• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DESTINYXCoaching, koučink
    MYSH_B
    MYSH_B --- ---
    BOSSORKA: Tvoje shrnutí je jednodušší a vystihuje, jak vnímám rozdíl mezi obojím i já. Některé definice u porovnání mentora a kouče v předcházejícím příspěvku nepovažuji za přesné. Dokonce specificky si kouč musí dát pozor, aby klientovi nedával rady, protože koučování je o hledání vnitřních zdrojů, možností a řešení klienta samotného. Mentor je předurčen k tomu, aby dával rady méně zkušenému. Obojí je určené k rozvoji klienta, ale v rámci mentorinku jde hlavně o osvojení si nových vědomostí v rámci např. nové pozice nebo nové společnosti, kouč pomáhá hledat cestu k dosažení klientem nastavených cílů, které nemusí být omezené pouze na práci.
    BOSSORKA
    BOSSORKA --- ---
    resp. vždycky jsme měla za základní a zásadní rozdíl to, že mentor, je vždy někdo zkušenější, kdo dává rady. Kouč by měl naopak pomáhat nalézt člověku svoje vlastní řešení a není odborníkem v dané oblasti, kouč ovládá specifickou techniku kladení otázek a tím pomáhá koučovanému se rozvíjet.... ? doplníte mě nějak? díky :-)
    BOSSORKA
    BOSSORKA --- ---
    Jakej je rozdil mezi mentoringem a coachingem? Nasla jsme toto:
    Mentoring vs. coaching
    M: Ongoing relationship that can last for a long period of time
    C: Relationship generally has a set duration
    M: More informal and meetings can take place as and when the mentee needs some advice, guidance and support
    C: Generally more structured in nature and meetings are scheduled on a regular basis
    M: More long term and takes a broader view of the person
    C: Short term (sometimes time-bounded) and focused on specific development areas/issues
    M: Mentor is usually more experienced and qualified than the client. Often a senior person in the organization who can pass on knowledge, experience and open doors to otherwise out-of-reach opportunities
    C: Coaching is generally not performed on the basis that the coach needs to have direct experience of their client’s formal occupational role, unless the coaching is specific and skills-focused
    M: Focus is on career and personal development
    C: Focus is generally on development/issues at work
    M: Agenda is set by the client, with the mentor providing support and guidance to prepare them for future roles
    C: The agenda is focused on achieving specific, immediate goals
    M: Mentoring revolves more around developing the mentee professionally
    C: Coaching revolves more around specific development areas/issues.


    Vystihuje to podstatu? nebo ybste to formulovali jinak? predem diky za veskery namety/podnety :)
    MYSH_B
    MYSH_B --- ---
    PODFUCK: To má. Spíš jde o to rozšířit povědomí o tom, co je to koučink, aby jeho PR bublina splaskla ;)
    PODFUCK
    PODFUCK --- ---
    MYSH_B: No marketing ma zmaklej. Nezbyva nez byt lespi.
    MYSH_B
    MYSH_B --- ---
    Doplnění - časopis Psychologie to byl
    MYSH_B
    MYSH_B --- ---
    O Kalinových emočních rovnicích jsem slyšela poměrně pozitivní komentáře. Ale koučem on opravdu není. Cca před 1/4 rokem byla v časopise soutěž o koučink s ním. Když jsem četla, co výhra obsahuje, tak u třetí z asi 15 položek přestalo jít o koučování, ale o poradenství a v nadsazeném slova smyslu mentorství. A i jeho poslední vystoupení v Show Jana Krause to upevnilo....
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    Zdá se, že Kalina si zaplatil mediální masáž a leze na nás ze všech stran. Nikdy jsem ten jeho systém nezkoumal hlouběji, ale tak nějak mám ze školy vžito, že od dob starého Řecka se poli humanitních věd moc nového nevymyslelo a tak by mne zajímalo, jestli zná někdo ty jeho emoční rovnice natolik, že by šlo identifikovat na základě které zahraniční literatury je Kalina "vymyslel" :-)
    A jak psala Monika na Koučovně, slovo "kouč" už si na vizitku raději nedám :-(
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    Dovolím si promo na zajímavý seminář, info u mne nebo viz kontakty:

    Zveme Vás na workshop s Riou Verlinden
    1. a 2. října 2013 v Praze
    YOUR NEXT STEP

    Intuitivní mysl je váš posvátný dar a racionální mysl její věrný sluha.
    Vytvořili jsme společnost, která uctívá sluhy a zapomněla na posvátné dary.
    Albert Einstein

    Každý člověk hledá způsob, jak může svým životem a prací přispět většímu systému, tak aby našel hlubší propojení a účel svého života. Při workshopu budete mít příležitost prozkoumat, “kam vás duše volá” – v životě a v práci. Jaký význam pro Vás mají peníze a v čem vidíte smysluplnost své práce? Jakým směrem by se měla ubírat vaše kariéra?

    Zaměříme se na otázky:
     Je to, co děláte, tím, co skutečně chcete dělat?
     Jak můžete vydělávat peníze smysluplně?
     Jak práce a život mohou podporovat váš růst?
     Jak najít sílu pro úkoly a volby, které vás čekají?

    Vytvoříme bezpečné místo pro váš hluboký osobní proces. Budeme přitom pracovat s uvědoměním a energií, pomocí Gestalt přístupu a systemické práce, konstelací a praktických experimentů. To vám pomůže prohloubit uvědomění, jaké následující kroky potřebujete udělat a jakou podporu na své budoucí cestě potřebujete.

    Co můžete získat?
     Spojení s vaším vnitřním hlasem a tím, k čemu vás volá
     Spolupráci srdce a hlavy
     Hlubší uvědomění, kdo skutečně jste a jaké konkrétní kroky můžete udělat

    Cena: do 31.8. 4 500 Kč, poté 5 500 Kč
    Přihlásit se můžete na mail lsdvorak@volny.cz nebo na mail info@gestaltessence.cz.
    Nižší cena pro Vás bude platit, když pošlete zálohu 2 000 Kč na účet Gestalt Essence 3663778001/5500 do 31.8. Při odhlášení do 10.9. vám bude vrácena polovina zálohy. Po tomto datu je záloha nevratná.
    Počet míst je omezen, proto si rezervujte místo co nejdříve.

    "Při rozhodování je třeba se nejprve obrátit dovnitř a udělat výběr, který je v souladu s vaším já i s vaším okolím, a najít pevnou půdu pod nohama pro svá rozhodnutí. To vám dodá sílu k práci na změně. Při naslouchání své intuitivní mysli vám bude jasnější, jaké kroky máte udělat."
    KINEMAK
    KINEMAK --- ---
    Kalina a spol. ... je podle mne spíše motivátor :-) ... to co dělá Gaia je prostě trénink ...
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    FRONEMA: Za dobu diskuze byla Gaia zmíněna 3x, než jsi se rozhořčila. Jako žádnou velkou pomluvu to vskutku nevidím.
    Gaiu taky znám, ještě z doby pár let předtím, než "koučovat" začala. Kurzem u Atkinson sic prošla, ale co se akreditace týče, nedošlo to ještě ani k ACC či čemukoliv dalšímu, sic na sobě dál pracuje a vzdělává se (to je chvályhodné). Svědčí to o tom, že její práce je všechno jiné jen ne koučink, jinak by dávno mohla být PCC.
    Nehodnotím její práci jako poradce sexuálního života, na to má zřejmě dobrou kvalifikaci a když se její nabídka potká s poptávkou na trhu, je vše v pořádku. Jen tomu neříkejme koučink.

    Na jejich stránkách jsem nabídku běžného life-koučinku nenašel.


    BOXY: Dám na nástěnku. Díky za tip! A určitě se pak poděl s dojmy. Dost hodin práce, což je dobře. Výcvik je primárně zaměřen na praxi v pomáhajících profesích a sociálních službách, a jde víc o supervizi než koučování. Jak jsem ale pochopil, způsob jakým je někdy supervize v neziskovkách dělána nese výrazné rysy koučování.
    PODFUCK
    PODFUCK --- ---
    FRONEMA: Co je to za argument ? :))))
    Ja ji jeste nikdy koucovat nevidel ani neslysel, vzdy se totiz jednalo o poradenstvi nebo mentoring vydavany za koucink.
    Kdyz te nezajimaji odpovedi na tve otazky nebo je nedokazes unest, proc se ptas?
    BOXY
    BOXY --- ---
    Trošku mimo aktuální argumentační debatu - Máte někdo zkušenosti s Výcvikem supervizorů a koučů u HERMÉSu? Mohlo by se hodit na nástěnku + příští týden jedu na první setkání, tak pak se můžu podělit o dojmy. Není to sice akreditované u ICF, ale splňuje to požadavky ANSE a cena lehce přes 44tis za 500h výcvik mi přijde sympatická.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    PODFUCK: vzhledem k tomu ze ji znam, si spis myslim svoje o lidech, kteri misto toho aby resili jak koucuji sami, resi jak spatne koucuje nekdo jinej....
    PODFUCK
    PODFUCK --- ---
    FRONEMA: Protoze to co vydava za koucink neni koucink? ;)
    Ale jinak marketingove Gaia, Kalina a spol. vyborny, to musim uznat. Skoda jen, ze je to zalozeny na jedny velky lzi.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    fakt nechapu proc si tu furt mate potrebu brat Gaiu do ... klavesnice. ona samozrejme ma certifikaci v (normalnim) koucovani a dela i zivotni koucink..
    TOPKOUCINK
    TOPKOUCINK --- ---
    DESTINYX: Máš pravdu a hned jak budu mít certifikát v ruce, dám je na stránky - jednoduše jsem ho ještě nedostal (a další jsou na cestě).

    Chtěl jsem web zapropagovat dříve, protože to trvá měsíce než si nová stránka vydobije dobrou pozici.

    (A jsem otevřený dalším otázkám, pokud je máš :) )

    Osobně bych netrval na certifikátech a titulech kouč/mentor. Minimálně pro mě nejsou důležité a z toho, co jsem na kurzu viděl, bych neřekl, že certifikát je záruka kvality.
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    HAWRAN: Zajímavý příspěvek do diskuze. Díky za něj.

    Já zde neprodávám své zboží, proto necítím potřebu zde sdílet informace o své osobě jako kouče. Toto forum jsem založil pro sdílení informací, ne jako reklamní prostor ať už sebe, nebo v nepřiměřené míře kohokoliv dalšího.

    Topkoučink zde své služby nabízí a používá diskuzi jako reklamní prostor. Jako každý, kdo něco prodává, musí očekávat otázky na původ a kvalitu svého zboží.

    Ivo Toman ani Marie Michalíčková nejsou koučové, při nejlepší vůli je můžeme označit jako motivační řečníky, a v porovnání s americkou tradicí, ne jako příliš dobré motivační řečníky - ale nejsou to koučové, proto se vyhněme off topic tématu.

    Stejně tak Julie Gaia Poupětová a Aleš Kalina nejsou koučové, jsou to mentoři - říkají lidem, co mají dělat. Kouč pracuje jinak.

    Koučování je poměrně jasně definovaná profese nebo možná ještě lépe řemeslo, které je třeba se někde naučit a vykázat nějakou praxi. K tomu slouží certifikované instituce, které by měly garantovat jistou kvalitu. Bohužel se mezi kouči objevuje spousta samozvaných odborníků, kteří načetli několik knih a silným vnitřním impulzem se cítí povoláni do služby. Domnívám se, že pro kouče je kromě samotné techniky práce důležitá sebezkušenost, kterou získá jedině na výcviku. Stejně jako třeba v psychoterapii. V psychoterapii je to ostatně velmi podobně - je to profese se svými pravidly, přesto je na trhu spousta podivných individuí, kteří nabízejí své služby, ačkoliv jim k tomu chybí patřičná kvalifikace. Předpokládám, že by sis nešel vyvrtat zub k člověku, o kterém víš, že nestudoval medicínu, pouze si přečetl knihu o vrtání zubů a před tebou vyvrtal jen dva zuby svým kamarádům.

    Samozřejmě formální kvalifikace v podobě ICF či jiné certifikace neříká, jestli je kouč dobrý nebo špatný, nicméně je to jakási minimální garance vstupní kvality :-)


    TOPKOUCINK: Informace o absolvování koučovacího výcviku na Tvé osobní stránce chybí, odkazuješ v prvé řadě na knihy a videa. Pokud jsi certifikovaný výcvik kouče (Holistic coaching) prošel, nevidím důvod proč to na svých stránkách neuvádíš, je to základní kvalifikace.
    HAWRAN
    HAWRAN --- ---
    DESTINYX: kritizovat je celkem jednoduché, ale jít s kůží na trh je trošku něco jiného. Máš svoji webovku? Jak podle tebe vypadá ten opravdový reálný a správný coaching?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam