• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DESTINYXCoaching, koučink
    JJGG
    JJGG --- ---
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    Jsi pozorny ctenar ;-)
    Zaber koucovacich temat je hodne siroky a casto zacina prave hledanim cilu nebo se clovek ocitne na krizovatce a premysli, kudy se vydat. V druhe fazi jsou cile definovany, ale neni jasne jak se k nim dostat. Cile casto mivaji nejasnou podobu - chci byt lepsi sef.. no jo, ale co to vlastne v konkretni situaci znamena?
    Staci to takhle? Klidne se prosim ptej, diky.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    DESTINYX: Ale když si člověk na začátku definuje cíle, tak přece ví, co chce ;)
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    When you know what you want, get a consultant.
    When you don't know what you want, get a coach.
    When you don't want anything, get a therapist.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    Jako skoro všechno, i problémy "terapie vs. koučink" vyřeší Homer Simpson (v epizodě He Loves to Fly and He D'ohs si najmul životního kouče, kterého mimochodem namluvil přední komik S. Colbert):

    Homer Simpson: I don't need a shrink, therapist, consultant or motivational speaker.
    Colby Krause: I'm a life coach.
    Homer Simpson: Ooh, tell me more.

    v češtině:
    Homer Simpson: Hele, já nepotřebuju žádného cvokaře, terapeuta, konzultanta nebo guru.
    Colby Krause: Jsem životní kouč.
    Homer Simpson: Óó, poslouchám...
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    YMLADRIS: Vetsina koucujicich terapeutu jasne rozlisuje koucovaci a terapeuticke hodiny. Pak jsou taci, kterym nesedi delat s jednim clovekem koucovani a terapii zaroven, a proto doporuci na terapii nekoho jineho.

    Kouc bez psycho vycviku pak samozrejme doporuci nejakeho sveho overeneho terapeuta.

    Terapie byva navrzena jak koucem, tak si ji vypta koucovany pri uvedomeni, na jake velke tema ve svem zivote narazil. Je to casto v pripadech, kdy ceste kupredu brani udalosti z minulosti se silnym emocnim zabarvenim.

    Zatim to vypada, ze jsem na nyxu jediny kouc. Skoda, zajimalo by me, jak to maji jini koucove a kdy se jim v hlave rozsviti kontrolka - pozor, terapie! :-)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    DESTINYX: jenom tak aby teda diskuse bezela :)

    pokud klient ma issue "sebeduvera ve vlastni praci", tak ty mu to jasne reknes, pane, k dosazeni vaseho cile vam prekazi totok, ale to je na terapii, doporucuju nyni 5 hodin terapie se mnou, ... nebo jak to v praxi muze vypadat?
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    Na zacatku si definujes cile, kterych chces dosahnout, nebo definujes optimalni stav, ve kterem chces fungovat. Dosazeni/nedosazeni cilu pak vypovida o ucinnosti koucinku.
    Je pravda, ze soft skills se hure hodnoti a je to casto spis o subjektivnich pocitech ci reflexe okoli, nakolik se veci zlepsily. Ale metodologove by asi argumentovali, ze operacionalizovat a nasledne merit se da cokoliv.
    EBARTT
    EBARTT --- ---
    Koučink je služba... tomu rozumím, ale jak hodnotit její účinnost?
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    DESTINYX: oboji by bylo uzitecne, ale myslel jsem spolecnosti, ktere se zabyvaji primo koucovanim
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    Biosyntetici oteveriraji druhy beh vycviku v Somatickem koucovani, pratele si prvni beh docela pochvalovali. http://biosynteza.cz/akce/detail/somatic-coaching-2-beh-vycviku/
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MARTIA: tak zrovna koučink je na tohle asi určitě lepší, než klasická terapie - případně, pokud se ti za to nechce platit, tak hledej agentury, co nabízí kariérové poradenství pro nezaměstnané. Po Praze jich z EU fondů bude hodně.
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    Jinak do dalsi hnidopisske debaty na sebe prasknu, ze jsem gestaltista a muj pohled na koucovani je trosku jiny, nez co maji napriklad kolegove z Results nebo od Eriksona, opakovatele a nasledovnici GROW a dalsich.
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    ICEY: Jedno by bylo, je to ukazka jednoho z pristupu. Results a David Rock, http://youtu.be/LY-KUovIq3s.
    A klidne se ptej, co te zajima ;-)
    ICEY
    ICEY --- ---
    o koučinku už jsem slyšela a četla nějaké věci, vůbec si ale nedokážu představit, jak takový koučink prakticky vypadá..není někde třeba nějaké video s příkladem sezení kouče a jeho klienta :)?
    MARTIA
    MARTIA --- ---
    nazdar, momentalne jsem bez prace a hledam si novou, jen bych to chtela zamerit na neco, co me bude v zivote uspokojovat...a jelikoz si nejsem uplne jista, co by to melo byt, napadlo me, ze by se mi hodila nejaka rada/ pomoc...nevim, je pro tohle dobrej koucink? meli byste nekdo konkretni typy na psychology/ kouce, kteri se touhle oblasti zabyvaji v Praze? posta...predem dik!
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    Ono se nekde pise, ze by byl?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DESTINYX: Terapeutickej vztah není protipřenos!
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    :-) Jiste. Zabihame do detailu, kde neni vztah, tezko se bude na necem pracovat. Ale zatimco se psychoanalytik vrta ve vztazich a prenosech, KBT se bude zamerovat na hledani funkcniho reseni.

    Ale veci nejsou cernobile, stejne jako neni jasne nacrtnuta hranice mezi koucovanim a terapii.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DESTINYX: Tomu by behavioristi rádi věřili ;-)))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam