• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MONSIEURLOUPLED (Light-emitting diode) - rady, tipy, řešení a humorné příhody s pájkou
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    No, tady je verze, kde misto praseni zdroje uz pouzivam na spinani vykonovej tranzistor :-)
    [LQ] DIY 3W LED Strobe (using cheap MR16 LED bulb) - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=mP9dSJZ3L1Q
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Pokud nekdo chcete stavet LED stroboskop, tak zkuste tohle :-)
    MR16 3W 210-240LM High Power White 3-LED Bulb (12V) - Free Shipping - DealExtreme
    http://www.dealextreme.com/p/mr16-3w-210-240lm-high-power-white-3-led-bulb-12v-54845
    Chtel sem to vyzkouset a pripojil sem to k atxkovymu zdroji, kterymu sem na spinaci vstup poustel pulsy (na to se da pouzit 555, 4093, 40106 nebo podobny integraky...)
    Vcelku zabava. Dal bych video, ale muj mobil vubec nezachyti ty okamziky kdy je tma (ani kdyz sou delsi nez zablesky) :-D
    BOTRYTIS
    BOTRYTIS --- ---
    TOOMIX: v době kdy jsem jej dělal tak pouze svítil (i s tou piramidou co je v tom albu) ovšem není problém je rozblikat ;o)
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    BOTRYTIS: to jenom sviti nebo i blika? ;)
    BOTRYTIS
    BOTRYTIS --- ---
    Můj létajicí talíř ;o) celé album

    LOG53
    LOG53 --- ---
    QAK: ten wizard znám, ale pro moje použití je to prasárna, odpory nechci, co jsem viděl na instructables, týpci to tam taky jen prasí předřadným odporem na každý string.. potřebuju nějakou real-deal elektroniku :) dost porod něco najít, zjišťuju. ale díky moc!

    LUKAS87
    LUKAS87 --- ---
    tvl, 325 V DC vstupní napětí (usměrněná síť, žejo) a bleje to na mě, že prej je to nepraktický...
    QAK
    QAK --- ---
    ...bude se hodit:

    LED series/parallel array wizard
    LED series parallel array wizard
    http://led.linear1.org/led.wiz

    Instructables - LED channel
    Technology - Leds - How to Make Instructables
    http://www.instructables.com/tag/type-id/category-technology/channel-leds/
    LUKAS87
    LUKAS87 --- ---
    LOG53: nikdy jsem ty CLD nezkoušel, ale zdá se mi to bejt jako neskutečně geniální a jednoduchá varianta k napájení LED.
    efektivní to bude stejně jako libovolnej jinej lineární stabilizátor - na CLD bude taková ztráta, aby skrz ní teklo max 20 mA. teplotní koeficient maj zanedbatelnej.
    LOG53
    LOG53 --- ---
    LUKAS87: Jako napěťový zdroj si představuju něco standartního - trafo z GM 12, 24 nebo 48V. O takových diodách slyším prvně (nejsem moc elektro kovaný, jen koníček a pár projektíků), zní to jako dobrý/levný workaround, myslíš, že to bude podobně efejtivní a spolehlivé jako nějaký specializovaný brouk? Jde mi hlavně o nějakou kontrolu/záruku konstantního proudu v těch sériových větvích - ty IC mají i korekci pro dorovnání při změně odběru při zahřátí atd totiž.. Díky moc za odpověď, věděl jsem, že na nyxu budou schopní lidi :)
    LUKAS87
    LUKAS87 --- ---
    LOG53: asi nejlevnější řešení je current limiting diode - například CL20M45. a nebo proudovej zdroj s LM317.
    otázkou je, jaký bude mít parametry zdroj, kterym to budeš krmit.
    LOG53
    LOG53 --- ---
    čau, snažím se rozlousknout způsob řešení velkého sériově-paraleleního pole LED (cca 600 kusů), nemůžu se rozhodnout pro vhodný proudový zdroj, chtěl bych něco stabilního, nějaký current regulator s korekcí proudu v každé sériové větvi, nepůjdu do žádných odporových nebo mosfetových bastlíren.. někdo tip na nějaké zapojení s broukama od MAXe, Linear Technology nebo Texas Instruments (TLC592x)? Případně nějaký jiný spolehlivý způsob? Schéma? Jedná se o standartní super bright LEDky @20mA. Díky moc!
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    TOOMIX: chybí ti tam "tohle doma děti nezkoušejte" zkus si propočítat tepelný ztráty toho obvodu.
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    CHAOTICROMAN
    CHAOTICROMAN --- ---
    Taky teď řeším high power LED osvětlení.

    Jak to má víc než pár stovek mA, musí se stavět proudový zdroj, páč napěťový úbytek dost kolísá. Já dělal nějaké pokusy s tranzistory v lineárním režimu a proud reguloval zpětnou vazbou a operákem, ale to není moc dobré, páč tam všecko začne dost topit při proudech nad 1 A.

    Zdá se, že nejlepší bude buď použít specializovaný IC, LED driver, ale ty jsou dost drahé, nebo modifikovat spínaný zdroj, což bude asi má cesta...

    Pokud to má proud do těch 350 mA, použijte nějaký klasické proudový zdroj.
    LUKAS87
    LUKAS87 --- ---
    TOOMIX: to je dost blbý řešení, především s ohledem na C1 a jeho namáhání (viděl sem jich pár v takovymhle zapojení skořelejch, vypadá to opravdu hezky)
    mnohem lepší řešení je tohle http://www.soselectronic.cz/?str=940 (eventuelně doplněný o seriovou tlumivku).
    NTSHADOW
    NTSHADOW --- ---
    TOOMIX: ja prave jsem take zastance spise tech vysokosvitivych ... doma mam prave takto osvetleno vsechno a zatim spokojenost, ale nezkousel jsem nikdy ty "zarovky" s vetsim poctem diod... a co stmivani? zatim vse v pohode? nepraskla vám zadna? já stmívám a zatim vse OK...
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    NTSHADOW: :P

    ja bych zvolil vysocesvitive LED s vetsim rozptylem ;)
    NTSHADOW
    NTSHADOW --- ---
    NTSHADOW: jaky je vas nazor na ty vysoce svitive led nebo je opravdu lepsci to nahanet poctem min svitivych led?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam