• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONITSUKATIGERBabské rady aneb rezavý nůž vyčistíte, když několikrát říznete do syrové cibule
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    Jak na to: Malý poklad rad věnovaný všem mladým hospodářům

    Úklid, údržba a opravy domácnosti

    • Proutěné košíky a nádoby potřebují občas také omýt, nejlépe v mydlinkové vodě s přísadou soli. Proutí pak zůstane tuhé a nebude se lámat.
    • Denaturovaným lihem se dobře čistí zrcadla a zrcadlového lesku jím docílíte i na čistě omytých obkladačkách.
    • Připálené hrnce a rendlíky se snáze omyjí hrstí kuchyňské soli.
    • Zkušené hospodyně dodnes tvrdí, že mimořádné prací účinky má voda s trochou soli a přísadou žluči.
    • Kožené předměty se leští směsí lněného oleje a octa.
    • Lakovaný nábytek si zachová lesk, pokud jej otíráme vodou s vymačkaným citronem.
    • Bílou kožešinu vyčistíte a osvěžíte vytíráním bramborovou moučkou, kterou pak vyklepete a vykartáčujete.
    • Bílou nebo světlou kožešinu vyčistíte vtíráním magnéziového prášku.
    • V případě poruchy pračky se dá docela dobře prát s gumovým zvonem na proplachování výlevek. Nejeden výrobce založil kdysi svůj úspěch na prodeji podobných jednoduchých praček. Bývaly to kovové trychtýře opatřené různými otvory. Vy máte doma obdobnou pračku, aniž to možná tušíte.
    • Zkusili jste již semišové oděvní součásti vyčistit a oživit smirkovým papírem?
    • Skvrny od vody na nábytku - např. kolečko od vázy - vyčistíte olejem a solí.
    • Prasklé hliněné nádoby je možné vyspravit dvojím způsobem. Buďto se ponoří do mléka, nechají se v něm čtvrt hodiny vařit a také vychladnout, nebo v nich roztavte dvě kostky cukru, které prasklinu pokryjí glazurou.
    • Zamrzlá okna umýváme slanou vodou s jarem. Okna se nepotí a nezamrzají.
    • Kožené rukavice nejlépe vyperete v horkém mléku s těmito přísadami: krájené mýdlo, šlehaný bílek a lžíce čpavku. Rukavice navlékněte na ruce a perte, jako byste si myli ruce.
    • Puky u kalhot žehlete přes látku namočenou ve slané vodě. Budou pevnější a trvalejší. Žehlete nejméně 24 hodin předtím, než šaty navléknete. Výsledek vaší práce pak vydrží déle.
    • Žehlit můžete i bez žehličky. Pověste šaty na ramínku nad nádobu s vroucí vodou. Pára sama odstraní nejhorší pomačkání. Na prodlouženou v tanečních to sice asi nebude stačit, ale na běžné diskotéce či taneční zábavě budete patřit k těm lépe oblečeným.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    LENDULIK: babská rada - jak se zbavit mrtvoly :-)
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    JAMEELA: takovy vetsi slepice? ale u dravcu to predpokladas, ze zerou maso, ale u slepice teda moc ne no... ale ony sezerou jakoze fakt uplne vsechno.... treba vnitrnosti kralika jim babi davala bezne....

    to je uz asi OT navic nechutny... no...
    JAMEELA
    JAMEELA --- ---
    LENDULIK: dej si do vyhledávače tibetian funeral
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    STEPNI_VLK: to rikala moje mati, ja nekoho zabit tak se tela zbavim tak, ze ho dam slepicim... ty sezerou komplet vsechno a az ho ohlodaji na kost tak jim ty kosti rozflakam a mam po starostech :-)))
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    LENDULIK: Můžu jen potvrdit. Plus morčata, ta si s nimi také nezadají. ;)

    Z toho, co slepice dokáží, by občas lezly oči z důlků i ochráncům živočišstva. Normálně klidně zaživa rozklovou a sežerou křepelku. Krůty (ta tmavá, létavá a divočejší varianta) jsou také schopné - zvláště ty slabší kusy křepelek (ale klidně i malá morčata) - zabíjet jak na běžícím pásu..
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    slepice to je neuveritelny stvoreni.... ty sezerou ale uplne vsechno...
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Jak slimáci, tak mandelinky se dají ekologicky zkrmit slepicím :o)
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    SANCHA: nelzi :))
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    LENDULIK: a vedela ze maj kridla? ;]
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    SANCHA: no babicka je nosila k lesu.... kilometr od vesnice.....
    vsechno nemusime zabijet...
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    LENDULIK: a co s nima teda? teda aby to nebylo nechutny
    LENDULIK
    LENDULIK --- ---
    SANCHA: a to mi pripomela ekologicke hubeni slimaku - posolit je... ono je to zaziva rozerere.... nechutny....
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    STEPNI_VLK: pythiol se samozřejmě vyrábí stále ;)
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    STEPNI_VLK: Past na mravence mne pripomela vynalez meho otce pro "humanni "usmrceni mandelinek bramborovych. Misto zabiti rozmackanim, coz je teda i dost nechutne, se nahazi do sklenice s technickym lihem, takze se opijou a umrou.
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    Jak na to: Malý poklad rad věnovaný všem mladým hospodářům

    Květiny v bytě

    • Pokojové květiny se nám odvděčí, věnujeme-li jim trochu péče. Jejich plícemi jsou zelené listy. Proto je občas otřeme vlhkým hadříkem nebo houbou. Opatření někdejších hospodyň, které při dešti vynášely květináče na dvůr, dnes již sotva květinám přinese ozdravění, protože dešťová voda dávno není čistou H2O. Zato jim prospívá, zalíváme-li je vodou, v níž několik dnů ležely roztlučené vaječné skořápky.
    • Před odjezdem na dovolenou zkuste do půdy v květináči zapustit svazek bavlněné příze, jehož druhý konec je ponořen do nádoby s vodou. Pokud ji umístíte nad květináčem, zalévají se rostliny samy.
    • Řezané květy dnes nejsou právě levné, a proto je zájmem každého hospodáře uchovat je co nejdéle svěží. Řez má být co nejdelší a Japonci jej dokonce doporučují provádět pod vodou, aby do buněk nevnikl vzduch a nebrzdil přívod vody. Křehké stonky též mnozí propichují v části ponořené ve vodě četnými otvory. Zvýší se tak přístup vody.
      Životnost řezaných květin se můžete pokusit prodloužit trochou cukru nebo půlkou acylpirinu přidaného do vody. Zahnívání vody ve váze zabrání kousek dřevěného uhlí nebo drobný stříbrný předmět. Řezané květy nesnášejí svítiplyn ani acetylén. Protože ten uvolňují např. jablka, nedávejte nikdy mísu jablek pod vázu s květinami. Život řezaným květům také výrazně zkracují některé jejich příbuzné. Zejména karafiáty, konvalinky, narcisy a lilie se těžko snášejí s jinými květinami.
    • Úzké hrdlo váz způsobilo již řadu nepříjemností. Nemyslím teď právě na zloděje, který tahá z vázy ukrytý šperk a nemůže sevřenou ruku vyprostit, ale na nečistoty, které se z vázy špatně uvolňují. Roztrhejte tedy na drobné kousky novinový papír, přelijte horkou vodou a protřepáváním se pokuste usazeniny odstranit. Při stejném postupu můžete použít i vaječné skořápky, syrové bramborové slupky či kávovou sedlinu.
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    Mimochodem, třezalkovým balzámem mne zásobuje moje prateta bylinkářka. ;)
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    Jak na to: Malý poklad rad věnovaný všem mladým hospodářům

    Obtížný hmyz

    • Mravenci. Jejich jednotlivá kousnutí nejsou sice nebezpečná, ale v domácnosti jsou nepříjemnými společníky, a proto se jich hledíme zbavit. Protože, jak jistě víte z příhod Ferdy Mravence, si tento druh hmyzu potrpí na sladké, dá se této slabůstky využít. Připravte si jednu nebo více gumových mycích hub namočených v cukrové vodě. Lehce je vyždímejte, aby si zachovaly vlhkost, a položte je na místa výskytu mravenců. Mravenci přivábení sladkou vodou zalezou do otvorů v houbě a pak je snadno utopíte v nádobě s vodou. Cestičky, po kterých mravenci pochodují (orientují se čichem, a proto se svých cestiček drží), je možno vysypat chemickými prostředky proti lezoucímu hmyzu, ale můžete použít i poněkud rafinovanější past.
      Nízké víko od papírové krabice potáhněte pruhy mucholapky. Vábivost této pasti ještě zvýšíte víčkem od kompotu naplněným řídkým medem. Mravenci přilákaní jeho vůní uvíznou na mucholapce a ani ti nejzdatnější se nedostanou k medu. Tato past přelstí i takové mravence, kteří se dokáží vyhnout chemickým nástrahám. Její účinnost ovšem nezkoušejte na táboře. Ve volné přírodě jsou prakticky všechny druhy mravenců chráněny!
    • Mouchy. Jsou nejen nevhodnou přílohou do polévky, ale také přenášeči nakažlivých nemocí. Vyhýbají se prý všem místům, kde to páchne cibulí, a také prý nemají rády žlutou barvu. Dobrou pastí na mouchy nemusí být jen mucholapka, ale i láhev s trochou sladké tekutiny.
    • Jako přírodní repelent - odpuzovač hmyzu - se kdysi používala pelyňková šťáva nebo odvar. Potřete-li se jím, hmyz se s vámi přestane pokoušet kamarádit.
    • Moli. Zahlédne-li hospodyně v bytě tyto drobné čilé motýlky, má to na ni podobný účinek jako siréna leteckého poplachu. Začne pobíhat a vynášet šatstvo ze skříní. Skutečně hrozí zkáza všem oděvům z přírodních tkanin a kožešinám. Nejúčinnějším prostředkem proti larvám mola šatního je větrání skříní, občasné protřepání kožených oděvů, a hlavně je třeba ukládat jen oděvy vyprané a vyčištěné. Když už máte podezření na molovou invazi, můžete kromě naftalínu a moderních chemických přípravků vyzkoušet i některý ze způsobů používaných našimi babičkami. Ty do šatníků usypávaly tabák z dědečkovy tabatěrky nebo prokládaly šaty pomerančovou kůrou, listím z vlašských ořechů, tlučeným sušeným pelyňkem a také je zapuzovaly octovými výpary. Jednou mi moli úplně rozežrali červenou vlněnou bundu, ale ostatních věcí v šatníku si ani nevšimli. Zkuste je také nalákat na kus červené vlněné látky. Prý se to dělá už dávno.
    • Bodnutí hmyzem ošetříte nejlépe peroxidem vodíku nebo lihem. Bolestivost sníží cibulový obklad (postačí potřít cibulovou šťávou) nebo obvaz z kapesníku namočeného v octové vodě. Kdo věří v moc léčivých rostlin, nechť si připraví třezalkový balzám: sušené květy zalijte na dobu 14 dnů olivovým olejem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam