• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo 🪓
    EMK
    EMK --- ---


    SASOS
    SASOS --- ---
    URPUTNIK: za těch 500-600kč je to hranice narovnanych špalků co se vejdou do objemu 1m3. V baubau je to cena za špalíky nářezané a narovnané (prm prostorový rovnaný metr). Ceny co jsem ti tu napsal jsou běžné tržní ceny. Co si za to řekneš ty je už tvůj boj.
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    EMK: jsem nejakej natvrdlej :-) ty ceny, co tu padaj, to je cena, kterou by si za to rekl trzni prodejce', nebo tip na cenu, co si mam rict ja?

    SASOS: za 1 prms?
    EMK
    EMK --- ---
    URPUTNIK: jo plnometr teda jako kubík.
    EMK
    EMK --- ---
    URPUTNIK: tak to mysli s prostorový metr vyrovnaný. Čili prmr.
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    EMK: plnometr je bez mezer :-) a tou cenou myslis 'trzni', nebo tu, co bys dal ty?
    EMK
    EMK --- ---
    URPUTNIK: co je plnometr? Já bych to bral spíš jako prostorový metr a v pripade špalků sypaný prm.
    Cena bude nejspíš kolem litru za prms.
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    A kolik je tech listnatych spalku, za tuhle cenu?
    SASOS
    SASOS --- ---
    URPUTNIK: 500-600kč za nařezaný listnatý špalky, alespoň tak to počítají u nás městské lesy. Není to štípaný ani sušený. Jinak baubau tuším počítají kolem 1200-1300Kč prm
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    Zdravím, mám na zahradě hromadu jasanových špalků.. Tipuju že jsou ho tak 3 plnometry.. Je to 3roky od pokácení, ale moc chráněný to nebylo, dřevo je stále ok, ty v kontaktu se zemí taky, byť z uvolněné kůry jim rostou houby.. Soused má velký kotel a že by s tím chtěl v zimě topit.. Jakou cenu to má? Já bych řekl max 5tis.. Jsem pod tržní cenou, ale kvalita je o dost horší..
    EMK
    EMK --- ---
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Ahoj, nemáte náhodou někdo přístup k zajímavě tvarovaným kulatinám? Rád za ně zaplatím. Stačil by mi proužek 5-10 cm. :) Za případné info do počty předem tisíceré díky.

    EMK
    EMK --- ---
    EMK
    EMK --- ---
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    ZATAMOKO: Kantovka je dobrá volba. Dobře drží, nehýbe se a taky se s tím fakt dobře dělá. Velká výhoda je, že když tu dlaždici potřebuješ zúžit, tak prostě kudlou přeřízneš tu izolepu a uloupneš si tolik špalíků, kolik potřebuješ. V bytě jsem kvůli hluku docela ocenil, že se toho maflem musí řezat půlka ve srovnání s jinými dřevěnými krytinami.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    JOSEF_K: nj, proto jsem tu, abych se vědomostně obohatil :)
    Každopádně díky za nasměrování.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    GHOSTDOGG: Co si vzpomínám, tak na přímý styk s potravinami osmo není. Ale jsem to tak dva roky, co jsem to řešil. Nasvědčovalo by tomu, že je suchý druhý den. To si bez sikativ moc neumím představit, přičemž sikativa jsou na bázi těžkých kovů. Mám taky vyzkoušeno, že osmo do druhého dne spolehlivě vytvrdí i surový lněný olej, když se použije jako základní nátěr. Všechno do kuchyně beru čistým lněným olejem nebo sušenou fermeží. Vařená fermež je blbá, jeden chemik mi vysvětloval, že tím vařením tam vzniká cosi ne úplně zdravého. Chemicky sušená fermež je špatná ze zjevných důvodů.

    ZATAMOKO: To není zrovna moc chytrý nápad. Dřevo zkrátka pracuje, pro začátek si vystačíš s tím, že se mění jeho šířka, nikoli délka. Děje se to vždycky v % šířky. Tzn. sesychání na špejli je neznatelné, na kmenu znatelné velmi. Když uděláš podlahu ze spárovky, tak bude sesychat po celé šířce, což může v roce v závislosti na topné sezóně dělat centimetrové změny. V závislosti na tom, jak bude chycená k podkladu může dojít k podélnému roztržení desky, utržení od podkladu atd.
    Řešením je to, co popisuje DOKKTOR:, akorát to není spárovka. Navíc ty desky na kuch. linky jsou vesměs ještě ke všemu délkově napojované. Ta krytina se jmenuje kantovka. Prodává se to v takových "dlaždicích", které jsou tvořené nasucho sesazenými špalíky a je to přelepené izolepou. Ty dlaždice se celoplošně lepí k podkladu, pak se to obrousí, čímž zmizí izolepa, a případně přetmelí. Výhoda je, že sesychání/bobtnání se děje jen na úrovni každého jednotlivého špalíku, které mají průřez tak 2*2cm, tzn. objemové změny jsou minimální a spáry zůstávají vlasové. Mám to v ložnici už čtvrtým rokem a ani se to nehne.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    DOKKTOR: tyjo, tak to je parádní! Na tom ani nebude vidět bordel :)
    Podklad bude beton nebo anhydrid, ikdyž teoreticky bychom mohli použít i OSB či fermacell. Vše každopádně izolováno od zdrojů vlhkosti.
    Práce mi nevadí, budu to dělat sám jako relax od kompa :) S přebroušením a lakováním počítám.

    Btw. nešlo by místo tmele použít PU stěrku, která by do případných spár zatepkla?
    Kde se takové špalíčky/odřezky dají sehnat?
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    DOKKTOR: čili defacto spárovka, ale lepená po špalíku přímo k podlaze.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    ZATAMOKO: ono pokud to bude taková ta spárovka ze špalíků, jak se z toho dělají kuchynské linky, tak ta by se asi moc kroutit neměla, pokud to z jedné strany nebude extrémně vlhnout. když si necháš přesně nařezat ty spoje, tak asi vpohodě. známý si ted dělal podlahu z takových (tuším dubových) špalíčků, odžezků. lepí se to přímo na podklad, vypadá to fest dobře, je to hodně levný materiál, ale zas je to pracné na položení, tudíž dražší práce a musí se to přetmelit. neco jako
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam