• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NENUPHARŠtítná žláza, poruchy její funkce, klasické i alternativní způsoby léčby. Jiná onemocnění endokrinního systému
    Projevy, klasická medicína versus alternativní léčba, vaše zkušenosti s léčbou
    Štítná žláza je umístěna na přední části krku, je to endokrinní orgán který produkuje thyroidní hormony - thyroxin a trijodthyronin, čímž se podílí na správné funkci metabolismu. Je to vlastně taková továrna na energii. V posledních letech pravděpodobně vlivem znečištěného životního prostředí a zvýšenými nároky na psychiku člověka vzrůstá počet onemocnění štítné žlázy. Klasická medicína si většinou neví s léčbou těchto onemocnění rady a dokáže poskytnout pouze substituci hormonů nikoliv řešení příčiny. Auditko by mělo být místem pro lidi kteří mají problém především se štítnou žlázou, ale popřípadě i s jinými orgány - žlázami souvisejícími s hormonální rovnováhou organismu.
    ///
    Spřátelený gynekologicko - endokrinologický klub
    PCOS - Syndrom polycystických ovarií (Polycystic Ovary Syndrom)
    rozbalit záhlaví
    NENUPHAR
    NENUPHAR --- ---
    MANXX: no ja ted naposledy jsem byla u senilniho dedka ktery se zameril predevsim na mou schopnost reprodukce. Kdyz jsem mu rekla ze odmitam klasickou 'lecbu' a budu se lecit alternativne tak ho z toho malem ranila mrtvice s tim ze se mi narodi retardovany dite. Marno mu vysvetlovat ze nestojim ani o neretardovane.
    Takze hledam doktora ktery mi bude delat odbery krve a bude drzet hubu :) abych zjistila zda 'sarlatanstvi' umi zazraky.
    MANXX
    MANXX --- ---
    NENUPHAR: Tak tohle vůbec netuším, v životě mi ty výsledky nedali do ruky. Jenom mi je řekli, ale ne s čísly. Prostě ve stylu "tentokrát dobrý" nebo "je tam nález, přijďte si pro recept".
    NENUPHAR
    NENUPHAR --- ---
    já měla na konci března TSH 6,5 nmol/l což je hormon produkovaný hypofýzou který má stimulovat štítnou žlázu k vytváření trijodthyroninu a thyroxinu, normální hodnoty jsou 0,4 - 5. Když je zvýšený, značí to že hypofýza se snaží ale nedostává od štítné žlázy odpověď :)

    potom tu mám výsledek T4 10,7 a anti TPO 865 j
    NENUPHAR
    NENUPHAR --- ---
    budu ráda když vy kdo se léčíte tak sdělíte i svoje laboratorní hodnoty, zajímá mě to pro srovnání jak má kdo vážné fyzické problémy.
    NENUPHAR
    NENUPHAR --- ---
    CYLAH: letrox a euthyrox jsou to samé, jiný název to má jen proto že to vyrábí odlišné firmy. Moje sestra i matka mají také hypofunkci, matka je fyzicky v pohodě, bere půlku (25 mg denně) a i bez medikace nějaké vážné potíže neměla, sestra má problémy s váhou, nevím jakou užívá dávku. Ale já myslím že tu tloušťku vůbec nemá z toho, žije hodně nezdravě, stravuje se nepravidelně, má stresující a fyzicky náročnou práci, myslím že jí hlavně večer... takže ona bude ten klasický případ kdy se tloustne "z hladu".

    Já s tím letroxem nějaké vážnější problémy neměla, ale jak říkám tak bych se radši pokoušela celý problém vyřešit a ne jen tlumit příznaky. Ještě mě tak napadá že jak tu píšete o tom tlustém krku, tak ten já vůbec nemám ale vlastně mi došlo že jsem ten letrox vysadila hlavně kvůli tomu že jsem měla po 3 měsících užívání dojem že se mi ta štítná žláza zvětšila a že ztvrdla... Po vysazení před dvěma měsíci se můj krk zase vrátil do normálu.

    Autoimunitní "zánět" šž mi diagnostikovali na podzim 2008 po sérii stresových událostí, vlastně moje první cesta vedla na psychiatrii protože jsem měla dojem že to co se mi děje je deprese. Ona to deprese byla, ale vlivem toho že mi začala blbnout právě štítná žláza. Takže psychiatrička mi doporučila vyšetření u mé praktické lékařky, ta mi udělala odběry krve a zjistila se ta autoimunita a hypofunkce. Bylo mi prakticky zakázáno chodit do práce která mě tenkrát hodně stresovala, takže jsem s tím byla i na neschopence... Autoimunitní zánět se zjišťuje vyšetřením krve, vyšetřují se hodnoty Anti-TPO, TPO Ab... Já měla tuhle hodnotu na podzim 2008 asi 250 j, letos v březnu už 870 j.... Vlastně jsem celou dobu doufala že ten zánět zmizel změnou práce za méně stresující a změnou životního stylu, takže mě docela překvapilo když jsem se dozvěděla že se to "zhoršilo". Tyhle protilátky se při prvním vyšetření u endokrinologa nebo u praktického lékaře většinou zjišťují...

    S jódem to mám podobně v tom že mi bylo doporučeno ho nedodávat více než ho je ve stravě., údajně to tu žlázu "vyčerpává"
    MANXX
    MANXX --- ---
    CYLAH: Jo, ten tlustej krk mě taky dost štve.
    Já brala spoustu let Euthyrox. Pak mi ho ze dne na den vysadili a nasadili jen Jodid. Ten jsme brala další řádku let, pak usoudili, že už nemám brát ani ten a posledních pár roků jsem bez léčby, jenom pod kontrolou. Kromě častý únavy bez příčiny žádný příznaky nemám, ale je teda pravda, že co jsem bez medikace, jsem hrozně přibrala :-/
    NENUPHAR
    NENUPHAR --- ---
    CAMELLA: no já jsem pochopila že struma se dá léčit, kdežto prostá hypofunkce popřípadě kombinovaná s autoimunitou tak s tím se mnoho dělat nedá. Podle lékařů nemám nedostatek jódu, naopak mi bylo doporučeno to s ním nepřehánět, hlídat obsah v minerálkách a tak.


    taková jedna kosmetická věc která mi vadí docela hodně jsou výrazné kruhy pod očima, prý to k hypofuncki patří :/
    NENUPHAR
    NENUPHAR --- ---
    Zajímalo by mě zda někdo kdo trpíte hypotyreozou máte problémy s očima? Já doposud problém nikdy neměla, ale v březnu jsem se začala po třech letech konečně "léčit" letroxem a objevily se mi zákaly ve sklivci. Což mi příjde zvláštní, s tímhle jsem nikdy problém neměla. Po pravdě nejsem schopná říct jestli jsem si toho nevšimla dřív, nebo jestli se to objevilo až skutečně po tom letroxu. S jistotou vím pouze to, že loni v listopadu jsem tyhle zákaly ještě neměla a všimla jsem si jich až letos na jaře současně se začátkem užívání letroxu. Vím že vstřebávací procesy ve sklivci nějak souvisí i s jódem a vážně netuším jestli se mi zákaly objevily protože hypofunkce nebo protože užívání letroxu. Mimo jiné mi po letroxu otékaly nohy, ne nijak moc, ale poznala jsem to. Teď čekám na oční vyšetření které by snad mohlo odhalit příčinu, zabránit zhoršení a uvidím jestli se s tím dá něco dělat krom vitrektomie .) Zatím to není nijak vážný ale je to obtěžující.


    POIROT: tvůj stav asi trochu znám, u mě to není tak vážné, prakticky klinicky jsem na pohled uplně normální a zdravá ač krevní testy říkají opak.
    S únavou se potýkám prakticky neustále stejně jako s nepříliš dobrou náladou. Nejhorší je to v zimě, celkově teplejší okolní prostředí mi hodně pomáhá stejně jako potravinové doplňky typu guarany či kofeinu v tabletách, které teď neužívám protože dávám ty čínské byliny.
    Chronický zánět neznám, já mám autoimunitu která se prý bude postupem času zhoršovat, takže doufám že se mi to podaří nějak vyřešit a zastavit a stabilizovat se, než se mi to pustí do kloubů, slinivky, nebo CNS ;)
    POIROT
    POIROT --- ---
    No... on by to taky klidně mohl být nějakej Japonskej adminrál.
    NENUPHAR
    NENUPHAR --- ---
    POIROT: já znám jen kawasaki syndrom a ten nemá se štítnou žlázou moc společného a vyskytuje se u dětí ;)
    POIROT
    POIROT --- ---
    Hashimotova tyreoiditida
    POIROT
    POIROT --- ---
    Nevzpomínám si, jak přesně se ten můj syndrom jmenuje, ale připomíná mi to nějakou Japonskou motorku. :-)
    POIROT
    POIROT --- ---
    S hypofunkcí se peru uždeset let. Přidal se k tomu i chronický zánět. Nikomu to nepřeju. Beru 2x100 letroxu denně. Apatie, únava , špatná paměť, deprese jsou mými souputníky. Uvítám každou radu.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    já jsem měla problémy s hypofunkcí od mala, asi 10 let jsem brala léky, nejdřív jod+thyroxin, poté už jen thyroxin...asi od 15 let jsem vyléčená (nebo v remisi), chodím jednou za čas pro jistotu na kontrolu.
    Moje máti měla před časem větší nález (také hypofunkce, měla docela velkou strumu) a klasickou léčbou se to v pohodě upravilo (během několika let), bere tedy stále thyroxin, ale nižší dávku než dříve a bez problemu.
    NENUPHAR
    NENUPHAR --- ---
    SLAPPY: thyreotoxikozu nezávidím, to je snad ještě o něco málo větší problém než ta hypofunkce. Doporučit ti bohužel asi zatím nemůžu nikoho, léčím se teprve krátce a nevím jaké to bude mít výsledky, spíš čekám že se tady třeba objeví přímo někdo kdo se léčil delší dobu popřípadě nějaký terapeut tčm či homeopatie.
    SLAPPY
    SLAPPY --- ---
    Mam slusny rodinny dispozice (mama, tata, babi), pred nekolika lety jsem byl u lekare, ze pry docela dobry. Letos znova a vysledek: thyreotoxikoza, lehce zvysena funkce. Pred rokem jsem zjistil, ze spatna psychika a nizka telesna vaha s tim muzou souviset, tak jsem sel k homeopatovi, ktery mi udelal poradnou diagnozu a homeopatika dost pomohly, do toho jsem pak zacal brat thyrozol od toho alopata. Na jare pak bylinkova kura (karbinec, svída, aronie). Planuju navstevu k cinskemu ci ayurvedskemu lekari. (Doporuceni?)
    NENUPHAR
    NENUPHAR --- ---
    Chtěla bych zde diskutovat o problémech především se štítnou žlázou, ale případně i o jiných hormonálních onemocněních a obtížích. Zde na nyxu asi takto zaměřené auditko doposud nebylo přestože se počet onemocnění endokrinního systému - především štítné žlázy zvyšuje.

    Já sama vím o svém autoimunitním zánětu a hypofunkci šž asi tři roky, ačkoliv vzniklo pravděpodobně ještě dříve, údajně prý vlivem stresu.
    Doposud jsem se s vyjímkou několika měsíců neléčila, protože mi byla klasickou medicínou nabídnuta pouze varianta "substituce hormonů a čekání až autoimunita žlázu zcela zničí"
    Protože mi ale onemocnění znepříjemňuje život ( únava, bolesti kloubů, špatná nálada, horší paměť ) tak jsem se rozhodla zkusit léčbu alternativní čínskou medicínou kdy jsem absolvovala několik terapií akupunkturou a v současné době užívám byliny. Se svým klasickým lékařem endokrinologem jsem se rozešla ve zlém, neschvaloval moje rozhodnutí s tím, že je to hazard se zdravím a že určitě budu brzy těhotná a chci porodit zdravé dítě (podotýkám že dítě neplánuji a že jsem mu to i říkala)

    Budu ráda pokud se tady objeví vaše příspěvky ve kterých popíšete co vás trápí, zda se léčíte či nikoliv, kontakty na endokrinology akceptující alternativní léčbu, popřípadě pokud se vám podařilo náhodou problém definitivně vyřešit tak různé rady a doporučení na lékaře či terapeuty.
    :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam