QWWERTY: nedívám se na to s profesionálního hlediska. Dívám se na to z pohůledu, jestli to má nějakou "hlavu a patu" pro amatéry, pro normálního prměrnýho člověka.
Díky za odkaz na druhý díl. Stahnul jsem si ho. Tento druhý díl už je významně lepší. Podle té knihy, 2.dílu si samozřejmě nikdo domácí počítač, ani jednodeskový nepostaví. Na to tam je příliš málo informací. Zkonstruovat a zrealizovat domácí počítač nbebo jednodeskový, chce více informací a znalostí. Ale obecně, je to slušně udělaná kniha.
Stahnul jsem si i tu 2.verzi připravovaného rukopisu Dodatku. Asi autorovi napíšu (pokud se mi povede najít spojení) ... Ten dodatek co připravuje je zajímavý. Podstatná část je věnována FPGA a VHDL na celkem dobře propracované úrovni. Na jeho místě bych z toho udělal samosatanou knihu a ty oscilátory na začátku a kuriozní procesory na konci bych z knihy o FPGA vyjmul. Krystalové oscilátory a exotické procesory byl dal do jiné knihy, třeba pokračování, dodatek k romu druhému dílu o 8-bitových počítačích. Tam totriž zase chybí informace o sériové komunikaci. Dříve nebo později majitelé 8-bitových ppočítačů budou chtít něco ovládata, třeba krokový motory a udělat si jezdícího robota. Tak to by se mohlo přihodit k těm oscilátorům a exotickým procesorům a nemíchat to s FPGA a VHDL. Jinak z toho zase bude blivajs, guláš :)
Před 2 lety jsem si udělal tento 1-deskový počítač:
http://www.jplabs.co.uk/projects/bh20105a.html
Je na 80C535 což je základ 8051 + AD převodník, sériový port, nějaké porty navíc atd. Na desku jsem přidal GPIB , RTC a ISA sběrnici. Mám v úmyslu udělat ještě podobnou desku s 80C537, který je lepší o aritmetickou jednotku. Jen musím vymyslet co ještě dám na desku "navíc" k 80c537, aby se využilo místo na desce a bylo to účelné, smysluplné.
Napadá mne, že by Malý mohl do dodatků o procesorech dát také zmínku o 80C535/80C537. Oni se stále vyrábí.
Zajímavé jsou také řezové procesory, Tesla dělala řadu 3000, ale AMD dělala lepší, řadu 2900 a 29100. Sice se už nevyrábějí, ale sehnat se dají. Z Bulharska. které je dováželo.
V tom 2.díle knihy se píše o ET3400 od Heatkit. ET3400 je pěkná věc. Ten ET3400 mám, fungující. Protože ... ET3400 má CPU Motorola 6800 a ten samý procesor je v kalkulačko-počítači Hewlett Packard HP 9815 :)