• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    JOSEF_K: Díky. Začíná se mi to pomalu skládat :), stačí čekat a číst.
    Takže český (slezský, počítám) modřín (nebo akát, pořád jsem ho ještě neviděl naživo), nenatírat ani prkna, ani hranoly. A co trámy, na kterých bude rošt z hranolů? Styčnou plochu mezu nimi a betonem bude trvořit guma (recyklát, dává se pod pračku), ale teď jsem někde viděl natírat trámy nějakým asfaltem nebo něčím podobným…
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    RESTINPEACE: Já ti za sebe nedoporučím sibiřský modřín. Je samozřejmě tvrdší a otěruvzdornější než náš modřín, ale z mých zkušeností se taky o dost víc kroutí a celkově dělá větší bordel. Český modřín na terasu v klidu stačí.
    CUKI
    CUKI --- ---
    RESTINPEACE: Ve Skandinávii mají spíše trend ho nabarvit na rudo :-D
    U modřínu je škoda cokoli na to plácat, ochrana je to spíše kontraproduktivní.
    Styk dřev trpí, tím víc čím je větší plocha. Používají se hlavně různé distanční podložky ala: [ CUKI @ Ekologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč) ]

    Ale základ je také ty rošty dělat co nejtenčí.
    RESTINPEACE
    RESTINPEACE --- ---
    VO_D_KOLEK: na tema terasy jsem mel nedavno rozhovor se znamym. Zrovna dodelal jednu terasu ze sibirskyho modrinu a rikal, ze trend ve Skandinavii je nechavat to drevo zasednout. Na tohle zatim nemam nazor.
    Co me ale zajima je, jak idealne resit spoje svrchni prkna a rostu. Co me totiz nenapadlo, ale pochopitelne je to pravda, je, ze tam kde se drevo dotyka jineho dreva a zatece tam voda, tak tam se drzi vlhkost a casem to zacne hnit. Mate nekdo zkusenost jak to co nejvic eliminovat? Na jare se chystam delat terasu, tak bych v tom chtel mit jasno.

    Jinak kdyby mel nekdo tip na prodej toho sibirskyho modrinu v Praze, tak taky uvitam.
    diky
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    JOSEF_K: stresni late jsou pure primo z pily a jsou zvnejsku,preklizka ma jen lepeny vrstvy,nijak neosetreny. kdovi cim,teda,ale lepsi matros nemam. koupil sem ten svetlicovy olej, litr za kilo, jedlej do salatu :-)
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    MARASAN: Snad všechny oleje, co znám, během zasychání (klidně týdny) docela smrdí a na zdravotní nezávadnost bych si nevsadil bez ohledu na to, jak eko bio ten olej je. Jedlý olej je trochu široký pojem. Spíš by tě mělo zajímat, jestli na vzduchu vysychá, tj. tuhne (např. slunečnicový ne, řepkový z hlavy nevím, lněný ano, přičemž jedlé jsou všechny). A jestli to nechceš mít extra jedovatý, tak bych zvážil, jestli překližka, která má v sobě tunu lepidla, je ideální matroš. A jestli ty střešní latě náhodou nejsou napuštěný fungicidem...
    QUIP
    QUIP --- ---
    MARASAN: V nejhorsim to muzes zkusit natrit olejem, co se pouziva na kuchynske prkenko. Prodava to napriklad IKEA.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    resim venkovni susicku, vyrabim ji ze surove preklizky, stresnich lati atp. Je to na jidlo a bude v tom dlouho a bude v tom teplo, takze to nechci natirat zadnym svinstvem maximalne olejem. Proto se ptam : normalni jedly olej se asi vystaveny v teple na slunci zkazi, nebo ne? Je to drevena krabice na nohach, ktera se uklizi dovnitr, kdyz se nepouziva, tak jestli ma vubec smysl na ni neco patlat?
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Nastesti to neni pro me, takze nemusim delat vic jak 1 kus. To by me asi taky zabilo, protoze jsem na tom stravila docela dost casu.
    Pasovani te nohy si uz udela zadavatel. Navic je to pod uhlem, takze bude mit jeste docela praci. Noha je o pul cm delsi, to si taky bude muset upravit. Pekne bylo, ze muj soustruh ma papirove 45 cm pracovni prostor a tohle ma 47 cm. Cast koniku musela byt mimo loze.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    WEWERKA: Hodně dobrý. Z toho mě vždycky trefoval šlak, když jsem to musel dělat:))
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    WEWERKA:to me bavilo taky, akorat pak dopasovavat ten cep aby to trcelo spravne uz bylo grrr.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    JOSEF_K: Diky. Od oka resp. suplerou.
    KALIF_WH: Ten suk pri odrezavani z fosny nebyl vubec videt, objevil se az na hoblovce.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    WEWERKA: Pěkná práce. Obrysová šablona, nebo od oka?
    KALIF_WH
    KALIF_WH --- ---
    WEWERKA: téměř dokonale, být ten suk o 2cm výš bylo by to úplně
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Dnesni job na soustruhu - kopie puvodni nohy. Chytani originalniho rozmeru je zabavne :)

    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    DACELO: Díky, to už asi vím :)
    Ale tam to něčím natírají, nebo ne?
    DACELO
    DACELO --- ---
    VO_D_KOLEK: Akát se používá na dětský hřiště, fotek mrtě :)
    https://www.living.cz/postavte-detem-hriste-prirodnim-duchu/
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    MODŘÍN x AKÁT
    Vybírám dřevo na terasu (prka + hranoly na rošt, ty bych rád použil i k obložení stání na kola atd.), do užšího výběru se dostal modřín (sibiřský nebo slezský) a akát, rád bych je neošetřoval.

    Jsou tato dvě dřeva někde v Praze nebo okolí k vidění? Ideálně už ošlehaná větrem a deštěm.
    Všude se píše, že modřín zešedne (to si představit umím, asi jsem to i viděl), a že akát zůstává hnědožlutý. Ale pořádně to nafotit, to ne :-( Nebo aspoň srovnání s (lakovaným) dubem, bukem a smrkem, to mám v oku.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LEGI: Odkud jsi? Měl bych velmi zručného souseda co tohle dělá. Pokud ti nevadí komunikace v AJ, NJ a nebo Holandsky.
    LEGI
    LEGI --- ---
    ähoj, jste tu někdo truhlář, který by byl schopný kompletně vybavit rekonstruovaný větší rodinný dům?
    obložení, vestavěné skříně a další klasické věci.
    případně pošta, děkuju.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam