• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DESTINYXCoaching, koučink
    Vše o koučování. Výcviky v koučovaní a jejich lektoři. Literatura o koučování, ebooky. Jak koučování funguje? Kde je rozdíl mezi koučováním a terapií? Jak poznat dobrého kouče?


    rozbalit záhlaví
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    ICEY: Jedno by bylo, je to ukazka jednoho z pristupu. Results a David Rock, http://youtu.be/LY-KUovIq3s.
    A klidne se ptej, co te zajima ;-)
    ICEY
    ICEY --- ---
    o koučinku už jsem slyšela a četla nějaké věci, vůbec si ale nedokážu představit, jak takový koučink prakticky vypadá..není někde třeba nějaké video s příkladem sezení kouče a jeho klienta :)?
    MARTIA
    MARTIA --- ---
    nazdar, momentalne jsem bez prace a hledam si novou, jen bych to chtela zamerit na neco, co me bude v zivote uspokojovat...a jelikoz si nejsem uplne jista, co by to melo byt, napadlo me, ze by se mi hodila nejaka rada/ pomoc...nevim, je pro tohle dobrej koucink? meli byste nekdo konkretni typy na psychology/ kouce, kteri se touhle oblasti zabyvaji v Praze? posta...predem dik!
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    Ono se nekde pise, ze by byl?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DESTINYX: Terapeutickej vztah není protipřenos!
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    :-) Jiste. Zabihame do detailu, kde neni vztah, tezko se bude na necem pracovat. Ale zatimco se psychoanalytik vrta ve vztazich a prenosech, KBT se bude zamerovat na hledani funkcniho reseni.

    Ale veci nejsou cernobile, stejne jako neni jasne nacrtnuta hranice mezi koucovanim a terapii.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DESTINYX: Tomu by behavioristi rádi věřili ;-)))
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    Jak kde, u KBT ani ne.

    Jinak ano, i u koučování se reflektuje vztah a "mikrovztah" který se vytváří během interakce a s tím se dá dál pracovat.

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DESTINYX: jenže nástrojem psychoterapie nebývá technika rozhovoru a nebo jiné techniky, ale terapeutický vztah a takové podobné zbytečnosti.
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    ZUZKAOU: Koucovaci a terapeuticky rozhovor.. je casto identicky, techniky prace jsou naprosto stejne jak u kouce tak terapeuta.
    Alespon u koucovacich skol, ktere primo vychazeji z nejake tradicni terapeuticke skoly.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    YMLADRIS: no jo, jenže spousta koučů se tím cítí nevyužita a když ty techniky na koučovací rozhovor fugnujou na prodejní dovednosti, tak to přece bude fungovat i na vztah s matkou, ne?
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    Jak rikas, jaky mandat kouci das, s takovym pracuje. S jakou zakazkou za nim prijdes, s takovou pracuje. Koucovaci a terapueticka temata jsou vsak hodne blizka, provazana a nutne na ne pri dusledne praci narazis. Jestli resis treba ten time-management, dnes se rika spis self-management, tak se to docela dobre muze dotknout i tematu hodnot.

    Treba castym tematem je sebeduvera ve vlastni praci a schopnosti, neschopnost videt vlastni uspechy a zvysena schopnost vnimat kritiku a neuspechy. Ac se to tvari jako pracovni zalezitost, je to navazano na zkusenosti z detstvi, ze skoly a patri to spis do te terapie.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    tak to ja jsem si myslela ze mezi psychoterapii a koucingem je dramaticky rozdil. Od kouce ocekavam, ze je to specialista na dosahovani cilu... tj. na spravu casu, motivace, pozornosti, soustredeni, ... atd atd., takova jako sekretarka moji hlavy, pomocny zdroj energie. Neocekavam od nej takovy ty psychoterapeuticky intervence jako ze bude zpochybnovat muj system hodnot, konfrontovat mne s necim, nebo nejak jinak se mne snazit v necem "zmenit", protoze ma mandat resit nejaky muj problem. Ale jak to vypada v praxi, to netusim.
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    Pravda, vyzkumy v tehle oblasti mohou byt zavadejici a narocne na realizaci. Dik za link, hodim do Kindle a proctu si to. 40% je trosku vysoke cislo..

    Problem je, ze lidi s vycvikem jdou malokdy do "businessu" a drzi se neziskove sfery nebo kliniky. I tak ale docela dlouho trva, nez si zvyknou na tempo prace v koucovani, ktere je vyssi nez u terapie. Ta je pomalejsi, jde do hloubky a do historie (ne vzdy, samozrejme).
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZUZKAOU: nevěřím relevanci výzkumů v tak specifické populaci jako jsou střední a vysocí manageři. Ten velký euro výzkum vypadá docela reprezentativně, byť spíše ignorují zvládací mechanismy a prostě ojedinělí epizoda mírné deprese povětšinou lékařské intervence nevyžaduje.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DESTINYX: nevěřím, že takovýhle výzkum jde dělat relevantně a že ho někdo dělal i v ČR. Ostatně je to pár dní od publikace celoevropského výzkumu, kde skro 40% obecné populace spadalo do klinických diagnóz.
    http://www.ecnp.eu/publications/reports/~/media/Files/ecnp/communication/reports/ECNP%20EBC%20Report.ashx

    A mimochodem - necituješ výzkum o poruchách osobnosti? Ty nepředstavují "nemoci" a terapie na ně povětšinou nefunguje. Koučink v rámci jednotlivých profesních dovedností by mohl.

    No nejúspěšnějí bývají lidi co mají výcvik, zkušenost z obchodu a ještě jsou přirozeně moudří. Pravda - nebude jich moc a nebudou mladší 35 let...
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    ZUZKAOU: Hm, statistiky říkají, že výskyt psychických nemocí v běžné populaci je okolo 2%, mezi managery je to až 20%, tedy je zde velmi reálná šance, že koučovaní jsou zároveň adepty na psychoterapii. Jenže zatímco koučování je něco jako výzva, je to do jisté míry "cool", terapie už je takový těžký kalibr.

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DESTINYX: ovšem klient stejně je často vhodným kandidátem na "léčbu", jen je pro něj snazší být koučován. A pokud je na straně profesionála rekreolog s víkendovým seminářem a bez zkušenosti z reálného byznysu ... je na zničení pověsti koučování zaděláno.
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    EBARTT: Ze všech oborů má koučink nejblíže k psychoterapii. Původně platito, že se koučování zabývalo profesními problémy. Nicméně dnes se bězně provozuje life-coaching a v extrémní podobě i sex-coaching :-)

    Obojí se snaží o korekci chování, o explikaci implicitního chování, narušení starých zaběhnutých stereotypů, eliminaci profesní slepoty atd.

    Kde je rozdíl mezi terapií a koučinkem? To je na dlouhou diskuzi a každý kouč má tuhle hranici někde jinde. Je také celá řada koučujících psychoterapeutů, tedy těch, kteří mají výcviky jak v terapii tak v koučování a oba přístupy ke klientovi ve své praxi střídají.
    Jak říká ZUZKAOU, jeden z rozdílů může být to, že terapie se zabývá "léčbou" problémů, tzn. z negativní odchylky do normálu a koučink dál pokračuje v rozvoji daného tématu do pozitivních hodnot.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    EBARTT: psychoanalytik v žádném případě (respektive jestli existuje i psychoanalytický koučink, tak by mě zajímalo, jak řeší rozpor v tom, že jaksi psychoanalýza se snaží prokopat k vhledům, které by osvětlili údajné příčiny problémů, zatímco koučink je orientovaný na proces a změnu.).

    Koučování není ani psychoterapie - terapie je léčba něčeho, koučink je (tuším) určen k rozvoji a zlepšení, nikoliv léčbě.

    A koučem je ten, kdo se za něj prohlásí ;-)
    EBARTT
    EBARTT --- ---
    Jak definujete kouče? Není to spíš psychoanalytik? (Laik)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam