• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    Vše o dřevu, fotky dřevěných věcí, rady a návody na zpracování, tipy na koupi atp.
    rozbalit záhlaví
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    WEWERKA: topny drevo, poptas se o nenastipanou kulatinu.
    jinak s tocenim vyschlyho- presne proto frank howarth vysoustruzi mokry drevo do hrubyho polotovaru, kterej mu pak roky schne. Pokud to praskne, je to mnohem jednodussi na opraveni a hlavne detekovani praskliny.
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    WEWERKA: to nejdriv vylej..Jsem ted koukal co soustruzil jeden typek

    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    77WHITE: Jasne, kdyz si to nekdo nareze doma. Ale prodavat nekde v krame tohle asi ne. Taky mam tresnovy bloky, ktery jsem nezpracovala na misky. Nicmene to je tak popraskany, ze to odleti pri prvni otacce v soustruhu.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    WEWERKA: prosimte, muj deda ma takovejch spalku o prumeru 20-30cm plnou kulnu, a vsechno neni borovice nebo smrk…
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    ILIEN: Nic takoveho IMO nesezenes. Maximalne fosnu kolem 5 cm na vysku a srovnat/slepit do krychle si to budes muset sama. Kdyz uz to budes lepit, tak by to chtelo susene drevo.
    Na soustruzeni chces tvrde drevo, zadnou borovici nebo smrk. Zkusila bych susenerezivo.cz v hornich pocernicich nebo pak bylo dalsi rezivo (a tam maji vetsi vyber) v libeznici https://www.palubky-rezivo.eu/.
    KALIF_WH
    KALIF_WH --- ---
    ILIEN: na drevorezba.cz se necha kupovat, je to drazsi ale maji celkem vyber. Jinak ruzne druhy dreva miva treba Max Netrval (facebook) jak exotiku, tak tuzemske
    ILIEN
    ILIEN --- ---
    Existuje nějaká možnost někde sehnat/koupit kusy různých druhů dřev. Stačí mi menší rozměr, krychle 25x25 cm úplně stačí. Chci to tátovi na soustruh
    A stačí nevysučený.
    Nevěděli byste prosím?
    ZCR
    ZCR --- ---
    CUKI: ale no fuj, na úpíry osika!
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    CUKI: To je hladítko na hrany kůže.
    CUKI
    CUKI --- ---
    WRONSKI: Nepoužívá se na upíry spíš dub? :-)
    Je to nádherná kresba, ale co to je za předmět?
    MAXI_SHIT
    MAXI_SHIT --- ---
    ZELENY_CAJ: skoro všechny barvy / laky / lazury se musí chránit před mrazem.
    ZELENY_CAJ
    ZELENY_CAJ --- ---
    Zdravím, mužů nechat plechovku luxolu pres zimu venku, nebo je pak na vyhozeni? Mate s tím zkušenosti? Dik
    KALIF_WH
    KALIF_WH --- ---
    WRONSKI: tohle se ti povedlo
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    S olivou se tak dobře dělá!

    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    STEVIE: Jestli počítáš s renovací tak jako tak, tak je to více méně jedno. Laky i oleje jsou prima, s vosky mám zkušenosti spíš špatné. Jinak na špatné zacházení jsou o něco líp stavěné laky, zejména nějaké silnovrstvé, např. lodní lak. Ale mně osobně to přijde hnusný, resp. udělat hezkej lak není úplně snadný. Každopádně většina poškození pak zůstane v laku a při renovaci stačí sundat lak a na dřevo nesahat. Spíš si říkám, jestli když to prošlo tím louhem, máš zkontrolovaný všechny spoje. Šrám v laku funkčnosti neubírá, povolenej čep jo, přičemž teď máš ideální šanci to opravit.
    STEVIE
    STEVIE --- ---
    Ahoj,
    prosím o radu.

    Renovuju doma nějaké starší židle. Je to masiv - snad buk (ale nejsem si jistý)

    Nechal jsem to vylouhovat, teď je to chlupatý, tak to brousím do hladka a pak to chci něčím natřít.

    Co byste doporučili na povrchovou úpravu.

    Asi bych to udělal standardně nějakým bezbarvým lakem jako např. tohle. ( https://www.hornbach.cz/shop/Lazurol-S1002-0-75l-mat-bezbarvy/7246747/artikl.html)

    Ale někdo mi doporučoval, že fajn jsou i oleje jako např. tohle ( https://www.biofa.cz/nabytkovy-olej )

    a pak na závěr případně ještě nějaký vosk? ( https://www.biofa.cz/4030-wax-care-spray )

    P.S.: Mám doma malé děti, takže to stejně brzo určitě zničí a poškrábou a budu to za 5-10 let dělat znova :)

    Díky za jakékoliv doporučení.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    JOHNANDERTON: Na kůře dláta neodděláš. Jedeš plus mínus po lýku, který je schovaný. Dláta nejvíc trpí na zatuhlých lepidlech, epoxidech, zbytcích stavebních hmot a samozřejmě při činnostech, ke kterým nebyla vyrobena (otvírání plechovek s barvou, páčení, šroubování...).
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    JOHNANDERTON: covece mam tyhle narexy asi pul roku a zatim jsou furt ostry..ale jinak mam klasickou brusku a nejakej pripravek na brouseni dlat pod uhlem a na zbytek par brusnych kamenu.
    JOHNANDERTON
    JOHNANDERTON --- ---
    KOUDY: Když na to tak koukám, na čem pak brousíš dláta? Musej při tom čištění dostat zabrat, ne? Čekal bych, že ta kůra je za ty léta plná bordelu.
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    Ja dneska jednu 8cm silnou fosnu cistil..Uz se tesim na stul :)

    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    KALIF_WH: A já jsem až dneska zjistil, že taky voní.

    Akorát teda mi to při "soustružení" přišlo nějaký měkký, ale mám zatím srovnání jen s kalinou a bukem. Snad to bude pro lehčí použití ok.
    KALIF_WH
    KALIF_WH --- ---
    WRONSKI: to je krasny a taky presne ten duvod proc miluju olivu, ma nadhernou kresbu :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam