• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  DESTINYXCoaching, koučink
  Vše o koučování. Výcviky v koučovaní a jejich lektoři. Literatura o koučování, ebooky. Jak koučování funguje? Kde je rozdíl mezi koučováním a terapií? Jak poznat dobrého kouče?


  rozbalit záhlaví
  VALOR
  VALOR --- ---
  YAMA: Posles mi prosim info do posty?
  VALOR
  VALOR --- ---
  YAMA: Posles mi prosim info do posty?
  YAMA
  YAMA --- ---
  DESTINYX: VALOR: Já mám 10 měsíční výcvik gestalt koučinku, ráda bych ti ho doporučila, ale nevím, zda splňuje tvou podmínku ceny (60k) a navíc letošní ročník už odstartoval :(
  DESTINYX
  DESTINYX --- ---
  VALOR: Pak bude opravdu nejlepší potkat se se zástupci různých výcviků osobně, bývají tomu nakloněni. Každému sedne něco jiného a ceny zas tak rozdílné nejsou.
  VALOR
  VALOR --- ---
  DESTINYX: Jde mi prevazne o akreditovany certifikat za co nejprijatelnejsi cenu. Mam 4 lety sebezkusenostni vycvik v psychotrerapii a rad bych si rozsiril kvalifikaci abych mohl delat nejen psychoterapii ale i koucing
  DESTINYX
  DESTINYX --- ---
  VALOR: Mno, nabídka, kterých je na netu plno :-) Cenově je to tak uprostřed. Asi je důležité, co od toho čekáš.
  Osobně nikoho neznám natolik, abych dokázal dát nějakou referenci. A co vím, z koučujících nyxáku u nich nikdo na výcviku nebyl.

  Pokud zvažuješ výcvik v koučování, pohovoř s těmi lidmi osobně, nech si udělat ukázkovou hodinu. Osobnost lektorů a vzájemná "chemie" patří podle mě k těm nejdůležitějším kritériím při výběru a je to zrovna věc, která se nedá zprostředkovat.

  Zaujal tě tento konkrétní výcvik, nebo to zvažuješ na obecnější rovině a rozhoduješ se, co si vybrat?
  VALOR
  VALOR --- ---
  DESTINYX
  DESTINYX --- ---
  S potěšením sleduji, jak roste počet nyxáků, kteří sami koučují.. pokud bude vůle, rád na nástěnku umístím odkazy na jejich weby a pokud třeba jiným nyxákům slíbí "special offer", tím líp :-) Pište do soukromých zpráv. Díky.
  BOSSORKA
  BOSSORKA --- ---
  DESTINYX: nový pohled na implicitní stereotypy, hezky řečeno :-)
  DESTINYX
  DESTINYX --- ---
  BOSSORKA: Odpovím politicky. Koučovat může každý, koučovací dovednosti by si měl osvojit každý, kdo vede nějaký tým, ale jen málo lidí má schopnost stát se dobrým koučem. Je to kombinace empatie, sociální inteligence, schopnosti upozadit své ego, umět naslouchat a zároveň ve stejném čase vnitřně formulovat různé hypotézy, ty pak otázkami testovat atd.
  Je to jako s každým jiným talentem, na klavír se při jisté námaze naučí hrát všichni, ale málokdo se stane klavírním virtuózem.
  U koučování ale i ten základ může být velmi přínosný, když člověk nenuceně koučuje své okolí a vede je k novému pohledu na své implicitní stereotypy.
  BOSSORKA
  BOSSORKA --- ---
  DESTINYX: DESTINYX: díky, knížka vypadá dobře... zajímalo by mě, jestli druh myšlení (koučovacího), má člověk nějak přirozeně v sobě a dá se rozvíjet, popř. jestli se to dá naučit, pokud k tomu člověk takový talent nemá. Takže teď jde o to, jak se naučit myslet jinak :-) dlouhá cesta
  DESTINYX
  DESTINYX --- ---
  PODFUCK: Mám za to, že kouč, který svou práci dělá dobře a váží si svých klientů i sám sebe, do komediálního pořadu nepoleze. Zaprvé na to nebude mít až tolik času, zadruhé tenhle typ publicity nepotřebuje, a za třetí je to Honza Kraus, který americké late night show pojal po svém a tlačí hosty tam kam chce, místo toho aby jim nechal prostor.. stačí se podívat na pár dílů amerických originálů.
  DESTINYX
  DESTINYX --- ---
  BOSSORKA: Každá škola psychoterapie si vytvořila i svou koučovací větev (i psychoanalytici), u nás je povědomí ještě značně deformováno a koučování je v plenkách. Dobrá přehledovka je třeba tahle kniha http://www.amazon.com/...r_1_11?s=books&ie=UTF8&qid=1379315864&sr=1-11&keywords=handbook+of+coaching
  Popisuje jednotlivé styly a směry, i ty, které u nás zatím chybějí.

  Technika kladení otázek je k ničemu, vždy to vychází z konkrétní situace, schopnosti kouče "číst" mezi řádky, z reflexe celého koučovacího procesu a celé řady dalších věcí. Je to druh "myšlení", který je třeba spíš zažít než přečíst ;-)
  PODFUCK
  PODFUCK --- ---
  BOSSORKA: Chces byt koucka?
  BOSSORKA
  BOSSORKA --- ---
  ok, díky moc za doplnění, pokud by vás ještě napadly nějaké další významné rozdíly, budu ráda :-)
  taky uvítám, pokud máte nějaké inspirující linky/popř. knihu, kde by bylo více rozebrána technika kladení otázek, doma mám "jen" whitmorea"....
  a snad už poslední věc, vím, že koušovacích přístupů je víc (systemický, transpersonální atd.)- nemáte odkaz na nějaký užitečný web, kde jsou vysvětleny zásadní rozdíly mezi nimi a jejich shrnutí.... tak to už je snad vše, díky :)
  PODFUCK
  PODFUCK --- ---
  BOSSORKA: Vystihla jsi to dobre. Zakladni rozdil je taky v tom, ze mentor radi, narozdil od kouce. Mentoruje se v urcite oblasti, kdezto koucink je univerzalni metoda, ktera za urcitych predpokladu funguje napric profesemi/oblastmi.
  MYSH_B
  MYSH_B --- ---
  BOSSORKA: Tvoje shrnutí je jednodušší a vystihuje, jak vnímám rozdíl mezi obojím i já. Některé definice u porovnání mentora a kouče v předcházejícím příspěvku nepovažuji za přesné. Dokonce specificky si kouč musí dát pozor, aby klientovi nedával rady, protože koučování je o hledání vnitřních zdrojů, možností a řešení klienta samotného. Mentor je předurčen k tomu, aby dával rady méně zkušenému. Obojí je určené k rozvoji klienta, ale v rámci mentorinku jde hlavně o osvojení si nových vědomostí v rámci např. nové pozice nebo nové společnosti, kouč pomáhá hledat cestu k dosažení klientem nastavených cílů, které nemusí být omezené pouze na práci.
  BOSSORKA
  BOSSORKA --- ---
  resp. vždycky jsme měla za základní a zásadní rozdíl to, že mentor, je vždy někdo zkušenější, kdo dává rady. Kouč by měl naopak pomáhat nalézt člověku svoje vlastní řešení a není odborníkem v dané oblasti, kouč ovládá specifickou techniku kladení otázek a tím pomáhá koučovanému se rozvíjet.... ? doplníte mě nějak? díky :-)
  BOSSORKA
  BOSSORKA --- ---
  Jakej je rozdil mezi mentoringem a coachingem? Nasla jsme toto:
  Mentoring vs. coaching
  M: Ongoing relationship that can last for a long period of time
  C: Relationship generally has a set duration
  M: More informal and meetings can take place as and when the mentee needs some advice, guidance and support
  C: Generally more structured in nature and meetings are scheduled on a regular basis
  M: More long term and takes a broader view of the person
  C: Short term (sometimes time-bounded) and focused on specific development areas/issues
  M: Mentor is usually more experienced and qualified than the client. Often a senior person in the organization who can pass on knowledge, experience and open doors to otherwise out-of-reach opportunities
  C: Coaching is generally not performed on the basis that the coach needs to have direct experience of their client’s formal occupational role, unless the coaching is specific and skills-focused
  M: Focus is on career and personal development
  C: Focus is generally on development/issues at work
  M: Agenda is set by the client, with the mentor providing support and guidance to prepare them for future roles
  C: The agenda is focused on achieving specific, immediate goals
  M: Mentoring revolves more around developing the mentee professionally
  C: Coaching revolves more around specific development areas/issues.


  Vystihuje to podstatu? nebo ybste to formulovali jinak? predem diky za veskery namety/podnety :)
  MYSH_B
  MYSH_B --- ---
  PODFUCK: To má. Spíš jde o to rozšířit povědomí o tom, co je to koučink, aby jeho PR bublina splaskla ;)
  PODFUCK
  PODFUCK --- ---
  MYSH_B: No marketing ma zmaklej. Nezbyva nez byt lespi.
  MYSH_B
  MYSH_B --- ---
  Doplnění - časopis Psychologie to byl