k těm perlám, pravý perly vržou o zuby, pravý jsou mořský a říční rozezná přesně od sebe jen odborník, ale barevný perly pravý jsou jen mořský, u říčních je to povolená ůprava ale musí být na to upozorněno.
když budete chtít koupit mořský perly na etsy, chce si to projít spoustu prodejců a uděláte si obrázek samy, jsou hodně drahý, Pár příkladů - cena jedné přirozeně zbarvené černé tahitské perly se v závislosti na váze, tvaru a kvalitě vybarvení a lesku pohybuje od patnácti dolarů nahoru. Pokud jich koupíte celou šňůru za deset, je to divné. Stejně divné jsou i "pravé mořské perly" dokonalého kulatého tvaru v cenově dostupných relacích. Bývají buďto totálně falešné (poznáte podle vrypu), nebo to jsou dokulata vybroušené kousky schránek perlorodek (také poznáte vrypem). Druhá forma nápodoby je přípustná, ale musí být uvedena. Pravá perla vzniká ve vrstvičkách, stejně jako cibule. Přírodní, přirozeně vzniklé perly jsou velká vzácnost a cena tomu odpovídá. Proto se běžně uměle pěstují, což není samozřejmě problém. Jen se setkáte se spoustou omylů a nejasností ohledně jejich pojmenování. Například perly Biwa mají svůj název odvozený od japonského jezera Biwa, kde se pěstují - Biwa perly, dovezené z Číny, jsou pitomost a podvod. Narazila jsem na jeden poměrně legrační omyl prodejkyně, která nabízela překrásné barokní perly pod názvem Nukleární perly (!) s poznámkou, že sice neví proč, ale těmto perlám se říká nukleární - nedomnívá se ale, že by byly nebezpečné, protože jsou zakoupené legální cestou... Skutečně nebyly nebezpečné, jednalo se totiž o perly nukleované - tzn. vypěstované metodou, kdy se vloží nukleus - dokulata obroušené tělísko - do schránky perlorodky a tak dále... určitě znáte druh perel, mající tvar kříže , obdélníku nebo mince - je to tentýž případ. ... Tudíž, plánujete-li nákup perel, čeká vás dobrodružství.
hodně úprav se pozná na řezu perlou
Jen ještě pár slov k jejich údržbě - perly nesnášejí pot, kyseliny, tuk a parfémy. Je tudíž potřeba je vždy pořádně očistit (nepoužívejte hadříky, určené k čištění šperků, pokud na nich není uvedeno, že je perly snesou - mohou totiž narušit jejich povrch a tím je připravit o lesk). Pokud používáte parfém, snažte se je nepostříkat. Z vlastní zkušenosti doporučuji hadříky z mikrovlákna, určené k čištění optiky.
tady jsou vidět pěkně řezy na dvouch černých a jen řůžovobéžové, samozřejmě mořské