem z nich (co to jako vydrzi) jenze zase ta cekaci doba, nez to dojde z ciny ....


    TLOUDEV: Ampery se budou delit v pomeru odberu tech spotrebicu (v obracenem pomeru jejich efektivnich odporu), takze jeden zrout + jeden udrzovaci znamena, ze zrout dostane podstatne vic, pokud to dokaze pozrat.
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    TLOUDEV: Ja asi v dohledny dobe ne. Hele, 500 mA neni krapet malo ? Fakt si to nabijel 500 mA nabijeckou ? Tim "o trochu silnejsi " jsem myslel pojistku na o neco vetsi PROUD nez kterym to bezne nabijis ...
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    ABDULAH:
    SPECZ: nebudete nekdo delat nejakou objednavku? bo 130Kc doprava za zbozi za 00nic je celkem drahota,l tak ze bych se s nekym svezl dokupy.. http://cz.farnell.com/multicomp/mc36213/fuse-ptc-reset-smd-6v-500ma/dp/1861197
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    TLOUDEV: ty jsi tam mel pojistku? Na mouseru sezenes jinak tme v smd drive take meli.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    SPECZ: dik to je presne co jsem potreboval vedet.
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    TLOUDEV: zkus farnell a do jejich vyhledavace "SMD fuse". Hodnotu ti neporadim, dej o neco malo vetsi nez co dava nabijecka kterou si to bezne nabijel. A bacha na jednu vec: za pojistkou, mezi poly napajeni byva zenerka, jako ochrana proti prepeti. Pokud prijde na vstup napeti vetsi nez zenerovo, otevre se, tim vyvola zkrat a upali pojistku, a tim ochrani zarizeni. Akorat u toho skoro vzdycky odejde. A pak mas 50/50 sanci ze se bud prepali, nebo zustane trvale zkratovana. V tvem pripade se zda, ze pokud odesla je prerusena. Doporucuju ji najit a zmerit, pripadne vymenit, avys zachoval fci ochranneho obvodu.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    nazdar chlapci a divky, chci se jen zeptat: nevite jaky mikropojistky se pouzivaji v USB zarizenich a kde se daji za jake penize sehnat? spatny zdroj u USB HUBu mi odpalil pojistku ve wacom bamboo tabletu, zatim jsem to jen premostil, ale rad bych, aby mi pripadny dalsi shocking neodpalil zbytek.. dekuji za rady.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    TEAPACK: dobre kdyz to slozime - pripadne jim pomuzete? napriklad vytisknout cast neceho na 3D tiskarne? Protoze jako 150kc za dm2 1mm silne desky co tady predvadeji mistni si muzou strcit do prdele ...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    ABDULAH: Já se občas za svoje tituly stydím, hlavně když se ocitnu v přečíslení inženýry ekonomie... to hned "přehodím" z procesního inženýra na seřizovače CNC strojů a s označením "podřadný" si vegetím někde u baru ;)
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    QWWERTY: komunita kolem mbedOS je taky dost velká a mbed se stará o to, aby lidi věděli jak psát dokumentaci ke svým programům a mohli si jednoduše přidávat knihovny ostatních do svých programů =)

    Co se týče zájmových kroužků, tak ty jsou v pohodě =) prachy si musíš vyhádat sám, prostory taky. Když si domluvíš záštitu nějaké školy, tak máš i reklamu... Pomůcky ze školy ale už nejspíš nedostaneš a budeš si je muset sehnat sám.

    QWWERTY: Hele, člověk může bejt inženýr, ale musí si umět poradit ;)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QWWERTY: jo a za dva roky ma 3x vic nez mistr a jeste mu dela sefa ...
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ABDULAH: to zni jako klasika ala
    Přijmou do firmy nového zaměstnance a vezme si ho do parády mistr:
    "Tak tady máš koště, mladej, a jdi zamést halu."
    "Ale já jsem inženýr?!"
    "Aha...", škrabe se mistr na hlavě, "tak já ti to ukážu."

    :))
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QWWERTY: naseho ucitele vyhodili - predcasny duchod - protoze nemel nejakou skolu ... 30 let delal v provozu - no tak co chces za cloveka na svareni a kovarnu? :-DDD Ano ted tam uci nejakej mladej vysokoskolskej picus a troufnu si rict ze o tom nevi ani to hovno co ja ... No a letos vlastne na ty skole vsechno vybourali a udelali tam ucebny na SW a nejakou picovinu s prachama ... VDA Ceska Trebova - ty decka tam odsud lezou s mensima znalostma nez jsme meli na ucnaku na Skalce ...

    Mas pravdu mi nevzdelany vdzycky prijdeme s necim zadarmo co by mohlo mit smysl a ty vzdelanym nam vzdy ukazi cestu jak by to melo vypadat ... Ja se dozvidam bezne od vysokoskolaku ze vsichni nespokojeni maji jit pracovat do prahy :-D Sice nebude mit praha co zrat a nevim kam vsechny ty zemedelce atd nacpe ale je to dobre ... Ja mam 100 vejplatu ty 16 ... tak praha klidne pul milionu lidi zvladne - sice jsem tam videl garzonku o velikosti 35m2 za 3,5 mega ale to je pry jen poptavka a nabidka - kdyz to tak vidim pripadam si posledni dobou ze vysoka skola jen ze cloveka udela totalniho zkurvenyho srace nadrazenyho - pripadam si jak mezi nackama u nas - ale ty se tak chovaj nastesti jen k cikanum co nemakaj ...

    Je mi smutno a na bliti z dnesnich lidi - myslel jsem ze vzdelany clovek dava kolikrat prisahu ze nebude svoje vzdelani vyuzivat na ukor tech mene vzdelanych ... Taky jsem ji jako clovek s masaznima a jinejma zdravotnickejma kurzama daval. A misto toho dost casto vidim - JA MAM VYSOKOU A VSICHNI BEZ VYSOKY JSTE UPLNE NA PICU. ME NEZAPLATI TAK PROC BYCH DELAL NECO VIC :-D

    Nemysli si teta uci na zakladce, dela tam reditelku a asi za 3 lidi tam ma funkci a sve premie dava mladsim ucitelkam aby meli alespon nejakej rozumnej zaklad kdyz uz zastavaji funkce druzinarek atd atd atd ... Jeste ze nemuzu mit decka heh by semnou na skole asi meli peklo jako s fotrem :-D

    U nas v praci co tam jsou tedka ty 19ti lety na tlacenku nabrany stredoskolaci - to mas videt jak se nad nama ucnakama s praxi nadrazuji :-D to je normalne pruser - vi 100x min nez ty s ucnakem - moderni stredoskolak a rika tomu easy live :-) praskani lezeni do prdele a delani presne toho co mu kdo rek, jak mu kdo rek aniz by nad praci premejslel ... Ale paradoxne se ma lepe nez kdyz jdes za sefem ze se ti to nezda ze by jsi to udelal jinak a ver mi ze z 80% pripadu se to minimalne upravuje ... A nema smysl tady tvrdit bez jinam - tohle je ma 8ma firma a jeste bokem takhle obcas lezu i jinam - a je to proste takovej dnesni trend ...

    Takze si udelame nevzdelany easy live a nechame si to ty vzdelany koupit aby jejich parchanti programovali bez jakekoliv predstavy realneho HW protoze to po nich nikdo nechce - je to na skodu - delat s naradim - to je jak lopata na cikana ...
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    TEAPACK, ABDULAH:
    Funguje jeste vubec model, ze civilisti bez vystudovane pedagogiky delaji krouzky primo pro deti?
    Deda takhle ucil leteckou modelarinu u nas na zakladce, kam jsme chodili bastlit letadylka ze dreva.
    A uz tehdy (okolo 2000) o to nebyl zajem a chodilo nas tam asi 6.
    imho tohle je totiz presne ta situace, kdy se neda na ucitele vubec spolehnout - at uz kvuli osnovam, byrokracii, nezajmu, etc... a je to tak na zalozeni vlastniho krouzku robotiky.
    Jenze na to je potreba obetovat spoustu prostredku (cas, finance, ...) a hlavne tu robotiku zpopularizovat mezi detma a dostat k rodicum info ze se muzou neceho takovyho ucastnit.
    Bracha ted nastoupil na zakladku a vypada to ze jediny technictejsi popularni krouzek je tak akorat Minecraft. (jak se z toho stala oficialni skolni aktivita doted nechapu)

    ABDULAH: vule by kolikrat byla, ale na nasich ucitelich praxi byla videt spis rezignace
    Takovy ten stav kdy byrokracie a neslavny penize prevazi tvoji motivaci a chut bojovat s vetrnym mlynem a tak misto vymysleni novych veci a opravovani procesu akorat udrzuji status quo soucasnyho systemu.

    TEAPACK: vyhodou Arduina je imho komunita - knihovny, fora, spousta lidi kteri uz vyresili stejny problem pred tebou
    podobny pripad treba Raspberry vs. cokoliv jinyho (Pine, UDOO, BeagleBoard) - ten okamzik kdy dany problem uz resilo desitky lidi a aspon 2 o tom napsali detailni clanek na blog vzdycky strasne pomuze
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    TEAPACK: jj stejny jako jinde .... Skoda decka se muzou neco naucit .......
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    ABDULAH: Tahle, já s Emmetem učíme děcka robotiku s Legem a už jsme dělali i školení pro učitele... ale všechno je to na děsně dlouho, protože většina lidí na tyhle "školení" chodí jen kvůli čárce ve výkazu,...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    TEAPACK: nevim ale ten ozobot ... no jo mas pravdu - seru na to :-D Proste v tyhle republice neni vule ... leda tak ucit deti kreslenim barev na papir :-(
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    ABDULAH: pokud seženeš lidi nebo kantory, co budou umět pájet, programovat a budou mít v osnovách robotický kroužek, tak jsi narazil na člověka z cca dvou škol u nás ;) všichni ostatní robotiku na střední dělají jako okrajovou věc a předělávat kvůli tomu osnovy předmětu je takový oser, že se tomu všichni už pár let vyhýbají...

    A nevím, proč by arduino mělo být výhoda, když je tam vykuchaný C, kde si neuděláš jedinou třídu, místo plnohodnotnýho C++ ;)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    TEAPACK: esp32 ma podporu v arduinu :-) to je zaklad a podvozek jsem nasel za pomerne dobry prachy ... nejtezsi na tom bude tak baterka a vse se to da poridit do 1000Kc ...

    jde jen o to to proste hodit na net a ukazat tem dementkum ze kdyz chteji neco programovat meli by si to i vyrobit a ne jen vyzebrat penize od rodicu na tablet a kravinu za 3000 ...

    pruser je ze idealni by bylo kdzbz se ucitele chztli za prdel a ty dve plastovy desky jim vytiskli na 3D tiskarne ... to je pak sranda prisroubujes motory s planetovkou na to nasadis kolecka zespod tri plosnaky a navrch 8 plosnaku - protahas kabliky a zapajis ... prace na par hodin s kafickem a cigarkem ...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    ABDULAH: hele, tímhle jsem si přišel před pěti lety a dopadlo to stavbou robota za 50k protože takovej podvozek se jednoduše nedělal (má nosnost 120kg s tím, že sám váží kolem 6kg) teď mám rozdělanýho druhýho robota - prcka na Indoor závody, bude to postavený na raspi zero a darkWater shieldu - podle specifikací fakt bomba, jen jsem se ještě nedostal k sestavení - https://docs.darkwater.io/index.html

    Enkodéry na kolečka nejsou nutnost, odometrii se sice dá věřit víc než elektronickému IMU, ale stejně se to bude řídit jinými senzory ( senzory na čáru, kompas, ... )

    jinak u těch laseru si dej pozor, aby jim šla přenastavit adresa nebo abys měl dost I2C sběrnic ;) většinou mají jen jednu alternativní adresu.

    A pokud chceš prorazit u škol, musíš mít prostředí, které bude vysoce intuitivní a naprosto primitivní, ideálně se spoustou ukázkových příkladů - pokud chceš jet na ARM Cortex, tak doporučuji vybírat procesory/desky s podporou mbedOS ;) https://os.mbed.com/platforms/
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    QWWERTY: daleko od sebe - halt bude navrh a vyroba ...
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    QWWERTY: lego věci taky nevypadají špatně, ale ta cenovka už je jinde ... možná k tomu někde bude k dohledání i čínský klon
    Light Sensor Array for NXT or EV3
    http://www.mindsensors.com/ev3-and-nxt/47-light-sensor-array-for-nxt-or-ev3
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam