HAMSTER: konkurence je v pořádku, ovšem pouze do určité míry - musíš do ní zahrnout i různé externality, jako je kupř. produkce nezaměstnanosti, nelidské pracovní podmínky apod.
Jde o to, že víc peněz vždycky vydělá ten, kdo zaměstnává co nejmíň lidí za co nejmíň peněz a co nejvíc toho vyrobí. V současné době se z konkurence stalo něco, co opět znovu vede k monopolizaci - na trhu se udrží už jen největší korporační konglomeráty, které zkoupily většinu trhu a drží celé své odvětví jakož i zbytek trhu v šachu. Není z toho úniku. Výborným příkladem je potravinový gigant Monsento v USA, kvůli kterému se už v severní Americe nedá koupit jiná než levná, ale geneticky modifikovaná kukuřice, kterou vyrábí v nedůstojných podmínkách mexičtí pracovníci... a tak by se dalo pokračovat. Dokonce - kvůli konkurenci je nutné tak moc tlačit platy zaměstnanců dolů, že už se dokonce stalo populárním uměle vytvářet ilegální pracovní migraci - dělaj to třeba v Číně a teď s tím chtěj začít v USA. Proč? Protože ilegálního pracovního migrnata lze nejvíce vykořisťovat, protože v dané zemi nemá žádnou práva a ochranu. V USA teď chtějí nechat pracovat ilegálně mexičany a nikdo se jim nebude snažit dát občanství, protože to je nevýhodný pro trh, zároveň je ale nebudou ani vyhazovat, protože to je pro trh taky nevýhodný. V Číně zase berou provincie jako samostatné státy, když jsi z jedný provincie, v druhý bez povolení pracovat nesmíš, takže se množí jakási vnitročínská ilegální migrace a zástupy venkovanů pracují ve velkých městech za naprosto mizivou mzdu, protože jsou technicky ilegálové.
Jinak - Čína marxistická moc neni, tam se kombinuje kapitalismus s centrálním plánováním. Je to centrálně plánovanej kapitalismus a nulové sociální jistoty. Tam toho po sobě Marx moc nezanechal... leda jakousi prapodivnou zmanipulovanou ideologii....