• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KROTITELUdírna - jak na to, recepty a osobní zkušenosti s uzením
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    Nejak to tu nezije, snad neni mrtvo.


    Mam zcela neurcity a asi i debilni dotaz.

    CHCI UDIRNU! a asi ji budu muset stavet, protoze zadny kupovani me moc nebavi :-) Jsou nejaky zasadni veci co delat, co nedelat, co nutne poridit? Zahrada je an to velka, s nejvetsi pravdepodobnosti t bude u ohniste, takze v rovine. ale teoreticky mame i svah do kteryho by to slo zakopat... Ale to spis ne (je to pomerne daleko od domu uz. ac na pozemku porad)

    Diky predem vsem!
    KRSA
    KRSA --- ---
    KOCOURR: tvl jak to tady o tom kuřeti čtu tak přes sliny v puse nevidím. jdu se hned někam najest!
    chlazení naloženého masa je zajištěno, tak pak dám vědět jak jsem dopadl. vezmu to trochu z gruntu, protože maso z posledního uzení mělo takový úspěch, že když jsem před pár dny pustil ven info o letním uzení mám objednávky tak na 150 Kg masa! :)
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KRSA: Loni jsem udil o dovolený v první polovině července...nevidím v tom problém ;-) Hlavně mít maso naložený v chladu a hlídat, ať se roztok neskalí (jakmile se začne zakalovat, tak okamžitě vyměnit).
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Tak v sobotu jsem poprvé vyudil kuře a můžu vřele doporučit, udil jsem bukem, kuře jsem neměl čas dopředu naložit, takže jsem ho jen nasolil a cca každou hodinu potřel směsí oleje, koření a česneku (celková doba uzení 5 hodin). Prsíčka jsem vyřízl, kdosi mi poradil, že by mohla být moc vyschlá, ale příště to zkusím i s nima, protože kuře bylo překvapivě šťavnatý, křidýlka se jen rozpadaly...
    KRSA
    KRSA --- ---
    zkoušeli jste někdo udit přes léto? chystám se na to v srpnu, tak pokud máte nějaké tipy a triky tak sem s nimi. díky
    T_MAX
    T_MAX --- ---
    KRSA: Myslim že svíčková bude zbytečně málo šťavnatá, ne? Minimálně zbytečně drahá a vklidu nahraditelná pleckem, nebo kýtou.
    SCHEJBITCH
    SCHEJBITCH --- ---
    Ahoj! Soubor z nástěnky je již smazán... Někdo kdo by mi ho mohl poslat? :D Díky!
    KRSA
    KRSA --- ---
    máte nějaké zkušenosti s uzením hovězího? před velikonočním víkendem se chystám znovu udit a chtěl bych si zaexperimentovat. viděl bych to na hovězí svíčkovou..
    KRSA
    KRSA --- ---
    Takže vážení, uzení byla pro mě opět cenná zkušenost, která dopadla. Nepíšu naschvál jak, protože :
    1,venku bylo celý den průměrná teplota -10 až -5
    2,Zahřívali jsme se v chatě, která není stavěná na zimní rekreaci, takže bez zásob kvalitních a prověřených tekutin by přežití bylo mizivé.
    3,maso se vyudilo luxusně, ale větší půlku - Krkovičku se podařilo docela hodně přesolit, takže je slané jak sviňa a řeším jestli ho ještě povařit ať se dá jíst - případně ho budu muset darovat do mé oblíbené hospody, jako vánoční dárek pro štamgasty k pivu. což by hospoda určitě uvítala,neboť se zvýší průtok piva.
    Bůček kupodivu tak slaný není a je skvělý!
    4.dřeva bylo dost. spálili jsme cca 1 kubík sypaného buku a to jsme topili od 7hod do 22hod.
    5.Potěšil mě sýr v punčoše-teda silonce, který byl skvělý!!
    6.Vzhledem k výše uvedenému, jsem se rozhodl, že po novém roce jdu do toho znova a tentokrát to bude na jedničku!!!
    a na závěr fota pro inspiraci:

    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    KOCOURR: pokud nemáš udírnu na tunu masa :))
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KRSA: nebude to málo :-), tohle by fakt stačilo minimálně na týden a víc...
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    KRSA: budeš udit týden??
    KRSA
    KRSA --- ---
    mám ještě jeden dotaz, kolik jste spálili dřeva při uzení? mám zhruba 1,5 kubíku bukového dřeva, pak něco málo z ovocného - jabloně a nevím jestli to nebude málo..
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    TROX23: jasan
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KRSA: hele docela dobře, jen je potřeba pokusit se zabalit ten sýr tak, aby až se nahřeje, nebyl po obvodu punčochy, ale pěkně vcelku v kuličce. mě se to povedlo tak napůl, to co bylo po obvodu punčochy se jíst v pohodě dalo, aby bylo to dost vysušený, ten zbytek byl v pohodě a dost jsme si pochutnali (trochu jsme to prošlikovali česnekem a neuškodilo to ;-) )
    Bohužel na slibovanou fotodokumentaci jsem byl línej, tak třeba příště...
    TROX23
    TROX23 --- ---
    KROTITEL: tak doufam ze das vochutnat cive :)
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    KRSA: pak nahoď fotku jestli si to neměl zkažený :D

    já budu udit tak 23. prosince. už je týden naloženo.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    KRSA: kurna to ti preju, pze to planuju az pristi rok :(
    KRSA
    KRSA --- ---
    KOCOURR: sýr v punčoše to je inspirace :) jak to dopadlo?
    KRSA
    KRSA --- ---
    koupil jsem zahradu, kde zůstal zděný uzák po předchozím majiteli,sice bez dveří,které místní magneti odvezli do šrotu a které jsem musel dodělat. Včera jsem naložil do rychlosoli maso krkovičku + bůček a 8 mého o víkendu to jdem s bandou vyzkoušet. Snad to vyjde :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam