Právě jsem dokoukal
video s rozborkou tzv. "Dubai bulb", což je diodovka vyráběná Philipsem pouze pro Dubai. Dosahuje jednak cca dvojnásobnou efektivitu přeměny na světlo oproti bežné Philips ledkovce, jednak má mnohem, mnohem delší výdrž. Dosahuje toho použitím většího počtu diod pod menším proudem.
Když se dívám na to schéma, tak pro někoho, kdo se tím zabývá by to nemělo být zas tak složité replikovat - viděl jsem lidi nacpat mnohem víc součástek na mnohem menší plochu...
Možná i vylepšit, protože tipuji, že Philips použil "minimální možnou kvalitu" součástek ve snaze ušetřit každý cent...
A říkám si, jak náročné by asi bylo nasázet třeba 120 takových vláken kolem nějakého středového disku s elektronikou, která by jednak řešila balancing á la DubaiLED, jednak - což už by imho bylo komplikovanější) třeba umožňovala v předem daném (klidně napevno) pořadí odpojovat vlákna a tím fingovat stmívání mezi plným světlem (120 vláken / 30 W / 6000 lumenů) a třeba 25% ( 30 vláken / 7,5 W / 1500 lumenů)...?
O kolik by asi efektivitu zhoršilo nahrazení stávajících vláken (120x21 diod) kratšími vlákny (třeba 360x7 diod) a tím plynulejší falešná stmívatelnost?
A o kolik by efektivitu zhoršila konstrukce umožňující jednoduchou výměnu vláken?