• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    XAJA
    XAJA --- ---
    WRONSKI: no, ja tiez nemam rada tieto megafirmy, obvykle bravame z lokalnych pil, od tohoto roku uz teda susime sami. ale parkrat sme brali drevo, ktore nebolo u obvyklych dodavatelov dostupne v momente, ked bolo treba a bolo v poriadku, v ramci toho, ako vyzeralo a chovalo sa v momente spracovania a montaze. bol to orech, dub a buk, raz tusim aj borovica.

    do zakulisia som teda nikdy nevidela, ale bola som v tom, ze vozia uz ususene (prepravne naklady, naco platit za vacsiu vahu) a tu dosusuju len na pozadovanu vlhkost pri jej zvyseni po preprave, medziskladoch, a tak.

    odporucila som ich, lebo si myslim, ze je to lepsie riesenie (v zmysle zaobchadzania s drevom) ako nejaky baumax ci obi.
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    Já musím naopak před Jafholzem varovat. Když jsem v jedné pobočce viděl, jak sušení zrychlují na polovinu času, byl bych s nákupem opatrný.
    MOMENT
    MOMENT --- ---
    XAJA: dekuju, uz se na to divam
    XAJA: ani jedna z tech dilen nevyrabi (neprodukuje) vlastni vyrobky, ve slova smyslu: nenakupuje nove drevo.
    XAJA
    XAJA --- ---
    MOMENT: druha moznost je popytat sa v tych dielnach, co si spominal - vacsinou ma kazdy stolar svoje zdroje, odkial odobera, mozno ti sprostredkuju alebo doporucia.
    XAJA
    XAJA --- ---
    MOMENT: neviem ako u vas, ale u nas je celkom stavka na istotu jafholz. mavaju kvalitne rezivo, dobre vysusene, dobre skladovane. je sice drahsie ako z malych lokalnych pil, ale zase mas mensi odpad. obcas od nich berieme, ak zhaname nieco narychlo, co nemaju na obvyklych miestach a pride mi, ze ak nemas skusenosti, resp. nevies presne, co chces, tak ta tam neoklamu. ak mas moznost opracovania v okoli, rezivo tam zozenies ake chces. mozno maju aj opracovane, ale po tom som sa nikdy nedivala, takze neviem.
    http://www.jafholz.cz/produkty/dyha/rezivo tak maju aj hoblovane, narezu ti na mieru, ako sa divam.
    MOMENT
    MOMENT --- ---
    ahoj, zrovna JOSEF_K: se dotknul tematu, ktere me ted zajima.

    budu porizovat drevo na konstrukci podia (vlastne patro, ale ve vysce okeniho parapetu) u me v byte (stary zizkovsky cinzak, vlhkost nikterak nizka)

    melo by udrzet 2,5 cloveka stabilne a narazove treba 6 a konstrukce bude mit ruzna specifika kvuli pristupnosti do spodnich prostor, odvetravani pod futonem a rostu nad vafkama.
    hlavne ty vafky jsou krucialni; budou zpusobovat, ze v urcite casti bude drevo zahrivane. vymyslim konstrukci s ohledem na to, takze ten problem se snazim co nejvic minimalizovat.

    potrebuji hranoly/fosny a prkna a to nejlepe rovnou hoblovane, ale mam k dispozici jednu malou truhlarnicku hned na dvore a vetsi stroje o ulici vedle, jenom bych rad usetril cas.

    co jsem se koukal na internetu, tak jsem narazil na nejake firmy, ale tusim, ze bez zkusenosti s nakupem dreva se dost mozna dostanu do nejakeho nesmyslu.

    nemate nekdo, prosim vas, prave tyhle zkusenosti? za vhodne drevo rad zaplatim vhodne penize, nepotrebuji nutne setrit kazdou korunu, delat to z dubu ale asi taky nepotrebuju, pokud to z nejakeho duvodu nebude jedina spravna cesta :)
    GREGI
    GREGI --- ---
    Jakej skanzen?:) u nas kde bydlim jeden je tak me to jen zajima;))
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    JOSEF_K: Térem se natírala konstrukce pod terasou, ředil ho lněným olejem, aby to nebylo tak tmavý. Pár dní to bylo docela cítit.
    Benáckej štuk neumím, bude ho tam dělat nějaký subdodavatel, já umím marocký štuk, leštěné japonské otsu a hliněné omítky :) Klidně pošta, kdyby ses chtěl na něco zeptat.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    LINKOS: Fotky nahoď, to jsem zvědavej. Jinak tér je fajn a chrání fakt pěkně. Ale je opravdu hodně aromatickej (je to prakticky vypálená smůla ze zbytků jehličnatýho dříví, takže smrdí kouřem, terpentýnem a smůlou) a hodně barví. Tungový olej vytahuje kresbu, ale je takový medový a barvu dost ovlivňuje. On i ten vosk bude vidět, protože když ho naneseš za tepla, tak čelní dřevo ho nasákne klidně cenťák hluboko, což je na podélném dřevu vidět. A z čeho děláte benátskej štuk? To mě zrovna hodně zajímá. (klidně do pošty, zedničina sem moc nepatří:)).
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ono hlavně šlo aby se zachoval přirozený vzhled dřeva, aby zešedlo atd, proto sme nechtěli barvu od osma.
    Se seříznutím sme počítali, jen sme si nebyli úplně jistí čím to ošetřit, zkusíme tedy ten nahřátý vosk. Protože se budou natírat jen špičky, nebylo by to asi ono natřít to térem, nebo tungovým olejem, kvůli zbarvení.
    Díky všem. Tu publikaci si proštuduju až bude trochu času.
    Ještě máme rozdělaný dřevěný stropy, prkna budou opalované a natřené lněným olejem, to dřevo vypadá takle pěkně, tak jsem zvědav jak to bude vypadat v kombinaci s benátským štukem na stěnách, možná nasdílím fotky.
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    LINKOS: Nebo tady je jako hodně tradiční dřevní tér, zkušenost nemám, zkus prozkoumat: http://www.cestadreva.cz/page/obchod/prirodni-oleje-na-drevo
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    tady by mohli psát něco zajímavýho o tradičních metodách, když je to ten skanzen - http://www.npu.cz/download/1204893368/met21ochrdrev.pdf
    DEEJAYY
    DEEJAYY --- ---
    jj OSMO je jasná volba LINKOS: klidně dej vědět, něco vymyslíme ;)
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    LINKOS: Chápu dobře, že ti jde o vršky kůlů? Včelí vosk není špatná varianta (rozpustit teplem a natřít), ale hlavně ty vršky kůlů seřízni do šikma, aby voda stejkala. A půjde i ten olej, lněný na exteriér moc není, ale tungový prý ano. A jestli na přírodnosti netrváš, tak OSMO na venkovní terasy.
    VINC
    VINC --- ---
    LINKOS: Děda dělal plot, ničim nenatíral vydržel 40 let, my jsme dělali plot a po 10ti letech vypadá jak ten po 40ti. Dřevo skoro stejný:)
    Někdo natíral plot vyjetym olejem, možná kombinace vosku a nějakého oleje by mohla fungovat dobře...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    zdravím, měl bych dotaz. Děláme teď ploty do skanzenu, všechno to je dřevo na dřevo, oloupáno pořízem. řešili jsem čím nejlépe ošetřit vrchní čelo dřeva, chceme to napustit včelím voskem. Je to dobrý nápad? Máte s tím někdo zkušenosti, případně existuje lepší varianta?
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    GHOSTDOGG: těžko říct. Když si kupuju řezivo, tak těch 8% má. Ale může to být blbé skladování, to udělá hodně. Nicméně byla by to lepší varianta než nedosušený dřevo těžený letos v červenci.
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    JOSEF_K: Ideální postup to sice není, ale obávám se, že naprosto bežný:(
    JPI
    JPI --- ---
    JOSEF_K: Díky moc. Vlhkoměr bohužel nemám.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    JPI: To skutečně na zamodrání vypadá, ale bohužel velmi podobně vypdají některé plísně z rodu Aspergilus případně Mucor. Pravda je, že zamodrání kromě estetiky nic nenarušuje, dřevo je furt stejně pevné a zdravotně nezávadné. Nicméně tak jako tak to není zrovna ideální postup. Dřevo by se mělo těžit v zimě. Standardně by se mělo dosušovat na osm procent vlhkosti, přičemž v interiéru ještě občas doschne (např. u mě v bytě je hodně sucho a dřevo mi vyschne na 5-6%, tedy tak málo, že už vlhkoměr má problém to změřit). Už při těch osmi na omak fakt necítíš, že by bylo vlhké, to se mi stává u dřeva cca 15-17% vlhkého. Bylo by zajímavé u tvé postele změřit vlhkost, ale vlhkoměr asi nemáš, co? Jestli je takhle vysoká vlhkost a dřevo bylo těženo např. letos, může dojít k tvarovým změnám nebo praskání, zejm. když teď začala topná sezóna a vysychání bude hodně rychlé. Uvidíš tak v horizontu měsíce.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam