• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HALELUJANagios - dohledový systém počítačových sítí a jeho nadstavby (Centreon, Nagvis, Cacti,..)
    KRISHNA
    KRISHNA --- ---
    ERROR: jo no, já věřim, že se to dá dostat do použítelnýho stavu, ale já nikdy nějak neměl tu trpělivost a teď jsem skoro rád
    KRISHNA
    KRISHNA --- ---
    ok, s tim nemam zkušenost. Mě v poslední době nutěj na všechno psát scripty i když jsem se ze začátku cukal že to neumim, tak člověk se v tom docela brzo rozkouká. S centreonem mam blbý zkušenosti, že to nikdy nějak nedělalo co jsem si přál. Hlavně náš nagios je spojenej s MySQL databází, kde máme seznam všech hostů a jejich servisů, zároveň máme automatickej check, kterej kontroluje nejnovější configy a pluginy na jednotlivejch hostech. Takže potom můžeš měnit config třeba na 100 hostech najednou, což myslim, že právě v centreonu nešlo a kvuli tomu jsme udělali takhle "manuálně" a je to nakonec určitě lepší.

    Takže teď máme na celou infrastrukturu v podstatě spojení Nagios+mysql+cacti+ntop+ Remedy což je nějakej ulítlej anglickej ticketovací systém, kterej je spojenej s cacti+nagiosem a vytváří/edituje/zavírá tickety
    ERROR
    ERROR --- ---
    filosofie je takova ze na monitoring porad pouzivame nagios, ale kdyz je potreba se kouknout do historie co se delo tak se kouknem do centreonu kterej ma vsechny historicky data v db
    ERROR
    ERROR --- ---
    KRISHNA: problem cacti je ze je spis na monitoring infrastruktury, a my monitorujem nejen infrastrukturu ale i aplikacni metriky jako pocet obednavek atd...takze potrebujeme mit moznost ty data sledovat, treba i v zavislosti na ostatnich datech atd.. a to centreon umi docela dobre (nadefinujes do nejakyho view presne co chces videt)
    KRISHNA
    KRISHNA --- ---
    ERROR: Jaký data potřebujete sbírat? Cacti bych řek, že toho umí víc, než munin a hlavně má snad i nějaký pluginy pro nagios..?
    ERROR
    ERROR --- ---
    cacti nepripada v uvahu protoze by se to muselo vsechno predelat na zeleny louce...
    ERROR
    ERROR --- ---
    KRISHNA: my potrebujeme neco na centralni sber dat nad nagiosem (nagiosama)...doted mame vsude muniny ktery jsou ale proste na houby protoze s tim nic neudelas, muzes na to maximale tak kazdej den rano hodinu cumet...a hlavne ty data casem degradujou (snizuje se rozliseni)
    KRISHNA
    KRISHNA --- ---
    ERROR: Kašli na centreon .)
    ERROR
    ERROR --- ---
    zdar,

    jak je to s importem nagiosich templat co centreonu?
    nedari se mi importnout ani tuhle jednoduchou..
    nebo centreon chape templaty uplne jinak nez nagios ?
    (snazim se naroubovat centreon na nagios s ~7000 servicema takze bych docela potreboval aby ty templaty umel nacist stejne jako hosty,servicy..)



    define service{
    use SYSMON-template
    name SYSMON-HA

    max_check_attempts 3
    normal_check_interval 300
    retry_check_interval 120
    notification_interval 300
    contact_groups blabla-adm
    register 0
    }
    HALELUJA
    HALELUJA --- ---
    Nevíte jestli funguje checkování velikosti disku i s desetinnýma čárkama pomocí check_centreon_nt (nsclient) případně na konkrétní hodnotu (MB)? bez psaní skriptu
    HALELUJA
    HALELUJA --- ---
    SAMGARR: tak super :))
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    HALELUJA: uz to bezi, chyba byla v zapisu mountu ve fstabu
    HALELUJA
    HALELUJA --- ---
    SAMGARR: ještě zápis toho commandu ideálně
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    HALELUJA: fstab neposlusnejch mountu - http://pastebin.com/puFQ7y1f, check plugin http://pastebin.com/rTApGw0m. Diky.
    HALELUJA
    HALELUJA --- ---
    SAMGARR: ahoj, těžko říct.. hoď sem fstab a syntaxi toho checku a třeba něco vykoumáme :)
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    Zdar, mam problem s nagiosem, pomoci pluginu check_nfs_health kontroluju stav NFS mountpointu. U 4 mountpointu mi plugin hlasi "not mounted". Pritom jsou pripojene, system s nima normalne pracuje, netusite cim to muze byt? Logy nic zajimavyho neukazujou.
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    AQUARIUS: a propos: nejde to primo nejak v cacti, poskladat graf z nekolika datasources z vice hostu?
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    AQUARIUS: no vidis.. ja vedel ze nekoho napadne jednodussi cesta.
    Ja tam samozrejme ty hodnoty mam. Akorat budu muset nasprtat rrd v perlu. A hlavne nekde definovat, kterych grafu se to tyka. Vlastne to ani nemusi byt integrovano v cacti, bude mi pak stacit viewgraph.cgi nebo jak se ten jejich blbinec jmenuje..
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    TLOUDEV: neni jednodussi si napsat skript, kterej ty hodnoty vytahne z jednotlivejch rrd databazi a pak to akorat hodi do jednoho grafu? vyhoda je, ze to budes rovnou mit i s historii.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam